Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

 

 

Jest taki dzień,

bardzo ciepły,

choć grudniowy …

                                                                                      .                                                                                                                                                     SCENARIUSZ UROCZYSTOSCI                        „ SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM ”

 

 

Opracowała: Elwira  B.

        Bajkowe przedszkole

        Srąporków   06.12. 2012r

 

Grupa wiekowa: 3-4latki.

 

Zagadnienie programowe: Przestrzeganie zasad, norm i reguł ustalonych w grupie, odnoszących się do: zgodnego zachowania  podczas zabaw. Kolejne wypowiadanie się podczas rozmów z cała grupą. Spokojne oczekiwanie na swoją kolejność, uważne słuchanie innych. Czynne uczestnictwo w przedszkolnych spotkaniach.

 

 

Temat: Spotkanie z Mikołajem.

 

Cele szczegółowe:

·        wdrażanie dzieci do wspólnej zabawy w gronie,

·        rozwijanie umiejętności prowadzenia swobodnej rozmowy w formie dialogu przy okazji spotkania z Mikołajem,

·        rozwijanie sprawności ruchowej dzieci poprzez udział w zabawach ruchowych z elementem dramy i zabaw orientacyjno-porządkowych.

·        Nabieranie większej sprawności i swobody w poruszaniu się przy muzyce, śpiewaniu piosenek i recytacji wierszy.

 

Cele operacyjne:

·        potrafi śpiewać indywidualnie piosenki i recytować wiersze,

·        potrafi ilustrować ruchem treść piosenek ,

·        potrafi wypowiadać się za pomocą gestu i mimiki,

·        wie jak wygląda Mikołaj, co przynosi dzieciom i jakim pojazdem się porusza,

·        zna formy grzecznościowe i używa ich adekwatnie do sytuacji,

·        zna piosenkę pt. Dzyń, dzyń, śpiewa ją zespołowo,

·        wie, że zabawki należy szanować,

·        potrafi posługiwać się mikrofonem.

 

Metody(wg M. Kwiatowskiej):

-         Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania,

-         Słowna: rozmowa, wiersz, zagadka, społecznego porozumiewania się, pochwały,

-         Oglądowa: pokaz.

 

Forma pracy:

·        praca z grupą,

·        praca zespołowa,

·        praca indywidualna.                               

            

Środki dydaktyczne:

Strój Mikołaja, magnetofon, kaseta z nagraniem piosenki „ Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty” i „ Przyjedź do nas Mikołaju”, cukierki, paczka dla każdego dziecka , czapki mikołajkowe dla każdego pracownika przedszkola (naucz., woźne oddz.), mikrofon, duży metalowy dzwonek dla Mikołaja, duże krzesło-ozdobione dla Mikołaja.

 

Przebieg spotkania:

 

1. Rozmowa z dziećmi na temat „ Co, wiesz o Mikołaju? ”:

-         Jak wygląda Mikołaj?

-         Czym przyjeżdża do dzieci?

-         Kto dostaje paczki i co może być w paczce?

-         Co zrobić żeby Mikołaj wiedział, co dziecko chce dostać?

-         Jak napisać list osobiście, jeśli nie umiemy jeszcze pisać?

 

2. Przywoływanie Mikołaja skanowaniem sylabowym Mi-ko-ła-ju (3 razy).

 

3. Śpiew dzieci (cała sala) piosenka pt. „ Mikołaj się zbliża ”,

I

              Mikołaj się zbliża dzieci się radują.

              Do przedszkola śpieszą i tak wyśpiewują.

Ref.  Prawdą jest, prawdą jest, że Święty Mikołaj dobry jest ( dzieci rytmicznie klaszczą w dłonie, powtarzamy 2 razy)

                          

II

Przyniesie nam prezenty i mnóstwo paczuszek.

Do nas się uśmiecha ten miły staruszek.

Ref.  Prawdą jest...(2 razy).

 

4. Przywitanie Mikołaja – osoba prowadząca zabawę prosi wszystkich zebranych o gorące brawa i wita go w imieniu wszystkich zebranych.

 

5. Rozmowa z Mikołajem:

-         dzieci zadają pytania, Mikołaj odpowiada,

-         Mikołaj zadaje pytania dzieci odpowiadają.

 

6. Koncert życzeń dla Mikołaja: recytacja wierszy, śpiewanie piosenek z użyciem mikrofonu.

 

Dziecko 1:
Witaj Mikołaju
do nas zapraszamy
powiemy Ci wierszyki
i coś zaśpiewamy.

Dziecko 2:
Teraz zapraszamy
wprost do naszej sali,
tam czekają grzecznie
przedszkolacy mali.

dziecko 3:  Witaj Mikołaju
Witaj kochany Mikołaju,
wiemy co niesiesz w tym worku.
Wiemy, że chcesz nam radość sprawić,
że chcesz się z nami pobawić.
Ale troszeczkę się obawiamy
bo my niegrzeczni często bywamy.
  jednak od dzisiaj będzie inaczej,
niech nam Mikołaj wszystko wybaczy.
Niech się nie gniewa bardzo prosimy,
my już na pewno się poprawimy.

dziecko 4: 6 grudnia
6 grudnia - jak dobrze wiecie,
święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
każde dziecko prezent dostanie.

dziecko 5:
A kiedy rozda juz prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje jemu.

dziecko 6: Mikołaj
Święty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci ?
  dziecko 7:
O każdym grzecznym dziecku pamięta,
dobry dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie .
 

dziecko 8:
Jedzie Mikołaj.
Jedzie święty Mikołaj
białą brodą świeci.
Worek z prezentami
ma dla grzecznych dzieci
dziecko 9:
Wiersze, piosenki 
dzieci śpiewają 
i z Mikołajem 
wciąż rozmawiają.
On im prezenty 
z worka rozdaje. 
Wszyscy się bawią 
dziś doskonale.

Dziecko 10:
Melodia piosenki
niech zabrzmi dla ciebie.
Dźwięczeć będzie w uszach
gdy pomkniesz po niebie.
 

 

 

7. Zabawy ruchowe z Mikołajem:

-         inscenizacja ruchowa piosenki „Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty”

( wszystkie dzieci przy muzyce z magnetofonu).

I zw.                      

Siedzę cichuteńko,

Patrzę przez okienko. (Dzieci przykładają dwie dłonie do twarzy, tworzą okienko).

Poruszyły się zasłonki! (Poruszają prawa ręką w lewo i prawo).

Chyba już go widzę! (Dłoń tworzy daszek nad czołem).

Chyba już go słyszę! ( Obie dłonie rozstawione przy uszach).

Zabrzęczały jego sanek dzwonki. (Dłonie robią pięści i nad głową potrząsają).

 

Ref. Dzyń, dzyń, dzyń,

                    Mikołaju Święty. (Dłonie rozsuwamy na bok i dygamy).

              Dzyń, dzyń, dzyń,

              Przynieś nam prezenty.(Unosimy ręce nad głowę i zataczamy krąg).

II zw.Co to? Co to? Co to? (Ręce wysunięte do przodu, unoszą się w górę i w dół).

      Kto to? Kto to? Kto to? (Palcem wskazujemy 3 razy na Mikołaja).

     Pan Mikołaj już się skrada. (Dłońmi przed sobą naśladujemy skradanie się).

    Ojej! Ja się boję! (Dłońmi łapiemy się za głowę i poruszamy w lewo i prawo).

     Ale bać się nie wypada. (Machamy przed nosem palcem w lewo i w prawo).

    

     Ref. Jak wyżej.

 

Dzieci chórem:
Życzymy ci wszyscy 
dużo zdrowia, siły.
A za rok przyjeżdżaj
bardzo cię prosimy.

    

-  zabawa ruchowa do piosenki „ Przyjedź do nas Mikołaju”(Mikołaj na czele długiego węża- utworzonego przez dzieci przez podanie sobie rąk, prowadzi zabawę snując się po sali tworzy długi kręty wąż),

 

 

-         zabawa z elementem dramy „ Zabawki ”, dzieci odpowiadają na pytanie pt. „ Jakie zabawki może przynieść dzieciom Mikołaj ? ”(dzieci wymieniają),

 

( grupa wspólnie z nauczycielką wychodzi na środek sali i odpowiednimi ruchami naśladuje zabawkę wymienioną przez prowadzącą zabawę osobę). 

 

·        3-latki naśladują skaczące piłeczki

·        4-latki naśladują chód misia,

·        5-latki chodzącą lalkę,

·        chętne dzieci pokażą chód robotów.

 

 

 

8.Wręczenie dzieciom paczek przez Mikołaja.

 

9. Sesja zdjęciowa z Mikołajem.  Grupa z nauczycielką i rodzicami robi razem z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie, do kroniki przedszkolnej.

 

10. Pożegnanie Mikołaja na spotkaniu zbiorowym.

 

 

           SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI WEWNĘTRZNEJ„ SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM ”    

           

 

                                         

 

 

 

 

 

MIKOŁAJ JUŻ SIĘ  ZBLIŻA.

                „                         
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed