Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DZIEŃ AKTYWNOŚCI KL. I
TEMAT BLOKU: W KRÓLESTWIE BAŚNI
TEMAT DNIA: KLASOWE BAJANIE
ZAPIS W DZIENNIKU:
Liczba 7. Nauka pisania cyfry 7. Prezentacja bajek przyniesionych przez dzieci. Dłuższe wypowiedzi na temat:, „Dlaczego lubimy bajki?” Czytanie kartki z „Kroniki Bajbajka”. Wymyślanie innego zakończenia bajki. Praca plastyczna „Moja bajka”.
CELE OGÓLNE:
lKształtowanie kompetencji matematycznych.llRozwijanie umiejętności wypowiadania się.llWdrażanie do słuchania czytanego tekstu.llWdrażanie do prawidłowego zapisywania tytułów.llWyrażanie treści za pomocą prac plastycznych.llWdrażanie do poszanowania książek.l
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UczeńlWymieni sposoby przekazywania bajek.llPozna liczbę 7 we wszystkich aspektach, zapisze ją za pomocą cyfry, ułoży zbiór.llZaprezentuje bajkę przyniesioną na zajęcia; wypowie się w 2 – 3 zdaniach.llPoprawnie zapisze tytuł bajki ( wielka litera, cudzysłów ).llOdgadnie, z której bajki pochodzą przedmioty, ilustracje.llZ uwagą i zaciekawieniem wysłucha bajek opowiadanych przez inne dzieci.llPrzejrzy książki, będzie o nie dbał.llWykona pracę plastyczną na temat swojej ulubionej bajki.l
METODY:
· Słowne – rozmowa, praca z tekstem, opowiadanie
· Oglądowe – pokaz, obserwacja
· Działań praktycznych
FORMY PRACY:
· Zbiorowa
· Indywidualna jednolita
· Grupowa zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
książki z bajkami, rozsypanka sylabowa, etykiety z wyrazami, rekwizyty, ilustracje, kolorowe kartki, podręczniki, liczmany, lizaki matematyczne, kolorowe liczby, materiały plastyczne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CELE OPERACYJNE
WARUNKI POBUDZAJĄCE DO AKTYWNOŚCI
ZADANIA DLA UCZNIÓW
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
OBSZAR AKTYWNOŚCI
Uczeń policzy litery: „To bajka”.
Kartki z napisanym zdaniem.
Policzenie liter w zdaniu.
Liczy i podaje wynik.
Polonistyczna matematyczna
Uczeń ułoży zbiór 7 – elementowy, przeliczy elementy.
Pętla z określoną mocą zbioru.
Wypełnianie pętli odpowiednią ilością elementów, przeliczanie ich.
Uczniowie tworzą zbiór, przeliczają.
Matematyczna
Potrafi zapisać liczbę 7 za pomocą cyfry i wykonać ćwiczenia z nią związane.
Zadania w podręczniku.
Policzenie do 7, przeliczanie elementów na rysunkach i zakolorowanie siódmego przedmiotu, dorysowywanie , pogrupowanie po 7, rozwiązanie krzyżówki, odczytanie hasła.
Uczniowie wykonują ćwiczenia.
Polonistyczna matematyczna
Zaprezentuje w dowolnej formie przyniesioną bajkę.
Książki z bajkami, rekwizyty, ilustracje.
Wypowiadanie się w 2 – 3 zdaniach prezentujące bajkę, teatrzyki indywidualne lub grupowe, zagadki.
Przeglądają, opowiadają, przedstawiają, prezentują swoje ulubione bajki.
Polonistyczna ruchowa wychowawcza
Wie, dlaczego lubimy bajki oraz jak można je przekazywać.
Zagadki czytane przez nauczyciela.
Uważnie słuchają, dociekają, rozwiązują problem.
Odpowiadają, wypowiadają się.
Polonistyczna wychowawcza
Wysłucha tekstu pt. „Kronika Bajbajka”.
Pytanie – i co dalej?
Wymyślanie innego zakończenia bajki.
Prezentuje własne zakończenie bajki.
Polonistyczna
Prawidłowo zapisze 1 – 2 tytuły bajek.
Wielka litera i cudzysłów.
Samodzielne zapisanie 1- 2 tytułów bajek.
Uczniowie piszą tytuły bajek w liniaturze w zeszycie.
Polonistyczna
Wykona pracę plastyczną.
Materiały: blok rysunkowy, papier kolorowy, kredki, farby.
Przedstawienie w dowolnej formie plastycznej treści bajki.
Decydują o sposobie wykonania – wybór techniki. Wykonują pracę plastyczną, przygotowują wystawkę.
Plastyczno – techniczna
Weźmie udział w konkursie Bajbajka.
Ilustracje, rekwizyty.
Odgadywanie z jakiej bajki „wypadł” przedmiot, obrazek. Podejmowanie decyzji o odpowiedzi.
Odpowiadają, zdobywają punkty.
Polonistyczna ruchowa matematyczna
Wyrazi opinię o przeżytym dniu aktywności.
Kolorowe kartki.
Wypowiadanie się na temat odbytych zajęć.
Rysują na kartkach stosowną ilość lizaków i serduszek.
Językowa wychowawcza