Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Uprawiamy sporty zimowe
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 – latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: zapoznanie ze sportami zimowymi
Cele szczegółowe:
Dziecko:
§ Wypowiada się na temat tego, za co lubi zimę
§ Właściwie nazywa i wskazuje na obrazkach sporty zimowe ( narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo (jazda na sankach), hokej)
§ Nazywa osoby wykonujące dany sport (narciarz, łyżwiarz, łyżwiarka, hokeista)
§ Dzieli nazwy osób wykonujących dany sport na sylaby, przelicza ilość sylab w wyrazach
§ Ćw. graficzne- rysuje po śladzie kropkowym ślady jazdy łyżwiarza
§ Składa obrazek z 8 części
§ Wybiera obrazek przedstawiający zimowy sport, koloruje go kredkami świecowymi
Metody pracy:
§ Słowna
§ Oglądowa
§ Praktycznego działania
§ Aktywizujące – ćw. Paula Dennisona
Formy pracy:
§ Indywidualna
Środki dydaktyczne:
§ Tekst wiersza p.t. „Za co lubimy zimę?”
§ Ilustracje przedstawiające sporty zimowe
§ Karta pracy z wykropkowanym śladem toru jazdy łyżwiarza
§ Ilustracje przedstawiające sportowców i przedmioty, które potrzebują (łyżwiarz, hokeista, narciarz, saneczkarz ; łyżwy, krążek, narty, kijki, sanki)
§ Obrazek przedstawiający sanki i narty rozcięty na 8 części
Sytuacja edukacyjna
Czynności nauczyciela
Czynności dziecka
Uwagi
1. Elementy ćwiczeń z zakresu Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona
§ Ćwiczenia naprzemienne przy muzyce
a) prawa ręka do lewego kolana, lewa ręka do prawego kolana z jednoczesnym unoszeniem kolan do góry
b) prawa ręka do lewej stopy i odwrotnie – wykonywane z tyłu ciała
c) prawa ręka do lewego ucha i odwrotnie
§ Pozycja Cooka
§ Nauczyciel wyjaśnia i demonstruje sposób wykonania ćwiczenia
§ Prosi, aby dziecko się położyło i układa mu kończyny tak, aby dziecko znajdowało się w pozycji Cooka
§ Prawidłowo wykonuje ćwiczenia ruchy w rytm muzyki, jest zaangażowane
§ Naśladuje ruchy nauczyciela
§ Relaksuje się wykonując pozycję Cooka
2. Przeczytanie wiersza Pt.” Za co lubimy zimę?” (aneks 1)
§ Pedagog czyta wiersz, zwraca uwagę dziecka na to, aby zapamiętało jak najwięcej
§ Dziecko uważnie słucha wiersza
3. Rozmowa na temat treści wiersza, wspólne ustalenie za co lubimy zimę
§ Za to, że pada śnieg
§ Że możemy lepić bałwana
§ Że można rzucać do siebie śnieżkami
§ Można bawić się na śniegu
§ Jeździć na sankach, nartach, łyżwach
§ Nauczyciel pyta dziecko za co w wierszu lubi się zimę, następnie pyta za co dziecko lubi zimę, co lubi robić zimą
Dziecko powinno powiedzieć za co lub zimę :
§ Za to, że pada śnieg
§ Że możemy lepić bałwana
§ Że można rzucać do siebie śnieżkami
§ Można bawić się na śniegu
§ Jeździć na sankach, nartach, łyżwach
4. Zapoznanie ze sportami zimowymi na podstawie obrazków, opisywanie tego, co się znajduje na obrazkach
§ Nazywanie osób wykonujących dany sport
§ Dzielenie tych nazw na sylaby, przeliczanie tych sylab
§ Nauczyciel mówi dziecku, że zimą wiele osób uprawia sporty zimowe, które można wykonywać tylko zimą
§ rozkłada przed dzieckiem obrazki przedstawiające sporty zimowe (saneczkarstwo, narciarstwo, jazdę figurową, łyżwiarstwo sportowe, hokej)
§ Nauczyciel wskazuje poszczególne obrazki dziecku, które opisuje co się na tych obrazkach znajduje, wspólnie próbują nazwać sport, który przedstawiony jest na obrazku
§ Nauczyciel pyta, czy dziecko widziało kiedyś ten sport w telewizji, czy go zna
§ Pyta czy dziecko wie, jak nazywa się osoba wykonująca dany sport, jeżeli dziecko nie potrafi podać nazwy sportowca, nauczyciel ją podaje
§ Prosi, aby dziecko podzieliło poszczególne nazwy (wyrazy) na sylaby i przeliczyło z ilu sylab składa się dany wyraz
§ Dziecko ogląda obrazki
§ Podejmuje próby nazwania poszczególnych sportów, podejmuje próby opisania ich, nazwania rodzaju sportu
§ Opisuje obrazki, nazywa prawidłowo osoby zajmujące się danym sportem zimowym, dzieli te wyrazy na sylaby, przelicza ilość sylab
5. Ćw. graficzne – rysowanie po śladzie kropkowym śladu toru jazdy łyżwiarza
§ Wyjaśnia sposób wykonania ćwiczenia
§ Dziecko wykonuje ćwiczenie pisakiem rysując tor łącząc kropki linią ciągłą
6. Dopasowywanie brakującego sprzętu do danej osoby na obrazku i nazywanie danego sportu i sprzętu
§ Nauczyciel przedstawia obrazki przedstawiające sportowców zwraca uwagę dziecku na to, że czegoś tym osobom brakuje i rozkłada obrazki przedstawiające sprzęt sportowy. Prosi dziecko, aby nazwało daną osobę na obrazku i dopasowało do niej dany sprzęt
§ Dziecko dopasowuje odpowiednio:
- łyżwiarce figurowej – łyżwy
- skoczkowi narciarskiemu – narty
- hokeiście – łyżwy i drążek
- saneczkarzowi - sanki
7. Składanie obrazka z 8 części przedstawiającego łyżwy i narty. Naklejenie na kartkę.
§ Informuje dziecko, że ma dla niego zagadkę – super tajemnicze zadanie. Poleca mu aby złożyło obrazek a dowie się co się na nim ukryło
§ Dziecko składa obrazek, nazywa to, co się na nim znajduje. Nakleja na kartkę.
8. Kolorowanie kredkami świecowymi wybranego obrazka
§ Prosi dziecko, aby wybrało sobie jeden obrazek i pokolorowało go najpiękniej jak tylko potrafi
§ Koloruje kredkami świecowymi wybrany przez siebie obrazek
KONSPEKT ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH
Temat: Już mamy zimę
Prowadząca: Katarzyna Zątek
Dziecko : 6 – latek
Czas zajęć: 1 godz.
Cel ogólny: polisensorycznie poznajemy świat
Cele szczegółowe:
Dziecko:
§ Doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu, smaku, dotyku węchu a trakcie działalności
§ Prawidłowo wskazuje prawą i lewą rękę podczas powitania
§ Nazywa kolor charakterystyczny dla zimy (biały)
§ Nazywa zapach przypisany zimie (miętowy)
§ Słucha piosenki „Nasza zima zła”
§ Wymienia cechy charakterystyczne zimy: śnieg, mróz, jest zimno, biało dookoła
§ Słucha odgłosów i wybiera spośród nich ten, który jest odgłosem zimy (skrzypienie śniegu, dzwoneczki)
§ Gra na dzwoneczkach śpiewając jednocześnie piosenkę „Nasza zima zła”
§ Nazywa cechy charakterystyczne śniegu: zimny, biały, topi się w ciepłej temperaturze
§ Wyszukuje obrazek przedstawiający zimę spośród innych
§ Wykonuje bałwana z waty wypełniając nią narysowany wcześniej przez siebie kontur
Metody pracy:
§...