Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
SLAJD 1
W pracy przedstawiono ocenę efektywności technologicznej funkcjonowania jednej
z oczyszczalni ścieków w województwie mazowieckim - oczyszczalni ścieków komunalnych w Mławie.
SLAJD 2
Przedstawiono charakterystykę oczyszczalni oraz dokonano oceny efektywności systemu oczyszczania ścieków na oczyszczalni. Ponadto zakres opracowania obejmuje:
· charakterystykę urządzeń i obiektów do oczyszczania ścieków,
· opis urządzeń stosowanych w części osadowej,
· analizę ilości ścieków dopływających do oczyszczalni,
· analizę jakości ścieków po mechanicznym oczyszczeniu oraz zależności pomiędzy wskaźnikami jakości ścieków,
· analizę jakości ścieków oczyszczonych,
· ocenę rzeczywistych parametrów technologicznych reaktora biologicznego.
SLAJD 3
Założenia do projektowania
Charakterystyczne przepływy ścieków wynoszą:
· przepływ średni dobowy Qdśr = 11 340 m3/d,
· przepływ średni godzinowy Qhśr = 473 m3/d,
· przepływ maksymalny godzinowy Qmaxh = 946 m3/h.
Obciążenie oczyszczalni wyrażone równoważną liczbą mieszkańców wynosi 66 150.
SLAJD 4
Założenia wielkości ładunków i stężeń zanieczyszczeń w ściekach surowych dopływających do oczyszczalni przedstawiono w tabeli.
Zawartość zanieczyszczeń podaje się jako:
• ładunki - określające masę zanieczyszczeń niesioną ze ściekami w czasie; wyrażone w [kg/d] lub też w przeliczeniu na mieszkańca na dobę [g/Md],
• stężenia - określające masę substancji w jednostce objętości; wyrażone w [mg/dm3]
SLAJD 5
Istniejąca mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków w Mławie przeznaczona jest do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych z terenu miasta Mława. Dopływające do oczyszczalni ścieki, po mechanicznym oczyszczeniu na kratach, piaskowniku i odtłuszczaczu dopływają do komór napowietrzania, w których przebiega proces biologicznego oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego. W komorach osadu czynnego ścieki wraz z osadem, recyrkulowanym z osadników wtórnych, są napowietrzane. Biologicznie oczyszczone ścieki kierowane są do osadników wtórnych, gdzie następuje oddzielenie osadu od ścieków oczyszczonych. Część recyrkulowanego osadu czynnego jako osad nadmierny kierowana jest do zagęszczaczy grawitacyjnych osadu, a następnie poddawana jest mechanicznemu odwadnianiu na prasie taśmowej.
Oczyszczone ścieki z miejskiej oczyszczalni w Mławie odprowadzane są do rzeki Wkry przez jej dopływ Mławkę.
SLAJD 6
W tabeli podano przepływy ścieków surowych dopływających oczyszczalni ścieków w latach 2008-2010. Na przestrzeni lat 2008-2010 przepływ minimalny, maksymalny i średni był zbliżona. Największą objętość ścieków odnotowano w 2009 roku, gdzie przepływ maksymalny wynosił 9 314 m3/d.
SLAJD 7
Zawartość zanieczyszczeń po mechanicznym oczyszczeniu na kratach, piaskowniku i odtłuszczaczu obrazuje tabela.
Rzeczywiste stężenia określające masę substancji w jednostce objętości wszystkich wskaźników są znacznie wyższe od założonych do projektowania w ściekach surowych.
Założenia do projektowania
Wskaźnik
Stężenie zanieczyszczeń [mg/dm3]
BZT5
350
ChZT
600
Zawiesina ogólna
300
Azot ogólny
80
Fosfor ogólny
9
SLAJD 8
Natomiast jeżeli chodzi o ładunki określające masę zanieczyszczeń niesioną ze ściekami w czasie to ładunki BZT5, ChZT, zawiesiny ogólnej i fosforu ogólnego z 2008 roku są porównywalne z ładunkami założonymi do projektowania. Rzeczywiste ładunki azotu ogólnego i fosforu ogólnego z lat 2009 – 2010 są znacząco niższe od ładunku założonego.
Założenia do projektowania
Wskaźnik
Ładunek zanieczyszczeń [kg/d]
BZT5
3 969
ChZT
6 804
Zawiesina ogólna
3 402
Azot ogólny
907
Fosfor ogólny
102
SLAJD 9 Zależności między wskaźnikami jakości ścieków
• Zależność ChZT / BZT5 - Określa podatność lub oporność związków organicznych obecnych w ściekach na rozkład biologiczny.
Na podstawie tych wyników można zauważyć że, w ściekach największy procent jest związków organicznych wykazują łatwą lub średnią podatność na rozkład biochemiczny.
SLAJD 10
• Zależność ChZT / Azotem - Wskazuje czy w komorze biologicznego oczyszczania występuje wystarczająca ilość związków organicznych, aby mógł zajść proces denitryfikacji
• Zależność ChZT / Fosforem - Określa podatność ścieków na biologiczną defosfatację (proces redukcji związków fosforu przy pomocy mikroorganizmów)
W komorze biologicznego oczyszczania występuje wystarczająca ilość związków organicznych, aby mógł zajść proces denitryfikacji oraz proces biologicznej defosfatacji