Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
TVP
Â
Prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się jeszcze przed wojną, w r. w oraz w . Eksperymentalna stacja rozpoczęła nadawanie próbnego programu w r. Jej kierownikiem został . Rozwój prac badawczych nad telewizją przerwał wybuch .
Â
Do pomysłu stworzenia polskiej telewizji powrócono w 1947 r. Prace w (później ) prowadzone były pod kierownictwem i .
Â
W r. powstało doświadczalne , powołano też pierwszy zespół programu telewizji. Pierwszy program został wyemitowany r. (w przeddzień wyborów do sejmu). Dopiero pół roku później, r. zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień).
Â
Rok później, r. uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim. Program ośrodka emitowano początkowo raz w tygodniu, a od – trzy razy. Dopiero rozpoczęcie emisji przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny r. umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców. Zasięg stacji wynosił ok. 55 km. WOT emitował program 5 razy w tygodniu. r. pracę rozpoczyna Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą umieszczoną na . Wysokość masztu sięgała 227 metrów.
Prawdziwym początkiem Telewizji Polskiej było stworzenie r. Zespołu Programu Telewizyjnego przy . W dwa lata później () władze powołują Komitet ds. Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja". Od tego czasu Polskie Radio i TVP mają równorzędny status. Pierwszym szefem Radiokomitetu (stanowisko równorzędne z ) został , szefowie pionów radia i telewizji mają rangę zastępców. r. rusza codzienna emisja programu telewizyjnego. Na przełomie lat 50. i 60. powstają liczne ośrodki regionalne TVP, dysponujące własnymi studiami, m.in. w:
( ) –
( ) –
( ) -
( )
( )
( ) –
( )
Pod koniec lat 60. ( ) oddano do użytku Centrum Radiowo-Telewizyjne w przy ul. Woronicza (do dziś siedziba TVP). By je stworzyć poniesiono duże nakłady finansowe. Technikom udało się też skompletować wysokiej klasy sprzęt telewizyjny.
Dużym wydarzeniem było uruchomienie drugiego ogólnopolskiego programu telewizyjnego. TVP2 od początku istnienia skupiła się głównie na programach kulturalnych i rozrywkowych (m.in. Studio 2). Otwarcie Polski na zachód, charakterystyczne dla epoki , pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii z wolnego świata. Pierwszym efektem współpracy było nadanie pierwszego programu w kolorze przy użyciu systemu . Był to standard przyjęty we wszystkich krajach . Początkowo transmisje kolorowe nadawane były raz w tygodniu, od codziennie w kolorze pojawiała się transmisja z obrad zjazdu . Większość mieszkańców nie była w stanie oglądać kolorowej telewizji, bo nie posiadali odpowiednich odbiorników. w Psarach-Kątach () zbudowano naziemną stację łączności satelitarnej, która znacznie poszerzyła możliwości nadawcze TVP. Po długim czasie przerwy w tworzeniu nowych ośrodków telewizyjnych w r. powstał lokalny oddział telewizyjny w .