Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Scenariusz lekcji wychowawczej
Klasa: IV H
Prowadząca: Krystyna Marusiak
Data: 15.04.04
Temat: Palenie papierosów jako zjawisko społeczne. Co wybrać?
Palenie czy niepalenie?
Cel główny lekcji: Kształtowanie przekonań o szkodliwym wpływie dymu
tytoniowego na:
- organizm człowieka palącego,
- płód kobiety ciężarnej,
- organizm osoby niepalącej przebywającej w atmosferze dymu, w tym szczególnie dziecka i człowieka młodego.
Cele operacyjne:
- poznanie składu dymu tytoniowego i jego wpływu na organizm człowieka,
- kształtowanie umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia,
- kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków,
- integracja wiedzy z różnych dziedzin,
- ćwiczenia umiejętności prowadzenia rozmów, wywiadów
(w odniesieniu do uczniów przygotowujących się do pełnienia ról),
Metoda wiodąca: inscenizacja, elementy metody problemowej
Środki dydaktycznea) teksty dla osób pełniących rolę:
osób palących załącznik nr 1
lekarza I załącznik nr 2,3,4,5,7
lekarza II załącznik nr 3,4,5,6
lekarz neurologa I załącznik nr 8
lekarz neurologa II załącznik nr 9
specjalisty do spraw żywienia załącznik nr 10
kosmetyczki załącznik nr 11
lekarza pediatry załącznik nr 12
inspektora stacji San. Epid. załącznik nr 13
b) film oświatowy pt. „Palenie tytoniu a fizjologia człowieka”. Należy wykorzystać tylko 5 minutowy urywek pokazujący wpływ nikotyny i tlenku węgla na rozwój płodu
c) książka A. Korsak – „Dziś przestaję palić”
d) teksty rozpowszechnione w czasopismach o szkodliwości palenia
e) plakaty do dekoracji sali
f) foliogramy do wykorzystania przez osoby pełniące rolę lekarza I i II
- wpływ nikotyny na organizm człowieka
załącznik nr 3
- wpływ tlenku węgla na organizm człowieka
załącznik nr 4
- wpływ smoły tytoniowej na organizm człowieka
załącznik nr 5
Sytuacja problemowa
Grupa odgrywająca określoną rolę związaną z sytuacją problemową
nauczyciel
Przedstawienie sytuacji i podział ról
Osoby palące:
I
II
III
IV
V
VI
Lekarz I
Lekarz II
Neurolog
Żywieniowiec
Neurolog II
Kosmetyczka
Inspektor stacji San. Epid.
Obserwacja i indywidualne
Analiza poglądów i podsumowanie
wnioskowanie, ścieranie się
Grupa uczniów obserwatorów
poglądów
Diagram do scenariusza lekcji
Struktura lekcjiEtapy lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Środki dydaktyczne
1. Czynności organizacyjne2. Uświadomienie uczniom celu lekcji podanie tematu
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności
2. Podanie celowości realizacji tematu
3. Sformułowanie tematu. Palenie jako zjawisko społeczne.
4. Krótka analiza aktualnego stanu w tym problemie – temacie. Uświadomienie sytuacji problemowej
- duża część społeczeństwa pali papierosy
- zajmujemy czołowe miejsce w Europie
- wiemy wszyscy, że papierosy szkodzą zdrowiu (napisy na każdej paczce)
- rodzi się pytanie co wybrać? Palenie czy niepalenie?
5. Wspólnie z uczniami formułowanie problemów szczegółowych
* Jaki jest skład dymu tytoniowego?
* Jaki jest wpływ dymu tytoniowego na organizm?
* Jakimi motywami kierują się ludzie palący? Czy te motywy są słuszne?
Zapisanie tematu na tablicy
Uczniowie podają informacje na dany temat.
Wypowiedzi uczniów
Zapis na tablicy problemów szczegółowych
Publikacje z czasopism o szkodliwości palenia
3. Realizacja tematu zajęć. Inscenizacja i obserwacja
1. Wyjaśnienie sposobu realizacji tematu
2. Polecenie uważnej obserwacji
3. Informowanie o możliwościach zadawania pytań osobom pełniącym role
4. Nadzorowanie przebiegu inscenizacji
Odgrywanie ról przez osoby (uczniów). Obserwacja, analiza, wnioskowanie
- Osoba paląca I
- Lekarz I
- Lekarz II
- Osoba paląca II
- Żywieniowiec
- Neurolog
- Osoba paląca III
- Osoba paląca IV
- Neurolog II
- Osoba paląca V
- Kosmetyczka
- Oglądanie filmu i wypowiedź pediatry
- Pracownik stacji Sanitarno - Epidemiologicznej
-
Załączniki
Nr 1
Nr 2,3,4,5,7
Nr 3,4,5,6
Nr 1
Nr 10
Nr 8
Nr 1
Nr 1
Nr 9
Nr 1
Nr 11
Film video i zał. Nr 12
Nr 13
4. Rekapitulacja zajęć
1. Przypomnienie problemów głównego i szczegółowego
2. Zadawanie pytań
Odpowiedzi na zadane pytania
5. Podsumowanie zajęć
1. Ocena pracy i wiadomości osób pełniących role przez obserwatorów
2. Osiągnięcie zamierzonego celu zajęć
Samoocena uczniów
6. Podanie wskazówek oraz informacji uzupełniających przez panią psycholog Zofię Reterską.
Wskazanie źródeł informacji dla
- osób palących i pragnących zerwać z nałogiem
- osób, które nie potrafią zerwać z nałogiem, a chcą zmniejszyć szkodliwość palenia tytoniu.
Załączniki do scenariusza lekcji
Załącznik nr 1
Wypowiedzi osób palących
...