Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Data: 26.09.2014
Prowadzący:
Opiekun:
Liczba godzin: 4
Temat dnia: Ziemia- nasza Planeta. Dlaczego powinniśmy dbać o swoje środowisko?
Cele ogólny:
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- bogacenie i uściślanie słownictwa związanego z ekologią
- rozwijanie czujności ortograficznej
- wdrażanie do wyciągania wniosków na podstawie obserwacji
- inspirowanie do twórczej działalności
- dodawanie i odejmowanie w zakresie 20
Cel operacyjny:
Uczeń :
- wypowie się w kilku zdaniach na temat treści czytanki
- uporządkuje zdania z rozsypanki zdaniowej
- wyróżni w tekście wyrazy z „rz”, „ó” i wyjaśni pisownię
- w nagraniu magnetofonowym rozpozna dźwięki przyrody
- zaśpiewa piosenkę o ochronie przyrody
- dodawać i odejmować w zakresie 20
Formy organizacyjne:
zbiorowe, indywidualne,
Metody:
słowna, oglądowa, działań praktycznych
Pomoce i środki dydaktyczne:
sylwetki drzew i ich nazwy, nagranie magnetofonowe, rozsypanka zdaniowa, piosenka „Ekologiczny świat”
Przebieg zajęć:
1) Powitanie: Zapowiedź tematu zajęć.
2) Rozpoznawanie gatunków drzew.Uczniowie losują obrazki przedstawiające 5 różnych drzew. Dzielą się na grupy zgodnie z wylosowanym obrazkiem i nazwą drzew umieszczoną na stolikach.
3) Wysłuchanie treści baśni- „Baśń o wędrujących drzewach”.
4) Udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści baśni: Co zrobiły drzewa? Dlaczego drzewa opuściły miasto? Co dzieci mogłyby zrobić, aby zatrzymać uciekające drzewa?
5) Rozpoznawanie dźwięków przyrody. Słuchanie nagrania z kasety magnetofonowej i rozpoznawanie dźwięków. Dzieci próbują naśladować śpiew ptaków, szum drzew, brzęczenie pszczół, odgłos ścinanego drzewa.
6) Układanie i porządkowanie zdań z rozsypanki zdaniowej:
7) Przepisanie uporządkowanych zdań do zeszytu, podkreślenie wyrazów z „rz” po
spółgłoskach.
8) Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20. Porównywanie liczb.
9) Wysłuchanie piosenki „Ekologiczny świat”. Wypowiedzi na temat jej treści, nastroju
10) Nauka słów i melodii piosenki.
11) Wykonanie pracy plastycznej „Żyjemy wśród drzew”.
12) Podsumowanie zajęć: rozmowa o lecie i nie tylko…
....................................... .........................................
podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta