Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
SCENARIUSZE ZAJĘĆ -EDUKACJA
EKOLOGICZNA
pod hasłem
„ŚMIECI MNIEJ
ZIEMI LŻEJ’
Tematy zajęć :
1.
Odzyskiwanie „skarbów” ze śmieci.
2.
Czy na śmieciach można zarobić? – wycieczka do Zakładu
Utylizacji Odpadów Komunalnych w Suwałkach.
3.
„Sprzątanie świata” – lekcja w terenie.
Autor:
Małgorzata Ewa Gołdowska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ-EDUKACJA EKOLOGICZNA
Temat
: Odzyskiwanie „skarbów” ze śmieci
Cel ogólny
: zapoznanie uczniów ze sposobami zagospodarowywania odpadów
Cele szczegółowe
: poznać dobre strony segregacji odpadów .Rozważyć przyczyny problemów
z selekcjonowaniem odpadów. Poznać pojęcie recyklingu. Uświadomić korzyści płynące ze
stosowania recyklingu. Usystematyzować swoją wiedzę o gospodarce odpadami na terenie
wokół szkoły. Wybrać najlepsze rozwiązania gospodarowania odpadami wokół szkoły.
Formy pracy
: praca w grupach zadaniowych.
Metody pracy:
dyskusja, metaplan.
Środki dydaktyczne
: kartki, plansze, kartki w trzech kolorach i kształtach (owale, koła,
prostokąty)
Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie nauczyciela dotyczące szkodliwości odpadów dla środowiska.
2.Dyskusja na temat odpadów w gospodarstwach domowych uczniów, z jakimi śmieciami
spotykają się codziennie.
Uczniowie wypisują na oddzielnych kartkach wszystkie możliwe rzeczy i przedmioty
wyrzucane
w ich
domach, traktowane jako śmieci.
Następnie nauczyciel poleca przykleić kartki na plansze pod tytułem: SZKŁO, METALE,
PAPIER, PLASTIK, ODPADY ORGANICZNE.
Nauczyciel uświadamia, że to co uczniowie wykonali nazywa się segregacją śmieci czyli
podziałem na grupy zależnie od materiału z jakiego powstały.
3.Uczniowie podzieleni na grupy otrzymują powyższe plansze i zastanawiają się jak można
powtórnie wykorzystać odpady. Liderzy grup prezentują pomysły wykorzystania odpadów.
Nauczyciel uświadamia, że powtórne wykorzystanie odpadów to recykling.
4.Nauczyciel przedstawia problem:
-wyjaśnia, że w dalszym ciągu zajęć pracy w grupach zajmiemy się problemem: Jak
gospodarujemy odpadami na terenie wokół szkoły? Co dzieje się z odpadami wokół szkoły?
-zapoznaje uczniów z zasadami tworzenia plakatu- metaplanu
-rozdaje uczniom w każdej grupie przygotowane materiały pomocnicze do jego wykonania:
kartki w trzech kolorach i kształtach (owale, koła, prostokąty)
Uczniowie w grupach:
-zapisują na kartkach odpowiedzi na pytania: „Jak jest?” „Jak powinno być?” „Dlaczego nie
jest tak jak być powinno?” i przyklejają je na wyznaczonym miejscu plakatu.
-prezentują efekty swojej pracy
2
Przykładowy plakat wykonany przez zespół
PROBLEM:
Stan gospodarowania odpadami na terenie wokół szkoły.
Jak wygląda problem śmieci?
Jak powinno być?
Koło szkoły
znajduje się
kontener na
śmieci
Postawiony
pojemnik na
odzież PCK
Pełna segregacja odpadów
Wzrost motywacji ekonomicznej
zachęcającej do zbiórki
surowców wtórnych
Rozstawione są
pojemniki na:
plastik, szkło,
papier
Mieszkańcy
nie
przestrzegają
segregacji
odpadów
Podniesienie poziomu życia ludzi
Dlaczego nie jest tak jak być powinno?
Mieszkańcy nie wiedzą co to jest
segregacja
Ludzie przyzwyczajeni są do
„tradycyjnego” wyrzucania śmieci
Nawet jeśli posegregują śmieci w
domach to co dalej zrobić z odpadami?
Za mało jest pojemników na
posegregowane śmieci
Część odpadów trafia na dzikie
wysypiska (rowy, lasy, krzaki,
jeziora)
3
jest
Uczniowie ustalają treści wniosków, których realizacja doprowadzi do poprawy stanu
gospodarowania odpadami wokół szkoły:
-
podnosimy świadomość ludzi o potrzebie segregacji odpadów
-
wybieramy przy zakupie opakowania przyjazne dla środowiska
-
kupujemy napoje w butelkach szklanych bądź zwrotnych
-
unikamy produktów jednorazowych
-
korzystamy z własnej torby na zakupy zamiast reklamówek
-
sporządzamy listę przedmiotów, które są zepsute lub wymagają naprawy
4
SCENARIUSZ ZAJĘĆ-EDUKACJA EKOLOGICZNA
Temat
: Czy na śmieciach można zarobić? – wycieczka do Zakładu Utylizacji Odpadów
Komunalnych w Suwałkach
Cel ogólny
: poznanie zasad pracy i sposobów unieszkodliwiania odpadów w Zakładach
Utylizacji Odpadów w Suwałkach
Cele szczegółowe
: poznać kompostownię jako metodę unieszkodliwiania odpadów. Dostrzec
zagrożenia wynikające z niewłaściwego składowania odpadów i nieumiejętnego korzystania
z zasobów natury. Umiejętność przeprowadzenia wywiadu. Umiejętność rozpoznawania
etapów przerabiania odpadów. Dostrzeganie zmian zachodzących w relacjach człowiek –
środowisko oraz ich pozytywnych skutków.
Formy pracy
: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy
: obserwacja, wywiad, dyskusja, wykład.
Środki dydaktyczne
: karta pracy ucznia, pytania do pracowników zakładu.
Przebieg zajęć:
1.
Omówienie zasad bezpieczeństwa na wycieczce.
2.
Nauczyciel zadaje pytania:
-
Czy uczniowie widzieli wcześniej kompostownie i wysypisko śmieci?
-
Czy wiedzą co to jest kompostowanie?
-
Jakie są zalety kompostowania?
-
Jakie korzyści może czerpać człowiek budując kompostownie?
Uczniowie opowiadają o swoich dotychczasowych obserwacjach np. spotkali się z
kompostowaniem odpadów organicznych w przydomowych ogródkach lub na działkach.
Wspólnie dochodzą do wniosku, że kompostowanie jest to przerabianie odpadów
organicznych na nawóz.
3.
Wykład nauczyciela dotyczący historii kompostowania odpadów na świecie.
4.
Zwiedzanie zakładu. Nauczyciel poleca by uczniowie podczas zwiedzania przyjrzeli się
etapom przetwarzania śmieci i wypełnili kartę pracy ucznia (załączona karta pracy
ucznia).
5.
Przeprowadzenie wywiadu z pracownikiem zakładu wg pytań:
-
Kiedy zakład został wybudowany?
-
Ile ton odpadów dziennie przyjmuje i przetwarza zakład ?
-
Ile ton dziennie surowców segregowanych odzyskuje się w zakładzie?
-
Skąd pochodzą odpady?
-
Kto odbiera surowce segregowane i jakie zakład ma z tego korzyści?
-
Kto jest odbiorcą kompostu?
-
Czy zakład zarabia na swoje utrzymanie?
-
Na ile lat składowania odpadów wystarczy wysypiska?
5