Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Helen Bee

1.       Związki partnerskie:

·         Dzieci opuszczają gniazdo, nie trzeba tak bardzo angażować się w karierę zawodową, liczba problemów w związku spada, 

·         Wzrasta poczucie satysfakcji z pożycia małżeńskiego, ale nie za sprawą wzrostu poziomu czułości, a z powodu spadku ilości problemów

·         Niektórzy uważają, że małżeństwa w wieku średnim charakteryzuje wg Sternberga miłość próżna lub towarzyska. U podstaw związku leży silne przywiązanie.

 

2.       Rodzice i dzieci:

·         Rola rodziców w wieku średnim: wsparcie dla dzieci i starzejących się rodziców, podtrzymywanie więzi uczuciowych w obu kierunkach. Wiek średni = okres ściśnięcia (ang. Squeeze) = pokolenie pomiędzy (ang. sandwich generation)

·         Dorośli w wieku średnim próbują wpływać na życie dzieci (wykształcenie, praca)  i swoich rodziców (miejsce zamieszkania, zarządzanie pieniędzmi, ale nie udaje im się zmienić ich poglądów dot. spraw społecznych lub rodzinnych)

·         Dorosłe dzieci i starzy rodzice też próbują wpływać na dorosłych w wieku średnim. Dzieci odnoszą większy sukces w udzielaniu rad rodzicom, niż odwrotnie.

·         Badania Hagestad nad rodzinami trójpokoleniowymi: rodziny posiadają zestaw tematów, kobiety – sprzeczko dotyczące relacji międzyludzkich, mężczyźni – spory o tematy pozarodzinne np. społeczeństwo, polityka

·         Puste gniazdo: wbrew opiniom badania wykazały, że opuszczenie domu przez dzieci częściej jest rozpatrywane pozytywnie i nie jest przyczyną depresji, kryzysów i zaburzeń u większości kobiet. Zaburzenia występują u kobiet, których poczucie tożsamości jest silnie związane z rolą matki.

·         Gniazdo zagracone: bywa bardziej stresujące niż puste gniazdo. Dzieci nie opuszczają domu lub do niego powracają po okresie przerwy. Wymaga renegocjowania ról rodzinnych. Rodzice narzekają na późne wyjścia młodych dorosłych, a one czują, że są traktowane jak małe dzieci.

 

3.       Rola dziadków:

·         Dorośli w wieku średnim zwykle zostają dziadkami

·         Latynosi i Afroamerykanie mają bliższy i częstszy kontakt  z wnukami

·         Rola babci jest większa wśród wszystkich grup etnicznych

·         3 style pełnienia roli dziadków wg Andrew Cherlina i Franka Furstenberga:

- związek zdystansowany: rzadkie kontakty, mały wpływ na życie wnuków, często powodem jest fizyczna odległość miejsc zamieszkania, 29%

- związek towarzyski: 55 %, ciepłe i przyjemne związki, ale cieszą się, że nie mają już związanych z nimi codziennych obowiązków

- związek zaangażowany: 16 %, bliskie więzi, dziadkowie mają duży udział w opiece i wychowaniu, często w gospodarstwach domowych trójpokoleniowych

 

·         Dziadkowie widujący swoje wnuki częściej, nie wykazują większego zadowolenia z życia = rola dziadka nie jest najważniejszą rzeczą dla poczucia własnego ,,ja”

 

4.       Opieka nad starzejącymi się rodzicami:

·         Ze wzrostem średniej długości życia, rola opiekuna będzie coraz częściej podejmowana

·         W większości osób wobec których skierowana była opieka wykryto chorobę Alzheimera lub innego rodzaju otępienie.

·         Ludzie Ci powoli tracą możliwość wykonywania codziennych czynności w pewnym momencie mogą także przestać rozpoznawać swoich opiekunów.

·         opieka nad takimi ludźmi wymaga poświęcenia wiele czasu, energii, nakładów finansowych a także ciężko opiekunowi pogodzić życie prywatne, rodzinne z zawodowym.

·         Wymagająca rola bycia opiekunem wywiera duży wpływ na osobę pełniącą tę funkcję. Opiekunowie cierpią na depresje, obniża się ich zadowolenie z pożycia małżeńskiego.

·         Porównując czarnych i białych opiekunów zaobserwowano podwyższony współczynniki depresji tylko u białych.

·         Ci którzy opiekują się otępiałymi i osłabionymi starszymi ludźmi sami też częściej są chorzy lub mają osłabiony układ odpornościowy – tego typu wyniki nazywamy obciążeniem roli opiekuna.

·         Ci, którzy posiadają odpowiednie struktury wsparcia którymi mogą podzielić to obciążenie doświadczają mniej negatywnych skutków tego działania.

 

5.       Przyjaciele:

 

·         Carstensen odkryła że liczba kontaktów pomiędzy 17 a 50  rokiem życia spadła ale bliskość stosunków z najlepszym przyjacielem została na wysokim poziomie.

·         Ogólny model Carstensen teoria selektywności socjoemocjonalnej, mówi że na przestrzeni okresu dorosłości  każdy z nas wybiórczo redukuje liczbę zachowań społecznych, zawężając zainteresowania do kilku związków. Ma to na celu maksymalne zwiększenie zysków społecznych i emocjonalnych oraz zminimalizowanie związanego z nim ryzyka.

·         Carstensen jednocześnie twierdzi że zachowane związki stają się bliższe, bardziej intymne.

 

6.       Praca:

 

·         Satysfakcja zawodowa ludzi w tym okresie życia ( w wieku średnim )osiąga najwyższy poziom, pomimo że nie obserwuje się zbyt wiele awansów.

·         Jakość wykonywanej pracy pozostaje wysoka pomimo stopniowego spowolnienia procesów fizycznych i umysłowych.

·         U młodych dorosłych mężczyzn satysfakcja zawodowa łączy się z wynikami satysfakcji osobistej.

·         Mężczyźni w wieku średnim przestają traktować pracę jako podstawowe źródło osobistego spełnienia satysfakcji nawet gdy są z niej zadowoleni.

·         Zadowolenie kobiet z pracy w wieku średnim będzie odgrywało taką samą rolę jak dla młodych mężczyzn.

·         Życie zawodowe kobiet w wieku średnim pozostaje o wiele bardziej zróżnicowane niż kariera mężczyzn w tym samym wieku.

·         W większości profesji jakość wykonywania pracy pozostaje wysoka przez cały okres życia dorosłego.

·         Za wyjątki można uznać te zawody w których najważniejsza jest siła fizyczna i czas reakcji – jakość wykonywania tych praca spadła w wieku średnim a nawet wcześniej.

·         Paul i Margaret Baltesowie twierdzą, że utrzymanie wysokiej produktywności lub jakości wykonywania pracy jest możliwe, ponieważ dorośli w obliczu zauważalnej erozji zdolności fizycznych i poznawczych angażują się w proces zwany selektywną optymizacją i kompensacją. Składają się na niego 3 procesy:

- Selekcja – zakłada zawężenie zakresu czynności np. skupienia się na głównym zadaniu, zrzucanie odpowiedzialności na innych, ograniczenie bądź zawężanie pobocznych czynności zawodowych,

-Optymizacja – zakłada obszerne ćwiczenia najpotrzebniejszych zdolności np. dodatkowe treningi, szlifowanie zdobytych umiejętności. Ma to na celu utrzymanie tych zdolności na poziomie zbliżonym do maksymalnego.

-Kompensacja – zakłada wykorzystanie pragmatycznych sposobów pozwalających pokonać konkretne trudności np. silniejsze okulary lub aparaty słuchowe, projektowanie strategii pozwalające unikać obciążenia pamięci.

 

·         Wraz ze zbliżaniem się do normatywnego wieku emerytalnego dorośli zaczynają czynić formalne i nieformalne przygotowania do odejścia na emeryturę.

·         Nieformalne przygotowania to rozmowa z małżonkiem, przyjaciółmi i współpracownikami o możliwości odejścia na emeryturę, czytają więcej poświęconych temu tematowi artykułów prasowych.

·         Formalne przygotowania: uczestnictwo w seminariach planowania finansowego, dowiadywanie się jak wysoką emeryturę mogą otrzymać, badanie warunków swojego ubezpieczenia, szukanie profesjonalnych porad dotyczących emerytury.

·         Takie przygotowania obserwujemy częściej u osób, które nie mogą doczekać się emerytury, są zadowoleni z pracy lub mają przyjaciela który już wycofał się  z czynnego życia zawodowego

·         Rola pracownika w wieku średnim staje się mniej dynamiczna.

 

7.       Osobowość:

 

·         Większość ludzi w wieku 50 – 65 roku życia odwraca się od sukcesu, należności, asertywności, indywidualizmu, które największe powodzenie osiągają w wieku średnim.

·         Zainteresowanie własnym wnętrzem – Bernice Neugarten zakłada że zmiana ta (patrz powyżej - 25) prowadzi do zainteresowania własnym wnętrzem. Uważa że starsi tracą zainteresowanie światem zewnętrznym na rzecz skupienia się na procesach wewnętrznych.

·         Od generatywności do integratywności ego – teoria Eriksona. Główny wpływ na przebieg wieku średniego w jego teorii ma kryzys generatywności a stagnacja w wyniku jego rozwiązani zobaczymy cnotę jaką jest troska. Zakłada zainteresowanie stworzeniem i poprowadzeniem następnego pokolenia, przekazanie pałeczki. Wg Eriksona ostatnim stadium dorosłości jest kryzys integralność ego a rozpacz występuje on w 60 roku życia.

·         Elastyczność i wytrwałość – Jochen Brandtstadter zbadał kilka tysięcy osób pod kątem 2 cech lub wartości osobowości. Pierwsza z nich to wytrwałość w dążeniu do celu. Jednostka posiadająca tę cechę zgadza się z następującymi stwierdzeniami: Im trudniej osiągnąć jakiś, cel tym bardziej go pożądam. Nawet jeśli wszystko wydaje się beznadziejne, nadal poszukuję sposobu, by jakoś zapanować nad sytuacją. Druga cecha to elastyczność w dostosowaniu się do celu. Jednostka posiadająca wysoki poziom tej cechy podpisałaby się pod następującymi twierdzeniami: Właściwie nie denerwuje się zbyt długo z powodu niewykorzystanej okazji. Z łatwością przystosowuje się do zmiennych sytuacji. Zwykle bez trudu rozpoznaję granice swoich możliwości.

·         Dojrzałość mechanizmów obronnych – innym sposobem postrzegania zmian osobowościowych w tym okresie jest skupienie się na mechanizmach obronnych. Vaillant podzielił mechanizmy obronne na 3 typy:

- Niedojrzałe – projekcja, zaprzeczenie, zniekształcenie,

- Neurotyczne – wyparcie, przemieszczenie, intelektualizacja,

               - Dojrzałe -  stłumienie, humor, altruizm.

·         W wieku średnim mechanizmy obronne dojrzałe stanowią 40%  całości

·         Podejmowanie przeciwnych ról płciowych -  piąty pogląd pochodzi od antropologa Davida Gutmanna. Twierdzi on, że role płciowe w wieku średnim jeszcze raz ulegają zmianom. Role kobiet i mężczyzn krzyżują się. Mężczyźni zaczynają wykazywać cechy kobiece, natomiast kobiety – męskie.

 

lRóżnice indywidualne l

 

·         rozwój jednostki może być określany przez wiele czynników takich jak np. pochodzenie ,osobowość , stres , przeżyte kryzysy

 

9.       Rozwód

llwpływa na styl wychowawczy dzieci przez osoby rozwiedzione oraz zaburza kolejność podejmowania rólll jeden z głównych czynników stresującychllKojarzy się go ze wzrostem liczby schorzeń fizycznych i psychicznych (tuz po rozwodzie częstsze wypadki samochodowe ,tendencje samobójcze ,depresja etc)llSkutki długoterminowe – niektórzy dorośli 5-10 lat po rozwodzie wykazują rozwój psychiczny wynikający z tego doświadczenia i lepsze warunki funkcjonowania lllepiej radzą sobie te osoby które zdecydowały się ponownie wejść w związek małżeńskillEfekt Ekonomiczny –Mężczyźni z reguły zarabiają więcej , pracują dłużej i nieprzerwanie z racji tego czują się bardziej niezależni po rozwodzie niż kobietyll

Status ekonomiczny mężczyzn po rozwodzie się poprawia natomiast kobiet się pogarsza (Morgan, 1991 ; Smock 1993)

7.       Różnice wiekowe w znaczeniu rozwodu – Stany zjednoczone -50% rozwodów przypada na wczesną dorosłość (siedem pierwszych lat trwania związku)

8.       25% gdy para przekracza 40 lat jednak w tym wieku skutki są o wiele poważniejsze niż we wcześniejszym okresie

9.       W wieku średnim wpływ ekonomiczny może być o wiele dotkliwszy(zwłaszcza dla kobiet ze względu na niewielkie lub brak doświadczenia zawodowego .Kobiety zwane” wysiedlonymi gospodyniami ” bez doświadczenia mają niewielkie szanse na znalezienie zatrudnienia .

10.   Również kobiety w tym okresie maja mniejsze szanse wyjścia ponownie za mąż niż kobiety młodsze.

11.   Ścieżki życiowe – Przerwanie związku małżeńskiego stwarza nowy zestaw ról np. przejecie ról małżonka który odszedł.

12.   Ponowny związek stwarza sytuacje przyjęcia roli macochy bądź ojczyma

13.   Levinson- osoby żyjące w nowym związku małżeńskim mają mniejsze szanse stworzenia stałych struktur życia i doświadczają więcej okresów przejściowych kryzysów względem dzieci.

 

10.   Bezrobocie

·         Dorośli, którzy zostali zwolnieni wykazują podwyższony poziom lęku i depresji oraz podwyższone ryzyko zachorowań – w tym jest podobne do rozwodu

·         Tak jak ponowne wyjście za mąż niweluje większość negatywnych skutków rozwodu, tak też ponowne zatrudnienie szybko przywraca zdrowie i stabilność emocjonalną

·         Jeśli strata pracy nie wiąże się z większymi konsekwencjami finansowymi, negatywne efekty tego wydarzenia są o połowę mniejsze

·         Utrata pracy może skutkować w zmianach stosunków rodzinnych i obniżeniu poczucia własnej wartości

·         Różnice wiekowe: negatywne skutki bezrobocia są największe u osób w wieku ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed