Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
1 Porażenie nerwu promieniowego zdarza się stosunkowo często, zazwyczaj na skutek urazu jego odcinka ramiennego. Jest to spowodowane jego przebiegiem , w tej części biegnie w bruździe kości ramiennej i złamanie może spowodować porażenie nerwu. Charakterystycznym objawem porażenia nerwu promieniowego jest tzw. ręka opadająca.
Porażenie nerwu łokciowego: występuje stosunkowo często, zwłaszcza w przypadku urazów dalszego końca kości ramiennej i okolicy stawu łokciowego. Charakterystycznym zespołem objawów porażenia n. ulnaris jest tzw. ręka szponiasta.
Porażenie nerwu pośrodkowego: najłatwiej zaobserwować podczas próby zaciskania pięści, gdyż najbardziej upośledzone jest zginanie kciuka i palców II i częściowo III. Stan taki, gdy zgięte są tylko palce IV i V nazywamy ręką błogosławiącą. Po pewnym czasie do objawów dołącza się spowodowana zanikiem mięśni kłębu kciuka tzw. ręka małpia, kiedy to odwiedziony palec I i wyprostowany II znajdują się w jednej płaszczyźnie, przez co kciuk przypomina kciuk małpy.
Objawy zwichnięcia kości ramiennej w stawie barkowym.bardzo silny ból w okolicy barku,
ograniczenie ruchomości w stawie – często by uniknąć dolegliwości bólowych chory podpiera ramię,
zniekształcenie obrysu stawu,wyczuwalny brak głowy kości ramiennej w panewce stawu, często przesuwa się ona w okolicę pachy,bolesne sprężynowanie przy próbie ruchu w stawie, może pojawić się duży obrzęk lub krwiak w obrębie barku.mogą wystąpić powikłania wczesne:
 -Uszkodzenie nerwu pachowego - objawia się ono zaburzeniami czucia w okolicy barku lub całkowitym jego porażeniem. Ograniczeniu ulega czynne unoszenie ramienia.
 -Porażenie nerwu mięśniowo-skórnego. Objawia się zaburzeniami czucia po bocznej stronie przedramienia.
 -Parestezje (wrażenie mrowienia, palenia lub kłucia) w zakresie całej kończyny górnej.
Rozpoznanie zwichnięcia stawu lekarz dokonuje na podstawie objawów oraz zdjęcia radiologicznego.UWAGA! Należy zgłosić się natychmiast do lekarza-im wcześniej zwichnięcie jest nastawione (w znieczuleniu) tym mniej powikłań i krótszy okres gojenia.
 2.DEFINICJA I RODZAJE ODMY.
   ODMA- przedostawanie się powietrza lub płynów do jamy opłucnej, spowodowane najczęściej uszkodzeniem miąższu lub raną penetrująca sciany klatki piersiowej. :
ODMA ZAMKNIETA- powietrze dostaje się do jamy oplucnej. Nawet obustronna nie powoduje na ogol tak ostrych zaburzen. Jeśli jest to niewielka ilość powietrza może ono ulec samoistnemu wchłonieciu.
ODMA OTWARTA- powietrze dostaje się i wydostaje z jamy oplucnej przez otwor w klatce piersiowej lub oskrzelu.Wystepuje w wyniku urazu i może doprowadzic do zatrzymania serca.
ODMA PREZNA-(wentylowa) przy wdechu do jamy oplucnej wpływa przez otwor powietrze.Przy wdechu tworzy się wrodzaj zastawki uniemożliwiający wydostanie się powietrza. W jamie oplucnej wzrasta ilość powietrza, pluco jest ucisnieteco prowadzi do przesuniecia śródpiersia( w tym serca) i uciśnięcia naczyn krwionośnych oraz pluca po stronie zdrowej.
OBJAWY ODMY OPL.ZAMKNIETEJ
Objawia się dusznością i kaszlem, brak powietrza, i chec nabrania powietrza ale nie można . Mala odma jest nie grozna zazwyczaj powietrze dostaje się jednorazowo do jamy oplucnej i ulega samoistnemu wchłonięciu.
POSTEPOWANIE W ODMIE ZAMKNIETEJ I OTWARTEJ.
ZAMKNIETA-Mala odma nie wymaga leczenia, duza odma okreslana jako spadniecie wiecej niż 25%pluca po jednej stronie wymaga odbarczenia. Odessanie powietrza wykonuje się przez naklucie jamy oplucnej przy pomocy igly lub drenu najczęściej w drugiej przestrzeni międzyżebrowej w lini , wyjaławianie, którego celem jest zabicie wszystkich (bakterii, wirusów, grzybów) znajdujących się w danej przestrzeni lub substancji, na określonych przedmiotach, na rękach, w ranie lub w jej otoczeniu itp. Do wyjaławiania stosuje się: , wysoką temperaturę w sterylizatorach () i , lampy kwarcowej (sale operacyjne, sale chorych), . Do tego celu stosowane są preparaty zawierające , , diglukonian , a także , , , , , . Za twórcę antyseptyki uważa się I.Ph. Semmelweisa
Aseptyka jałowość, postępowanie zabezpieczające przed dostępem bakterii lub innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Aseptyka jest niezbędnym elementem prawidłowego postępowania chirurgicznego (sterylność narzędzi chirurgicznych, materiałów opatrunkowych).
5. Bilans wodny płyny przyjmowane: Napoje 1200 woda zawarta w pokarmach 1000 woda z przemiany materii w ustroju: 300 *razem 2500ml) Płyny wydalone: Parowanie (skora oddecvh) 1200, mocz 1100, stolec 200 (razem 2500).
6. Najczęstsze umiejscowienia raka u kobiet rak sytka, rak szyjki macicy i mężczyzn rak płuca, rak żołądka
7. Ludwik Rydygier (ur. 21 sierpnia 1850 w , zm. we ) – , , profesor doktor medycyny, . Był jednym z najwybitniejszych ówczesnych polskich, a także światowych chirurgów. W 1880 roku przeprowadził pierwszy w Polsce (a drugi na świecie) zabieg wycięcia z powodu , a w 1881 pierwszy w świecie zabieg z powodu . W 1884 wprowadził nową metodę leczenia i za pomocą .Rydygier był autorem (1900) oryginalnej metody usuwania i wielu innych technik operacyjnych.Był dziekanem Wydziału Lekarskiego i w latach 1901/1902 - rektorem Uniwersytetu Lwowskiego. Wychował wielu znakomitych chirurgów, przyszłych profesorów. W 1889 roku zorganizował pierwszy w Polsce zjazd chirurgiczny. Zjazdy te w 1921 dały początek Towarzystwu Chirurgów Polskich. Nie opuścił Lwowa, gdy zaproponowano mu przejście na w . Był wybitnym chirurgiem, odznaczył się jako świetny operator, inicjator nowych metod, utalentowany organizator. Niektóre wprowadzone przez niego metody operowania żołądka, raka odbytnicy, amputacji, kardiochirurgii, ortopedii, chirurgii plastycznej, urologii - są stosowane do dziś.W czasie kierował szpitalem wojskowym w .
8. Zasady i wskazania do przetaczania krwi zasady: Powinno przetaczać się krew zgodną z układem A, B, O i Rh. Przetaczana krew powinna mieć pełną dokumentację. Obowiązuje kilkukrotne sprawdzenie biorcy i dawcy. Nie wolno przetaczać krwi przeterminowanej, hemolizowanej, niejałowej, zawierającej skrzepy lub kłaczaki. Nie wolno przetaczać krwi z rozpieczętowanej butelki lub przetaczać jej z tej samej butelki kilku biorcom. Sprzęt do przetaczania powinien być jednorazowy i z filtrem a butelek z rwią nie powinno się ogrzewać ani dodawać leków. Wskazania do przetaczania krwi i jej preparatów obejmują :
- niedobór objętości krwi krążącej i jej składników jako następstwo krwotoku operacyjnego lub pourazowego, następstwo oparzenia lub skazy krwotocznej;
- stany znacznego niedoboru osocza lub jego białkowych składnikóa, następstwo oparzenia;
- w niedoborze erytrocytów i hemoglobiny na skutek niewydolności szpiku lub hermolizy;
- ztan znacznego niedoboru leukocytów i płytek krwi;
- stany wymagające transfuzji wymiennej krwi - choroba hemolityczna noworodków, zatrucia zewnątrz i wewnątrz pochodne;
- stany prowadzące do przewlekłych niedokrwistości, np. niektóre zabiegi operacyjne lub leczenie lekami upośledzającymi czynność szpiku;
9. Śmierć kliniczna - stan ustroju w którym następstwie zatrzymania czynności serca i oddychania dochodzi do szybkiego wygasania czynnosci waznych dla życia narzadów i układów, szczególnie mózgu. 3-4...