Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Z ZAKRESU NATURALNEJ NAUKI JĘZYKA
I EDUKACJI KOMUNIKACYJNO-DROGOWEJ
Opracowała : Dorota Rećko
Nauczycielka
Miejskiego Przedszkola nr 30
w Częstochowie
SCENARIUSZ
Zajęć z zakresu
Naturalnej Nauki Języka
Temat: Znamy te kolory. Wprowadzenie historyjki J. Cutting „ Balony „ do globalnego
czytania.
Cele ogólne:
-wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności podczas podejmowanych zadań;
-stwarzanie sytuacji dających możliwość dobrej zabawy;
-osiąganie sukcesu przez każde dziecko.
Cele operacyjne:
-
dziecko rozróżnia, rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory: czerwony, niebieski,
żółty, zielony, biały, pomarańczowy;
-
uważnie słucha opowiadania nauczycielki;
-
potrafi odpowiedzieć na zadane pytania dotyczące treści opowiadania;
-
globalnie czyta tekst historyjki;
-
potrafi prawidłowo reagować na polecenia słowne nauczycielki;
-
prawidłowo dobiera kolory podczas pracy plastycznej na określony temat.
Środki dydaktyczne:
Nadmuchane balony, Wielka Księga Słonecznej Biblioteki, książeczki z historyjką do
czytania indywidualnego, karty pracy, kredki, płyta CD z podkładem do zabaw
ruchowych.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa wyciszająca, skupienie uwagi dzieci: Pac, pac, klaśnij w dłonie...
2.
Przypomnienie wniosków wysuniętych po wczorajszej zabawie badawczej
„
Badamy właściwości balonów”.
3. Opowiadanie nauczycielki – wprowadzenie do historyjki
„ Balony”:
-
Czy mieliście kiedyś balonik?
-
Kiedy to było?
-
Jakiego był koloru?
-
Co się z nim stało?
Pewnego dnia podarowałam szóstce dzieci po baloniku. Każdy balonik był
innego koloru.
Jeden chłopczyk miał czerwony balonik. Dmuchał i dmuchał- ile sił w płucach- i
nadmuchał piękny czerwony balonik. Potem dziewczynka dmuchała i dmuchała –
ile sił w płucach – i nadmuchała piękny biały balonik. Inna dziewczynka miała
zielony balonik, który dmuchała i dmuchała – ile sił w płucach – i nadmuchała
piękny zielony balonik, większy od dwóch poprzednich. Jak to zobaczył chłopiec z
niebieskim balonikiem, zaczął dmuchać i dmuchać – ile sił w płucach – aż
nadmuchał równie duży , niebieski balon. Na to dziewczynka z pomarańczowym
balonikiem zabrała się do dmuchania. Dmuchała i dmuchała – ile sił w płucach – i
nadmuchała piękny pomarańczowy balonik, większy od wszystkich poprzednich!
Wreszcie ostatni chłopczyk spojrzał na wszystkie nadmuchane baloniki i
powiedział : „ Mój balon będzie największy!”. Więc dmuchał i dmuchał, i dmuchał
– ile sił w płucach...i jak myślicie, co stało się z jego ślicznym balonikiem?
-
Dlaczego największy balon pękł?
-
Jak myślicie, co na to powiedziały pozostałe dzieci?
-
A jak sądzicie, co zrobiły dzieci?
-
Jak to jest, gdy ktoś próbuje być za wszelką cenę najlepszy/
4.Zabawa ruchowa na tle treści wiersza:
Baloniku kolorowy,
Rośnij duży piękny, zdrowy.
Balon rośnie, że aż strach,
Przebrał miarę – no i trach!
5.Prezentacja Wielkiej Księgi Słonecznej Biblioteki, omówienie ilustracji.
Dzieci próbują przewidzieć zakończenie historyjki
.
6.Czytanie historyjki przez nauczycielkę, czytanie wspólnie z dziećmi, czytanie
7.Zbawa ruchowa
„Kolorowe baloniki”:
Każde z dzieci dostaje szarfę w jednym z kolorów pojawiających się w
historyjce.
Dzieci biegają w rozsypce przy muzyce, na przerwę w muzyce zatrzymują się i
patrzą jakiego koloru balonik podniosła do góry nauczycielka. Dzieci mające szarfę
w tym kolorze podskakują, pozostałe skandują nazwę balonu .
8.Wykonanie indywidualnych kart pracy- kolorowanie szablonów baloników wg
polecenia nauczycielki.
indywidualne dzieci chętnych.
9.Zakończenie zajęć piosenką:
„Bal baloników”.
Był sobie raz balonik,
Niebieski w kropki złote.
Nie umiał wcale latać,
Choć wielką miał ochotę.
Aż przyszła noc gwiaździsta,
Noc tańca i muzyki.
Tej nocy sam karnawał
Sprzedawał baloniki.
Na złotych były nitkach,
Na cienkich, srebrnych sznurkach.
Fruwały i tańczyły
Leciutko niby piórka.
Już całe miasto tańczy
Walczyka w takt muzyki.
Wirują nad głowami
Wesołe baloniki.
M. Terlikowska
SCENARIUSZ
Zajęć z zakresu Naturalnej Nauki Języka
Prowadząca : Dorota Rećko
Temat : Pogodowe psoty. Zapoznanie dzieci z historyjką „Burza” z książeczki
J.Cutting pt. „Burza”
Cele ogólne :
-
doskonalenie sprawności umysłowych : spostrzegania, próby uogólnienia,
analizy i syntezy, porównywania.
-
odkrywanie własnych możliwości, osiąganie sukcesu w trakcie globalnego
czytania historyjek, zdań, wyrazów.
-
Kształtowanie u dzieci pełnego uczestnictwa w życiu grupy, wyrabianie
umiejętności porozumiewania się bez słów.
-
Stworzenie klimatu zapewniającego wszystkim dzieciom swobodę
wypowiedzi.
-
Wprowadzenie różnych sposobów komunikowania się.
-
Rozwijanie otwarcia na innych, zgoda na fizyczny kontakt z innymi]
Cele operacyjna :
-
nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zadaniowo-
problemowych (analiza i synteza wzrokowa)
-
udział w grupowym słuchaniu
-
wyczulenie na zmiany, dostrzeganie i rozpoznawanie ich
-
wyrażanie siebie w ruchu przy akompaniamencie muzyki
-
współdziałanie, poszanowanie partnera
-
akceptacja reguł gry, przestrzeganie nakazu milczenia.
Pomoce : Wielka Księga Słonecznej Biblioteki J.Cutting „Burza”, napisy do
globalnego czytania, ilustracje przedstawiające zjawiska pogodowe, podpisy do
ilustracji, wizytówki dzieci, karty pracy, kredki, klej, nożyczki, płyty CD z
podkładem muzycznym, zagadki tematyczne, trójkąty, gazety, butelki.
Przebieg zajęć :
1. Powitanie gości piosenką „Poznajmy się nawzajem”
2. Wysłuchanie utworu pt.”Wicher”