Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
CELE I ZADANIA SCALEŃ
USTAWA - ART 1.
Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu.
INSTRUKCJA Scalenie gruntów jest zabiegiem przekształcającym na określonym obszarze układ powierzchniowy gruntów rozdrobnionych i rozmieszczonych w szachownicy /rozproszonych/ oraz nadmiernie wydłużonych w możliwie duże, regularnie ukształtowane działki, odpowiadające wymogom ich racjonalnego rolniczego użytkowania. Następuje przy tym równocześnie zniesienie enklaw i pół enklaw, wyprostowanie granic, wydzielenie terenów pod zabudowę, zaprojektowanie funkcjonalnego układu komunikacyjnego oraz prawi-dłowe ukształtowanie rozłogów gruntów z jedno-czesnym / w miarę możliwości/ powiększeniem obszaru gospodarstw. Za rozłóg gruntów w gospodarstwie uważa się liczbę działek, ich kształt oraz rozmieszczenie względem siedliska. Scalenia gruntów winny być tak wykonane, aby stwarzały możliwość prawidłowej organizacji gospodarstw rolnych z zachowaniem środowiska naturalnego oraz stanowiły jeden z podstawowych zabiegów składających się na kompleksowe zagospodarowanie przestrzenne danej wsi wynikające z realizacji ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego gminy.
OBSZAR SCALENIA
Scaleniem obejmuje się grunty położone w jednej lub kilku wsiach lub ich częściach. Grunty te tworzą obszar scalenia.
Scaleniu nie podlagają grunty:
1) na których znajdują się zakłady górnicze i przemysłowe oraz prowadzona jest eksploatacja kopalin,
2) na których znajdują się zabytki architektoniczne, historyczne i rezerwaty przyrody,
3) użytkowane na cele gospodarki rybackiej,
4) przeznaczone na cele specjalne
Z gruntów stanowiących współwłasność można wydzielić za zgodą właścicieli odrębne dla każdego z nich grunty odpowiadające wartości udziałów we współwłasności.
Grunty zabudowane mogą być scalane jedynie na wniosek właściciela i tylko pod warunkiem przeniesienia przez niego zabudowań lub rozbiórki w oznaczonym terminie, lub wyrażenia zgody na dokonanie rozliczenia wartości zabudowań w gotówce bądź innej formie.
OPRACOWANIE PROJEKTU SCALENIA
1. Pomiar i wkreślenie na mapę obszaru scalenia terenów pozostawianych w granicach dotychczasowych (niezmienników),
2. Zaprojektowanie i wykreślenie linii komunikacyjnych i dróg,
3. Stabilizacja, pomiar i wkreślenie na mapę działek siedliskowych,
4. Zaprojektowanie granic wsi
5. Wkreślenie na mapę projektowanej sieci rowów melioracyjnych,
6. Zaprojektowanie terenów przeznaczonych na cele miejscowej użyteczności publicznej,
7. Zaprojektowanie wszystkich innych elementów wynikających z projektu ogólnego
8. Zaprojektowanie osnowy realizacyjnej,
9. Zaprojektowanie kompleksów i podkompleksów gruntów,
10. Sporządzenie zbiorczego imiennego zestawienia z wyszczególnieniem należnych ekwiwalentów powstałych z sumy wartości gospodarstwa, dopłat, udziałów we współwłasności, udziałów we wspólnocie gruntowej, gruntów z innych wsi i potrąceń z wartości gruntów starego stanu na cele użyteczności publicznej,ulice i drogi wiejskie.
11. Sporządzenie wstępnego projektu rozmieszczenia działek poszczególnych uczestników scalenia,
12. Szczegółowe zaprojektowanie działek,
13. Ułożenie rejestru szacunku porównawczego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia,
14. Sporządzenie wykazu zaprojektowanych ekwiwalentów gruntowych i pieniężnych,
15. Opracowanie projektu warunków objęcia w posiadanie nowo wydzielonych gruntów.
ZASADY PROJEKTOWANIA DRÓG I DZIAŁEK
Zmiana położenia istniejących dróg lokalnych lub ich szerokości oraz zaprojektowane nowe drogi lokalne mogąbyć uwzględnione w projekcie scalenia gruntów wówczas,gdy wynika to z prawidłowego zabezpieczenia dojazdów dopól a organy pod których zarządem drogi się znajdująwyrażą na to zgodę, zaś przebudowa drogi nastąpiw okresie najbliższych 5-ciu lat oraz jeżeli na ten celprzeznaczony jest odpowiedni zapas gruntów. Projekt zmiany położenia istniejących dróg wiejskich lubprojekt nowych dróg tej kategorii opracowuje się równocześnie z podziałem obszaru scalenia naposzczególne kompleksy gruntów.
Przy projektowaniu dróg należy mieć na uwadze aby:
1. Na terenach nizinnych spadki podłużne dróg wiejskich o dużym natężeniu ruchu nie przekraczały 3% a dróg o mniejszym natężeniu ruchu 6%. Należy przy tym projektować przebieg odcinków dróg zawartych między ich skrzyżowaniami lub innymi ważniejszymi punktami zainwestowania dróg, aby ich wydłużenie spowodowane dostosowaniem trasy do rzeźby terenu lub innych wymagań eksploatacyjnych nie przekraczały 1,5 długości prostoliniowej.
2. Skrzyżowania dróg lub ich załamania nie tworzyły od strony kierunku docelowego kątów mniejszych niż 90. Warunku tego należy przestrzegać tym konsekwentniej, im większa różnica występuje między znaczeniem transportowym zbiegających się dróg.
3. Maksymalna długość działek w terenach nizinnych bsługiwanych przez drogę przylegającą do jednego z krótszych boków działki nie przekraczała 300-400m, przy czym ze wzrostem jakości gleby długość ta owinna się zmniejszać. Oznacza to,że w przypadku warunków powodujących konieczność projektowania działek dłuższych, należy przewidywać ich obsługę transportową przez drogi przylegające do obu krótszych boków tych działek, lub drogę biegnącą wzdłuż boku dłuższego.
4. Powierzchnia gruntów, które są obsługiwane transportowo przez drogę o nawierzchni nieutwardzonej nie może przekraczać 50ha a o nawierzchni utwardzonej 100ha.
5. Szerokość dróg dostosowana była do przewidywanego ruchu pojazdów, uwzględniała największą szerokość maszyn rolniczych. Ze względu na ochronę gruntów rolnych zaleca się projektowanie dróg jednopasmowych z zastosowaniem miejsc przewidzianych do mijania się pojazdów roboczych. Miejsce do mijania się pojazdów należy projektować o długości 30m i lokalizować :
-na i przy skrzyżowaniach dróg,
- na krańcach widoczności,
- w odległości co 300-500m.
6. Powierzchnia gruntów zajęta pod drogi była jak najmniejsza.
Przy projektowaniu działek dla gospodarstwindywidualnych należy:
1. Dążyć do rozmieszczenia gruntów gospodarstwa zgodnie ze złożonymi przez uczestnika życzeniami zapisanymi w kwestionariuszu życzeń, według kolejności zapisanych wersji. O ile ze względów oczywistych nie jest możliwe wydzielenie gruntów zgodnie z życzeniami należy ponownie z uczestnikiem ustalić sposób rozmieszczenia jego gruntów.
2. Dążyć do wydzielenia wszystkich gruntów /użytków/ w jednej obwodnicy, a jeżeli nie jest to możliwe ze względu na wzajemne rozmieszczenie użytków rolnych, lub inne warunki można wydzielić poszczególne rodzaje użytków rolnych w oddzielnych działkach.
3. Jeżeli istniejące znaczne różnice w jakości gleby, nadmierne oddalenie niektórych użytków rolnych od siedlisk, stosunki wodne oraz inne warunki uniemożliwiają stosowanie postanowień pkt.2, poszczególne rodzaje użytków rolnych można wydzielić w więcej niż jednej działce.
4. Dostosować do tras, kanałów i rowów melioracyjnych przebieg nowo projektowanych działek, mając na uwadze zmniejszenie liczby przepustów i dojazdów oraz stworzenie warunków do mechanicznej uprawy i lepszej konserwacji urządzeń melioracyjnych.
5. Działki gruntów rolników posiadających grunty w innych wsiach niż w tych gdzie mieszkają jeśli całe ich gospodarstwa nie wchodzą do obszaru scalenia, lokalizować w miejscach zapewniających bliski dojazd do siedliska znajdującego się w sąsiedniej wsi - możliwie przygranicy tej wsi.
6. Działki projektować w kształcie figur geometrycznych w miarę możliwości zbliżonych do prostokątów mając na uwadze pola płodozmianowe. Kąty załamania granic działek nie powinny być mniejsze od 60. Długość działek gruntów ornych nie powinna przekraczać ich szerokości więcej niż 10-krotnie /w wyjątkowych przypadkach 15-krotnie/, a w użytkach zielonych więcej niż 15-krotnie /w wyjątkowych przypadkach więcej niż 20-krotnie/.
Każdy uczestnik scalenia powinien otrzymać nowo wydzielone grunty o dogodniejszych warunkach gospodarowania niż miał przed scaleniem.
Projektowanie działek można wykonywać metodą analityczną, graficzną, mechaniczną lub kombinowaną w drodze kolejnych przybliżeń, posługując się wartością metra bieżącego lub średnią wartością hektara.
OGÓLNY PROJEKT SCALENIA
Ogólny projekt scalenia (projekt ogólny) opracowuje wykonawca scalenia przy udziale rady uczestników scalenia. Przy opracowaniu projektu może brać również udział przedstawiciel służby rolnej oraz przedstawiciele zainteresowanych jednostek gospodarki uspołecznionej.
Projekt ogólny należy szczegółowo omówić z mieszkańcami wsi na zebraniu wiejskim a uwagi zainteresowanych ująć do protokołu podpisanego przez wykonawcę i osoby wymienione wyżej.
Uwagi do projektu powinny być rozpatrzone.
Ostateczna forma projektu ogólnego powinna być zaakceptowana przez Starostę.
Projekt ogólny powinien ujmować całość zagadnień związanych z ukształtowaniem najwłaściwszej, w warunkach miejscowych, organizacji gospodarstw rolnych. Powinien również określać zakres przewidzianych inwestycji towarzyszących scaleniu oraz terminy ich realizacji, jak również wskazać jednostki odpowiedzialne za realizację tych inwestycji.
Materiałami podstawowymi do opracowania projektu ogólnego są:
1 plan zagospodarowania przestrzennego gminy i wynikające z niego dyspozycje dla rozpatrywanego obszaru,
2 aktualny stan ewidencji gruntów,
3 potrzeby w zakresie budownictwa, środków produkcji, inwestycji związanych z melioracją, rekultywacją urządzaniem dróg, zabiegami przeciwerozyjnymi itp.
4 wnioski zainteresowanych których działalność jest związana z produkcją rolną,
5 ustalenia wynikające z prac przygotowawczych (przekazanie gospodarstw następcom lub Skarbowi Państwa, przejęciu gruntów od j.g.u. do Skarbu Państwa, dzierżawy, wspólnoty, gospodarstwa powiększające i zmniejszające obszar klasyfikacja gleboznawcza, porównanie treści mapy ze stanem faktycznym oraz elementy czysto geodezyjne)
6 dane dotyczące liczby gospodarstw o określonym kierunku produkcji rolnej,
7 wydane decyzje ustalające miejsce i warunki realizacji inwestycji budowlanych.
Pomocniczymi materiałami przy opracowaniu projektu ogólnego są:
1 studium stanu władania gruntami,
2 studium glebowe,
3 studium stanu zagospodarowania gruntów /na tym studium powinny być wykazane grunty zdewastowane, odłogujące źle zgospodarowane, o średniej kulturze rolnej i wysokiej kulturze rolnej/,
4 studium zainwestowania terenu.
Projekt ogólny określa :
...