Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Badanie szorstkości nawierzchni betonowych wahadłem angielskim
Badanie wykonano na 24 próbkach o wymiarach 10x25 cm.. Próbki przygotowano na sześciu betonowych płytach o wymiarach 50x50x7 cm. Na każdej z płyt wykonano 4 próbki. Wśród próbek można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:
- próbka betonowa bez modyfikacji, nr 1,
- próbki pokryte żywicami syntetycznymi bez posypki mineralnej, nr 2 i 3,
- próbki betonowe pokryte żywicami syntetycznymi z posypką mineralną, nr od 4 do 24.
Â
Celem badania było określenie wpływu zastosowania żywic syntetycznych i posypek mineralnych na szorstkość nawierzchni betonowych.
Â
Przygotowanie próbekDo badania wykorzystano dwa rodzaje żywic syntetycznych. Żywicę epoksydową Addagrip 1000, oraz żywicę poliestrową BEM.
Posypki mineralne zostały wykonane z trzech rodzai kruszyw. Piasku kwarcowego frakcji 0,5 ÷ 1mm, kruszywa naturalnego w trzech frakcjach 0,3 ÷ 0,85mm; 0,85 ÷ 2mm;  2 ÷ 4mm, grysu marmurowego również w trzech frakcjach 0,3 ÷ 0,85mm; 0,85 ÷ 2mm;  2 ÷ 4mm.
Â
Żywice syntetyczne wykorzystane do przygotowania próbek to żywice dwuskładnikowe. Żywica epoksydowa Addagrip 1000 została przygotowana zgodnie z recepturą producenta, żywica + utwardzacz w stosunku 2:1. Żywica poliestrowa BEM została przygotowana zgodnie z recepturą, żywica + utwardzacz 50:1.
Â
Â
Przebieg badaniaPrzed przystąpieniem do badań wahadło angielskie zostało ustawione na równym i stabilnym podłożu. Następnie za pomocą trzech śrub poziomujących i poziomnicy podstawa urządzenia została wypoziomowana. Po czym w obszarze ruchu wahadła umieszczono próbkę.
Â
Kontrola wypoziomowania urzÄ…dzenia
Â
Za pomocą śruby regulacji pionowej ramię wahadła zostało ustawione na odpowiedniej wysokości tak, aby swobodnie poruszało się nad próbką.
Kolejną czynnością było wyzerowanie urządzenia. Wykonane w następujący sposób. Ramię wahadła i wskazówka zostały odchylone w kierunku blokady spustowej i zablokowane. Po zwolnieniu blokady wahadło wykonało wolny przebieg a wskazówka zatrzymała się
w punkcie zera na skali.
Po wyzerowaniu urządzenia, wahadło zostało opuszczone do poziomu próbki. Gumowy ślizgacz został odciągnięty i zablokowany metalową rozpórką. Ramię wahadła zostało opuszczone do poziomu, na którym odciągnięty ślizgacz uzyskał kontakt z badaną próbką.
Kolejnym krokiem było sprawdzenie długości poślizgu przy pomocy miernika wchodzącego w skład zestawu badawczego wahadła.
Â
Sprawdzanie długości poślizgu przy użyciu miernika
Â
Po sprawdzeniu długości poślizgu, gdy jego długość mieściła się między liniami na mierniku metalowa rozpórka została usunięta a ślizgacz znalazł się położeniu pomiarowym. Ramię wahadła i wskazówka zostały odciągnięte do pozycji startowej i zablokowane.
Próbka i ślizgacz wahadła przed pomiarem zostały zwilżone wodą.
Â
Â
Zwilżanie próbki
Â
Urządzenie znalazło się w pozycji gotowej do badania. Po zwolnieniu blokady wahadło wykonało ruch pomiarowy. Wskazówka urządzenia zatrzymała się w miejscu maksymalnego wychylenia. Ramię wahadła w ruchu powrotnym zostało zatrzymane.
Â
Â
Zatrzymywanie ramienia wahadła w ruchu powrotnym
Â
Â
Na podstawie wyników uzyskanych przy pomocy wahadÅ‚a angielskiego w nastÄ™pujÄ…cy sposób dokonuje siÄ™ oceny szorstkoÅ›ci nawierzchni.   Â
Â
wskaźnik BSRT > 65
- szorstkość dobra,
55 <
wskaźnik BSRT ≤ 65
- szorstkość zadowalająca,
45 <
wskaźnik BSRT ≤55
- szorstkość dostateczna,
Â
wskaźnik BSRT < 45
- szorstkość niedostateczna
Â
2
Â