Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Prawo Stokesa - określające siłę oporu ciała o kształcie kuli poruszającego się w (cieczy lub gazie). Zostało odkryte w roku przez . Prawo wyraża się wzorem  F = -6 pi η r v   gdzie:– siła oporu η – płynu r – – ciała względem płynu.

Wilgotność naturalna – Wn=mw/ms jest to taka wilgotność która charakteryzuje zawartośc wody w gruncie w warunkach naturalnych a wiec bezposrednio w terenie. Do oznaczania tej wilgotnosci powinny być uzyte probki o wilgotnosci naturalnej.

Konsolidacja - w proces zagęszczania gruntu pod własnym lub zewnętrznym obciążeniem. Konsolidacji ulegają grunty . Mechanizm konsolidacji oparty jest na zmniejszaniu się i wody. Proces konsolidacji jest bardzo powolny. Często pełną konsolidację gruntu osiąga się po dziesięcioleciach od nałożenia obciążenia odpowiedzialnego za ten proces.

Ił – , drobnoziarnista, zbudowana jest z minerałów ilastych, takich jak i z domieszką łyszczyków oraz . Iły zawierają nie mniej niż 50% ilastej (ziarna o średnicy do 0,002 mm) i nie więcej niż 10% frakcji piaskowej (ziarna o średnicy od 0,05 mm do 2,0 mm).

Budowa minerałów iłowych – czastki ilowe < 0,002mm składają się przewaznie z minerałów iłowych powstałych jako produkto chemicznego wietrzenia skaleni lub mik w srodowisku wodnym. Proces wietrznia chemicznego skaleni polega na przejsciu ich kationów do roztworu i na czesciowym rozkładzie glinokrzemowym. Dzielimy na : kaolinitowe, montmorilonitowe, illitowe.

Frakcja, frakcja granulometryczna – populacja ziaren o określonej wielkości występująca w lub .Wyróżnia się następujące frakcje:

iłowa (pelitowa): ziarna o średnicy poniżej 0,01 mm

mułowa (aleurytowa): 0,01-0,1 mm

piaskowa (psamitowa): 0,1-2 mm

żwirowa (psefitowa): 2-40 mm

kamienista: 40-200 mm

głazowa: fragmenty skalne o średnicy powyżej 200 mm

Frakcje iłową i mułową określa się wspólnym mianem frakcji pelitowej.

Granica skurczliwości – jest to wilgotność w procentach przy ktorej grunt pomimo dalszego suszenia nie zmniejsza swojej obietosci i jednoczesnie zaczyna zmieniac barwe na powieszchni na odcien jasniejszy.  Ws= row/rod – row/ros  gdzie row -  gestosc wody w porach gruntu, ros – gestosc wlasciwa szkieletu gruntowego, rod – gestosc obietosciowa szkieletu gruntowego.

Granica plastyczności – jest to wilgotnosc w procentach jaką ma grunt gdy przy kolejnym wałeczkowaniu wałeczek peka po osiagnieciu średnicy 3mm. Wp= Mmt – Mst / Mst – Mt * 100 Wp – wilgotnosc granicy plastyczności, Mmt – masa naczynka z gruntem pierwotnym, Mst – masa naczynak z gruntem suchym, Mt – masa na czyna pustego

Wskażnik plastycznosci – Ip=Wl – Wp

Wskażnik zagęszczania – miara zagesczania gruntu  Is = rod / rods gdzie rod – gestosc obietosciowa szkieletu gruntu w nasypie, rods – maks gestos obietosciowa szkieletu gruntowego przy wilgotonosci optymalnej.

Stopień zagęszczania gruntów jest to stosunek zagęszczania gruntu w stanie naturalnym do najwiekszego zagęszczenia danego gruntu. Okresla się jako roznice obietości próbki w stanie najbadziej luznym Vmax i naturalnym V. Najwiekszym możliwym zageszczeniem gruntu nazywa się roznice obietosci gruntu w stanie najbardziej luznym Vmax i najbardziej zageszczonym Vmin. Id= Vmax – V / Vmax – Vmin.

Granica płynności – jest to wilgotnosc w procentach jaka ma maca gruntowa umieszczona w aparacie Casagrande’a  w momecie gdy wykonana w niej bruzda zlewa się przy 25 uderzeniu miseczki o podstawe na dlugosci 10 mm i wysokosci 1mm. Mmt – Mst / Mst – Mt * 100 Wp – wilgotnosc granicy plastyczności, Mmt – masa naczynka z gruntem pierwotnym, Mst – masa naczynak z gruntem suchym, Mt – masa na czyna pustego

Ściśliwość gruntu – oznacza jako zdolność do zmniejszania obietości pod wpływem obciażenia. Osiadanie gruntu jest procesem zachodzacym miedzy innymi w winiku scisliwosci. Miara ściśliwosci gruntu jest moduł ściśliwości który jest odpowiednikiem modułu spręzystości ciał spręzystych przy czym dla gruntów zależnosć miedzy obciażemniem i odkształcemniem okresla się za pomoca lini krzywej.

Wskażniki różnoźarnistości Ilościowe określenie nierównomierności uziarnienia skały okruchowej. Wyraża go iloraz:
U= d60/d10
gdzie:
d60 - średnica ziarn, która wraz z mniejszymi stanowi 60% wagowych badanej próbki
d10 - średnica ziarn, która wraz z mniejszymi stanowi 10% wagowych badanej próbki ()
Wartości d60 i d10 odczytuje się z sumacyjnej..

Tiksotropia (pamięć cieczy) - własność niektórych rodzajów , w których występuje zależność od czasu działania sił ścinających, które na ten płyn działały. Np: niektóre płyny tiksotropowe mogą stać się przez pewien czas mniej lepkie gdy podda się je intensywnemu mieszaniu. Płyny takie po pewnym czasie od momentu mieszania ponownie "zastygają", tzn zwiększają swoją lepkość do normalnej wartości. Możliwe jest jednak także odwrotne zjawisko tzn. płynem tiksotropowym jest także taka substancja, która czasowo zwiększa swoją lepkość na skutek mieszania.

Zjawiska wynikajace z potencjalu lektrokinetycznego :

Elektroosmoza - , która zachodzi pod wpływem przyłożonej różnicy . Zjawisko to zachodzi w sposób zależny od kształtu i rodzaju naczynia, w którym jest przeprowadzane doświadczenie, a także rodzaju cząstek rozpuszczonych.

Elektroforeza - Cząsteczki różnych substancji różnią się zwykle ruchliwością elektroforetyczną. Parametr ten jest w przybliżeniu wprost proporcjonalny do cząsteczki i odwrotnie proporcjonalny do jej wielkości. Zależy także od kształtu cząsteczki.

Tiksotropia (pamięć cieczy) - własność niektórych rodzajów , w których występuje zależność od czasu działania sił ścinających, które na ten płyn działały. Np: niektóre płyny tiksotropowe mogą stać się przez pewien czas mniej lepkie gdy podda się je intensywnemu mieszaniu.

Stabilność zawiesiny – jeslichcemy ja zachowac to zwiekaszamy potecjal jeśli chcemy ja zachowac

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed