Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Data: 09.09.2014
Prowadzący:
Opiekun:
Grupa wiekowa: 4,5 latki
Liczba godzin: 6
Tematyka tygodnia: Jesienne drzewa
Temat dnia: Jesienne listki
Cele ogólny:
- tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy aktywności,
- pogłębianie wiadomości dotyczących tematyki jesiennej
Cel operacyjny:
Dziecko :
- uważnie słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści wiersza,
- zna barwy charakterystyczne dla jesieni,
- prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela,
- wykonuje pracę plastyczną
Formy organizacyjne:
zbiorowe, indywidualne
Metody:
czynna, słowna, oglądowa, aktywizująca
Pomoce i środki dydaktyczne:
zasuszone liście drzew, plakat drzewa, pudełka, szablony liści, farby, wizytówki, laminowane liście klonu i dębu, płyta CD
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie dzieci. Dzieci wraz z prowadzącymi stoją w kręgu. Prowadząca puszcza w krąg iskierkę i wypowiada słowa: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do moich rąk”.
2) Rozdanie dzieciom wizytówek w kształcie liści z napisanymi imionami.
3) Wysłuchanie przez dzieci wiersza pt. ”Idzie lasem Pani Jesień”.
4) Pogadanka na temat treści wiersza nakierowanymi pytaniami.
5) Rozdanie każdemu dziecku po jednym liściu. Zadaniem dzieci jest powiedzieć zdanie:
”Mam na imię … i mam liść koloru …”.
6) Wyjaśnienie dzieciom z jakiego drzewa pochodzą liście, które dzieci otrzymały (klon, dąb). Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie liści do odpowiedniego pudełka z wizerunkiem drzewa.
7) Zabawa ruchowa przy muzyce.
8) Praca plastyczna za pomocą farb.
9) Swobodna zabawa dzieci.
10) Zabawy z liśćmi – improwizacja ruchowa.
11) Przyczepienie wcześniej wykonanych liści do szablonu drzewa.
12) Rozdanie dzieciom niespodzianek.
....................................... .........................................
podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta