Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

MONOBANK- 1. jednostopniowy system bankowy. Jest on właściwy dla państw o nakazowo-rozdzielczej gospodarce socjalistycznej. 2. Bank, ktory w  państwie pełni fcje banku centralnego oraz zajmuje sie on obsluga klientow, ktor ew gosp rynkowej zarezerwowane sa dla bankow komercyjnych. w okrese gosp centlanie planowanej byl sys jednostopniowym z dominujacym monobankiem ( NBP)

ORGANY NBP

1.Prezes NBP jest powoływany na 6-letnią kadencję przez Sejm na wniosek Prezydenta RP. Prezes NBP jest Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej oraz Zarządu NBP, jest przełożonym wszystkich pracowników NBP oraz reprezentuje NBP na zewnątrz. Prezes NBP reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych i finansowych.

Prezes NBP może uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Rady Ministrów. W imieniu Rady przedstawia tym organom kwartalne informacje o bilansie płatniczym oraz roczne bilanse należności i zobowiązań płatniczych państwa. Prezes NBP przy wydawaniu zarządzeń podlegających ogłoszeniu oraz decyzji administracyjnych ma prawo używania pieczęci z godłem państwowym. Ponosi odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu.

2.Zadaniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz

ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zatwierdza plan finansowy banku centralnego oraz sprawozdanie z działalności NBP.

3.Zarząd kieruje działalnością NBP. W jego skład wchodzi prezes oraz 6-8 członków, w tym 2 wiceprezesów. Członków powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Do kompetencji zarządu należą:

* okresowa ocena obiegu pieniężnego i rozliczeń pieniężnych oraz obrotu dewizowego

    * nadzorowanie operacji otwartego rynku

    * ocena funkcjonowania systemu bankowego

    * przygotowanie i rozpatrywanie projektów uchwał i innych materiałów kierowanych do Rady.

4. Od 1 stycznia 2008 roku funkcje nadzorcze nad polskim sektorem bankowym sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

INSTRUMENTY BANKU CENTRALNEGO

Stosowane przez bank centralny instrumenty bezpośredniego oddziaływania można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza obejmuje instrumenty wykorzystywane do kontroli rozmiarów udzielanych kredytów i wysokości stóp procentowych, druga zaś swoistego rodzaju oddziaływanie poprzez perswazję.

1.zadaniem kontroli wysokości udzielanych przez banki komercyjne kredytów jest utrzymanie podaży pieniądza na określonym poziomie w celu przywrócenia lub po prostu zapewnienia równowagi w gospodarce i/lub obrotach bieżących z zagranicą. Kontrola kredytów może przybierać różne formy. Różny też może być zakres jej stosowania.

2.Kontrola poziomu stóp procentowych natomiast, należy do bezpośrednich instrumentów selektywnego oddziaływania na gospodarkę za pomocą zjawisk pieniężnych. Prowadzi się ją poprzez podmiotowe lub przedmiotowe różnicowanie stawek oprocentowania bądź za pomocą wyznaczania górnej lub dolnej wysokości stóp procentowych bądź też narzucania bankom komercyjnym ściśle określonej wysokości stawek.

3. Perswazja

Polega ona na przekazywaniu w różnej formie informacji na temat krótko i średniookresowych założeń polityki pieniężnej, jej instrumentów i zamierzonych efektów. Skala posługiwania się nimi zależy od szeregu uwarunkowań, mających swoje źródła w sytuacji wewnętrznej danego kraju oraz w jego powiązaniach z zagranicą. Można zaryzykować stwierdzenie, iż wielkość zapotrzebowanie na wspieranie polityki pieniężnej instrumentami perswazji powinna być odwrotnie proporcjonalna do poziomu niepewności i niemożności osiągnięcia jej celów za pomocą instrumentów ogólnego oddziaływania na system bankowy.

W ostatnich latach w Polsce, instrumenty perswazji wykorzystuje również Rada Polityki Pieniężnej, która w sprawozdaniach ze swoich posiedzeń informuje o kształtowaniu nie tyle bieżącej co przyszłej inflacji, wskazując przy tym prawdopodobny kierunek zmian stóp procentowych w przyszłości.

PROCESY PRZEMIAN W POLSKIM SEKTRZE BANKOWYM PO '89

proc. restrukturyzacji -> zakończony(gwałtowne zmiany w aktywach, pasywach lub organizacji firmy. Celem restrukturyzacji jest stworzenie przesłanek do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja jest równoważna z transformacją.)

proc. komercjalizacji -> zakończony (Komercjalizacja jest to ogół zmian mających na celu oparcie czegoś na zasadach komercyjnych (handlowych))

proc. prywatyzacji -> w takcie (akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prywatyzacja może się odbywać przez uwłaszczenie lub sprzedaż.)

proc. konsolidacji (fuzja)-> w trakcie (peracja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.)

Cena pieniądza depozytowego - w bankach komercyjnych jest  to oprocentowanie depozytu w banku.

cena pieniÄ…dza kredytowego - w bankach komercyjnych jest to oprocentowanie kredytu w banku

OPERACJE AKTYWNE

polegaja na wykorzystaniu przez bank zgromadzonych środków finansowych wlasnych i obcych w celu finansowania potrze krdytobiorcow lub obciazaniu tych srodkow ryzykiem wynikajacym z udostepniania ich innym podmiotom. cecha operacji aktywnych jest dzialanie banku na wlasny rachunek i ryzyko. do operacji aktywnych zalicznae sa m.in: udzielnie kredytow, udzielnie gwarancji pieniaznych, udzialnie poreczen, udzialnie pozyczek pienieznych

II. należności, inwestycje bankowe, należności od osób fizycznych podmiotów gospodarczych innych instytucji finansowych.,podział operacji aktywnych,Udzielanie kredytów,,Udzielanie bankowych gwarancji i poręczeń, Zakup papierów wartościowych,Akredytywa,Dyskonto weksli,Factoring,Forfaiting,Leasing,

Wykup wierzytelności (w tym leasingowych).

 

SYSTEM NADZORU BANKOWEGO W PL

Cele:

1. Stabilność systemu bankowego

2. Zapewnienie przestrzegania przez banki przepisów zewnętrznych i wewnętrznych oraz dobrych praktyk

3. Zapewnienei przestrzegania warunków równej konkurencji na rynku bankowym

Funkcje:

1. Prowadzenie działalności licencyjnej - przyznawanie licencji na działalność bankową

2. Regulowanie systemu bankowego - tworzenie regulacji

3. Nadzór ostrożnościowy - kontrola przestrzegania obowiązujących regulacji przez instytucje podlegające nadzorowi

Narzędzia NAdzoru Bankowego:

1. Nadzór analityczny zza biurka - analizowanie sprawozdań finansowych, monitorowanie wyników finansowych

2. Inspekcja na miejscu - niezależna kontrola operacji dokonywanych w bankach, ocena kondycji finansowej, weryfikacja danych

3. Sankcje dla instytucji nie przestrzegających przepisów - ostrzeżenie, upomnienie, kara pieniezna, zawieszenie członków kierownictwa banku, odebranie licencji

Na co zrwaca szczególną uwagę NADZÓR BANKOWY:

1. Wypłacalność banku

2. Płynność banku

3. Jakość aktywów

4. Koncentracja ryzyka

5. Jakość zarządzania bankiem

Nadzór obejmuje 3 etapy kierowania bankiem:

I Tworzenei banku (licencja, zgoda na rozpoczęcie działalności)

II Funkcjonowanie banku (regulacje ilosciowe i jakościowe)

III Likwidacja banku (KNB podejmuje dezycję o zawieszeniu działalności banku i występuje do sądu z wnioskiem o ogłoszenie updałości)

W Polsce nadzór bankowy sprawuje KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO KNF

RODZAJE RYZYKA

Ryzyko (risk) to prawdopodobieństwo poniesienia straty, związane z podjęciem określonej decyzji gospodarczej. Ryzyko jest miarą niepewności dochodów, oczekiwanych w przyszłości jako efekt określonej inwestycji kapitału.

Wymienia się różne rodzaje ryzyk, różne są też sposoby ich pomiaru oraz zapobiegania.

- ryzyko operacyjne – wiąże się z udziałem kapitału obcego w finansowaniu przedsiębiorstwa; im wyższy udział kapitału obcego tym trudniej go przedsiębiorstwu spłacić,

- ryzyko stopy procentowej – związane ze zmianą stopy procentowej,

- ryzyko terminu wykupu – im dłuższy okres do terminu wykupu tym wyższe ryzyko, bardziej ryzykowne są obligacje 3-letnie niż 1-roczne,

- ryzyko bankowe - związane z działalnością banku,

- ryzyko finansowe - występuje przy inwestowaniu w papiery wartościowe,

- ryzyko inflacji - niepewność zwrotu z inwestycji,

- ryzyko kredytowe - ryzyko nieodzyskania należności,

- ryzyko płynności - trudności w sprzedaży papierów wartościowych (zamiany instrumentu na gotówkę),

- ryzyko systematyczne - zdeterminowane zewnętrznymi warunkami gospodarowania,

- ryzyko walutowe - spotykane w transakcjach walutowych dotyczy instrumentów kupowanych za waluty

KREDYT LOMBARDOWY

Kredyt udzielany pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, metali szlachetnych. Kredyt lombardowy banku centralnego - kredyt pod zastaw papierów wartościowych, udzielany bankom komercyjnym przez bank centralny. Kredyt lombardowy banku komercyjnego - udzielany osobom fizycznym lub prawnym. Na czas trwania umowy kredytowej bank przejmuje zastawioną ruchomość, a w przypadku niewywiązania się klienta ze spłaty nabywa możliwość sprzedaży zastawu.

 

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed