Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
KONSPEKT ZAJĘĆ
Miejsce zajęć: Przedszkole Nr 3 w Andrychowie
Oddział: integracyjny dzieci cztero i pięcioletnich
Tematyka kompleksowa: Bezpiecznie poruszamy się po drogach
Temat dnia: Wykonujemy makietę ruchu drogowego
CEL OGÓLNY: dzieci wykonują makietę ruchu drogowego z uwzględnieniem elementów wchodzących w skład ruchu drogowego (pojazdy, sygnalizator świetlny, pasy – tzw. zebra, chodnik)
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. POZNAWCZE: · rozwiązuje zagadki dotyczące ruchu drogowego
·zapoznaje się ze sposobem wykonania pracy
2.KSZTAŁCĄCE: ·doskonali sprawność manualną podczas wycinania elementów składających się na makietę
( sygnalizator świetlny, pasy – tzw. zebra, chodnik dla pieszych, zabudowania i drzewa)
i nakleja je na makietę
·stosuje odpowiednią ilość kleju
·odpowiednio koloruje sygnalizator świetlny
3. WYCHOWAWCZE: ·dba o porządek w miejscu pracy
·dba o estetykę wykonania pracy
·integruje się z grupą podczas wspólnej pracy
METODY PRACY: · słowne ( rozmowa)
·praktycznego działania – wspólne wykonywanie makiety
FORMY PRACY: indywidualna
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- szary arkusz papieru z narysowanym
- biała i czarna kartka papieru z narysowanymi liniami (składowe części przejścia dla pieszych)
- narysowane sygnalizatory świetlne przygotowane do wycięcia i pokolorowania
- wcześniej wykonane pojazdy
- papier kolorowy, kolorowy papier ksero, nożyczki, klej
- teksty zagadek
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI DZIECI
CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH
1. Zabawa ruchowa „ruch uliczny”
·Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy:
„Dzieci są pojazdami. Kiedy na sygnalizatorze widać żółte światło pojazdy jeżdżą po drodze, a kiedy pojawi się światło zielone, samochody
się zatrzymują”
2. Rozwiązywanie zagadek
·Nauczyciel zaprasza dzieci przed gazetkę i informuje je, że przygotował dla nich zagadki. Czyta po kolei każdą z zagadek.
3.Poinformowanie dzieci co dzisiaj będą wykonywać
·Nauczyciel mówi dzieciom, że dzisiaj będziemy wykonywać makietę ruchu drogowego. Następnie pokazuje dzieciom arkusze papieru. Na jednym jest skrzyżowanie a na drugim rondo.
Pyta dzieci co się znajduje na skrzyżowaniu, co jeździ po drodze, po czym chodzą ludzie itp.
4. Podział na grupy i wyjaśnienie sposobu wykonania makiety
· Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i zaprasza dzieci do stolików. Rozdaje im pomoce niezbędne do wykonania makiety( pasy, sygnalizator świetlny, narysowane drzewa do wycięcia; nożyczki, klej). Każdemu dziecku wyjaśnia co ma robić.
5. Posprzątanie stanowisk pracy, odniesienie przyborów na ich miejsce
·Nauczyciel prosi o posprzątanie miejsc pracy, odniesienie przyborów i umycie rąk.
6. Wystawa prac
·Nauczyciel prosi każde dziecko, aby pokazało i nazwało to, co wykonało.
Po oglądnięciu prac dzieci nauczyciel przypina je na gazetkę oddziału.
Nauczyciel nagradza dzieci słowną pochwałą za wykonane przez nich prace.
Dzieci uczestniczą aktywnie w zabawie. Prawidłowo reagują na zmiany koloru
Świateł na sygnalizatorze świetlnym
Uważnie słuchają zagadek, które czyta nauczyciel, następnie te, które wiedzą jakie jest rozwiązanie zgłaszają się i podają prawidłowe rozwiązania
Słuchają uważnie, odpowiadają na pytania nauczyciela (na skrzyżowaniu znajdują się: sygnalizator świetlny, pasy, po drodze jeżdżą pojazdy – samochody, autobusy, motocykle; ludzie chodzą po chodniku itp.)
Dzieci, które otrzymały sygnalizatory wycinają je, następnie je kolorują odpowiednio. Inne, które otrzymały kartkę na której są narysowane linie wycinają je po śladzie, inne wycinają przygotowane przez nauczyciela domy i drzewa.
Następnie każde dziecko prawidłowo umieszcza swój element na makiecie i przykleja go.
Dzieci sprzątają stanowiska pracy, odnoszą przybory na ich miejsce i myją ręce po skończonej pracy
Dzieci oglądają wykonane makiety.
Włączają się do zabawy, prawidłowo rozpoznają kolory : czerwony i zielony
oraz prawidłowo reagują na zmiany koloru
Słuchają zagadek, próbują podać ich prawidłowe rozwiązanie
Słuchają, mówią o tym co można zobaczyć na skrzyżowaniu
Janek otrzymuje kartkę z narysowanymi pasami - wycina je po śladzie; Sylwia
Otrzymuje domek do wycięcia a Paulinka - sygnalizator.
Po ukończeniu pracy dzieci naklejają je we właściwym miejscu na makiecie.
Sprzątają swoje stanowisko pracy, odnoszą przybory na ich miejsce, myją ręce.
...