Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Sejm jest od końca w. najwyższym organem w .

W Sejm stanowi izbę niższą polskiego . Składa się on z 460 , wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym (). Sejmu, zgodnie z , trwa 4 lata; biegnie od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

Budynek Sejmu i inne gmachy parlamentu usytuowane są nad skarpą wiślaną w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Maszyńskiego w . Najważniejszymi pomieszczeniami w Sejmie są i . Cały kompleks został zbudowany między a rokiem. Wcześniej obradowano w przebudowanym budynku dawnej szkoły.

Obecny Sejm obraduje ciągle, jego obrady są jawne (m.in. transmitowane przez Radio Parlament i ). Do pomocy w jego działaniu powołana jest .

 

Historia Sejmu

Nazwa "Sejm" oznacza w języku staropolskim zjazd ludności. Najwcześniejszy znany opis zawarty jest w Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum. Powstanie Sejmu poprzedzały zjazdy dzielnicowe i prowincjonalne.

Historia Sejmu sięga roku, kiedy król zwołał (wielki), czyli zjazd ogólnokrajowy, na którym wyłoniła się – osobna izba sejmowa, będąca reprezentacją szlachty wybraną na . W okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej Sejm był przedstawicielem wyłącznie stanu szlacheckiego. Był on jednym z najważniejszych przywilejów szlacheckich, co miało swój wyraz w konstytucji z r., w której zapisano, że król nie może stanowić żadnych praw bez zgody posłów i senatorów.

Trzy stany reprezentowane w Sejmie to: posłowie, senatorowie i król. Początkowo prawo głosu mieli na nich król i senatorowie, szlachta jedynie przysłuchiwała się obradom i wyrażała aprobatę lub sprzeciw. Ustawy wówczas nazywano konstytucjami.

W kompetencjach Sejmu było: uchwalanie konstytucji (ustaw) w sprawach wydatków i dochodów państwa, wielkości podatków, liczebności wojska oraz podejmowanie decyzji o wojnie, przymierzach politycznych i sojuszach wojskowych. Sejm był zwoływany przez króla, a w okresie przez -.

Sejmy były:

·         zwyczajne, które zbierały się co 2 lata na okres 6 tygodni;

·         nadzwyczajne, które mogły być zwołane w dowolnym terminie na okres 2 tygodni.

Odbywały się początkowo w , a od () w na przemian (co trzeci raz) z .

W w. Rzeczpospolita przeżywała kryzys. Jednym z jego objawów, choć na pewno nie główną przyczyną, było częste zrywanie sejmu za pomocą .

Próby zażegnania kryzysu podjął się z r., który uchwalił . Próba nie powiodła się, a wręcz przeciwnie – zakończyła się ostatecznym upadkiem Rzeczypospolitej.

W w. pewną rolę odegrały Sejmy i , oraz w .

W przedstawiciele Polaków żyjących w Niemczech zebrali się na w Poznaniu.

W po odzyskaniu niepodległości przez Polskę zwołano jednoizbowy , którego zadaniem było uchwalenie tzw. , która wprowadziła ustrój republikański i system rządów parlamentarnych.

z r. umocniła rolę Sejmu czyniąc z niego (obok ) centralny organ w państwie (tzw. ).

Po , a w szczególności po wejściu w życie rola parlamentu zmalała; zwierzchnia władza należała do Prezydenta. W czasie władze RP na uchodźstwie powołały , która jako organ mianowany przez prezydenta RP z konieczności przejęła większość funkcji parlamentu. W czasie rolę tę w kraju pełniła .

Po wojnie, w znajdującej się pod kontrolą Polsce Ludowej powstał parlament jednoizbowy, o roli fasadowej wobec rządzącej .

W czerwcu odbyły się wybory do dwuizbowego . Porozumienia zapewniły automatycznie większość kandydatom i jej koalicjantom (tylko wybory do Senatu nie miały tych ograniczeń). Następne wybory w latach i przeprowadzono już na podstawie demokratycznych . Zgodnie z art. 95 , Sejm i są organami państwa w zakresie .

 

Organy Sejmu

 

ęłęóMarszałek Sejmu w jest najważniejszym przedstawicielem izby niższej parlamentu, stoi na straży praw i godności i kieruje jego pracami.Obecnie Bronisław Komorowski.

 

Wybór

Wybierany jest spośród na początku kadencji Sejmu. Kandydaturę zgłosić może grupa 15 posłów, a wyboru dokonuje się większością bezwzględną głosów. Po wyborze Marszałka dokonuje się wyboru jego zastępców - wicemarszałków.

 

Zadania

·         reprezentuje Sejm,

·         zwołuje posiedzenia Sejmu,

·         przewodniczy obradom Sejmu i ,

·         czuwa nad tokiem i terminowością prac Sejmu i jego organów,

·         kieruje pracami i przewodniczy jego obradom,

·         zwołuje i przewodniczy jego obradom,

·         nadaje bieg inicjatywom ustawodawczym i uchwałodawczym oraz wnioskom organów państwa skierowanym do Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu,

·         załatwia sprawy z zakresu stosunków Sejmu z parlamentami innych krajów,

·         sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Sejmu oraz wydaje stosowne zarządzenia porządkowe, w tym o użyciu w razie konieczności ,

·         nadaje, w drodze zarządzenia, statut ,

·         ustala projekt budżetu Kancelarii Sejmu,

·         powołuje i odwołuje Szefa Kancelarii Sejmu,

·         wyznacza termin ,

·         w przypadku śmierci , zrzeczenia się urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej, stwierdzenia nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze, uznania przez trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, złożenia Prezydenta Rzeczypospolitej z urzędu orzeczeniem Marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego Prezydenta Rzeczypospolitej, wykonuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej (w razie braku możliwości podjęcia przez niego obowiązków przechodzą one na ręce Marszałka Senatu),

·         w porozumieniu z odpowiednimi organami władzy powołuje:

·         szefa Kancelarii Sejmu i jego zastępców,

·         zastępcę oraz ,

·         wiceprezesów i członków kolegium ,

·         i jego zastępcę,

·         ,

·         kierownika .

 

ęłęóPrezydium Sejmu - naczelny organ kierowniczy . W skład Prezydium Sejmu wchodzi wraz z Wicemarszałkami.

Do funkcji Prezydium Sejmu należą:

·         ustalanie planu pracy Sejmu

·         przygotowywanie wykładni Regulaminu Izby

·         ustalanie zasad doradztwa naukowego i ekspertyz

·         zajmowanie się kwestiami prawnymi posłów

·         przekazywanie poszczególnym komisjom sejmowym odpowiednich spraw do rozpatrzenia

Liczba Wicemarszałków nie jest z góry określona.

 

Konwent Seniorów ( conventus - zgromadzenie, ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed