Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Przebieg igrzysk Olimpijskich (Starożytna Grecja)

Ograniczenia w uczestnictwie:nie mogli uczestniczyć: cudzoziemcy, ludność podbita, niewolnicy oraz kobiety.Przygotowania do igrzysk:Odbywały się co 4 lata od 776r. p.n.e w Olimpii (ku czci Zeusa) na Peloponezie. Ogłaszano "pokój boży"Przebieg olimpiady:I dzień:Rozpoczynał się uroczystą procesją ku czci Zeusa. Była ona połączona ze złożeniem przez zawodników uroczystej przysięgi. Odbywało się kwalifikowanie zawodników.II dzień:zawody chłopców (17-20 lat). Startowali oni w trzech dyscyplinach: *biegi, zawodnicy biegali nago i boso. Startowali z postawy stojącej, po usłyszeniu komendy lub sygnał trąbki. *zapasy - było dozwolone podcinanie nóg rywalowi i chwytanie poniżej pasa, zawodnik trzykrotnie powalony przegrywał. *boks-ciosy można było zadawać tylko w ramiona i głowę. III dzień:zawody mężczyzn: biegi, zapasy, walka na pięści, pankration (połączenie zapasów z walką na pięści)IV dzień:*wyścigi konne w hippodromie. *pięciobój : 1) biegi 2)skok w dal 3)rzut dyskiem4)rzut oszczepem5)zapasy*biegi hipolitów (ciężkozbrojnych piechurów)V dzień:Przypadał na pełnie księżyca i był dniem zwycięzców. Byli oni obdarowywani wieńcami oraz składali ofiary dziękczynne.Znaczenie igrzysk:Przyczyniły się, do rozwoju greckiej kultury ku czci zwycięzców komponowano pieśni,pisano wiersze.

 

 

 

Ograniczenia w uczestnictwie:

nie mogli uczestniczyć: cudzoziemcy, ludność podbita, niewolnicy oraz kobiety.

 

Przygotowania do igrzysk:

Odbywały się co 4 lata od 776r. p.n.e w Olimpii (ku czci Zeusa) na Peloponezie. Ogłaszano "pokój boży"

 

Przebieg olimpiady:

 

I dzień:

Rozpoczynał się uroczystą procesją ku czci Zeusa. Była ona połączona ze złożeniem przez zawodników uroczystej przysięgi. Odbywało się kwalifikowanie zawodników.

 

II dzień:

zawody chłopców (17-20 lat). Startowali oni w trzech dyscyplinach: *biegi, zawodnicy biegali nago i boso. Startowali z postawy stojącej, po usłyszeniu komendy lub sygnał trąbki. *zapasy - było dozwolone podcinanie nóg rywalowi i chwytanie poniżej pasa, zawodnik trzykrotnie Podobna praca

55% 

 

Starożytna grecja- kultura, religia

powalony przegrywał. *boks-ciosy można Podobna praca

55% 

 

Starożytna grecja- kultura, religia  było zadawać

tylko w ramiona i głowę.

 

III dzień:

zawody mężczyzn: biegi, zapasy, walka na pięści, pankration (połączenie zapasów z walką na pięści)

 

IV dzień:

*wyścigi konne w hippodromie.

*pięciobój :

1) biegi

2)skok w dal

3)rzut dyskiem

4)rzut oszczepem

5)zapasy

*biegi hipolitów (ciężkozbrojnych piechurów)

 

V dzień:

Przypadał na pełnie księżyca i był dniem zwycięzców. Byli oni obdarowywani wieńcami oraz składali ofiary dziękczynne.

 

Znaczenie igrzysk:

Przyczyniły się, do rozwoju greckiej kultury ku czci zwycięzców komponowano pieśni,pisano wiersze.

 

 

 

 

Igrzyska Olimpijskie

 

 

Wśród starożytnych Greków panowało przekonanie, że tężyzna i kondycja ciała jest ogromnie istotna. Stawiali ją na równi z rozwojem i kondycją umysłu i ducha. Uprawianie gimnastyki, dbałość o sprawność ciała rozwijało osobowość człowieka, prowadziło do formowania jego umysłowych i duchowych zalet, takich jak: odwaga, wytrwałość, szlachetność, samodyscyplina. Wiązało się to z koniecznością respektowania przez uprawiających sport precyzyjnych zasad. Starożytni interesowali się różnymi dyscyplinami sportowymi nie tylko z racji uroczystości świątecznych , lecz także w codzienności.

 

Kult bóstw przez Greków przejawiał się między innymi właśnie w organizowaniu igrzysk. Te współzawodnictwa sportowe znane były nie tylko w Grecji, stąd udział w zawodach brali również przybysze z różnych dalekich stron. Najbardziej znane i najważniejsze zawody organizowane one były na cześć boga Zeusa. Odbywały się w miejscowości Olimpia. Znajduje się ona na półwyspie Peloponez, który leży na południu Grecji. Igrzyska w Olimpii urządzano co cztery lata. Pierwsze odbyły się w roku 776 p.n.e. Inne miały miejsce także w miejscowości Nemea oraz w Delfach. Jako element kultu, zawody sportowe podlegały konkretnym i precyzyjnym zasadom , których przekroczenie traktowano jako znieważenie świętości i zniewagę konkretnego boga lub bogini. Na czas igrzysk zaprzestawano i przerywano wszelkie wojny, oznajmiając "święty rozejm". Charakterystyczną cechą igrzysk, było to, że zawodnikami posiadającymi prawo do wzięcia w nich udział mogli być jedynie mężczyźni. Co więcej nawet publiczność mogli stanowić wyłącznie mężczyźni. Etapem rozpoczynającym zawody sportowe były obrzędy sakralne związane z kultem boga Zeusa. Potem zaczynały się właściwe zawody. Rywalizowano między innymi w biegu ( na odległość mniej więcej jednego okrążenia stadionu), rzucie oszczepem i dyskiem , oraz w skoku w dal. Szczególną dyscyplina były zapasy, w których chodziło o to by jedynie powalić konkurenta na ziemię. Jednak najbardziej znaną i lubianą konkurencją były zawody wyścigowe konnych zaprzęgów. Zawodnicy , którzy wygrali dane konkurencje w nagrodę uzyskiwali wieńce z gałązek oliwy, które rosły w gaju boga piorunów. Jednak o wiele ważniejszą nagrodą , o którą tak naprawdę walczono i której najbardziej pożądano była sława i chwała jaką zyskiwali zwycięzcy igrzysk. Wieści o nich roznosiły się po całej Grecji a ojczyzny zawodników czciły ich jak bohaterów, śpiewając o nich pieśni lub nawet fundując im pomniki.ato

 

 

W dzisiejszych czasach, z tamtych starożytnych zawodów pozostało niewiele. Rozgrywane dziś zawody noszą miano olimpiad. Różnią się one w wielu kwestiach od tych pierwszych , greckich igrzysk. Podstawowa polega na tym, że dziś zawody mają miejsce w różnych miejscach, w wielu krajach. Pozbawione są też wymiaru religijnego , jaki u starożytnych był nieodłączny. Dziś igrzyska inicjuje rozpalenie ognia olimpijskiego oraz uroczystą galą, nieraz niezwykle widowiskową i huczną. Poza tym nie ma już ograniczeń związanych z płcią zawodników: prawo do tego mają tak samo mężczyźni i kobiety. Wprowadzono również sporo konkurencji , wcześniej nie znanych. Przykładem jest piłka nożna. Wyróżnia się igrzyska letnie i zimowe. Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin nie otrzymują już wieńców lecz nagrody finansowe, medale ( złote, srebrne i brązowe) a także puchary. Mimo że są mistrzami w danych konkurencjach nie zaznają już sławy bohaterów jak niegdysiejsi mistrzowie igrzysk.

 

 

Jednakże mimo wymienionych rozbieżności, igrzyska posiadają też sporo podobieństw, jak chociażby to że nadal rozgrywane są w odstępach czteroletnich, i że ich uczestnicy pochodzą z różnych krajów. Z kolei same dyscypliny również nawiązują do tych starożytnych, szczególnie pięciobój. Bezpośrednie odniesienie do greckiej olimpiady stanowi ogień olimpijski, rozpalany od tego, który członkowie sztafety biegnącej z Olimpii przynoszą ze sobą.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed