Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I

 

Data: 07.03.2012r.

Prowadząca:

Klasa: 1e

Temat: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10 – zadania różne.

 

Obszary z podstawy programowej:

-  w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się

   rozumnie, dąży do wykonania zadania,

- sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia),  

   wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20); 

   zapisuje liczby cyframi (zakres do 10),

- wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując

  na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie

  do 10, poprawnie zapisuje te działania,

- zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej

  sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;

Cele operacyjne:

Uczeń:

- Sprawnie dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10;

- Umie porządkować liczby jednocyfrowe;

- Porównuje liczby w zakresie 10;

- Rozwiązuje proste zadania tekstowe;

- Układa zadanie tekstowe do ilustracji;

- Potrafi współpracować w zespole na rzecz wspólnego dobra;

- Aktywnie uczestniczy w zajęciach.

 

Metody pracy: problemowa, oglądowa, słowna, ćwiczeń praktycznych.

 

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w grupach.

 

Środki dydaktyczne: różne karty pracy do pracy indywidualnej i grupowej, „lizaki” do przyznawania punktów, znaczki dla uczniów.

 

  Przebieg zajęć:

 

1.Uczniowie pracują w grupach. Rozwiązują graf. Każdy uczeń wykonuje jedno działanie z karty pracy i przekazuje ją koledze. Dzieci przekazują sobie kartę pracy, aż do momentu wykonania wszystkich działań (KARTA PRACY 1).

2.Uczniowie pracują samodzielnie (zadanie zróżnicowane). Obliczają działania następnie wpisują rosnąco wyniki wraz z literami do tabeli. Po zakończeniu pracy odczytują hasło – temat zajęć (KARTA PRACY 2).

3.Na tablicy przedstawione są pary liczb. Z każdej grupy losowo wybrany uczeń porównuje liczby i wpisuje odpowiedni znak <, >, =.

Przerwa śródlekcyjna.

4.Uczniowie pracują w grupach, rozkład liczby na składniki. (KARTA PRACY 3).

5.Rozwiązywanie zadania tekstowego na dodawanie w zakresie 10. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie (KARTA PRACY 4).

6.Układanie zadania do ilustracji. Uczniowie pracują w grupach (KARTA PRACY 5).

7.Praca z łamigłówką (zadanie dodatkowe).

8.Podsumowanie.

   Rysując smutną lub wesołą buźkę pokażcie czy lekcja Wam się podobała?

   Nauczyciel liczy punkty każdego zespołu, następnie wyróżnia wszystkich uczniów 

   znaczkami.

 



 

 

 

 

 

 

 

Karty Pracy:

 

 

 

 

KARTA PRACY 1

Zadanie

Wykonaj jedno działanie i wpisz wynik w odpowiednie miejsce, następnie zadanie przekaż koledze.                           

 

                                                                     

                                                                                                  

 

                    

                        

START

                                                                                                                                     

                                                                                                                                             

  2



                                                                                                     META













                                                                                                                            

                              + 2             

                           

 



                                                                     +1                                                                                       

                           



            -1             

              +4             



+3





                                          -2                     - 6

                                                                                                 



           -1+                                                                                                                                                     - 5



                                                                                           







 

    

      - 1                                 + 4                                                                                           + 2           



                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KARTA PRACY 2

I poziom

 





1 + 1 =             Z                                                                                       2 + 3 =            D





 

10 - 4 =             A                                                                                       6 - 3 =             A





 

5 + 2 =             N                                                                                 7 + 3 =             A



 

  9 - 1 =              I

 

 

LICZBY

 

 

 

 

 

 

 

LITERY

 

 

 

 

 

 

 

 

KARTA PRACY 2

II poziom





3 + 1 + 1 =            A                                                                        4 + 3 + 1=             I





 

10 - 6 - 1 =            A                                                                              8 - 4 - 2 =            Z





 

2 + 3 + 2 =            N                                                                            7 + 2 + 1 =            A



       

        9 - 5 =            D

 

 

LICZBY

 

 

 

 

 

 

 

LITERY

 

 

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed