Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Podstawy przedsiębiorczości - opracowanie

PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

1.Postawa przedsiębiorczości i aktywność gospodarcza człowieka w społeczeństwie

2.Człowiek w gospodarce rynkowej

3.Prowadzenie działalności gospodarczej

4.Państwo i społeczeństwo w gospodarce rynkowej

5.Społeczna odpowiedzialność biznesu

Ad. 1Zagadnienia:

1.podstawowe pojęcia przedsiębiorczości

2.cechy osobowości człowieka przedsiębiorczego:

a)komunikacja interpersonalna (werbalna i niewerbalna)

b)bariery komunikacyjne

c)asertywność

d)postawa asertywna, agresywna, uległa

3.konflikt   zasady i metody rozwiązywania konfliktów

4.nregocjacje   zasady i błędy w  negocjacjach

5.techniki negocjacji

6.praca zespołowa   wady i zalety

7.fizyczne i psychiczne skutki stresu

8.różnice  między normą prawną a zachowaniami odpowiadającymi regułom moralnym i obyczajowym

9.rozmowa kwalifikacyjna   autoprezentacja  i elementy przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej

10.znaczenie postaw przedsiębiorczych dla funkcjonowania gospodarki krajowej

Ad. 1.PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ w ujęciu przedmiotowym to aktywne działanie w sferze gospodarczej , np. prowadzenie własnej firmy, natomiast w ujęciu podmiotowym  czyli od strony cech osobowości to zdolność do kreowania i zaspakajania swoich i cudzych potrzeb.         

Podstawowe pojęcia związane z przedsiębiorczością:

1.działalność gospodarcza

2.samo zatrudnienie

3.rynek   obszar wymiany

4.systemy gospodarcze   polityka gospodarcza  (krajowa)

5.gospodarka wolno- rynkowa

Ad. 2CECHY OSOBOWOŚCI CZŁOWIEKA PRZEDSIĘBIORCZEGO       

Człowiek przedsiębiorczy potrafi wykorzystać szansę pojawiającą się w otoczeniu i przekształcić ją w sukces.  Typowe cechy osoby przedsiębiorczej to optymizm   rozwijający chęć uczenia się, poszerzania kwalifikacji i umiejętności,  umiejętność porozumiewania się, współdziałania oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów.       W aktywności  zawodowej  człowiek przedsiębiorczy wykazuje się: pracowitością, pomysłowością, umiejętnością analizowania sytuacji i ponoszenia ryzyka.

a)komunikacja interpersonalna- umiejętność porozumiewania się, mówienia, słuchania, zachowania asertywnego w tym także umiejętności budowania zespołów, pracy w tych zespołach oraz rozwiązywania konfliktów.          

Komunikacja jako metoda porozumiewania się dzieli się na komunikację:

-werbalną czyli słowną   odnosi się głównie do problemu tzn. rzeczowego tematu,

-niewerbalną   wyraża stosunek między rozmówcami, pokazuje istniejący układ międzyludzki. Zwana jest inaczej mową ciała.    c,

d) postawa asertywna   jest to zachowanie ludzi, którzy argumentując swoje zachowanie używają słowa  ja  a nie komunikatów typu  ty .                      

Cechy charakterystyczne asertywności   człowiek asertywny sam podejmuje decyzję, jest taktowny, uczciwy, z poczuciem godności, bezpośredni i otwarty w wypowiedziach, sytuację, w której można przegrać  lub wygrać przekształca tak, aby obie strony na tym zyskały.

e)postawa uległa   człowiek uległy pozwala innym decydować za siebie emocjonalnie. Człowiek uległy jest skryty, nie mówi wprost, w sytuacji, gdy można wygrać lub przegrać przeważnie przegrywa, jeśli osiąga cele to w sposób pośredni.

f)postawa agresywna   człowiek o takiej postawie decyduje za innych, jest uczciwy ale w sposób nietaktowny, bezpośredni, podkreślający swoją wartość, a pomijający i zmniejszający zalety innych, w sytuacji wygrana czy przegrana  zawsze wygrywa.

Ad. 3      KONFLIKTY

Konflikt wybucha i ujawnia się w formie wrogich zachowań pomiędzy stronami i prowadzi do niekorzystnych sytuacji, minimum dla jednej strony a druga strona ma przypisaną winę za niekorzystne efekty. Kierowanie zasobami ludzkimi wymaga znajomości metod rozwiązywania konfliktów stąd też poleca się organizacjom następujące strategie rozwiązywania konfliktów:

a)strategia dominacji

b)strategia dostosowania

c)strategia kompromisu

d)strategia unikania

e)strategia współpracy

Ad. 2        CZŁOWIEK W GOSPODARCE RYNKOWEJ

Zagadnienia:

1.Przemiany gospodarcze w Polsce i ich skutki

2.Cechy gospodarki centralnie planowanej ( sterowanej) i rynkowej

3.Rodzaje ubezpieczeń i ich charakterystyka

4.Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych

5.Popyt i podaż na rynku pracy

6.Charakterystyka terminów: popyt, podaż, prywatyzacja, reprywatyzacja, restrukturyzacja, demonopolizacja

Ad. 1 1989 r. Przemiany gospodarcze w Polsce, rządy Tadeusza Mazowieckiego- doszło do zasadniczych reform gospodarczych  tzw. terapii szokowej czyli wprowadzenia radykalnych zmian gospodarczych dokonał ówczesny minister finansów Leszek Balcerowicz. Słynnym swoim planem, który zakładał po pierwsze reformy finansów państwa ( odzyskanie przewagi budżetowej), po drugie wprowadzenie mechanizmów rynkowych, po trzecie zmianę struktury własnościowej gospodarki.        

Reformę finansów państwa przeprowadzono głównie poprzez rezygnację z dotacji do cen (szczególnie żywności), zwiększono stopy procentowe w bankach , ograniczono udzielanie kredytów oraz zamrożono płace.         W dalszej kolejności wprowadzono podatek dochodowy od osób fizycznych i przedsiębiorstw oraz podatek od wartości dodanej, podatek vat.         

Mechanizmy rynkowe uruchomiono poprzez wewnętrzną wymienialność złotówki, stabilizując jej kurs wobec dolara. Uwolniono większość cen, których wysokość regulował sam rynek. W zmianie struktury własnościowej założono prywatyzację na szeroką skalę i zniesiono ograniczenia w obrocie ziemią i budynkami.        

Ujemne skutki to znaczne obniżenie poziomu produkcji, a co za tym idzie   bezrobocie.

Ad. 2Gospodarka centralnie sterowana   organy władzy centralnej decydowały o rozmieszczeniu siły roboczej, ich wynagradzaniu oraz podejmowały decyzje ekonomiczne dotyczące tego, co jak i dla kogo produkować. Centralnie podejmowano decyzje o tym, jak dzielić wytworzone dobra i usługi oraz o wysokości cen na wytworzenie dobra. Gospodarka rynkowa   prawie wszystkie zasoby są własnością prywatną. Prawo własności jest nienaruszalną zasadą w tym systemie. Gospodarka ta charakteryzuje się tym, że podstawowe decyzje dotyczące produkcji, inwestycji, zatrudnienia podejmują ludzie i przedsiębiorstwa. Wybory i preferencje ludzi stanowiących popyt na rynku i producentów stanowiącą podaż na rynku wpływają na wysokość cen rynkowych.

Ad. 3  Ubezpieczenia majątkowe   obejmują niemal każdy przedmiot własności np.. nieruchomości, środki produkcji. Rekompensują poniesione szkody lecz odszkodowanie pokrywa zazwyczaj tylko część straty. Główne rodzaje ubezpieczeń majątkowych:

-ubezpieczenia od żywiołów

-transportowe

-komunikacyjne

-kredytu

-osobowe inaczej zwane ubezpieczeniami od sum (od wartości polisy)Ubezpieczenia osobowe   zapewniają odszkodowanie z góry określonej kwoty pieniężnej.

Rodzaje ubezpieczeń, wśród których istnieje obowiązek ubezpieczeniowy wynikający z kodeksu cywilnego  wykupienie polisy OC nakazuje się kierowcom i  posiadaczom samochodu, brokerom ubezpieczeniowym, doradcom podatkowym, rolnikom, organizatorom wyjazdów turystycznych , pracownikom niepublicznej służby zdrowia

-ubezpieczenia na życie

-chorobowe

-od nieszczęśliwych wypadków        

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

- ubezpieczeni są pracownicy i ich rodziny oraz rolnicy i ich rodziny. Te ubezpieczenia dzielą się na:

-emerytalne

-rentowe

-wypadkowe

-chorobowe

-funduszu pracy

-fundusz gwarantowany świadczeń pracowniczych        

Ad. 4  Giełda papierów wartościowych   wchodzi w skład rynku kapitałowego. Jest to instytucja prowadząca obrót papierami wartościowymi, gdzie transakcje zawierają specjalni pośrednicy zwani maklerami. Przedmiotem handlu na giełdzie są głównie akcje, których obrót występuje najczęściej w formie zapisu komputerowego.

Ad. 5 Popyt na rynku pracy to oferowane przez przedsiębiorstwa miejsca pracy natomiast podaż stanowią ludzie poszukujący tej pracy , gotowi ją podjąć.

Ad. 6 Popyt   w odniesieniu do rynku towarowego to ilość towarów, które kupujący chcą i są w stanie nabyć na rynku. Maleje, gdy rosną ceny  na rynku. Podaż maleje, gdy ceny maleją i odwrotnie

Prywatyzacja   to zmiana form własności przedsiębiorstw państwowych dokonywana w Polsce poprzez przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę skarbu państwa, następnie sprzedaż udziałów na rynku publicznym lub pracownikom bądź też poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa innej spółce lub utworzenie nowej spółki na bazie majątku upadłego przedsiębiorstwa

Reprywatyzacja   to zwrot prawnie zabranego przez państwo majątku ich właścicielom lub ich następcom prawnym .

Restrukturyzacja   to zmiana struktury organizacji prawnej przedsiębiorstwa.

Demonopolizacja   to sprzyjanie w powstawaniu konkurencji rynkowej tzn. wielu producentów oferujących te same lub podobne produkty.

1.  Cele współpracy euro regionalnej Euroregiony są to wyodrębnione obszary położone na pograniczu dwóch lub kilku sąsiadujących ze sobą państw, których samorządy lokalne powołały formalną organizację koordynującą współpracę. Euroregiony stanowiły pomosty w jednoczeniu się krajów Unii Europejskiej. Euroregiony te otrzymywały (i otrzymują) wsparcie finansowe z U.E. co wpływa na rozwój obszarów euroregionów zarówno w dziedzinie infrastruktury jak i handlu, a poza tym wpływa na integrację kulturową narodów.

2.  Znaczenie współpracy międzynarodowej dla Polski Handel międzynarodowy zarówno dla Polski jak i innych krajów ma duże znaczenie:             

Dostęp do produktów, których nie ma na rynku danego kraju,              Wymiana myśli technologicznych,              Wymiana kulturowa,             

Wymiana w sferach zarówno gospodarczej jak i usługowej, w różnych dziedzinach np.: transport, telekomunikacja, bankowość.

3. Źródła dochodów i kierunki wydatków państwa (budżet) oraz jednostek samorządowych Budżet państwa: Podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa są podatki zarówno pośrednie jak i bezpośrednie. Największy udział w dochodach ma podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochodem do budżetu są również wpływy z prywatyzacji przedsiębiorstw i majątku państwowego.

Wydatki z budżetu państwa:

1.świadczenia społeczne

2.renty, emerytury

3.zasiłki dla bezrobotnych

4.pensje pracowników sfery budżetowej

5.wydatki na obronę narodową, porządku publicznego

6.wymiar sprawiedliwości

Jednostki samorządu terytorialnego:

1.dochody to podatki ( np. gruntowy, od samochodów, nieruchomości)

2.subwencje oświatowe

3.dotacje na zadania zlecone przez budżet państwa

4.opłaty skarbowe i wpływy ze sprzedaży mienia komunalnego

Wydatki:

1.inwestycje gminne

2.ochrona środowiska

3.szkoły i przedszkola

4.administracja samorządowa ( czyli pensje)

5.opieka społeczna

6.ochrona zdrowia

7.kultura

8.promocje miast czy gmin

4.Przeciwdziałanie bezrobociu- metody, instytucje pomagające bezrobotnym

Metody przeciwdziałania bezrobociu:

A.Aktywne:              

Pośrednictwo w znalezieniu pracy

Poradnictwo zawodowe              

Szkolenia i przekwalifikowania bezrobotnych               

Współfinansowanie prac interwencyjnych i robót publicznych

B. Pasywne:              

Zasiłki dla bezrobotnych              

Zasiłki i świadczenia przedemerytalne              

Obniżenie wieku przedemerytalnego              

Wydłużenie okresu obowiązkowej nauki dla młodzieży

Instytucje pomagające bezrobotnym:

a) z ramienia administracji rządowej:

-Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej

-Krajowy Urząd Pracy oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy i Państwowe Urzędy Pracy

b) z ramienia samorządów terytorialnych :

-Urzędy pracy

-Instytucje i Biura Pośrednictwa Pracy

5.  Wpływ Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej na sytuację w kraju Bank Centralny oprócz emitowania pieniądza i obsługiwania budżetu państwa wpływa na ceny i wielkość kredytów. Jest to tzw. polityka monetarna banku inaczej zwana polityką pieniężną.  Polityka monetarna w kraju realizowana jest głównie przez ustalenie wysokości stóp procentowych co jest w kompetencji Rady Polityki Pieniężnej ( RPP ). Wzrost stóp procentowych powoduje odpływ pieniądza z rynku do banków a to powoduje.............................

Od. l Asertywność to umiejętność pozostawania sobą, wyrażania uczuć i pragnień z poszanowaniem praw innych osób. Zachowanie asertywne pozwala na konkretne i zdecydowane wyrażanie swoich uczuć bez naruszania praw innych osób. Człowiek asertywny: - ma silne poczucie rzeczywistości-    mówi o wszystkim jasno bez wykrętów-    swoje sady opiera na konkretach-              jest uczciwy wobec siebie i innych.

Od. 2. Przedsiębiorczość to zdolność do kreowania i zaspakajania swoich i cudzych potrzeb. Siłą napędową przedsiębiorczości są niezaspokojone potrzeby człowieka. Osoba przedsiębiorcza , niezależnie od warunków jakie stwarza mu otoczenie , potrafi dostrzegać i zaspakajać potrzeby swoje i swoich bliskich. Wykorzystuje szansę , które pojawiają się w jego otoczeniu i przekształca je w sukces.

Od.3. Potrzeba jest odczuwalnym stanem braku czegoś , co jest , mu niezbędne do życia lub rozwoju.           Potrzeby dzielimy na:

A/ niższego rzędu - potrzeby podstawowe, które człowiek musi zaspokoić aby przeżyć(np. potrzeba jedzenia, snu, bezpieczeństwa ,dachu nad głową)

B/ potrzeby wyższego rzędu - bez ich zaspokojenia człowiek może wprawdzie przeżyć, ale nie jest to pełne życie ( np. potrzeba miłości , przyjaźni , przynależności do grupy rozrywki, podróżowania).

Od.4. Niektóre potrzeby (głównie niższego rzędu ) można zaspokoić kupując dobra (jedzenie, ubranie, meble) lub usługi (wizyta u lekarza , fryzjera). Natomiast wiele potrzeb wyższego rzędu można zaspokoić   tylko przez odpowiednie postępowanie, zachowanie wobec innych , np. potrzeba uznania.

Od. 5 Rynkiem nazywamy wszelkie relacje zachodzące między sprzedającymi (którzy chcą wymienić dobra i usługi na pieniądze)3a kupującymi (którzy chcą wymienić pieniądze na dobra i usługi).

Popyt (reprezentowany przez nabywców), to ilość towaru, usług, jaka nabywcy są gotowi   kupić po danej cenie w określonym czasie .

Podaż to ilość towaru , usług jaka sprzedawcy oferują do sprzedaży na rynku po danej cenie w określonym czasie.

Od.6. Dobra substytucyjne są to dobra wzajemnie się zastępujące i konkurujące, z relacji takich samych cen lub zbliżonych właściwości (np. masło margaryna, różne gatunki wędlin.) Dobra komplementarne to takie dobra, które wzajemnie się uzupełniają i warunkują(np. samochód i paliwo, narty i buty narciarskie, pióro i atrament) Od.19    Ubezpieczenia społeczne dzielimy na:

1.   emerytalne(płacone przez pracownika i pracodawcę)

2.   rentowe(płacone przez pracownika i pracodawcę)

3.  chorobowe(opłaca  tylko pracownik)

4.   wypadkowe(opłaca  tylko pracodawca.

Od  20   Ochroną praw konsumenta w Polsce zajmują się następujące instytucje:

1. Państwowa Inspekcja Sanitamo-Epidemiologiczna (SANEPID) - kontroluje wszystkie towary dopuszczone do obrotu ,czystość.

2. Państwowa Inspekcja Handlowa(PIH) - zajmuje się kontrola działalności placówek handlowych i usługowych.

3.   Weterynaryjna Inspekcja Sanitarna - kontroluje produkcję i import mięsa, ryb i mleka.

4.   Państwowy Zakład Higieny - nadzoruje Państwową Inspekcję Sanitarną, określa normy, dopuszcza towary do obrotu.

5.   Instytut Matki i Dziecka - wydaje opinie o produktach dla dzieci i matek.

6.   Państwowa Inspekcja Radiowa - kontroluje pole elektromagnetyczne

Od.22   Przedsiębiorstwo jest wyodrębniona .organizacyjnie, ekonomicznie i prawnie jednostką gospodarcza.     Odrębność organizacyjna oznacza, że przedsiębiorstwo ma określona nazwę i siedzibę.   Odrębność ekonomiczną oznacza wydzielenie majątku  i pokrywanie wydatków z własnych przychodów.

Od  23.   Majątek przedsiębiorstwa to:              

majątek trwały np. maszyny ,budynek, akcje, długoterminowe, samochody, grunty

majątek obrotowy np.: materiały ,towary zapasy, środki pieniężne w kasie

Od. 24       Do najważniejszych celów integracji europejskiej należą:              

zapewnienie bezpieczeństwa postępu gospodarczego i społecznego              

ochrona wolności i praw obywateli              

trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy              

podniesienie    standardu życia obywateli              

wolna konkurencja              

wolne ceny              

zapewnienie spójności ekonomicznej i społecznej              

wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw              

ujednolicenie zasad polityki ekonomicznej

Od. 25       Korzyści wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej:    

zacieśnienie związku z państwami członkowskimi    

większe bezpieczeństwo państwa    

swoboda przepływu: usług, towarów i kapitału    

dostęp do funduszy Unii Europejskiej     napływ nowych technologii   i inwestycji              

możliwość swobodnego podróżowania i osiedlania się w krajach Unii Europejskiej              

możliwość swobodnego podejmowania pracy w krajach Unii Europejskiej              

ujednolicenie przepisów w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego , pracy, zdrowia i edukacji

Od.26   Obawy przed wstąpieniem do Unii Europejskiej dotyczą:   

perspektywa ostrej konkurencji   

konieczność dostosowania polskich przedsiębiorstw do rygorów prawa unijnego   

duże koszty  ekonomiczne poniesione na dostosowanie do gospodarki unijnej   

wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców

Od.29.   Aktywne poszukiwanie pracy oznacza:   

rozpoznanie własnych umiejętności i predyspozycji zawodowych    

rozpoznanie oczekiwań rynku pracą(śledzenie ofert pracy)    

wykorzystywanie różnych źródeł informacji o miejscach pracy   

zaprezentowanie swoich umiejętności i doświadczeń swojemu 'pracodawcy

Od.30  Kwalifikacje zawodowe to zespół cech psychicznych i fizycznych, oraz wiadomości i umiejętności przydatnych do wykonywania określonej pracy

Od.  33 Kodeks pracy to akt prawny , który reguluje wzajemne stosunki pracy miedzy pracodawcami a pracownikami. Wyjaśnia pojęcia - pracownik, pracodawca, stosunek pracy , umowa o prace. Określa prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika

Od.   38     Do zarejestrowania w  urzędzie pracy wymagane są następujące dokumenty:

1. dowód osobisty lub legitymacja szkolna, jeśli nie ma ukończonych 18 lat

2. oryginał dyplomu lub świadectwa szkolnego(do wglądu) oraz kopia do pozostawienia w urzędzie3.   legitymacja ubezpieczeniowa, jeśli ja posiadasz(jeżeli nie to otrzymasz ją w urzędzie pracy)4. zaświadczenie z urzędu gminu informujące o tym, że nie jesteś właścicielem gospodarstwa rolnego5. zaświadczenie z Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych informujące , czy jesteś ubezpieczony z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego6.   numer identyfikacji podatkowej( NIP)

Od.  45    Marketing jest to nowoczesny sposób sprzedaży Narzędzia marketingowe to:

1.   produkt - decydując o produkcie bierzemy pod uwagę jego jakość, wielkość, opakowanie, markę

2.   cena - musi być tak ustalona ,żeby sprzedać produkt

3.   promocja - to działania informacyjne prowadzone w celu zwiększenia sprzedaży produktu

4.  dystrybucja- sposoby docierania z produktem do klienta.

1.     Określ istotę przedsiębiorczości.

Przedsiębiorczość" jest cechą lub sposobem zachowania się przedsiębiorcy, które polega na zdolności podejmowania i rozwiązywania w sposób twórczy nowych problemów, umiejętności wykorzystania pojawiających się. szans oraz elastycznego przystosowania się do zmieniających się warunków funkcjonowania gospodarki. Z przedsiębiorczością łączy się ekspansywność: wytyczanie ambitnych celów i zadań oraz innowacyjność: wprowadzanie twórczych ulepszeń.

Przedsiębiorczym jest człowiek zaradny, operatywny, jak i ten, który prowadzi działalność gospodarczą

2.     Dokonaj    analizy   warunków,    w   których   ujawnia   się przedsiębiorczość.

Do warunków obiektywnych (zewnętrznych) należą: gospodarka rynkowa, stabilne uregulowania prawne (własnościowe, gospodarcze, kredytowe, podatkowe), równowaga gospodarcza, motywy do podejmowania działalności (np. wspieranie przez samorząd lokalny), samodzielność przedsiębiorstw w zakresie zarządzania i ich konkurencyjność, kultura organizacyjna.

Do warunków subiektywnych należą: zaakceptowanie siebie i wykorzystanie własnych cech osobowości do podejmowania działań, silna motywacja.

3.     Określ cechy przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca ma: zdolność formułowania wizji i misji swojej firmy w na rynku w długim okresie, umiejętność szybkiego reagowania na zmiany w otoczeniu, umiejętność doboru współpracowników, zdolność inspirowania współpracowników, umiejętność koordynowania przedsięwzięć o dużym stopniu złożoności, potrafi rozwiązywać ko...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed