Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Procesy społeczne – połączone ze sobą szeregi zjawisk wywołujące określony skutek. Względnie jednorodne serie zjawisk powiązane zależnościami przyczynowymi. Rodzaje procesów społecznych: 1)ze względu na układ w którym przebiegają serie zjawisk:

a) intrapersonalne – procesy psychiczne mające charakter  społeczny b)między dwiema jednostkami – przystosowanie, współpraca. c)między dwiema grupami – współpraca,walka pomoc , wojna. d)zmieniające organizację i strukture grup – rozwój, modernizacja. Procesy zbliżania i rozłączania ludzi.

Proces adopcyjny – reorientacja społeczna, uczenie się nowych wzorów zachowań.

Proces współpracy – kompleks działań zharmonizowanych w których każda jednostka wykonuje częściowe działania które później tworzą całość. Proces współzawodnictwa – przeciwstawne dążenie do zdobycia tych samych celów. Proces konfliktu – seria zjawisk powstająca na gruncie rozbieżnych interesów w których jednostka chce osiągnąć cel niekoniecznie pokojowym sposobem. Proces dezorganizacji – kompleks procesów społecznych, które mają odchylenia od normy. Procesy społeczne wystepują w ciągu życia jednostki albo mają charakter lokalny albo globany. Uprzemysłowienie – zmiany gospodarki. Urbanizacja – wzrost liczby osób mieszkającej w miastach w stosunku do pozostałej. Postęp naukowo-techniczny. Upowszechnianie oświaty. Procesy horyzontalne – przemieszczania się. Procesy wertykalne – awans społeczny.

Zmiany społeczne – różne stany funkcjonowania systemu, będącego wynikiem wzrostu zróżnicowania się funkcji w systemie, bądź rezultatem przystosowania się do jego zewnętrznych warunków. Czynniki zmian społecznych: zmiany w środowisku przyrodniczym, innowacje naukowe i techniczne, przenikanie kultur, ruchy społeczne, prawo. Modele badawcze do interpretacji zmian: * cykliczne modele zmian  *zakładające zmiany oparte o konflikt *funkcjonalno-ewolucyjne modele zmian *modele ewolucyjno-konfilktowe *modele postindustrialne i postmodernistyczne.

Kultura – uprawa ducha w starożytności, ogół wytworów działalności człowiek materialnych i niematerialnych wartości i sposobów działania zobiektywizowanych i przyjętych w danych zbiorowościach oraz przekazywanym innym zbiorowościom i następnym pokoleniom.

Dyfuzja kulturowa – wysyła jakieś wartości.

Symbol – jest to przedmiot posiadający wartości lub znaczenie dla kogoś kto się nim posługuje. Podstawowe symbole: a) językowe b)technologiczne c)wartości d)przekonań e)norm f)wiedzy Zróżnicowania kulturowe – wynikają z funkcjonowania ludzi w różnych środowiskach:* subkultury – subpopulacje wchodzące w skład jakiejś kultury *sprzeczności kulturowe – powoduje zamęt kulturowy * egocentryzm – ludzie uznają odmienne od swoich symbole za gorsze, rodzi to uprzedzenia, które mogą przerodzić się w konflikt. Cywilizacja – zespół technicznych środków i sposobów opanowania natury mający unitarny charakter. Kultura masowa – przesłanie treści kulturowych z nielicznych źródeł do bardzo szerokiego kregu odbiorców.

Układy kultury

Pierwotny układ kultury – wystepuje w pierwotnych społeczeństwach, o prostej strukturze społecznej, gdzie zapoczątkowana kultura jest globalną, wszechstronną, w pełni autonomiczną, samodzielną.

Drugi układ kulturowy – wystepuje w średniowieczu i wiąże się z kulturą wędrowną, która wytworzyłaodrebne role obsługujące dwory,weganta, trubadura.

Trzeci uklad kulturowy – wkracza w strefe komunikowania się za pośrednictwem znaków drukowanych, które stanowiły utrwalone środki przekazu o większej sprzecznej dostepności.

Metodologia

Metody i echniki badań socjologicznych:

1) obserwacja- metoda badania polega na obserwowaniu zachodzących w danym środowisku zjawisk

2) wywiad socjologiczny – polegaon na zadawaniu pytań i uzyskiwaniu odpowiedzi od respondenta:swobodny i narracyjny.

3) wykozystywanie kwestionariusza (ankieta) – dane są mozliwości odpowiedzi i ktoś ma je uzupełnić ma ukierunkowana odpowiedź.

4) analiza dokumentów instytucyjnych – badania treści urzędowe

5) analiza dokumentów osobistych – pamietniki, teksty pisane, listy, biografie

6) eksperyment

7)monografia zjawiska sytuacji

 





Cechy zbiorowości terytorialnej: a)niewielkie zbiorowości osób mieszkających na danym terenie. b)poczucie wspólnoty podstawowych wartości c)własna odrębność w stosunku do innych zbiorowości d)bliska więź sąsiedzka e)podobieństwo spraw życiowych f) stałe styczności osobiste g)ośrodki skupienia h) lokalni przywódcy i autorytety.

Państwo – zbiorowośc która ma charakter polityczny.Cechy narodu:1)wspólne terytorium 2) wspólny język 3)wspólna kultura 4) wspólne obyczaje 5)czynnik fikcyjny np.herb 6)coś co jest związane z powstaniem narodu 7)świadomośc narodowa.

Społeczność globalna – bardzo liczna grupa zbiorowości, która obejmuje ogromną liczbę ludzi żyjących na ogromnej przestrzeni ziemskiej. Grupa społeczna – pewna liczba osób (co najmniej 3) powiązana systemem stosunków społecznych uregulowanych przez pewne instytucje, posiadających pewne wspólne wartości i oddzielona od innych zbiorowości wyraźną zasadą odrębności. Elementy składowe grupy społecznej:

a) członkowie grupy b)zadania grupy c) pewne mechanizmy woli d)solidarność grupowa e)elementy utrzymujące spójność wewnątrz grupy, system komunikacji f)środki i instytucje regulujące stosunki wewnątrz grupy g) pewne elementy materialne(indeksy,legitymacje) i niematerialne (tradycja,rodzina) charakteryzujących grupę

elementy odróżniające grupy od niegrup: a)cel grupowy b) normy grupowe c) struktury grupowe d) kierownictwo: style kierowania to: 1)autokratyczny 2)demokratyczny 3)liberalny e) spoistośc grupy

10 KOMPONENTÓW SPOŁECZNOŚCI

Więź społeczna – ogół stosunków społecznych i zależności łączących ludzi w trwałe zbiorowości.

1) stycznośc przestrzenna – postrzeganie innych

jednostek, lokalizowanie ich w przestrzeni i uświadamianie sobie ich obecności.

2) styczność psychiczna – zainteresowanie sobą dwóch lub więcej osób znajdujących się w tej przestrzeni. 3) łączność psychiczna- wzajemne zainteresownie się sobą dwóch lub więcej osób które mogą prowadzić do koleżeństwa. 4) styczność społeczna – są to pewne układy złożone z co najmniej dwóch osób i pewnej wartości materialnej, niematerialnej która jest przedmiotem tej styczności oraz pewne czynności związane z tą wartością podział: *styczność trwała i przelotna *styczność pierwotna i publiczna *styczność osobowa i rzeczowa *styczność pośrednia i bezpośrednia

5) wzajemnne oddziaływanie – czynnik wywierania wpływu wzajemnego członków grupy na siebie. 5elementów wzajem. oddziały:

*podmiot działania-jednostka bądź grupa, która oddziaływuje *przedmiot działania- obiekty społeczne na które jest kierunkowane działanie *narzędzie działania – słowa,gesty *metody działania- sposoby zastosowania prośba,grożba *wynik działania-reakcje przedmiotu na działanie podmiotu. 6)stosunek społeczny – jest to system unormowanych wzajemnych oddziaływań między partnerami zachodzących na gruncie określonej platformy,którymi są różne sytuacje życiowe: * partnerzy * łącznik *sytuacja *układ powinności i obowiązków.

7) zależności społeczne – wskazuje że jedna osoba jest zależna od drugiej osoby ze względu na pewne przedmioty bądź możliwości które są ważne dla tej drugiej ale są w mocy pierwszej

8)instytucje społeczne – pełnią role polityczną i gospodarczą. Def.1 pewna grupa osób wyłoniona z szerszej zbiorowości powołanych do reprezentowania całej zbiorowości Def2. Formy organizacyjne zespołu i wypełnianie czynności przez niektórych członków grupy, wybranych do tego celu. Def3. Zespół urządzeń materialnych i środków działania pozwalających niektórym członkom grupy wykonywać jakieś działania mających na celu dobro tej grupy. Def4. Role społeczne niektórych członków, specjalnie doniosłe dla życia grupy. 9)konrola społeczna – ogół środków którymi posługują się pewne osoby aby przywołać do porządku pewne grupy, np. znaki drogowe:

*niezamierzone i niedostrzgane działanie społeczne *sposoby oddziaływania na jednostkę lub grupę społeczną aby osiągnąć zamierzony cel *stosowanie środków przymusu bądź innych oddziaływań po to aby doprowadzić danego człowieka do przestrzegania norm 10)formalizacja społeczna – układ mający charakter sformalizowany desorganizacje społeczne – niezorganizowane np: a)narkomania b) w ziązku z nadużywaniem alkoholu c) desorganizacja rodzinna d)przestępczość. Organizacja: 1) grupa celowa, zrzeszenie powołana po to aby osiągnąc cele. 2)sposób zarządzania i kierowania ludzmi tak aby wykożystać maximum pracy i minimum wysiłku 3) złożony schemat komunikacji i stosunków w grupie.

Socjologia – nauka o społeczeństwie

societas–społeczeństwo, logos-nauka

socjologia = sołeczeństwo + nauka

5 elementów badań socjologi: 1. procesy tworzenie się różnych form życia zbiorowego ludzi. 2. Struktury (budowy) zbiorowości (wiek, płeć) 3. Zjawiska i procesy zachodzące w zbiorowości wynikające ze wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie 4. Siły skupiające i rozbijające zbiorowości 5.zmiany i przekształcenia zachodzące w zbiorowości

Funkcje socjologii: f. teoretyczna przygotowanie modelu teoretycznego i f.praktyczna jest wykorzystywania w życiu.

Przedstawiciele socjologi August Comte twórca socjologii mówił że istniały 3 epoki społeczeństwa 1) teologiczna – podstawa to wiara 2) metafizyczna – filozoficzne przemyślenia i rozwój matematyki, logiki 3) pozytywna – czyli nauka, praca od podstaw.

Stworzył hierarchizację  nauk – matematyka na samym dole jako nauka najbardziej abstrakcyjna i najprostsza.

Herbert Spencer – twórca organicyzmu społecznego. Stwierdził że społeczeństwo zachowuje się tak jak organizmy. W miare wzrostu następuje różnicowanie się różnych elementów fukcji.funkcje te są od siebie zależne. Życie jednostki jest krótsze jak życie całego społeczeństwa.

Emil Durkheim – interesował się tym co integruje społeczeństa. Określił fakt społeczny – wszelkie sposoby działania, myslenia, odczuwania wpływu na jednostkę.

Karol Marks – twórca komunizmu, mówił o konflikcie jak o czyms pozytywnym.

Max Weber – mówił że w społeczeństwie władza.tworzył system społeczny, mówił o 3 rodzajach władzy: 1) racjonalna – ustanowiona przez zasady społeczne 2) tradycyjna władza z ojca na syna 3) emocjonalna, haryzmatyczna np. papież.  Pisał o biurokracji.

Zycie społeczne – jest to ogół zjawisk wynikajacych ze wzajemnego oddziaływania jednostek i zbiorowości znajdujących się na pewnym ograniczonym terenie.

Socjogeneza – pytanie o pochodzenie społeczeństwa. Antropogeneza – pytanie o pochodzenie człowieka.

4 podstawy życia społecznego:1) biologiczne – cechy budowy organizmu ludzkiego, 2)geograficzne – umiejscowienie się osób w danej przestrzeni, okreslonym miejscu. 3)demograficzne – zespół czynników decydujacych o liczbie i strukturze ludności 4)ekonomiczne – siły wytwórcze jako stan techniki i umiejętności produkcyjnych, nauki i wiedzy o organizacji.

Persona – osobowośc, maska która zakładamy w danej sytuacji. * wygląd zewnetrzny * rola jaka gra dany człowiek * istota danej roli * wartośc człowieka i zdolnośc do działania

Natura człowieka – zespół stałych dążeń i motywów, celów wyznaczających postępowanie człowieka.zależna od danego społeczeństwa i kultury.

Instynkty – wrodzone i niezmienne mechanizmy reagowania na określone zewnetrzne i wewnetrzne poniety.

Odruchy – odpowiednie reakcje na okreslone bodżce, które są reakcja odruchową  lub dziedziczną na te bodżce.

OSOBOWOŚĆ CZŁOWIEKA:

1)...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed