Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Gospodarka odpadami. (Podstawowe pojęcia, podziały odpadów)
Podstawowe pojęcia w zakresie gospodarki odpadamiOdpady - substancje lub przedmioty należące do jednej z kategorii, określanych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz odpadów pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do pozbycia się których jest zobowiązany.
Fragment załącznika nr 1 do ustawy o odpadach:
Pozostałości produkcji lub konsumpcji, niewymienione w pozostałych kategoriach,
Substancje lub przedmioty, które zostały rozlane, rozsypane, zgubione lub takie, które uległy innemu zdarzeniu losowemu, w tym zanieczyszczone wskutek wypadku lub powstałe wskutek prowadzenia akcji ratowniczej,
Substancje, które nie spełniają już należycie swojej funkcji (np. zanieczyszczone kwasy, zanieczyszczone rozpuszczalniki, zużyte sole hartownicze itp.),
pozostałości z procesów usuwania zanieczyszczeń (np. osady ściekowe, szlamy z płuczek, pyły z filtrów, zużyte filtry itp.),
Substancje lub przedmioty, dla których posiadacz nie znajduje już dalszego zastosowania (np. odpady w rolnictwie, gospodarstw domowych, odpady biurowe, z placówek handlowych, sklepów itp.),
Wszelkie substancje lub przedmioty które nie zostały uwzględnione w powyższych kategoriach (np. z działalności usługowej, remontowej).
Wytwórca odpadów – to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów oraz każdy, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
Posiadacz odpadów – każdy, kto faktycznie włada odpadami (jest w ich posiadaniu – tj. wytwórca odpadów, inna osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, z wyłączeniem prowadzącego działalność w zakresie transportu odpadów). Ustawa wprowadza domniemanie, że posiadaczem odpadów znajdujących się na danej nieruchomości jest władający powierzchnią ziemi.
Odzysk – rozumie się przez to wszelkie działania, nie stwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 do ustawy.
Recykling – powtórne przetwarzanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii.
Unieszkodliwianie odpadów – poddawanie odpadów, określonym w załączniku nr 6 do ustawy, procesom przekształceń biologicznych, fizycznych lub chemicznych w celu doprowadzenia ich do stanu, który nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowie ludzi lub dla środowiska.
Zbieranie odpadów – każde działania, w szczególności umieszczanie w pojemnikach, segregowanie i magazynowanie odpadów, które ma na celu przygotowanie do transportu do miejsc ich odzysku lub unieszkodliwiania.
Rodzaje odpadów· Komunalne,
· Niebezpieczne,
· Inne niż niebezpieczne,
· Obojętne,
· Medyczne,
· Weterynaryjne,
· Płynne,
· Ulegające biodegradacji,
· Komunalne osady ściekowe.
Odpady komunalne.Odpady komunalne – oznaczają odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.
Odpady niebezpieczne.Odpady niebezpieczne to odpady:
lNależące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście A załącznika nr 2 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.lLub
lNależące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście B załącznika nr 2 do ustawy i zawierające którykolwiek ze składników wymienionych w załączniku nr 3 do ustawyoraz posiadające najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.lOdpady weterynaryjne
Odpady weterynaryjne – rozumie się przez to odpady powstające w związku z badaniem, leczeniem zwierząt lub świadczeniem usług weterynaryjnych, a także w związku z prowadzeniem badań naukowych i doświadczeń na zwierzętach.
Odpady ulegające biodegradacjiOdpady ulegające biodegradacji – rozumie się przez to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów.
Odpady z wypadków oraz odpady z awariiOdpady z wypadków – rozumie się przez nie odpady powstające podczas prowadzenia akcji ratowniczej lub gaśniczej, z wyłączeniem odpadów powstałych w wyniku poważnej awarii przemysłowej.
Pojęcie odpadów powstałych w wyniku poważnej awarii nie zostało zdefiniowane w ustawie o odpadach.
Przez poważną awarię rozumiemy zdarzenie – w szczególności emisję, pożar lub eksplozję – powstałe w trakcie procesu przemysłowego, magazynowania lub transportu, w którym występuje jedna lub więcej niebezpiecznych substancji, prowadzące do natychmiastowego powstania zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska lub powstanie takiego zagrożenia z opóźnieniem.
Składowanie odpadówUstawa o odpadach (art.50) wyróżnia trzy rodzaje składowisk:
· Składowisko odpadów niebezpiecznych,
· Składowisko odpadów obojętnych
· Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.