Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Rodzina- można rozpatrywać w kategoriach gr. bądź  instytucji społ.

Gr. społ- tworzy zbiorowość krewnych zarówno mieszkających pod jednym dachem jak też rozproszonych.  Gr. ta ma poczucie własnej odrębności wspólne zadania i cele życiowe oraz układ stałych międzyosobowych stosunków i struktur. Posiada wszystkie cechy podst.   Cechy małej gr. społ.: -stos. międzyosobnicze są bliskie intymne i twarzą w twarz. –interakcja i związek osobowości i przeważają nad organizacją i związkiem ról społ.. rodzina należy do grup pierwotnych , powstaje spontanicznie  z reguły z osobistych nieformalnych pobudek. Społeczeństwo stawia rodzinie pewne wymagania: -zawarcie ślubu, -przyjęcia praw i obowiązków nałożonych przez państwo.

Kategorie instytucji- instyt. Rodziny jest jedną z podst. i najstarszych Instyt.- to ogólnie akceptowana droga osiągnięcia istotnych społ. celów. Instyt. społ.- służy zaspokojeniu potrzeb społ. Rodzina zaspakaja istotne potrzeby społ.:- potrzeby społ. globalnego, -potrzeby innych grup społ., -potrzeby jednostek , głównych członków rodziny.

Struktura rodziny- społ. struktura rodziny obejmuje pozycje które jej członkowie zajmuje nawzajem w stosunku do siebie. Najbardziej istotnymi aspektami rodziny są: -zasada podziału władzy, przez jej członków, -podział pracy , wyznacza wzory ról w ramach których mąż podejmuje jedne zadania a żona inne, podejmują pewne zadania wspólnie.

3 Aspekty Struktury Rodziny: -psychologiczny [układ więzi emocjonalnych], -społeczny [układ pozycji społ., struktura władzy], -kulturowy [wzory regulujące życie codzienne].

Strukturę Rodziny Określa: -liczba i rodzaj pokrewieństw członków rodziny, -układ pozycji i ról społ., -siła więzi emocjonalnych i psychologicznych świadcząca o większej lub mniejszej spójności rodziny, -podział obowiązków, -wewnątrzrodzinna władza i autorytet, - wewnątrzrodzinny rozkład miłości i względów,- sieć wewnątrzrodzinnych komunikacji.

Strukturę Rodziny Wyznacza: -zasięg sys. Pokrewieństwa przejętego w danej kulturze,- zasady lokalizacji, -typ małżeństwa, -stopień szczegółowości w określeniu powinności wypływających z rodzinnych ról i uprawnień.

Funkcje rodziny i jej charakterystyka: f. rodziny służą analizie rodziny w działaniu wiążą się ściśle z jej strukturą. Określona f. rodziny oznacza wyspecjalizowane oraz permanentne działania i współdziałania członków rodziny wynikające z bardziej lub mniej uświadomionych sobie zadań podejmowanych w ramach wyznaczonych przez obowiązujące normy a prowadzących do określonych skutków głównych i pobocznych. F. rodziny służą zaspokojeniu potrzeb jej członków oraz potrzeb i wymogów społ.

Wyróżniamy następujące f. rodziny: 1) Materialno- ekonomiczna 4 podfunkcje: -produkcyjna [rodzina jest w posiadaniu odrębnego warsztatu produkcyjnego i stanowi zarazem jego załogę produkcyjną np. rodzina chłopska posiadające gospodarstwo.] –zarobkowa [rodzina ma możliwość zdobywania pieniędzy niezbędnych do utrzymania poprzez sprzedaż produktów lub pracy] –gospodarcza [zasób i gromadzenie trwałych dóbr materialnych niezbędnych do egzystencji rodziny tj. mieszkanie, samochód, sprzęt AGD RTV.]- usługowo- konsumpcyjna [wykonywanie prac usługowych niezbędnych dla funkcjonowania rodziny np. posiłki, dbałość o mieszkanie] 2) Opiekuńczo- zabezpieczająca – materialne i fizyczne zabezpieczenie członków małej i dużej rodziny pozbawionej całkowicie lub częściowo środków do życia . np. sprzątanie niemowląt, chorych. 3) Prokreacyjna- zaspokojenie potrzeb macierzyństwa i ojcostwa współmałżonków także reprodukcyjna potrzeba społ. 4) Seksualna- małżeństwo jest najbardziej akceptowaną społecznie formą współżycia płciowego. W społ. istnieje system zakazów , nakazów regulujących zaspokajanie potrzeb seksualnych. W małżeństwie obszar tego co dozwolone jest najszerszy co nieznaczny że całkowicie dowolny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Legalizacyjno- kontrolna –nadzorowanie postępowania członka rodziny przez pozostałych członków przez zapobieganie odstępstwom od norm i wzorów przyjętych w rodzinie za obowiązujące. Rodzina legalizuje takie zach. jak współżycie płciowe czy egzystencje w ramach 1 gospod. domowego. Dwojga  osobników różnej płci z różnych rodzin. Legalizuje fakt posiadania dzieci. Istnieje legalizacja obyczajowa, moralna i religijna. Przekroczenie pewnych norm powoduje formalne i nieformalne represje ze strony rodziny.  6)Stratyfikacyjna: pochodzenie z danej rodziny wstępnie określa pozycję społ. członków w strukturze społ. Zwykle przynależność klasowa męża  wyznacza przynależność klasową żony i dzieci. Współcześnie istnieje możliwość zmiany statusu społ. przez zdobycie wykształcenia. Poszczególne klasy i warstwy maja specyficzne cechy kulturowe, które przekazują potomstwu. 7)Socjalizacyjna: wprowadzenie dziecka w świat kultury danego społ, przygotowanie do samodzielnego pełnienia ról społ. oraz interakcje osobowości małżonków. Jeżeli socjalizacyjne działanie jest zamierzone i zaplanowane to jest to wychowanie wewnątrz rodzinne. Niezależnie od tego rodzina wpływa na dziecko spontanicznie i jest to spontaniczna socjalizacja mogąca wpływać na dziecko dobrze lub źle. W ramach socjalizacji potomstwa odbywa się przekazywanie wiedzy o świecie przyrody i społ., przekazywanie umiejętności instrumentalnych, wpajania wzorców zach., wprowadzenie w kulturę.8)Kulturalna: chodzi o zapoznanie młodego pokolenie z dziejami kultury danego społ.  Chodzi o wpojenie norm i skali wartości, o przekazanie dziedzictwa kulturowego, chodzi o nauczenie i dbałość o przeżycia estetyczne rodziny.  9)Religijna: wych  potomstwa w duchu religijnym, egzekwowanie religijnych powinności, kultywowanie norm, zasad i wartości których nosicielem jest religia. 10)Rekreacyjno-towarzyska: dom rodzinny jako miejsce wypoczynku, dobrej atmosfery, kontaktów towarzyskich. 11)Emocjonalno-ekspresyjna: zaspokaja najistotniejsze emocjonalne potrzeby członków rodziny oraz potrzebę wyrażania swojej osobowości. Chodzi o uzyskanie całkowitego intymnego oddźwięku psychicznego, który poza gronem najbliższej rodziny  jest na ogól nieosiągalny. Istnieje silna potrzeba posiadania kręgu osób które byśmy kochali i przez które bylibyśmy kochani. Zaspokojenie tej potrzeby jest istotnym warunkiem szczęścia osobistego. Zaspokojenie potrzeby ekspresji odbywa się w rodzinie dzięki interakcji osobowości jej członków oraz dzięki  permanentnej „wymianie psychicznej”. Człowiek odczuwa potrzebę manifestowania swojej osobowości, eksponowania swej  indywidualności wobec bliskich, którzy by go afirmować oraz emocjonalnie i intelektualnie akceptowali.

Wg. Tyszki: 1) f. biopsychiczne: [-prokreacyjna, -seksualna]  2) f. ekonomiczna: [-mat-ekonom., -opiekuńczo- zabezpieczająca]  3) f. społ.-wyznaczające [-stratyfikacyjna, -legalizacyjna- kontrolna] 4) f. socjo- psychologiczne [-socjalizacyjna, -kulturalna, -religijna, -rekreacyjno- towarzyska, -emocjonalno- ekspresyjna]

2 rodzaje pokrewieństw: 1. Rzeczywiste: jest to biologiczny związek krwi, zazwyczaj nakłada pewne uprawnienie i obowiązki. , 2. Zastępcze : członkowie rodziny, nie są biologicznie spokrewnieni , nie są spowinowaceni a mimo to znajdują się w e wspólnocie lub gr. rodzinnej.

Powinowaci: osobnicy wchodzący w skład szerszej rodziny na skutek małżeństw innych krewnych . małżonkowie są powinowatymi pierwszego stopnia, ale traktowani są jako krewni 1 stopnia.

Rozróżnianie pokrewieństw w linii: -wstępnej [rodzice, dziadkowie, pradziadkowie] , -zstępnej [rodzice, dzieci, wnuki, prawnuki] –bocznej [rodzeństwo, ciotki, wujowie, stryjowie, kuzyni] . Generalnie rodzinę można podzielić na: -rodzinę małą [2 pokoleniowa] –rodzina duża zw. "familią”,  -szersze zbiorowości krewnych. (zalążkiem pełnej rodziny jest małżeństwo). Małżeństwo- jest to społ. , legalny związek seksualny rozpoczynający się publicznym obwieszczeniem i zobowiązaniem podejmowanym z myślą o jego trwaniu. Umowa małżeńska określa obopólne prawa i obowiązki współmałżonków oraz prawa i obowiązków dotyczące wzajemnych stosunków między małżonkami a ich przyszłymi dziećmi.

Małżeństwa występują w formach: - monogamistycznych ( 1 facio 1 babeczka) –poligamistycznych (więcej niż 2 współmałżonków)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RODZINA: - mała pełna, -mała niepełna, -mała produkcyjna, -mała nieprodukcyjna (pracują poza domem), -mała instytucjonalna (zach. i postępowanie współmałżonków i dzieci jest bezwzględnie podporządkowane sztywnym, nienaruszalnym i szczegółowym zasadom i normom życia rodzinnego, mąż i żona żyją w swoim odrębnym świecie np. rodzina arystokratyczna.), -mała oparta na koleżeństwie (aspekt instytucjonalny znacznie zredukowany, brak dystansu między dziećmi, a rodzicami oraz między małżonkami, ma miejsce obustronne wyrażanie uczuć i wzajemne poznawanie osobowości, ułatwia to swobodną ekspresje własnej osobowości powodując, że konflikty redukowanie są z reguły w zarodku. Członków rodziny łączą silne więzi uczuciowe , a pozytywny bagaż emocjonalny stanowi bezcenny kapitał na reszt życia. , -duża (familia) rodzina tradycyjna, w ramach której kilka pokoleń krewnym żyje ze sobą pod jednym dachem. Min. 3 pokolenia.), -duża patriarchalna (tradycyjna rodzina duża lub kilka małych o ściśle instytucjonalnym charakterze...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed