Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
WOKÓŁ
PATRONA SZKOŁY
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
PRZYBLIŻAJĄCYCH POSTAĆ PATRONA
ROMUALDA TRAUGUTTA
W KLASACH I- III
Opracowała
mgr Małgorzata Szyda
nauczyciel- bibliotekarz
Zespół Szkolno- Gimnazjalny nr 7
w Radomsku
BOHATER NARODOWY, NASZ PATRON-
ROMUALD TRAUGUTT.
Scenariusz zajęć w klasie I
v Cele ogólne:
ü Poznanie emblematów szkoły;
ü Przybliżenie postaci patrona.
v Cele szczegółowe:
Uczniowie po lekcjach:
ü Znają imię i nazwisko patrona szkoły i potrafią je poprawnie zapisać;
ü Wiedzą, kim był Romuald Traugutt;
ü Rozpoznają patrona na ilustracji;
ü Rozumieją znaczenie wyrazów: dyktator, patriota, powstanie styczniowe, bohater narodowy;
ü Znają historię emblematów szkolnych;
ü Wiedzą, w jakich sytuacjach śpiewamy hymn szkoły, w czasie których uroczystości obecny jest sztandar;
ü Wiedzą, jak okazać szacunek emblematom państwowym i szkolnym;
ü Wiedzą, jak zachować się podczas uroczystości szkolnych;
ü Właściwie dobierają słownictwo w wypowiedzi pisemnej.
ü Potrafią uzupełniać tekst z lukami podanymi wyrazami;
ü Wykorzystują zdobyte doświadczenia i łączą różne elementy wiedzy;
ü Efektywnie współdziałają w grupie.
v Metody pracy:
Słowna:
· pogadanka,
· rozmowa nauczyciela z uczniami.
Praktycznego działania:
· pisanie,
· przepisywanie,
· uzupełnianie,
· rozwiązywanie.
Ćwiczeniowa (edukacja matematyczna).
Oglądowe:
· pokaz.
v Formy pracy:
· zespołowa,
· grupowa- jednolita,
· indywidualna- jednolita
v Środki dydaktyczne:
· sztandar szkolny,
· portret patrona,
· zbiór portretów wybitnych Polaków, wśród których znajduje się portret R. Traugutta,
· tablice oglądowe z informacjami na temat życia R. Traugutta (małe, duże),
· tablice oglądowe z historią emblematów szkolnych,
· wypis z kroniki szkoły (uroczyste nadanie imienia i sztandaru),
· słownik języka polskiego,
· puzzle- portret patrona,
· karta pracy,
· wystawa w bibliotece poświęcona R. Trauguttowi.
v Przebieg zajęć
I. Część organizacyjna:
1. Powitanie uczniów.
2. Poznajmy się- przełamanie lodów. Stajemy w kręgu, przedstawiamy się imionami w ten sposób, że każda następna osoba przedstawia poprzednią i samą siebie.
II. Wprowadzenie do tematu:
1. Podanie celów lekcji.
2. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat znaków rozpoznawczych naszego państwa (godło, flaga, hymn) oraz jak powinniśmy się do nich odnosić.
III. Część zasadnicza:
1. Rozmowa z uczniami na temat emblematów naszej szkoły (patron, sztandar, hymn).
2. Zapoznanie dzieci z krótką historią hymnu i sztandaru (tablice oglądowe).
3. Objaśnienie, w jakich sytuacjach śpiewamy hymn szkoły, w czasie których uroczystości wprowadzamy sztandar.
4. Zwrócenie uwagi na właściwe zachowanie się w czasie śpiewania hymnu, oddawanie czci sztandarowi oraz jakim należy być uczniem, by dostąpić honoru wybrania do pocztu sztandarowego.
5. Uczniowie wspólnie wybierają z portretów wybitnych Polaków podobiznę Romualda Traugutta.
6. Dzieci dzielą się na grupy(4-5) i otrzymują zadanie do wykonania:
Ułóż puzzle- portret Romualda Traugutta.
7. Nauczyciel przedstawia krótką informację biograficzną Romualda Traugutta (tablice oglądowe- duże).
8. Wprowadzenie pojęć- dyktator, patriota, powstanie narodowe, bohater narodowy (tablice oglądowe- małe).
9. Karta pracy- zadanie 1- praca indywidualna.
10. Rozwiązanie logogryfu utrwalającego nowe słownictwo i wiadomości
- karta pracy- zadanie 2- praca zespołowa. Nauczyciel czyta hasła, uczniowie podają rozwiązania, wpisują i odczytują hasło główne. Zwrócenie uwagi na poprawny zapis imienia i nazwiska patrona szkoły.
III. Podsumowanie zajęć:
1. Uzupełnianie zdań podanymi wyrazami i zapisanie ich do zeszytu- karta pracy- zadanie 3.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Pożegnanie i informacja zwrotna (słoneczko- uczniowie domalowują buźki).
ROMUALD TRAUGUTT- GORĄCY PATRIOTA.
Patron naszej szkoły.
Scenariusz zajęć w klasie II
v Cel ogólny:
ü Przybliżenie postaci patrona.
ü Rozbudzenie postawy miłości do Ojczyzny.
v Cele szczegółowe:
Uczniowie po lekcjach:
ü Znają nazwisko patrona szkoły i potrafią je poprawnie zapisać;
ü Znają podstawowe informacje z życia i działalności Romualda Traugutta;
ü Wiedzą, jak okazać szacunek sztandarowi i hymnowi szkoły;
ü Wiedzą, jak zachowywać w czasie uroczystości szkolnych;
ü Rozumieją pojęcie patriotyzm;
ü Potrafią wypowiadać się na temat postawy patriotycznej;
ü Wiedzą, w jaki sposób mogą wyrazić swój patriotyzm;
ü Uzupełniają tekst brakującymi wyrazami;
ü Przedstawiają postawy, wydarzenia za pomocą prac plastycznych;
ü Właściwie organizują pracę w grupie;
ü Zachowują porządek w miejscu pracy.
v...