Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

.Kiedy powstała socjologia i kogo uważa się za twórcę.
Za twórcę socjologii uważa się francuskiego myśliciela Augusta Comte’a (1798-1857). Terminu socjologia Comte użył pierwszy raz w 1837 roku w swoim dziele pt. „Kurs filozofii pozytywnej”. Za przedmiot badań socjologii uznał on społeczeństwo stanowiące zharmonizowaną całość, składające się z elementarnych cząstek, zwanych rodzinami.

1 co to są czynności pozalogiczne Pareto

Działanie pozalogiczne nie musi być nielogiczne (nieracjonalne).”człowiek ma wyraźna tendencję do traktowania jako logicznych działań pozalogicznych. Ta sama tendencja sprawia to ze człowiek ożywia, personifikuje przedmioty i zjawiska materialne”. w teorii czynności pozalogicznych, sformułowanej przez V. Pareta, najbardziej zmienny, pozalogiczny element ludzkich zachowań i zjawisk społecznych, na które składają się wszelkie uzasadnienia tego, co ludzie czynią. Pareto wyróżnił cztery klasy derywacji, zależnie od tego, na jakiej pozalogicznej podstawie są akceptowane: a) d. typu "tak trzeba", "tak nalezy robić"; b) d. odwołujące się do autorytetów; c) d. odwołujące się do woli istot nadprzyrodzonych i do zjawisk abstrakcyjnych; d) d. wykorzystujące wieloznaczność i niejasność niektórych kategorii językowych

3 pojecie klasy (warswy) spolecznej w ujeciu perspektywy funkcjonalnej
-ujęcie funkcjonalne cechą charakt jest wskazywanie funkcji jakie rózne elem struktury społ pełnią na rzecz innych części społeczeństwa. W przypadku ujęć funkcjonalnych nie jest już istotna liczba wyodrębnionych el struktury społ, ale gł ich wzajemna komplementarność.
-ujęcie dychotomiczne ujmowane jest jako całość złożona z 2ch elementów najcz przeciwstawnych,wyróżnianych na zasadzie opozycji.np podział na rzadzących i rządzonych, biednych bogatych.Ujęcia dychot najcz upraszczają obraz struktury społ- pełnji to zazw funkcję propagandowe.
- schemat gradacji .wyodrębnia 3 elemen strukt społ.Ossowski wyróżnia schemat gradacji prostej i syntetycznej.W sch gradacji prostej wyodrebjia co najmn 3 el struktury na podstawie 1dnego kryterium najcz ekonomicznego( stopień zamożności). W grad syntetycznej bierze się kilka El jednocześnie i dokonuje ich syntezy.( poziom wykształc, pochodzenia społ, pozycje społ, zawód, poch etniczne)
4 omow zwiazki woluntarystyczne teorii dzialania Parsonsa

Wskazuje się 4 podstwowe El działań. Wyróżnia się tu elementy które czł jest wstanie kontrolować i na które ma wpływ, oraz te El.których nie jest w stanie kontrolować.Rózne sposoby powiązania celów i sytuacji przez czł można ujmować w kateg wyboru alternatywnych sposobów dział. W każde dział wiąże się z koniecznościa dokonywania wyboru.
Orientacja normatywna działania oznacza możliwość oceniania podejmowan wyborów właściwe i błedne.
a.afektywne działanie –af neutralnośc, możemy się angażować w działanie emocjonalnie lub podchodzić z dystansem. B całościowość aspektowość , możemy koncentrować uwagę na całej syt lub brać pod uwagę aspekt. C uniwersalizm partykularyzm może orientować dział wg uniwersalnych zasad lub brac pod uwagę aspekty specyficzne, charakt dla danej syt. D osiąganie- przypisanie oceniając siebie i innych uwzględniamy w jakim stopniu status wynika z odziedziczonych pozycji, a w jakim z własnych osiągnięć E orientacja indywidualistyczna- kolektywistyczna, w każdym działaniu jednostka może się koncentrować na realizacji własnych interesów lub int zbiorowości do których należy

5 czy czlowiek jest istota spoleczna? podaj konkretne przykłady +not
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa. ) Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.
6. zachowania tradycjonalne a zasadniczoracjonalne
wyróżnił tradycjonalne czynności (są wykonywane zgodnie z utrwalonymi nawykami, ale przynajmniej z minimalną świadomością, że zgodność ta jest zamierzona i pożądana, np. odruchowe zamknięcie drzwi) zasadniczo-racjonalne(charakteryzują się świadomym doborem najskuteczniejszych środków, bez uświadamiania sobie samego celu) i celowo-racjonalne(maksymalna świadomość zarówno celów, jak i środków do tego celu prowadzących). 
Imperatywy systemu społecznego i podsystemy

Adaptacja- zapewnienie środków egzystencjonalnych, osiągnięcie celów- priorytety i ich realizacja, Integracja- koordynacja części i utrzymywanie właściwych wew, realizacji.Kultywowanie wzorów- utrzymywanie wzrorów i kontrol napięć. Organizm- podsystem odpowiedzialny za problemy adaptacyjne.Osobowośc-odp za osiąganie celów

System społ-odp za integracje wew. Syst kulturowy- odp za redukcję napięc.

Zbiorowości incydentalne-zbiór osób bez ściślejszych powiązań wzajemnych, wykazujący podobieństwo zachowań typy zbiorowości publiczność, zbiegowisko, tłum.
7. pochodne a integratywne potrzeby wg. Malinowskiego
, odpowiednie warunki fizyczne, , ruchliwość, . Miało im odpowiadać 7 podstawowych imperatywów kulturowych: zaopatrzenie, i (system pokrewieństwa), i ubranie, ochrona i obrona, aktywność i , przyuczanie i szkolenie,
8 drugi poziom spojnosci grupy
W grupie spójnej między jej członkami występują silne , członkowie są też nastawieni wobec istniejących w grupie i , co oznacza, że realizują cele grupy względem akceptowanych w grupie .
Według spójność grupy może być wzmacniana lub kreowana na trzy różne sposoby:Kreowanie kulturowe spójności grupy następuje dzięki przez członków grupy tych samych norm i wartości; Kreowanie organizacyjne spójnosci grupy następuje dzięki realizacji celów przez członków grupy w oparciu o współdziałanie poszczególnych jednostek; między współdziałającymi jednostkami zachodzą wówczas częstszee interakcje, co jest przyczyną kształtowania się więzi społecznej między nimi.Kreowanie strukturalne spójności grupy następuje dzięki wyobrażeniom zewnętrznego zagrożenia, które może być racjonalne lub irracjonalne, przede wszystkim dzięki istnieniu i konfliktów międzygrupowych (prawo Simmla-Cosera)
9. co to jest elita? wymien kryteria przynaleznosci do niej wg. Pareto
każde społ jest z natury heterogeniczne, Paret dokonał podziału na warstwę wyższa elitę i niższą nieelitę. Elita to klasa ludzi o najwyższym wskaźniku osiągnięć, czyli najskuteczniejszych w określonych działaniach. Elitę dzielimy na rzadzącą i rządzoną, miedzy tymi elitami pojawia się rywali o władzę w trakcie której warstwa niższa jest traktowana jako marzedzie pozwalające osiągnąC oczekiwany cel. Można zauważyc 2 strategie Lisa( przebiegłość) i Lwa( rozwaga, ostrożność, bezpieczeństwo).Elity nie są trwałe.Wyłaniają się nowe elity z niższych warstw społ, wznosza się do warstw najwyższych, rozwijają się , umacniaja i giną.
12. jak dochodzi do wybuchu konfliktu wg Dahrendorfa
Prawidłowości przebiegu konfliktu wg. R. Dahrendorfa
1. W im większym stopniu zrealizowane są techniczne, polityczne i społeczne warunki organizacji, ttym bardziej intensywny jest konflikt – w przeciwnym razie jest bardziej gwałtowny.
2. W im większym stopniu dystrybucja władzy i innych nagród nakłada się na siebie, tym bardziej intensywny jest konflikt.
3. Im mniejsza jest mobilność pomiędzy grupami nadrzędnymi i podporządkowanymi, tym bardziej intensywny jest konflikt.
4. W im większym stopniu deprywacja podporządkowanych w rozdziale nagród ulega przemieszczeniu z deprywacji absolutnej w kierunku deprywacji względnej, tym gwałtowniejszy jest konflikt.
5. Im mniejsza jest zdolność grup konfliktowych do wprowadzania regulujących porozumień tym gwałtowniejszy jest konflikt.
6. Im bardziej intensywny jest konflikt w tym większym stopniu będzie generował zmianę strukturalną i reorganizacji.
7. Im bardziej gwałtowny jest konflikt tym większy jest stopień zmiany strukturalnej i reorganizacji.
konsekwemcje wybuchu konfliktu wg Dahendorfa
Źródła napięć, które doprowadzają do wybuchu różnorodnych konfliktów- zbrodni, zamieszek, protestów , demonstracji, strajków ? tkwią w nierównym rozdziale wartościowych dóbr , takich jak pieniądze , władza itp. Konflikt jest zatem podstawową cechą życia społecznego; jego potencjalne istnienie odczuwamy wszędzie w interpersonalnych relacjach pomiędzy kobietami a mężczyznami, w często nacechowanych napięć interakcyjnych z innymi grupami etnicznymi , a także w niechęci wobec władzy, rodziców, nauczycieli i pracodawców. Wyrazem konfliktów mogą stać się: zamieszki, strajki czy wojny. Następstwem konfliktu jest współzawodnictwo i walka lub rozwiązanie kompromisowe
13. wymien znane ci wiezi spoleczne i scharakteryzuj je
W społeczeństwie istnieją różne rodzaje grup społecznych. Jednym z podstawowych kryteriów klasyfikacji grup jest podział dychotomiczny, dwudzielny, w wyniku którego można wyróżnić grupy małe i duże, pierwotne i wtórne, formalne i nieformalne.
Grupy pierwotne - to przede wszystkim małe zbiorowości, których łączy więź społeczno-psychiczna, emocjonalna, oparta na stycznościach bezpośrednich, zwanych „twarzą w twarz”. W grupach tych występuje silne zaangażowanie emocjonalne członków w sprawy grupy, ścisłe współdziałanie między członkami, prowadzące do integracji ich osobowości z całą grupą. Członek grupy pierwotnej ma silne poczucie jedności i wspólnoty. Grupą pierwotną jest rodzina, zabawowa grupa rówieśnicza, grupa sąsiedzka.
Grupy wtórne – są to zbiorowości osób zaangażowane do urzeczywistnienia określonych celów poprzez pośrednie styczności rzeczowe. Z reguły są to grupy duże, oparte na zinstytucjonalizowanych i uschematyzowanych systemach stosunków sankcjonowanych. Grupami takimi są np. organizacje zawodowe, związkowe, polityczne.
Grupa formalna – inaczej celowe, zamierzone, zorganizowane są w sposób administracyjny na podstawie obowiązujących przepisów prawnych, schematów organizacyjnych, tworzone w celu realizacji różnych potrzeb swoich członków. Są to np. zespoły pracownicze, organizacje związkowe, społeczne.
Grupy nieformalne – spontaniczne, powstają obok obowiązujących norm prawnych. Tworzą je ludzie pod wpływem działania motywów, w celu zaspokojenia rozmaitych potrzeb społecznych i osobistych. Są to np. grupy koleżeńskie, hobbystyczne, gangi przestępcze, kliki pracownicze.
*grupa koleżeńska – grupa ta jest równocześnie grupą pierwotną i nieformalną, ma ważne znaczenie w procesie socjalizacji jednostki. Wpływa na kształtowanie postaw i opinii swoich członków, ukierunkowuje proces podejmowania przez nich decyzji.
Mała grupa społeczna – jest to zbiorowość od kilku do kilkudziesięciu osób złączonych względnie trwałą więzią na tle określonych wspólnych im wartości, zadań, przyjaźni, pomocy, stykających się ze sobą i oddziałujących mniej lub bardziej bezpośrednio wzajemnie na siebie, a przy tym świadomie wyodrębniających się z otoczenia.
Duże grupy społeczne – obrazujące makrostrukturę społeczeństwa, stanowią złożone i skomplikowane układy grup małych i pośrednich. Stąd ich analiza jest bardzo trudna. W grupach tych ważną rolę odgrywają elementy materialne, ich majątek (terytorium, budynki), wyznawane symbole i wartości oraz zinstytucjonalizowanie formy działalności, które razem ułożone tworzą funkcjonującą i zmieniającą się zintegrowaną całość.
Grupa społeczna –zbiór co najmniej trzech osób (w niektórych ujęciach dwóch), którego członkowie współdziałają ze sobą w celu zaspokajania własnych , charakteryzujący się trwałą strukturą i względnie jednolitym .
2)ze względu na typy więzi
- grupy wtórne- oparte na więziach formalnych, rzeczowych. Komunikacja pomiędzy członkami odbywa się przez pośredników lub grupę pośredniczącą.
- grupy pierwotne- w których istnieje więź oparta na osobistych kontaktach i postawach emocjonalnych 3)ze względu na zasadę funkcjonowania
- grupy formalne- - mają wewnętrzny regulamin, są legalne ( nie łamią prawa), czasami staja się instytucjami Np. harcerstwo, fundacja, klub sportowy.
- grupy nieformalne- -nie mają wewnętrznego regulaminu (przeważnie) Np. mafia, terroryści,  są nie legalne, ale nie wszystkie, raczej nie, są instytucjami,  grupa koleżeńska jest legalna, ale nie formalna4)grupy odniesienia (związanie emocjonalne):
- porównawcze- stanowi dla jednostki tło porównawcze przy niej normami i wartościami własnych i innych ludzi. Oddziałuje przez poczucie upośledzenia lub wyższości, które jest rezultatem porównania.
- normatywne- do której jednostka należy lub do której członkostwa aspiruje. Jednostka identyfikuje się z nią z obawy przed wykluczeniem albo nie przyjęciem do niej, postępuje zgodnie z uznawanymi w
niej normami i wartościami.
14. proces powstawania struktury socjometrycznej + zeszyt
jest to rozkład sympatii, spontaniczność jednostek jest katalizatorem struktury socjometrycznej. jest jedną z najwcześniej powstających struktur grupowych i obrazuje rozkład a trakcyjności interpersonalnej, przyciągania lub odpychania w grupie.Atrakcyjjność interpersonalna wypływa z indywidualnych potrzeb emocjonalno afiliacyjnych jednostek, podobieństwo postaw, dystansów międzyludzkich. badania najcz przeprow na podstawie socjogramu gwiazda , sieć , samotna wyspa
geneza struktury potrzeba emocjonalno-afiliacyjna,dystans interpersonalny fiz i psych, wzorzec atrakcyjności interpersonalnej,struktura socjometryczna.
teoria interesu własnej jednostki Homan twierdzenie o racjonalności, wybierając pomiedzy alternatywnymi działaniami, jednostka wybierze takie dla którego jak wynika z jej obserw wartość rezultatu pomnozona przez prawdopod. Otrzymania go jest większe
efekt socjodynamiczny
polega na tym, że rozkład wyborów interpersonalnych dokonywanych w grupie charakteryzuje się tendencją do wybierania najczęściej osób i tak już popularnych, natomiast jednostki mało znane są jeszcze silniej odrzucane, osoby preferowane uzyskują bowiem rangę symbolu i kolejne głosy zdobywają już nie jako X czy Y, lecz jako emblemat powodzenia. Pojęcie związane z socjometrią J. Morena.
11  wymien figury socjometryczne
okrąg, para,trójkąt, łańcuch, klika podgrupa o większym natężeniu pozytywnych wyborów pomiedzy jej członkami niż pomiędzy outsiderami, gwiazda osoba która uzyskała najwiekszą liczbę wyborów pozytywnych, idol uczuć, rzeczoznawca, informacyjny, szara eminencja, samotnik, zapoznany odrzucony, izolowana wyspa- uzyskujaca znacząco mniej lub nie uzysk wcale wyborów pozytywnych.
15. wymien znane ci teorie stratyfikacji ( Davis i Moore)
wg teorii nierówności społ, zwłaszcza sotyczące poziomu uzyskiwanych przychodów oraz prestiżu,  pełnią w społ pozytywne funkcje, motywując jednostki do podwyższa nia kwalifikacji, wzbogacania umiejętności i rozwijania posiadanych talentów.Dzięi temu zapewniona jest właściwa obsada stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji i opow. zdolności. Osoby te muszą być za swój trud wynagradzane co się wiąze  z nierównościami społ, czyli podzialu społeczeństwa na warstwy. Rychliński warstwa społ to zbiór jednostek o podobnej zazwyczaj sytuacji gospod i zbliżonym poziomie kultury, którym obyczaj, tradycja i obowiązujące zasady wyznaczają stanowisko w stos z przedstawicielami innych warstw. Warner i Lunt wyróżnili 3 zsadnice warstwy, wyższą, śr i niższą, w każdej wyodrębnili dodatkowo warst niższa i srednią, w ten sposób schemat składa się z 6 warstw.można go zastos do charakterystyki zróżnicowania społ w kzdym społ.
17 wyznaczniki roli
rolę społ ujmuje się na 2 sposoby: strukturalno funkcjonalny oraz interakcyjny. W sf...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed