Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

1. Zdefiniuj pojęcie biomechaniki.

Biomechanika- (bios- życie, mechane- narzędzie pracy, mechanizmu) nauka badająca właściwości mech. tkanek i narządów oraz ruch mechaniczny żywych organizmów- jego przyczyny i skutki. Biomechanika jest interdyscyplinarną nauką zajmującą się badaniem struktury ruchu organizmów żywych- w szczególności człowieka- głównie przy pomocy metod stosowanych w mechanice. Biomechanika jest nauką o ruchu związanych w nim obciążeniach i ich skutkach mechanizmach ruch ten wywołujących ze szczególnym uwzględnieniem człowieka i zwierząt.

Geneza biomechaniki : w jej skład wchodzi anatomia, fizjologia i mechanika. Biomechanika dzieli się na ogólną i stosowaną. W skład stosowanej  wchodzą medyczna/ rehabilitacyjna, sportu, inżynierska, ergonomiczna.

Biomechanika ogólna- zajmuje się ogólnymi zagadnieniami ruchu, może badać zarówno ruchy człowieka jak również zwierząt. W biomechanice ogólnej bada się zasady budowy i funkcji aparatu ruchowego, jak również ogólne pojęcia i zasady ruchu.

Biomechanika stosowana – nauka o pracy powstała dla potrzeb przemysłu, zajmująca się zagadnieniami współdziałania człowieka z maszyną

Biomechanika sportu- zajmuje się badaniem, modelowaniem ruchu zawodnika.

Biomechanika medyczna( rehabilitacyjna) zajmuje się głownie neurofizjologicznymi aspektami układu mięśniowo- stawowego, elektromiografią, klinicznymi aspektami przepływu płynów biologicznych, funkcjonalną stymulacją elektryczną mięsni, nerwów, kości.

Biomechanika ergonomiczna- jest nauką o ruchu oraz związanych z nim obciążeniach i ich skutkach, mechanizmach ruch ten wywołujących ze szczególnym uwzględnieniem człowieka i zwierząt.

Biomechanika inżynierska- zajmuje się modelowaniem ruchu, badaniem postawy ciała, właściwości mechanicznych i elektrycznych mięśni, tkanki łącznej, ścięgien, płynów biologicznych, właściwości mechanicznych i regulacyjnych.

 

2.Wyjaśnij genezę biomechaniki oraz pojęcie interdyscyplinarności biomechaniki.

Biomechanika jest interdyscyplinarną nauką zajmującą się badaniem struktury ruchu organizmów żywych- w szczególności człowieka- głównie przy pomocy metod stosowanych w mechanice. Biomechanika jest nauką o ruchu związanych w nim obciążeniach i ich skutki mechanizmach ruch ten wywołujących ze szczególnym uwzględnieniem człowieka i zwierząt.

Geneza biomechaniki : w jej skład wchodzi anatomia, fizjologia i mechanika. Biomechanika dzieli się na ogólną i stosowaną. W skład stosowanej  wchodzą medyczna/ rehabilitacyjna, sportu, inżynierska, ergonomiczna.

Podstawowymi bądź pokrewnymi naukami dla biomechaniki są:

1. mechanika ( przyczyny ruch i ich skutki muszą być opisywane wielkościami fizycznymi)

2. anatomia ( opisuje strukturę układu kostno- mięśniowego)

3. fizjologiczna ( daje podstawę do interpretacji funkcji mięśni i procesów sterowania nimi przez układ nerwowy )

 

3 Zdefiniuj pojęcia :

Akcelerometria (ALM) –metoda badania przyśpieszeń liniowych i kątowych

Dynamometria ( DNM) – metoda badania sił generowanych przez mięśnie                                   ( funkcjonalne zespoły mięśniowe) lub sił reakcji rozwijanych w środowisku zewnętrznym.

Elektrogoniometria(EGM) – metoda badania przemieszczeń kątowych głownie w stawach kończyn i ich pochodnych.

Elektromiografia powierzchniowa sEMG (powierzchniowe EMG) - do zbierania informacji o czynności elektrycznej mięśni wykorzystuje się powierzchniowe elektrody naklejane na skórę. sEMG w rehabilitacji, wykorzystuje się w  celu podniesienia efektywności wykonywanych ćwiczeń, mających na celu  zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśni - metoda biofeedback.

Elektromiografia ( EMG) metoda badania czynności bioelektr. mięśni szkieletowych; polega na graf. rejestracji zmian potencjałów elektr. mięśni, np. podczas wykonywania ruchów (dowolnych lub stymulowanych).

Elektrostymulacja funkcjonalna ( FES) – metoda badania charakterystyki tkanek i narządów     ( mięśni) pod wpływem pobudzenia z generatora zewnętrznego( stymulatora elektrycznego)

Fotokinemetria (FKM) – metoda rejestracji ruchu człowieka przy pomocy kamer filmowych( analogowych- cyfrowych) i systemów optoelektrycznych równocześnie metoda analizy  ruchu na podstawie jego zapisu techniką światłoczułą/ elektroniczną

Kinemetria ( KM)

Fotometria (FM)

Modelowanie( MDL) - metoda badawcza polegająca na zastąpieniu realnego układu (złożonego) poprzez układ prostszy (model) odzwierciedlający właściwości ( strukturę i funkcję) badanego układu realnego.

Spidometria ( SDM) – metoda badania prędkości liniowych i kątowych( mechaniczna, mech.- elek., fotokinematyczna, fotodiodowa, radarowa, laserowa)

 

4. Scharakteryzuj  minimum 3 metody badawcze biomechaniki i możliwości ich zastosowania w rehabilitacji ruchowej ( fizjoterapii)

 

EMG -  metoda pomiaru potencjału czynnościowego mięśni nazywa się EMG. Jest to wykorzystywane jako narzędzie diagnostyczne do oceny przewodnictwa nerwu i reakcji  mięśni, w chorobowo zmienionych tkankach, oraz do identyfikacji i pomiaru aktywności mięśni podczas pobudzenia w statyce i diagnostyce. Ma to zastosowanie w fizjoterapii, ponieważ  dzięki EMG jesteśmy w stanie określić czy w danym mięśniu będzie potencjał czynnościowy czy tez nie. Dostarcza informacji pośrednio związanych z mechanicznymi przejawami działania mięśni. W biomechanice istotnym problemem jest np. określenie udziałów mięśni w danym mechanizmie, koordynacja napięć między antagonistami, określenie rodzaju czynności mięśni, a w niektórych przypadkach np. w statyce służy do określania związku pomiędzy sygnałem EMG a siłą wyznaczoną przez mięśnie. Rejestrując sygnał EMG z pojedynczego rozkurczu mięśni mierzymy zmianę potencjału elektrycznego przewodzącego przez jego błonę. W spoczynku potencjał elektryczny w błonie wynosi – 90 mV, przy pobudzeniu w komórce wzrasta chwilowo do 30 – 40 mV. Ta zmiana reprezentowana dla potencjału czynnościowego włókna jest odbierana elektrodami umieszczonymi wew. lub na zew. mięśni. W mięśniu żywym pojedyncze włókno nigdy nie jest stymulowane samo, lecz ze wszystkimi włóknami tworzącymi jednostkę motoryczną. Zmianę potencjału elektrycznego przechodzącego przez błonę podczas jej stymulacji ponadprogowej, nazywamy potencjałem czynnościowym jednostki motorycznej. Elektromiografia polega na pomiarze i rejestracji potencjału między dwoma obszarami mięsni zlokalizowanymi w pobliżu obu biegunów, użytku elektrod. Na wartość zmiennego sygnału EMG w głównej mierze będą wpływać potencjały czynnościowe, jednostek motorycznych, znajdujących się najbliżej biegunów użytych elektrod. EMG jest to suma czasowo- przestrzenna potencjału czynnościowego jednostek motorycznych podczas pobudzenia , mierzona specjalnymi elektrodami.

 

Goniometria( pomiar zakresu ruchu ) Terapeucie pomaga przede wszystkim ocena funkcji ruchowej pacjenta. Pomiar zakresu ruchu wymaga przyjęcia określonego uk. Odniesienia, konwencji nazw kierunków ruchu i wreszcie zasad samej procedury pomiarowej. Stawem nazywamy ruchome połączenia dwóch sztywnych członów, stanowiących elementy uk. Ruchu. Pojęcie stawu obejmuje powierzchnia stawowa kości, torebki stawowej i więzadła. Zakres ruchu wyznaczony jest poprzez kąt, jaki zawiera się miedzy skrajnymi położeniami jednego z członów względem drugiego, unieruchomionego, zatem pomiar zakres ruchu stawu w drugiej płaszczyźnie będzie polegał na pomiarze kąta, którego wierzchołek leży w osi stawu zaś stanowią dwa skrajne położenia tego samego odcinka leżące na członie ruchu. Zakres ruchu w stawie def. Się jako przed ( zakres zmian) kąta stawowego między krańcowymi położeniami członów w stawie w danej płaszczyźnie ruchu. Należy wiec wyznaczyć przedział zmian kata stawowego, w tej płaszczyźnie wymagać to będzie pomiaru dwóch skrajnych wartości kąta stawowego α max. i α min. w interesującej nas płaszczyźnie, a ruchomość stanu wyniesie α 2 = αmax. – αmin. Pomiar ten prowadzi do użycia goniometru. Nazwa to oznacza kątomierz wyposażony najczęściej w 2 linijki ruchome, ma skale do odczytania pomiaru.

 

Stabiligrafia – badanie procesu utrzymania równowagi dotyczą one głownie zmian pkt. Położenia siły nacisku stopami n a podłoże. Zmiana tego punktu jest jakby odpowiedzią na utraconą równowagę. Ze stabilizatorami odczytamy max. wartości przemieszczeń pkt. Przyłożenia siły nacisku stopami na podłoże. Max. wielkość przemieszczeń jest to największa odległość przemieszczenia punktu przyłożenia siły ucisku przez cały okres badań. Na podstawie wyników max. przemieszczeń możemy zorientować się, jaką cześć powierzchni zakreślonej przez stopy wykorzystuje osoba dla potrzeb regulowania innowacji. Badania te obejmują wielkości przemieszczeń masy ciała oraz wielkości zmian siły przyłożonej do punktu przyczepu. Jeśli na ciało nie działają żadne siły zew. Wówczas skutek ciężkości ulega wychyleń nat. przez przychylanie w następstwie powrotu do tej równowagi.

 

FES – czynnościowa elektrostymulacja stosowana w fizjoterapii w celu przywrócenia, zastąpienia lub podtrzymania funkcji ruchowych utraconych w następstwie choroby, lub wypadku. Podział na FESE (kończyn), FSO (narządowe) np. stymulacja przepony, porażenie w skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego, stymulacja pęcherza moczowego w pęcherzu neurogennym.

 

5. Zdefiniuj pojęcia :

CZŁON – sztywny element ciała ludzkiego w postaci kości.

STOPNIE SWOBODY -  jest to wielkość określająca możliwość wykonywania ruchów niezależnych względem siebie.

LICZBA STOPNI SWOBODY – jest to liczba niezależnych parametrów  określających dowolne położenie członu, łańcucha biokinematycznego lub biomechanizmu. W przestrzeni jest jednoznacznie określana przez 6 parametrów, 3 z nich to np. współrzędne dowolnego punktu względem osi X, Y, Z, a 3 następne wyznaczają kąty obrotu tego ciała α, β, γ,  względem osi X, Y, Z. Zatem swobodny człon sztywny posiada 6 stopni swobody a para kinematyczna może ich posiadać nie więcej niż 5.

PARA BIOKINEMATYCZNA – jest to ruchowe połączenie dwóch lub więcej członów , wzajemnie ograniczające ich ruchy względne. Ruchowe połączenie członów występuje wówczas, gdy istnieje między nimi stale co najmniej jeden punkt wspólny oraz gdy ruch względny członów wynosi co najmniej 5 stopni kątowych lub 1-3 mm. Za pary kinematyczne uznaje się stawy, a nie uznaje się połączeń kości za pomocą więzozrostów oraz chrząstkozrostów. Parami biokinematycznymi nie są również tzw. Stawy półścisłe.

 

Klasyfikacja par biokinematycznych

klasa pary

liczba stopni swobody

liczba odjętych stopni swobody

Staw

III

3

3

kulisty

IV

2

4

siodełkowaty, eliptyczny, kłykciowy

V

1

5

zawiasowy, śrubowy, obrotowy

 

RUCHLIWOŚĆ PAR BIOKINEMATYCZNYCH – jest to liczba stopni swobody łańcucha względem przyjętej podstawy. Podstawą nazywamy ten człon, z którym umownie wiążemy nieruchomy układ odniesienia. Dla kończyny górnej jest to łopatka.

ŁAŃCUCH BIOKINEMATYCZNY -  jest to spójny zespół członów połączonych w pary biokinematyczne. Taki łańcuch może stanowić np. palec, ręka, czy tez cała kończyna. Możemy wyróżnić łańcuch biokinematyczny :

·           otwarty – ruchy przemieszczania w stawach są niezależne

·           zamknięty- ruchy przemieszczania w stawach są zależne od innych stawów, ruch w jednym stawie powoduje ruchy w sąsiednich.

KLASA PAR BIOKINEMATYCZNYCH – jest to liczba odjętych stopni swobody w ruchu względnym członów, z których każdy może mieć maksymalnie 6 stopni swobody w przestrzeni.KĄT STAWOWY – kąt utworzony przez dwie proste będące osiami symetrii dwóch sąsiednich segmentów ciała.

ZAKRES RUCHU – zakres, zmiana kąta stawowego pomiędzy krańcowymi położeniami segmentów ciała w danej płaszczyźnie.

- Czynny- taki, który jest wykonany przy pomocy sił ( momentów własnych mięśni)

- Bierny- to taki, który jest wykonany przy pomocy sił ( momentów) zewnętrznych ( przy biernym zachowaniu się mięśni)

 

9. Zdefiniuj pojęcia :

MASA- ilość materii ciała mierzona jego bezwładnością, określa przyśpieszenie ciała przy działaniu na nie danej siły, określa siły przyłożone do ciała w polu grawitacyjnym np. Ziemi

ŚRODEK MASY – nazywamy punkt skupienia masy całego układu, środek masy pod wpływem sił zew. Porusza się tak jakby w nim była skupiona cała masa i jakby w nim przyłożona była siła F, równa sumie geometrycznej wszystkich sił zew. działających  na układ. Siły wew. nie mogą zmieniać ruchu środka masy.

Twierdzenie o środku masy: jeśli dwa ciała będące w spoczynku zaczną poruszać się wyłącznie pod wpływem sił wzajemnego oddziaływania wówczas ich środek mas pozostaje nadal w spoczynku. Jeżeli w układzie dwóch ciał działają tylko siły wew. wówczas środek mas układu porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

ŚRODEK CIĘŻKOŚCI- nazywamy punkt przyłożenia siły ciężkości ciała,

1.          środek ciężkości pręta o jednakowym przekroju ( jednorodny) leży w połowie jego długości.

2.          Środek ciężkości płaskich regularnych figur leży w ich środku geometrycznym.

3.          Środek ciężkości płaskiej figury w postaci trójkąta  leży na przecięciu się linii środkowych.

4.          Środek ciężkości równoległoboku, w szczególności prostokąta leży na przecięciu się przekątnych.

5.          Środek ciężkości brył mających środek symetrii, jak np. kula ,elipsa, walec, cylinder, obręcz, sześcian, prostopadłościan, leży na środku symetrii tych brył.

ŚRODEK WYPORU – to punkt w którym przyłożona jest wypadkowa siła wyporu. Wartość tej siły równa się ciężarowi cieczy, wypartej przez zanurzone ciało

PROMIEŃ ŚRODKA MASY – odległość środka ciężkości od któregoś z końców odcinka będącego jego długością

BEZWŁADNOŚĆ-  suma wszystkich punktów masy i wszystkich odległości od osi ruchu.

MOMENT BEZWŁADNOŚCI- wielkość charakteryzująca bezwładność ciał w ruchu obrotowym. Moment bezwładności ciała A zależy od jego odległości obrotu. Wielkość dla następującego rozłożenia masy ciała w stosunku do osi obrotu wraz ze zmianą jej położenia zmieniać się będą wartości momentu bezwładności.

MOMENT SIŁY CIĘŻKOŚCI- ciężar ciała przyłożony do dźwigni w odległości r od punktu podparcia wytwarzana względem niego. Momenty siły Ma = a * r

 

10. Zdefiniuj pojęcia:

SIŁA –oddziaływanie zmierzające do zmiany stanu spoczynku ciała lub jego ruchu. Wypadkowa momentów sił grup mięśniowych.

SIŁA CIĘŻKOŚCI- ciężar ciała jaki działa na podłoże, ciężar ciała z jaką ciało przyciągane jest do ziemi.

SIŁA BEZWŁADNOŚCI- siła występująca w nieinecjalnym uk. Odniesienia, nie związana z oddziaływaniem żadnych konkretnych ciał.

SIŁA WEWNĘTRZNA- występująca w układzie pochodzi od ciał tworzących ten układ, siły wytwarzane prze mięśnie, opór tkanek bierny, bezwładność.

SIŁY ZEWNETRZNE-  będą to wszystkie siły działające na zew. uk. czyli ciało człowieka, zaliczamy do nich przyciąganie ziemskie, siły oporu, wywołane przez partnera lub przeciwnika, wiatry, prądy, tarcie

SIŁA TARCIA- siła działająca między powierzchniami dwóch stykających się ciał działa zawsze równolegle do powierzchni a jej zwrot jest przeciwny do kierunku ruchu ciała.

SIŁA REAKCJI- siła o równej wielkości ale przeciwnym zwrocie do siły działającej pojawia się zawsze gdy jedno ciało działa na drugie.

SIŁA CZYNNA – siła wytworzona przez mięśnie, przyciąganie ziemskie, przeciwnika, wiatr, prądy wody.

SIŁA BIERNA- reakcje podłoża, tarcie, opór wody, opór powietrza, bezwładność, siły bierne mięśni, opór tkanek biernych

SIŁA OPORU- siła działająca na ciało poruszające się w płynie lub gazie ukierunkowana przeciwnie do prądu.

SIŁA AERODYNAMICZNA-  siły występujące w powietrzu.

SIŁA HYDRODYNAMICZNA- siła występująca w wodzie.

GRADIENT SIŁY- stosunek przyrostu siły miedzy punktami Fa i Fb do czasu ( To- Ta)

NAROST SIŁY – narastanie momentu siły do wartości zerowej, początkowo łagodne później gwałtowne aż do wartości max.

SPADEK SIŁY-  na skutek zmęczenia max. następuje spadek wartości rozwijanego momentu siły ( izometryczne naprężania mięśni)

 

11. Scharakteryzuj sposoby wyznaczania położenia ogólnego środka masy (OSM) człowieka

1. metoda bezpośrednia w oparciu o dźwignię jednostronną

 

Osoba badana ułożona na dźwigni w ten sposób, że powierzchnia podeszwowa jej stóp znajduje się nad punktem podparcia dźwigni. Współrzędna r ( mierzona od osi obrotu dźwigni) określa jednocześnie odległość środka ciężkości mierzona wzdłuż osi długiej ciała od powierzchni stóp) Koniec dźwigni jest oparty na wadze – stąd łatwo możemy wyznaczyć moment siły Mr. Waga wskaże wartość siły R ( siła reakcji), ramię tej siły jest równe długości dźwigni

 

2. metoda pośrednia – metoda analityczna ,metoda sumy momentów sił

Twierdzenie Varginowa- suma momentów sił względem dowolnego punktu równa się momentów sił względem tego samego punktu, Aby wyznaczyć ogólny środek ciężkości ciała człowieka musimy znać ciężar i położenie środków ciężkości segmentów ciała np. ręka

- Środek ciężkości : w okolicy głowy III k. śródręcza

- Ciężar 1 % masy ciał

Głowa

- Środek ciężkości : gładyszka powyżej nasady nosa

 

Z barku – górny brzeg otworu słuchowego

- Ciężar 7 % ciężaru ciała

 

Wyznaczamy współrzędne poszczególnych środków ciężkości dla wszystkich segmentów      ( x. y ) wyznaczamy momenty sił ( Px i Py) Wyznaczamy współrzędne ogólnego środka ciężkości

 

12. Scharakteryzuj model człowieka jako biomaszyny.

Biomechanika bada ruch mechaniczny człowieka,. Każdy ruch mechaniczny jest związany z pracą mechaniczną. Praca mechaniczna  produkowana jest przez masy. Z punktu widzenia biomechaniki możemy rozpatrywać człowieka jako biomaszynę. Biomaszyna składa się z 3 głównych układów:

- Ruchowy: układ kostny, stawowy i mięśniowy

- Zasilania : pokarmowy, oddechowy, sercowo- naczyniowy, limfatyczny

- Sterowania : nerwy, układ dokrewny

Biomaszyna posiada wejścia : informacyjne ( eksteroreceptory) wzrok, słuch, powonienie (teloreceptory) , smak, dotyk, czucie ciepła, zimna( kontaktoreceptory)

Wejścia energetyczne : jama nosowa, jama ustna. Wyjścia biomaszyny :efektory mięśniowe – produkują pracę mechaniczną i przekazują za pomocą inf. o stanach psychicznych ( mowa, pismo, gestykulacja). Narządy wydalnicze : kał, mocz, CO2. Narządy wydzielnicze ( gruczoły :  ślinowe, potowe, łojowe )

W biomaszynie dwa podstawowe kanały to kanał:

Informacyjny – drogi nerwowe ( nerwy, szlaki nerwowe ) przekazują informacje od i do układu nerwowego.

Energetyczny (zasileniowy) głównie naczynia krwionośne i limfatyczne-  doprowadzają tlen i sub. ożywcze do narządów

Biomaszyna- bardzo złożona niż maszyny zbudowane przez człowieka.

- Układ ruchu ma ok. 240 stopni swobody i ponad 400 mm.

- B. złożony układ sterowania 15-17 miliardów kom. Nerwów

- Układ zasilania rozproszony po całym ciele

- Konieczność uczenia się każdego ruchu od nowa, musi opanować technikę ruchu oddzielenia dla każde czynności.

 

Na rezultat ruchowy w biomaszynie wpływają odpowiednie parametry:

- Strukturalne : liczba kości, stawów, mięsni, klasa stawów i mięśni, liczba funkcji mięśni, parametry wrodzone

- Geometryczne : wymiary liniowe, długość kości, mięśni, ich ramienia sił, przekroje , objętości.

- Energetyczne : zależą od możliwości oraz współdziałania układu zasilania i ruchu, decydują o cechach fiz. : siła ,prędkość, moment siły, prędkość kątowa, wytrzymałość organizmu

- Informacyjne : decydują o współdziałaniu między częścią somatyczną układu sterującego i układem ruchu.

Przykłady receptorów:

1. eksteroreceptory : położone w obrębie powłoki wspólnej, odbierają wrażenia ze środowiska zewnętrznego ( tzw. czucie eksteroreceptywne ) czucie dotyku, ucisku, zmian temperatury, bólu, smaku np. nocyceptory, mechanoreceptory, tangoreceptory

2. proprioreceptory : położone w mięśniach szkieletowych, torebkach stawowych, więzadłach, odbierają tzw. czucie proprioreceptywne o stanie całego układu kostno – stawowo ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed