Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
1. Podaj strukturę powłok elektronowych atomu siarki (liczba atom.=16)
1s22s22p63s23p4;
2. Napisz wzory i nazwy 4 dowolnych soli:
¨CaSO4 – siarczan wapnia; ¨Na2CO3 – węglan sodu; ¨MgCO3 – węglan magnezu; ¨CuCl – chlorek miedzi.
3. Podaj wzory 4 monomerów i nazwy odpowiednich polimerów:
¨CH2 =CH à chlorek winylu (monomer) à polichlorek winylu (polimer)
|
Cl
¨CH2=C –CH=CH2 àizopren (mon.) à kauczuk naturalny (polim.)
|
CH3
¨CH2=CH à octan winylu (mon.) à polioctan winylu (polim.)
|
OOC*CH3
¨CH2=C–CH3 àizobutylen (mon.) à poliizobutylen (polim.)
|
CH3
Podaj wady i zalety tworzyw sztucznych:
4. Przykład kwasu mocnego, słabego i średniej mocy. Definicja mocy kwasu, objaśnij symbole.
¨ mocny : HCl ßà H+ + Cl- ; HNO3 ßà H+ + NO- 3 a=0,5 - 1
¨ słaby: H2CO3 ßà 2H+ + CO2-3 a=0,1 i mniej
¨ średniej mocy : H2SO4ßà 2H+ + SO2-4 a=0,5
Def.- miarą mocy kwasu jest stopień dysocjacji a = N/N0; N – liczba cząstek zdysocjowanych substancji rozpuszczonej; N0-ogółna liczba cząstek substancji rozpuszczonej
5. gips budowlany, otrzymywanie, wiązanie, właściwości
2CaSO4*2H2Oà2CaSO4+*0.5H2O+1.5H2O; 2CaSO4+*0.5H2O –gips budowlany
CaSO4*0.5H2OàCaSO4*2H2O - wiązanie gipsu
Po wymieszaniu z wodą zaczyna bardzo szybko wiązać(początek wiązania 3do12 min , koniec 15 do 20 min). Do mieszaniny można dodać kazeiny z mleka, wtedy zaprawa wiąże dopiero po kilku godzinach ,ale dodatki organiczne są pożywka dla drobnoustrojów. Do gipsu można dodać wypełnienie np. siano, trociny-lepsza izol. cieplna ,ale cięższy. Łatwo rozpuszcza się w wodzie dlatego jest stos głównie do tynków wew. , reguluje wilgotność w pom i usuwa nadmiar wilgoci a wilgotnego powietrza. Stos jest też do wytwarzania płyt gips-kartonowtch.
6. skalenie, ich powstawanie i zastosowanie.
Skalenie- jedne z minerałów należących do glinokrzemianów : albir Na(Al S13O8), Anortyt Ca(Al2S12O8); mają najniższe temp topnienia; stos jako topniki do produkcji porcelany.
7 podaj główne składniki fazowe cem portlandzkiego
alit-(50%) 3CaOSiO2-krzemian trójwapniowy, odznacza się najsilniejszymi właściwościami hydraulicznymi i wydziela znaczne ilości ciepła(wiąże wodę w reakcji egzotermicznej);decyduje o szybkim wzroście wytrzym początkowej i stopniowym wzroście wytrzym w miarę upływu czasu belit_2CaOSiO2-krzemian dwuwapniowy- reaguje z woda wolniej, ale po odpowiednio długim czasie nadaje zaprawie taką wytrzym jak alit ; celit-reagujeszybko z wodą, powoduje szybkie narastanie wytrzym ; brownmilleryt- 4CaO*Al2O3*Fe2O3- znajduje się w części zeszkliwionej klinkieru, ma słabe właściwości hydrauliczne, wiąże szybko lecz odznacza się małą wytrzym.
8 podaj sposób otrzymywania acetylenu, zastosowanie
CaC2+2H2OàCa(OH)2+HC=CH - otrzymywanie ; acetylen- nietrwały, wykazuje wł. redukcyjne w stosunku do tlenków metali, sprężony może łatwo eksplodować, łatwo tworzy wybuchowe zw chem.; zastosowanie: gaz spawalniczy, ulega reakcjom przyłączania. Jest ważnym półproduktem w reakcjach polimeryzacji, które służą min do otrzymywania tw szt i kauczuków. Na skalę przem acetylen otrzymuje się gł przez piralizę metanu (stopniowy rozpad cząstek pod wpływem wys temp- 2CH4àCH=CH+3H2 lub jego niepełne spalenie- 6CH4+O2à2CH+CH+2CO+CH2
9 podaj strukturę anionu SIO4. jaka jest hybrydyzacja atomu krzemu w tym anionie
w atomie Si występują tylko dwa niesparowane elektrony p, co powinno w konsekwencji prowadzić do tworzenia się tylko dwóch wiązań atomowych (dot. atomu w podstawowym stanie energetycz.). natomiast we wzbudzonym stanie energet. orbitale są uśrednione (zhybrydyzowane). W atomie krzemu wskutek wzbudzenia jeden elektron przechodzi ze stanu s w stan p. z istniejących teraz czterech niesparowanych elektronów 1s i 3p powstają cztery jednakowe zhybrydyzowane orbitale sp3. a)stan podst.