Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Proc wytworczy:-OPERACJA-czesc procesu produkcyjnego realizowanego na tym samym stanowisku przez jednego wykonawce, przy jednym przedmiocie lub wiecej wykonywanych jednoczesnie bez przerw na jakakolwiek inna prace. ZABIEG-czesc operacji jaka jest wykorzystywana przy jednym zamocowaniu przedmiotu na obrabiarce lub stole produkcyjnym. CZYNNOŚĆ- czesc operacji która odnosi się do jednych i tych samych elementow pracy tzw narzedzi, powierzchni, sposobu wykonania. RUCH ROBOCZY-najprostszy element zabiegu, analiza ruchow roboczych pozwala na prawidłowe zaprojektowanie ich kolejności.!CHARAKTERYSTYKA PRZEMYSLOWYCH PROCESOW WYTWORCZYCH: w zależności od produkowanych wyrobow oraz technologii wytwarzania przemysłowe procesy wytworcze można klasyfikowac wg kryteriow: -wg ciągłości i przebiegu w czasie,-wg rodzajow stosowanych technologii,-wg cech organizacyjnych,-wg zastosowanych srodkow pracy. PODZIAL PROCESOW WG CIAGLOSCI I PRZEBIEGU W CZASIE:-procesy dyskretne-tworzone z bezpośrednim udzialem człowieka który w różny sposób ingeruje w procesie np. poprzez system logicznego wspomagania technika komp. –procesy ciagle-sa trwale,powiazane z urzadzeniami produkcyjnymi i aparatura,przebiegaja bez przerw całodobowych cyklu pracy. PODZIAL PROCESOW WG ZASTOSOWANYCH SRODKOW PRACY:-zintegrowane komp pw(CIM),-wspomagane komputerowo procesy wytworcze(CAM)-zautomatyzowane,wlastyczne systemy(FSM),-maszynowe,-aparaturowe-charakter fizykochemiczny i przebiegaja w specjalnie przygotowanej aparaturze np. filtracja,topnienie;-reczne-wykonywane narzędziami i przyrządami recznymi.
Â
2 TYPY PODOBIENSTWA CZESCI I WYROBOW:TYP 1-podobienstwo wg cech konstrukcyjnych tj kształt geometryczny, rozmiar. TYP2-podobienstwo wg cech technologicznych tj rodzaju i kolejności operacji technologicznych i pomiarowo-kontrolnych. Czesci lub wyroby wchodzące w sklad rodziny mogą się roznic konstrukcyjnie ale podobieństwa technologiczne decyduja o zaliczeniu ich do jednej rodziny. METODY GRUPOWANIA WYROBOW W RODZINY:-metoda obserwacji-segregowanie czesci na grupy na podstawie obserwacji,-metoda analizy-przeplywu produkcji, grupowanie na podstawie przebiegu procesu wytwarzania poprzez badanie kart technologicznych czesci. KLASYFIKACJA KODOWANIA: GRUPOWANIE POPRZEZ ANALIZE PRZEPLYWU PRODUKCJI:punktem wyjscia do klasyfikacji wyrobow ta metoda jest przebieg procesu wytwarzania.-istota tej metody jest analiza istniejących w zakładzie ciągów technologicznych i wlaczenie produkcji nowej czesci w najbardziej podobny ciag technologiczny. –metoda polega na badaniu i stopniowym sortowaniu kart technologicznych. TYP ORG PROD-stopien specjalizacji poszczególnych stanowisk roboczych wraz z ich obciążenie, związanych z wykonywaniem wyznaczanych czesci i operacji, typ produkcji wynika wiec z częstotliwości przezbrajania stanowiska roboczego.TYP PROD-odnosi się do stanowiska roboczego,zas w odniesieniu do komorki prod lub prod-admin okresla się tzw przeważający typ prod,wynika to z typow poszczególnych stanowisk,wchodzących w sklad danej komorki prod.! TYPY PRODUKCJI:-masowa,-seryjna,-jednostkowa.MASOWY TYP PROD-na stanowisku roboczym wykonywana jest jedna scisle okreslona czesc i operacja. WIELOSERYJNY-na stanowisku roboczym wykonuje się 2-5 czesci i operacji w okresie powtarzalności. SREDNIOSERYJNY-na stanowisku roboczym wykonuje się 5-25 czesci i operacji w okresie powtarzalności. MALOSERYJNY-na stanowisku rob wykonuje się 20-50 czesci i operacji, w tym typie partie produkcyjne sa niewielkie a niektóre operacje nie powtarzaja się cyklicznie. JEDNOSTKOWY-niepowtarzajacy się lub powt niereg wykonywaniem nieograniczonej liczby czesci i operacji.
Â
ORGANIZACJA PRODUKCJI W OPARCIU O NOWOCZESNE TECHNIKI WYTWARZANIA: FORMY ORG PROD:-niezalezne komputerowo sterowane stanowiska obrobkowe i montazowe CM, -elastyczne systemy produkcji FMS.CM(Computer Modul):-najmniej elastyczny,-nowoczesne wyposażenie sterowane numerycznie,-ZALETA: unowocześnienie produkcji, poprawia warunki pracy,lepsze wykorzystanie maszyn,skrocenie czasu pracy,-WADA: brak efektow ekonomicznych. ! FMS:-zastosowanie w kom GT automatyzacji i komputerowego sterowania produkcja,-konieczne jest wyposażenie takiej komorki w:sterowane komputery obrabiarki,komputery sterowane urzadzenia transportujące,-automatyczny magazyn,-centralny komputer łączący obrabiarki i inne urzadzenia. ZALETY I KORZYSCI:-wzrost elastyczności wytwarzania umożliwiając produkcje ich wyrobow,-ograniczenia nakładu człowieka w wytwarzaniu,co umozliwia wydłużenie czasu pracy maszyn, zmniejszenie kosztow wytwarzania,-obnizenie poziomu zapasow,-zdolnosc do szybkiej reakcji na zmiany wyrobu,zmiany popytu,-lepsza jakość wyrobow i wieksza stabilność jakości. WADY:-wysokie koszty instalacji urządzeń,-oplacalna produkuje przy długoterminowych umowach i zapewnionych rynkach zbytu,-koniecznosc kompleksowego i całościowego zautomatyzowania wszystkich czynności produkcyjnych. ODMIANY FMS:-elastyczne moduly,-elastyczne gniazda-przeplyw obrabianych wyrobow odbywa się w roznej kolejności pomiedzy maszynami,-elastyczne linie-brak jest nawrotow obrabianych czesci,automatyczne przyzbrojenia,-elastyczne oddzialy,wydzialy,zakłady-tworzone przez bogate firmy. CAM(komp wspomagane systemy wytworcze):-systemy przygotowania procesu wytwarzania,planowania,terminow dostaw,odbioru sterowania,-CAM jest rozwinieciem elastycznych systemow produkcyjnych o niektóre funkcje na wyższym szczeblu. CIM(komputerowo zintegrowane systemy wytworcze):-zintegrowane zastosowanie komputerow do kompleksowej obsługi przedsięwzięć produkcyjnych,obejmujących,przygotowanie produkcji,sterowanie nia,sterowanie jakością i sprzedaza,obsluga klientow,stworzenie hurtowni danych.
Â
Â
Â
PROJEKTOWANIE I WYBOR PROCESU: Projektowanie procesu produkcyjnego-podstawowymi kryteriami projektowania procesu produkcyjnego sa:-jakosc i nowoczesność produktu,-koszty wlasne,-produktywnosc procesu produkcyjnego. MODEL SYSTEMU PRODUKCYJNEGO:-projektujac proces produkcyjny należy w nim uwzględnić wszystkie procesy składowe od dostawcy surowca poprzez badania i rozwoj do dostarczenia wyrobu klientowi,-procesu te tworza ogniwa calego lancucha produkcyjnego,który musi być tak zaprojektowany i zrealizowany aby osiągnąć zasadniczy cel-satysfakcje klienta i zysk przedsiębiorstwa. WYROB PROCESU I TECHNOLOGII WYTWARZANIA:-majac opracowany model procesu w skali makro przystopuje się do podzialu procesow na 2 grupy:-wytwarzanie czesci,montaz,- do wytwarzania czesci powinniśmy projektowac takie procesu aby w jak najmniejszym stopniu uzależnić seryjność wytwarzania od stosowanego materialu oraz kształtu czesci. Osiaga się to stosując zasady GT oraz stosując nowoczesne maszyny,które maja zdolność obrabiania roznych materiałów i roznych kształtów,chodzi o to żeby male serie produkowac metodami stosowanych do duzych serii. PROCESY MONTAZU:-maja strukture hierarchiczna, podstawa procesu sa schematy montazowe wyrobow. ETAPY PROCESU MONTAZU:-kompletacje czesci,-montaz podzespołów,-kontrola i testowanie podzespołów,-montaz finalny calego zespolu,-kontrola i testowanie finalnego zespolu,-przekazanie do klienta. WYBOR PROCESU-znajac ogolny model systemu wytwórczego możemy dokonac jego analizy lub syntezy. W WYNIKU ANALIZY OKRESLAMY: WEJSCIE:-rodzaj,,ilość i rozplanowanie maszyn,ilość surowcow,wielkość czynnikow energetycznych, liczba personelu,wielkość kapitalu. WYJSCIE:-czas,-koszty wytwarzania,-produktywnosc,-jakosc,-wielkosc produkcji. W WYNIKU SYNTEZY OKRESLAMY:-WEJSCIE:-c zas,-koszty,-produkt,-jakosc,-wielkosc produkcji. WYJSCIE:-wielkosc potrzebnego kapitalu,-wielkosc pozostałych czynnikow wejściowych do analizy. WYBOR TECHNOLOGII WYTWARZANIA-wybor prac i technologii wytwarzania jest efektem decyzji strategicznych. Podejście decyzji poprzedzone jest tzw analiza SWOT. PROJEKTOWANIE STRATEGICZNE POWINNO UWZGLEDNIAC WG PORTERA:-zroznicowanie produktu,-segmentacje rynkowa.
Â
Â
Â
FORMY ORG PRODUKCYJI:-sposób przepływu czesci zespołów wyrobow pomiedzy stanowiskami roboczymi w cyklu produkcyjnym; rodzaje:STACJONARNA-nastawiona na jednorazowe wykonanie określonego zadania przez jednego pracownika lub grupe pracownikow. Zakres zadan może mieć charakter malej skali oraz zad zlozonych. Np. mala skala:-praca fryzjera,krawca,rolnika w malym gospodarstwie indywidualnym. CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:-prosta organizacja,-weszechstronne umiejętności pracownika,-szybka realizacja zadan i szybki przyrost wartosci dodanej,-latwe dostosowanie zadan do potrzeb klienta,-niskie wykorzystanie wyposażenia. FROMY ORG PROD:-zad duzej skali:-budowa domu,mostu,statku,-praca w gosp srednio i wielkoobszarowym.CECHA CHAR:-nie wystepowanie przepływu produkcji w systemie,-podwojne podporządkowanie pracownikow utrudnia jego kontrole,-odpowiedzialnosc i powiazania pracownika zmienia się w wraz z nowym przydzialem zadan,-podobnym zjawiskiem podlegającym podlegaja zasoby (narzędzia,materialy). WARUNKI WLASCIWEGO FUNKCJOLONOWANIA FORMY POTOKOWEJ:-stabilnosc popytu,-wyroby ...