Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
3. Co jest miernikiem skutecznego i sprawnego zarządzania – przykłady interpretacje?
Interpretacja: Sprawne Zarządzanie to zarządzanie wykorzystujące zasoby mądrze i bez zbędnego marnotrawstwa. Skuteczne Zarządzanie to zarządzanie działające z określonym powodzeniem.
Miernikiem skutecznego i sprawnego zarządzania jest osiągnięcie podstawowego celu zarządzania, czyli osiągnięcie celów organizacji.
55. Co to jest dźwignia operacyjna i próg rentowności – scharakteryzuj? Dźwignia operacyjna jest to miara kosztów stałych w ogólnej strukturze kosztów przedsiębiorstwa. Jej działanie jest tym silniejsze im większy jest udział kosztów stałych w stosunku do kosztów zmiennych. W przypadku gdy przedsiębiorstwo ma wysoki udział kosztów stałych w ogólnej strukturze kosztów, wynik finansowy przedsiębiorstwa jest bardziej wrażliwy na zmiany wielkości sprzedaży. Próg rentowności to wielkość produkcji i sprzedaży, przy której realizowane przychody ze sprzedaży pokrywają się z poniesionymi kosztami. W punkcie zrównania przychodów z kosztami przedsiębiorstwo nie osiąga zysku ani nie ponosi straty, wynik finansowy wynosi zero. Analiza progu rentowności opiera się na podziale ogółu kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo na koszty stałe - niezależnych od wielkości produkcji - oraz zmienne - zależne od kosztów produkcji.
40. Czym biznes plan różni się od planu strategicznego. PLAN STRATEGICZNY wybiega wiele lat naprzód i ustosunkowanie się do zmian zachodzących w otoczeniu, które z jednej strony otwierają nowe szanse, a z drugiej niosą nowe zagrożenia dla przedsiębiorstwabiznes plan formułuje konkretne projekty realizacyjne, uzasadnia ich realność oraz dodatnio wpływa na wartość rynkową przedsiębiorstwa; (tak więc jest propozycją realizacji konkretnych zadań, gwarantujących osiągnięcie celów strategicznych przedsiębiorstwa);
2. Definicja zarządzania - podstawowy cel zarządzania
Zestaw działań obejmujący: planowanie, podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie tj. kierowania ludźmi i kontrolowanie skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób skuteczny (działający z powodzeniem) i sprawny (wykonane dobrze zasoby i bez zbędnego marnotrawstwa). PODSTAWOWY CEL ZARZĄDZANIA, czyli zapewnienie sprawnego i skutecznego osiągania celów organizacji.
18. Jak zostać menedżerem-powiązanie wykształcenia i doświadczenia; -programy szkoleniowe; -programy rozwoju kadr kierowniczych; -połączenie wykształcenia i praktyki;
4. Kto jest menadżerem i za co odpowiada? Menedżerami są wszyscy pracownicy, którzy objęli funkcję przełożonych, począwszy od mistrza, a kończąc na prezesie zarządu. Menedżerowie łączą i koordynują różne rodzaje zasobów poprzez wykonywanie czterech podstawowych funkcji lub działań kierowniczych: planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie lub kierowanie ludźmi oraz kontrola. Odpowiada za realizację procesu zarządzania.
41. Od czego zależy jakość biznes planuZależy od tego czy: nawiązuje do analizy strategicznej, czy zawiera jej elementy. W ocenie biznes planu (jako propozycji) pierwszym KRYTERIUM JAKOŚCI jest jego ZGODNOŚĆ z planem strategicznym przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorstwo nie opracowało planu strategicznego przedsiębiorstwa wówczas biznes plan powinien zawierać elementy tego planu. Brak planu strategicznego przedsiębiorstwa utrudnia: ocenę działalności przedsiębiorstwa, poważnie zmniejszy wartość biznes planu, gdyż pozbawia go istotnych punktów odniesienia dla formułowanych zadań jak i dla przyjmowanych założeń, oraz wpływa też niekorzystnie na możliwość zapewnienia wewnętrznej spójności biznes planu.
10 - 17 Podział menedżerów wg obszarów zarządzania-marketing – pozyskuje konsumentów lub klientów dla nabycia produktów i usług organizacji; dziedzina ta obejmuje rozwój nowych wyrobów, promocje i dystrybucje.-finanse – odpowiada za zarządzanie zasobami finansowymi, inwestycjami, rachunkowością; -eksploatacja – kontrolują: produkcję, zasoby, jakość projektów zakładu, wyborów miejsca produkcji; kontrole jakości i doboru pracowników: zajmuje się konstruowaniem systemów wytwarzających produkty i usługi organizacyjne oraz zarządzanie tymi systemami-zasobów ludzkich – kierownik działu kadr odpowiada za zatrudnienie i rozwój pracownika, rekrutacja, szkolenie i rozwój kadr, projektowanie systemu wynagrodzeń i premii, formułowanie systemów oceny wyników oraz zwolnienia pracowników osiągających słabe wyniki; planowanie zasobów ludzkich;-administracyjni – kierownik administracji, wszechstronni, nie mają specjalistycznego wykształcenia w konkretnej dziedzinie; przykładem administracyjnego stanowiska kierowniczego jest funkcja administratora szpitala; posiadają oni podstawową znajomość – wszystkich dziedzin funkcjonalnych zarządzania, ale nie mają specjalistycznego wykształcenia w żadnej konkretnej dziedzinie.-do spraw public relations – zajmuje się stosunkami z opinią publiczną i środkami masowego przekazu;, a ich zadaniem jest ochrona i poprawa publicznego wizerunku organizacji.-do spraw badań i rozwoju – koordynują działaniami naukowców i inżynierów pracujących nad projektami badawczymi, mogą być wykorzystywani jako wewnętrzni konsultanci, którzy służą wyspecjalizowanym doradztwem kierownikom operacyjnym;
6 - 9. Podział menedżerów wg szczebla – krótka charakterystyka- Najwyższego szczebla: -posługują się tytułami: prezesa, wiceprezesa, dyrektora naczelnego; -wyznaczają cele organizacji, jej strategię, a także politykę operacyjną; -reprezentują oficjalnie organizację w kontaktach zewnętrznych; -podejmują decyzje zakupu innych firm; -podejmują decyzje w celu budowy nowych zakładów i budynków biurowych;- Średniego szczebla: -tytuły: kierownik zakładu, kierownik eksploatacji, szef wydziału; -odpowiadają za realizację polityki i planów opracowanych na najwyższym szczeblu; -nadzorują i koordynują działania menadżerów niższego szczebla;- Pierwszej linii: -tytuły: brygadzista, nadzorca, kierownik biura; -nadzorują i koordynują działaniami pracowników wykonawczych
32. Przedstaw analizę ewolucji idei zarządzania. Bliższa analiza ewolucji idei zarządzania pozwala dostrzec mniej lub bardziej wyodrębnione fazy, charakteryzujące się dominacją pewnych myśli przewodnich i różnie w literaturze klasyfikowane. Ogólnie można ująć: klasycy ZARZĄDZANIA, SZKOŁA ZARZĄDZANIA, SZKOŁA MATEMATYCZNA, PODEJŚCIE SYSTEMOWE
39. Przedstaw istotę biznes planu BIZNES PLAN jest koncepcją działania dla przedsiębiorstwa oparty o REALISTYCZNĄ OPINIĘ dotychczasowych wyników przedsiębiorstwa, potencjału przedsiębiorstwa, warunki konkurencji, oraz tendencji rozwojowych rynku i postępu techniczno-organizacyjnego mających przyczynić się do wzrostu jego wartości rynkowej. BIZNES PLAN określa: ZADANIA, ŚRODKI, oraz NIEZBĘDNE SPOSOBY DZIAŁANIA zwiększające wartość rynkową przedsiębiorstwa
Biznes plan jest dokumentem świadczącym o JAKOŚCI KADRY KIEROWNICZEJ, jej zdolności do zapewnienia rozwoju, zwiększanie wartości rynkowej przedsiębiorstw
34.Przedstaw koncepcje zarządzania wg Fayola Jemu zawdzięcza się pierwszą koncepcje nauki zarządzania. Rozróżnił 5. funkcji zarządzania: PLANOWANIE, ORGANIZACJĘ JAKO PRZYGOTOWANIE DZIAŁANIA, ROZKAZYWANIE, KOORDYNACJĘ JAKO SAMO DZIAŁANIE I KONTROLĘ. Dużym osiągnięciem Fayol’a było UJĘCIE NAUKI ZARZĄDZANIA W SFORMUŁOWANE ZASADY oparte na twierdzeniu, że mają one ważność uniwersalną i przestrzeganie ich we wszystkich sytuacjach zapewni sprawność zarządzania.
36. Przedstaw koncepcje zarządzania wg szkoły matematycznej
· Szkoła pomijała planowanie i kontrolę jako funkcje zarządzania.
· Szkoła matematyczna charakteryzuje się nie tylko stosowaniem aparatury matematycznej. Dochodzi do tego jeszcze określony styl rozumowania. Polega on na tym, że buduje się model decyzyjny, który powstaje przez uproszczenie rzeczywistości na drodze wyselekcjonowania związków istotnych dla rozpatrywanego problemu. Model składa się z funkcji celu, która ulega optymalizacji (minimalizacji lub maksymalizacji) przy .zachowaniu (dotrzymaniu) określonych warunków.
· W ramach funkcji planowania można także napotkać granice zastosowania modeli i procedur matematycznych
33.Przedstaw koncepcje zarządzania wg Tylora Sprawne zarządzanie wymaga: ROZDZIAŁ PLANOWANIA (od wykonania do daleko idącego podziału pracy), KONTROLI WYKONANIA przez zarządzanie, ZRÓŻNICOWANIE BODŹCÓW FINANSOWYCH, odpowiednio do wydajności pomimo czasu pracy, FUNKCJONALNEJ STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ . TAYLOR wyselekcjonował planowanie i kontrolę jakości samoistne funkcji zarządzania.
35.Przedstaw koncepcje zarządzania wg Weber Stworzył podstawy umożliwiające zrozumienie sposobu funkcjonowania dużych organizacji w państwie i w gospodarce. Nazywany często „Ojcem teorii organizacji”, nie dążył w przeciwieństwie do Taylora, Foyl’a do sformułowania zasad optymalnego kierowania przedsiębiorstwem, ale chociaż wyjaśnił funkcjonowanie dużych organizacji za pomocą idealnego typu biura.
37.Przedstaw koncepcje zarządzania wg podejścia systemowego.
· Punktem wyjścia jest złożone i zmienne otoczenie, w którym niemożliwe jest działanie bez istotnego zwiększenia bądź redukcji złożoności.
· System jest pojmowany jako jednostka działania, która musi pokonywać problemy złożoności i zmienności otoczenia.
· Systemy, które pozostawiają otoczenie bez swoich odpowiedzi nie mogą istnieć.
· Odpowiedź na złożoność otoczenia oznacza wytworzenie przez system własnych struktur, które umożliwiają uporanie się systemu z jego relacjami względem otoczenia.
· W teorii systemów otwartych, system nie jest traktowany tylko jako twór adaptujący się do otoczenia.
· Relacja system-otoczenie ma charakter interakcyjny i możliwości oddziaływania są obopólne.
· Rozróżnienia pomiędzy systemami organicznymi i społecznymi.
· Systemy społeczne nie mają empirycznie doświadczalnych granic.
42. Przedstaw powiązania biznes planu z rynkiem
· BIZNES PLAN opiera się o analizę wskazującą na potrzeby rynku. Określa: CELE, ŚRODKI, SPOSOBY
· ZASPOKOJENIE POTRZEB RYNKU z jednoczesnym zapewnieniem efektywności całego przedsiębiorstwa. Można postawić tezę, że biznes plan jest planem takiego dostosowania środków będących w dyspozycji przedsiębiorstwa do potrzeb i szans rynkowych, który zapewni osiągnięcie sukcesu rynkowego i finansowego.
48. Przedstaw podstawowe metody wyceny przedsiębiorstwa.
· 1. Księgowa - Aktywa minus dług netto
· 2. Dochodowa - Wartość bieżąca zdyskontowanego strumienia przyszłych dochodów.
· 3. Porównań rynkowych - Współczynniki: cena / dochód, cena / sprzedaż, cena / gotówka dla firm porównywanych, będących w obrocie giełdowym.
· 4. Wartość odtworzeniowa - Wartość nakładów związana ze zbudowaniem nowego przedsiębiorstwa (odtworzenia).
38. Przedstaw status i usytuowanie dyscypliny naukowej zarządzania
Nauka zarządzania - jest nauką systematycznego rozpatrywania problemów kierowania zakładem.
Jej paradygmatem jest problem praktyczny, a dokładniej mówiąc problemy powstające podczas zakładania i kierowania przedsiębiorstwem lub inną organizacją. Te występujące w praktyce problemy nie poddają się w zasadzie tradycyjnej klasyfikacji według dyscyplin naukowych.
Zasada problemowego ukierunkowania wymaga rozumienia i formułowania występujących w kierowaniu zakładami problemów wykraczających poza granice dyscyplin oraz kreowania lub wykorzystywania z dyscyplin podstawowych takiej wiedzy, która służy rozwiązywaniu problemów.
nauka zarządzania musi generować wiedzę integracyjną, potrzebuje więc ona pewnego instrumentarium, ażeby móc się poruszać pomiędzy dyscyplinami, jeśli ma funkcjonować nie interdyscyplinarnie, lecz "infradyscyplinarnie".
Nauka zarządzania poprzedza - w takim ujęciu - dyscyplinY podstawowE. Jest pierwszym adresatem, jeśli idzie o wyjaśnienie nie rozwiązanych problemów zarządzania.
Naukowa ambicja nauki zarządzania kieruje się w stronę metodycznego ukształtowania dających się uzasadnić twierdzeń, które pozwolą na sformułowanie praktycznych problemów kierowania i wskażą ogólny kierunek ich rozwiązywania. W większości przypadków nie będzie ona oferować szczegółowych rozwiązań odpowiednich sytuacji, lecz uogólnioną wiedzą o rozwiązywaniu problemów.
60. Przedstaw wnioski wynikające z restrukturyzacji finansów
- Obniżenie kosztów stałych i wzrost wysiłku związanego z marketingiem, poprawą analiz ekonomicznych, finansów wymaga zazwyczaj zwiększenia zatrudnienia;
- Ma zasadniczy wpływ na prawa własności i system podejmowania decyzji, a więc zarządzanie przedsiębiorstwem.
- Polepszenie płynności finansowej i wzrost dochodów gotówkowych poprzez: efektywniejsze wykorzystanie posiadanego majątku trwałego i środków obrotowych, sprzedaż części aktywów, które nie przynoszą oczekiwanego dochodu, zrezygnowanie z własności części aktywów i zamianę ich własności na leasing
58. Przedstaw wnioski wynikające z restrukturyzacji produkcji
- Restrukturyzacja produkcji - w tym redukcja kosztów stałych - pociąga zazwyczaj za sobą zmiany w strukturze i poziomie zatrudnienia;
- Analiza struktury produkcji i dostosowanie jej do najbardziej opłacalnej winny zaowocować w zmianie struktury zatrudnienia i lepszego wykorzystania pracowników, a więc do wzrostu wydajności pracy i dochodów;
- struktury aktywów i ich wykorzystania (produkcji) do popytu
59. Przedstaw wnioski wynikające z restrukturyzacji zatrudnienia
- Zmiany w strukturze zatrudnienia powinny umożliwić obniżkę jednostkowych kosztów pracy.
- Informatyzacja zmieni typ prac biurowych polepszy ich wydajność i zwiększy redukcje w zatrudnieniu np. księgowość
56. Scharakteryzuj aktywa i pasywa przedsiębiorstwa
Pasywa - źródła pochodzenia : (środki wniesione przez właścicieli do ) i (środki użytkowane przez na podstawie najmu, dzierżawy, zakupu ratalnego lub .)
Aktywa - zwane też zasobami majątkowymi przedsiębiorstwa występują w wielu postaciach. Wyróżnić tu można aktywa trwałe czyli majątek trwały (ta część , która w danej postaci trwa dłużej niż rok) oraz aktywa obrotowe, czyli środki obrotowe (np. produkty wytworzone i towary przeznaczone do sprzedaży)
49. Scharakteryzuj aktywny program restrukturyzacji przedsiębiorstwa AKTYWNA RESTRUKTURYZACJA ma miejsce wówczas, gdy ZARZĄD opracuje: program restrukturyzacji; redukcję kosztów; poprawę jakości; wzrost dochodów ze sprzedaży; poprawę wyników i wartości bieżącej netto przedsiębiorstwa do poziomu co najmniej wartości księgowej; Przedsiębiorstwo w dobrej kondycji może liczyć na kredyty oraz zainteresowanie inwestorów. Zadłużenie i „chore” przedsiębiorstwo musi najpierw uporać się ze swoimi kłopotami, zanim wystąpi z ofertą sfinansowania poprzez środki zewnętrzne.
47. Scharakteryzuj bierny program restrukturyzacji przedsiębiorstwa BIERNE – mają miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo przekształcamy w spółkę i zbywamy inwestorowi znacznie poniżej jego wartości księgowej zakładając, że to on opracuje i wdroży w życie własny program rozwoju. Takiego Inwestora często nazywamy strategicznym. Inwestor strategiczny zainteresowany jest przejęciem kontroli nad przedsiębiorstwem, które znajduje się w kryzysie tylko wówczas, gdy może nabyć je wyraźnie poniżej jego wartości księgowej. Wniosek: przedsiębiorstwo rentowne i mające własną koncepcję rozwoju sprzedalibyśmy inwestorowi strategicznemu tylko pod warunkiem, że byłby on skłonny za przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem i jego dochodami zapłacić odpowiednio więcej niż wynosi jego wartość księgowa.
44.Scharakteryzuj etapy konstruowania BP -Pierwszym krokiem w tworzeniu BP jest analiza marketingowa; (obserwowanie i analizowanie rynku, poszukiwanie nowych szans, zanim konkurent je dostrzeże, wygrywanie atutów przedsiębiorstwa w kontekście dostrzeżonych szans, a następnie opracowanie BP i konsekwentne wdrażanie go w życie to reguły walki konkurencji na rynku);
- Drugi krok by zdobyć rynek i zapewnić finansową efektywność dla przedsiębiorstwa, niezbędne są wnikliwe analizy i plany działania przedsiębiorstwa. Podstawowym zadaniem planu działania jest wykazywanie realności osiągnięcia zamierzonych celów projektów i jego ekonomicznej opłacalności.
46. Scharakteryzuj funkcje BPWEWNĘTRZNE i ZEWNĘTRZNE. W zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo jedna z funkcji przeważa. Biznes plan po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą lub zgromadzenie wspólników zapewnia spoistość podejmowanych decyzji oraz ułatwia i przyśpiesza proces decyzyjny.
31. Scharakteryzuj instrumenty oddziaływania organizacji na otoczenie. Organizacje ze swej strony oddziaływają na swe otoczenie celowe, wykorzystując:
· zarządzanie informacją – obejmują wyznaczenie łączników z otoczeniem, badania otoczenia systemu informacyjnego
· rodzaje strategii:
· fuzje – gdy kilka firm łączy się i tworzy nową firmę
· przejęcia – gdy, jedna firma kupuje inną, czasami wbrew jej woli
· ...