Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

5. Na czym polega wpływ drgań o niskiej częstości (wibracji) na zdrowie człowieka?

Infradźwiękami nazywamy fale mechaniczne rozchodzące się w ośrodkach gazowych, ciekłych i stałych mające charakter fal dźwiękowych (wibracje powietrzne), lecz o częstotliwościach niższych od dolnej granicy słyszalności ucha ludzkiego,   f < 16 Hz (20 Hz).

Źródłami infradźwięków mogą być uderzenia piorunów, wiatry fenowe (mistral, halny, wstrząsy tektoniczne). W wyniku działalności człowieka infradźwięki powstają podczas pracy dużych wentylatorów, silników wysokoprężnych, są obecne w halach fabrycznych, na statkach. Infradźwięki, jak wszystkie fale o niskiej częstotliwości rozchodzą się na duże odległości.

Wibracje przenoszone są na organizm przez bezpośredni kontakt z układami drgającymi. Ich oddziaływanie zależy od amplitudy i częstotliwości. Drgania o pewnych częstotliwościach mogą powodować rezonans narządów. Szczególnie niebezpieczne są wibracje o częstotliwościach 4 – 18 Hz. Mogą powodować bóle klatki piersiowej, zaburzenia oddechowe, zmiany ciśnienia krwi. Długotrwałe oddziaływanie wibracji prowadzi do choroby wibracyjnej objawiającej się zaburzeniem krążenia, wzmożonym drżeniem kończyn i bólami o różnej lokalizacji.

Człowiek jak i zwierzęta źle znosi wibracje ziemi. W czasie zagrożenia trzęsieniem ziemi ludzie wpadają w panikę a zwierzęta wykazują nadmierną nerwowość.

Wibracjom towarzyszą różne objawy chorobowe: neurowegetatywne, gastryczne, zmiany ciśnienia, zmiany w rytmu serca.

Trudno wskazać epidemiologiczne lub fizjologiczne przyczyny tych dolegliwości.

Szkodliwe efekty wibracji zależą od ich częstotliwości i natężenia.

Długotrwałe wibracje powodują bóle stawów, grzbietu oraz części lędźwiowej kręgosłupa. Dolegliwości te pojawiają się u  kierowców samochodów ciężarowych, rolników, operatorów maszyn drogowych po 30-40 latach.

Wibracje < 2 Hz wywołują chorobę komunikacyjną (jednym z jej typów jest choroba morska) z nudnościami, wymiotami. Objawy nasilają się przy koncentrowaniu wzroku na przedmiotach, które znajdują się w pobliżu i również się poruszają.

Wibracje 5 Hz powodują zmniejszenie ostrości widzenia poprzez rezonans oraz kłopoty z koordynacją przedniego odcinka oka, utrudniają akomodację.

Wibracje 5 do 15 Hz mają wpływ na układ oddechowy. Mięśnie oddechowe dostosowują swoją pracę do wibracji i oddychanie jest utrudnione.

Wibracje od 10 do 30 Hz powodują drgania pola widzenia (na przykład drgania 18 Hz w helikopterach utrudniają odczytanie podziałki na wskaźnikach pokładowych

strony.awf.edu.pl/rehabilitacja/biofizyka/Wyklad_06_2006.ppt

 

Zaburzenia występują również, m.in. w narządzie przedsionkowo-ślimakowym, narządach układu rozrodczego, narządach klatki piersiowej, narządach jamy nosowo-gardłowej.

 

 

Liczne eksperymenty na ludziach potwierdziły, że największą wrażliwością na drgania całego

organizmu charakteryzuje się układ nerwowy i układ krążenia. Reakcje ze strony tych

układów i odpowiednich narządów objawiają się zaburzeniami ich pracy, złym

samopoczuciem psychicznym, fizycznym, a nawet uszkodzeniem przy wyższych amplitudach

oddziaływań i długich czasach ekspozycji. Mamy wtedy do czynienia z chorobą wibracyjną

(zespół wibracyjny).

 

 

 

Poza wymienionymi skutkami biologicznymi występują również:

-          Wzrost czasu reakcji ruchowej;

-          Wzrost czasu reakcji wzrokowej;

-          Problemy z koordynacją ruchów;

-          Rozdrażnienie;

-          Problemy z pamięcią;

-          Bezsenność;

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed