Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Przecinka nie stawia się przed spójnikami łącznymi, rozłącznymi i wyłączającymi: i – oraz – tudzież; lub – albo – bądź; ani – ni. Zasada dotyczy pierwszego użycia wymienionych spójników, przed użyciem drugim, trzecim itd. w konstrukcji równorzędnej – należy postawić przecinek, np.
Starosta zawiera z pracodawcą organizującym prace interwencyjne lub organizatorem robót publicznych, lub wskazanym przez organizatora robót publicznych pracodawcą umowę określającą w szczególności […].
Zasady interpunkcji polskiej nakazują oddzielenie zdania podrzędnego, wyrażonego równoważnikiem imiesłowowym, od zdania nadrzędnego przecinkiem (także wówczas gdy zdanie podrzędne to tylko jedno słowo – imiesłów przysłówkowy). Np.
Organ załatwiający sprawę, zwracając się do innego organu o zajęcie stanowiska, zawiadamia o tym stronę.
Postawienie pierwszego przecinka, wprowadzającego zdanie podrzędne, jest nieskomplikowane, uwagi wymaga natomiast drugi przecinek. W redakcji tekstu jest on nazywany zamykającym, ponieważ jego funkcja polega na zamknięciu zdania podrzędnego wplecionego w nadrzędne. Np.
pomieszczenie, w którym osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, jak też środek transportu, którym zwłoki były przewożone, poddaje się odkażaniu.
Nie stawiamy przecinka przed i powtórzonym ale powtórzonym w konstrukcji nierównorzędnej, np.
Hodowała bratki i róże i co dzień podlewała cały ogród.
Myślnik to znak, którym w niektórych przypadkach można zastąpić przecinek. Dotyczy to zwłaszcza zdań wtrąconych: można je wydzielić albo dwoma myślnikami, albo dwoma przecinkami, np.:
Był on dla nas, prawdę mówiąc, zupełnie zbędny. lub Był on dla nas – prawdę mówiąc – zupełnie zbędny.
Inne funkcje myślnika to zastępowanie przez ten znak pewnego pominiętego wyrazu. Np.
Dziś pracuje za darmo, jutro – tylko za pieniądze.
Średniki
W przypadku reklamy drukowanej w prasie dopuszcza się umieszczenie reklamy, o której mowa w ust. 1, w jednym numerze tego samego tytułu, z tej samej daty, wraz z reklamą pełną tego produktu; pełna reklama produktu leczniczego musi poprzedzać reklamę będącą przypomnieniem pełnej reklamy.
Interpunkcja dla zaawansowanych
Pracowali aż do późna i choć byli bardzo zmęczeni, skończyli tego dnia naprawę ogrodzenia.
Zdawał sobie sprawę, że aby wyjechać na olimpiadę, będzie musiał znacznie więcej trenować.
Zbiegnięcie znaków:
Dziennikarze zadawali sobie pytanie: „Kto zostanie następnym premierem?”.
Daty:
08.10.2006 r. lub 8 X 2006 r. lub 8 października 2006 r.
Dwukropek służy wprowadzeniu wyjaśnienia, uzasadnienia lub rozwinięcia. Np.
Satyra prawdę mówi, względów się wyrzeka: wielbi urząd, czci króla, lecz sądzi człowieka.
Dwukropek może również wprowadzać przydawki rzeczowne o charakterze wyjaśniającego równoważnika zdania, np.
Jego główny cel: stanowisko dyrektora, przysłaniał mu wszelkie inne życiowe ambicje.
Akty europejskie - proritety:
1) Pierwszy wyraz z dużej, reszta mała I pochylone np.
Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, realizację projektu Podniesienie zdolności SP ZOZ do świadczenia procedur w zakresie diagnostyki, leczenia i zabiegów ratujących życie dzieci i dorosłych, dofinansowanego z działania 6.2. Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 (zwanego dalej RPO).
2) albo jw. I w polskim cudzysłowie np.
dodano dwa priorytety: „Infrastruktura szkolnictwa wyższego” oraz „Konkurencyjność regionów”,
Wstaw przecinki do tekstu:
Stado rozpraszało się, przegrupowywało i znów rozpraszało, ale czwórka Buszmenów goniła pojedynczą kudu, odcinała ją od reszty stada, gdy tylko antylopa miała zamiar się z nim zmieszać, i odcinała jej drogę do drzew, kiedy zwierzę próbowało odpocząć.
Jakieś półtorej godziny później Louis przekonał się z jakiego powodu: kiedy jeden ze starszych myśliwych tracił siły i odpadał z pościgu, oddawał swoją manierkę Nate’owi, który wypijał jej zawartość, a potem wymieniał na kolejną, do połowy pełną, gdy drugi biegacz również opuszczał stawkę.