Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH

 

TEMAT ZAJĘĆ: „Sprzątamy ziemię”.

CELE OGÓLNE:

-uświadomienie zagrożeń środowiskowych ,

-wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz środowiska,

-zapoznanie ze sposobami ochrony przyrody,

-rozwijanie wrażliwości na piękno natury,

-budzenie zainteresowań i rozwijanie umiejętności czytania i pisania.

TECHNIKI FREINETOWSKIE: Planowanie pracy, jej kontrola i ocena, swobodny tekst.

 

DZIEŃ I .

TEMAT : Zanieczyszczenie środowiska .

 

CELE OPERACYJNE . Dziecko :

-rozumie treść czytanego wiersza ,

-potrafi wyjaśnić pojęcie : zanieczyszczenie środowiska ,

-wypowiada się na określony temat ,

-umie posługiwać się słowami , określającymi zanieczyszczenie środowiska ,

-umie wymienić przedmioty potrzebne do wykonania zadania – udziału w akcji „Sprzątanie świata’.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : „Koziołeczek” wiersz D.Antczak , D.Cichockiej , W.Jurek ,I.Laszczykowskiej na motywach wiersza J.Brzechwy , utwór muzyczny, kartki , ołówki , fiszki zadaniowe .

 

PRZEBIEG :

1.Część wstępna .

Zaproszenie do Krainy Tajemnic . „Co słychać w lesie?”- opowieść ortofoniczno – ruchowa (wrr , chrum , stuk , bam , sss , szsz )

2.Część właściwa .

A.„Co się działo w Tajemniczym Lesie?”- wypowiedzi swobodne inspirowane zabawą .

Szukanie określeń bliskoznacznych dla wyrazów : śmieci , bałagan , śmietnik . Wyjaśnienie pojęcia : „zanieczyszczenie środowiska”.

B. Zabawa taneczna „Robot zbiera śmieci”. Naśladowanie ruchów robota , wydawanie

charakterystycznych dźwięków – według pomysłu dzieci .

C.Wysłuchanie wiersza „Koziołeczek”.

Powtórzenie fragmentu tekstu („Listu do ludzi” ) z wiersza .

Rozmowa na temat: „Co możemy zrobić , by życzenia koziołeczka zostały spełnione?”.

Podjęcie decyzji o sprzątaniu terenów zielonych wokół przedszkola.

D.Przygotowanie listy rzeczy potrzebnych do podjęcia akcji – praca w grupach .

-wybór grup (losowo),

-odczytanie polecenia z fiszki : „Napisz lub narysuj rzeczy , potrzebne do „sprzątania świata”.”

-opracowanie list (za pomocą rysunków lub pisemnie),

-przedstawienie ich przez liderów,

-nagrodzenie grup brawami,

-sporządzenie jednej wspólnej listy.

3. Zakończenie. Próby przepisania listy rzeczy potrzebnych w akcji i zaniesienie jej do domu.

 

DZIEŃ II.

TEMAT : Sprzątamy ziemię .

METODY : podające i aktywizujące(problemowe i działań).

FORMY : jednolita i zbiorowa grupowa , zespołowa i indywidualna.

CELE OPERACYJNE. Dziecko:

-potrafi segregować śmieci według ustalonych zasad,

-potrafi określić, z jakiego tworzywa wykonany jest przedmiot,

-rozumie konieczność zachowania czystości otoczenia dla dobra przyrody i ludzi,

-podejmuje próby tworzenia swobodnych tekstów,

-dostrzega uroki ziemi i potrafi wyrazić to za pomocą środków plastycznych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: napisy globalne, przybory tj. patyki, rękawice gumowe, szarfy.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1.Część wstępna .

Zadania organizacyjno -porządkowe.Przygotowanie przyborów i narzędzi potrzebnych do wykonania czynności porządkowych, zaznaczenie konieczności zachowania zasad higieny podczas sprzątania ziemi.

 

 

2.Część właściwa.

Wyjście na pobliskie tereny zielone. Podział zadań między dzieci. Nazwanie uczestników: zbieraczami , workowymi i.t.d.(wg ich pomysłu).

3.Zbieranie odpadków , składowanie ich na określonym miejscu- „na wysypisku”.

4.Wyznaczenie worków „na szkło”, na plastik”, „na puszki”, na papier”. Podpisanie ich za pomocą folii i flamastra.

5.Segregowanie śmieci do poszczególnych worków.

6.Zakończenie. Podsumowanie działań. Przeniesienie odpadów do odpowiednich pojemników. Podziękowanie za udział za pomocą wymyślonego hasła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIIECI 6-LETNICH

 

TEMAT TYGODNIA: Polska – moja ojczyzna.

TEMAT DNIA: „Wyprawa po skarb”.

 

CELE OGÓLNE:

-pobudzanie i rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,

-doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań i tworzenia prostych zadań matematycznych,

-rozwijanie umiejętności wypowiedzi,

-kształcenie umiejętności czytania, pisania i rozwiązywania zagadek umysłowych,

-doskonalenie sprawności w operowaniu symbolem.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

-potrafi wysłuchać w skupieniu poleceń i opowiadania,

-umie dokończyć swobodny tekst,

-potrafi przedstawić scenkę związaną z morzem,

-we współpracy z innymi będzie uczestniczyć w wykonaniu rekwizytu do zabawy,

-będzie odczytywać polecenia z fiszki zadaniowej, składać wyrazy,

-umie rozwiązać krzyżówkę, działanie matematyczne i zdać relację z dokonań,

-umie pracować i bawić się w zespole i pomagać innym.

 

 

METODY: praktycznych ekspresyjna, problemowa-aktywizująca(elementy dramy, aktywności kreatywnej), działań, podające, eksponujące(słuchanie muzyki).

 

FORMY: zbiorowa jednolita,

grupowa jednolita, zróżnicowana.

 

TECHNIKI FREINETOWSKIE: swobodny tekst, swobodna ekspresja twórcza.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracja, sylwety statków, nagranie szanty, szarfy, fiszki zadaniowe, tekst wiersza o morzu, znak liczby 3, skrzynia ze skarbem: książkami o Polsce, kartoniki oceniające aktywność.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie. Wprowadzenie w nastrój-„Pieśń wielorybników”.

2.„Skarb w głębinach”- dokańczanie przez dzieci opowiadania o zaginionym skarbie .

3.„Jak dotrzeć do skarbu?”- sformowanie załóg, losowanie koloru statków, wyjaśnienie zadań.

4.Pokonywanie kolejnych etapów wyprawy poprzez realizację zadań przez załogi.

Praca w grupach 3-osobowych.

Zadanie 1.

„Rozwiąż krzyżówkę.”

Wybór liderów grup. Przedstawienie efektów pracy grup przez ich liderów.

Hasła: morze, Wisła, flaga, godło. Przypomnienie zasady pisowni nazw własnych wielką literą.

 

Zadanie 2.

Odegrajcie scenkę:

„Zmęczone ptaki fruwają nad falami”

„Zmęczeni wioślarze płyną łodzią”

„Marynarze walczą ze sztormem”

„Głodne ryby pływają wśród kamieni”

„Głodne mewy polują na ryby”

Zadanie 3.

„Ułóżcie zadanie matematyczne”.

Dzieci przeliczają elementy na fiszkach, układają działania na dodawanie i odejmowanie, tworzą zadanie tekstowe.

Liderzy grup przedstawiają efekty pracy „załóg”.

Zadanie 4.

Konstruowanie statku, na którym grupa popłynie po skarb. Wykorzystanie dowolnego dostępnego materiału. „Pieśń wielorybników”- odpływamy przy dźwiękach szant (zabawa dramowa).

„Szukanie rymów”. Tworzenie rymów do wiersza „Na morzu”(zmontowanego z fragmentów szant).

5.Zabawa oddechowa i artykulacyjna: „Budzimy wiatr i szumią fale”. Wdech i wydech, naśladowanie poszumu fal.

6.Odkrycie skarbu- książek o Polsce. Brawa dla drużyn.

7.Podsumowanie zajęć. Rozmowa na temat wykorzystania zdobytych „skarbów.”

8.Ewaluacja.

-Czy jesteś zadowolony z zajęć?

Jak oceniasz swoją pracę?

 

ZAŁĄCZNIK:

„Opowiadanie o zaginionym skarbie.”

 

Tej wiosny stare polskie miasto Kraków odwiedzić mieli ważni goście z całego świata. Mieszkańcy chcieli powitać ich jak najpiękniej. Długo zastanawiali się, jak powitać dostojnych gości i czym sprawić im przyjemność. Pomysłów było wiele. W przygotowaniach brały też udział dzieci. Byli to Ania, Ola, Antek i Krzyś . To oni wpadli na najwspanialszy pomysł. Byli bardzo z siebie dumni i nie mogli się doczekać wizyty gości. Postanowiono, że mieszkańcy podarują gościom skarb-niespodziankę , który wezmą ze sobą do swoich krajów, by rozsławić Polskę na cały świat.

O skarbie dowiedzieli się piraci z dalekich mórz. Słowo „skarb” zawsze działało na nich jak magnes. Nie wiedzieli wprawdzie, co to za skarb, ale dla pirata to obojętne. Po prostu chcieli go mieć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6-LETNIMI

 

Temat dnia : Kraina Strachów.

 

Cele ogólne:

-kształcenie wyobraźni i ekspresji twórczej,

-rozwijanie poczucia indywidualności we wspólnocie ( w grupie ),

-rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,

-kształcenie techniki czytania,

-kształcenie umiejętności odczuwania twórczego przeżycia i satysfakcji z osiągniętych wyników.

 

Cele szczegółowe. Dziecko :

-potrafi odwołać się do pamięci przeżytych zdarzeń,

-potrafi podkreślić swą indywidualność podczas podejmowanych działań w obrębie grupy,

-umie skoncentrować się na wrażeniu, odczuciu, wyobrażeniu oraz wykonywanym zadaniu,

-umie pokazać stan emocjonalny za pomocą ruchu, gestu, słowa,

-potrafi przeczytać wyraz i proste zdanie,

-liczy w zakresie 10, zapisuje wynik obliczeń za pomocą cyfry.

 

Metody : praktycznych działań: ekspresyjna, problemowa-aktywizująca(elementy dramy), podające, eksponujące.

 

Techniki freinetowskie: swobodna ekspresja artystyczna.

 

Środki dydaktyczne : magnetofon, nagranie Apocalyptica „Sad but true”, czarna tkanina z napisem : „Kraina strachów”, karta pracy, rozsypanka wyrazowa.

 

Przebieg :

A)Powitanie.

Zaproszenie do zabawy. Wprowadzenie dzieci na dywan, gdzie rozłożona jest tkanina z napisem „Kraina Strachów”. Odczytanie napisu przez dzieci.

 

 

B)„Wejście do Krainy Strachów”- pod tkaninę.

Nauczycielka : „Jesteście w ciemnej, wilgotnej piwnicy. Są tu nietoperze, szczury, pachnie pleśnią. Gaśnie świeca.”

-Jakie głosy słyszycie?- wypowiedzi.

-Naśladowanie ich : głosem, innymi dźwiękami ( skrobanie, uderzenia, szeleszczenie).

„Wyjście z Krainy” i zwinięcie materiału.

C)„Jak czuliście się w ciemnej , wilgotnej piwnicy?”- pokazywanie ciałem.

Wyszukiwanie wyrazów z rozsypanki wyrazowej, określających stan ducha osoby :

strach, lęk, przerażenie, smutek. Czytanie wyrazów.

Poszukiwanie sposobów uspokojenia przestraszonej osoby.

D)„Gdzie się ukryły strachy?”- wyszukiwanie ukrytych na obrazku postaci,

-odczytywanie polecenia: „Znajdź ukryte strachy”.

-odszukiwanie postaci i kolorowanie ich,

-przeliczanie strachów, zapis wyniku obliczenia za pomocą cyfr.

E)„Zaklęte strachy”- zabawa przy muzyce. Odczarowywanie nieruchomej postaci dotknięciem.

Dzieci stoją nieruchomo, wybrane dziecko tańcząc dotyka kolejnych, które włączają się do tańca , aż rytm ogarnie całą grupę.

F)Podsumowanie i zakończenie zajęć:

-podziękowanie,

-rozmowa: „Jak wam się podobała zabawa?”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆI 6-LETNIMI

 

Temat: „Wywiad ze zwierzętami z wiejskiej zagrody”.

 

Cele ogólne:

-kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,

-przyswajanie umiejętności czytania,

-kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia,

-rozwijanie zainteresowań światem,

-wyzwalanie różnych form aktywności twórczej,

-stwarzanie sytuacji do twórczego działania.

 

Cele szczegółowe. Dziecko:

-aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie,

-potrafi emocjonalnie angażować się w rolę i rozwiązywane zadanie,

-umie odczytać wyraz,

-rozpoznaje i nazywa samogłoski,

-potrafi prowadzić dialog- wypowiada się i pozwala wypowiedzieć się rozmówcy,

-potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości i dzielić się nimi z innymi.

 

Metody: podające, praktyczne, ekspresyjne.

 

Formy: praca zbiorowa jednolita, zróżnicowana.

 

Środki dydaktyczne: napisy, kartoniki z wyrazami, ilustracje, magnetofon.

 

Techniki freinetowskie: swobodna ekspresja artystyczna, słowna, „żywy teatr”.

 

Przebieg:

a)Przywitanie.

Nauczycielka – z zawieszonym na szyi napisem: „gospodyni”- zaprasza do zwiedzenia „wiejskiej zagrody”.

 

b)„Zapoznanie ze zwierzętami z wiejskiej zagrody”:

-odszukiwanie w sali rysunków i napisów na kolorowych kartonikach.

*kolor zielony - świnka (rysunek ) – chrum, chrum, koryto,

obora ( napisy ),

*kolor czerwony - krowa -

mu,mu , mleko, trawa,

*kolor żółty - indyk -

gul,gul, ziarno, czerwone korale,

*kolor niebieski - koza -

me, me,

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed