Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
ZESTAW I
1.      Stopa LIBOR  a) jest średnią stóp procentowych ze zrealizowanych transakcji kredytowych na londyńskim rynku międzybankowym  b) jest liczona na podstawie notowań udostępnianych przez grupę od 8 do 24 banków   c) jest średnią stóp procentowych, po jakich banki są gotowe pożyczać środki finansowe innym bankom londyńskim   d) jest liczona wyłącznie dla funta brytyjskiego, dolara USA i franka szwajcarskiego.
2.      Należne i wypłacone dochody odsetkowe od kredytów zaciągniętych przez rezydentów Polski za granicą
będą zapisane w bilansie płatniczym Polski  a) po stronie Ma w pozycji Dochody pierwotne   b) po stronie Wn w pozycji Dochody pierwotne c) po stronie Ma w pozycji Dochody wtórne   d) po stronie Wn w pozycji Dochody pierwotne z aktywów rezerwowych.
3.      Jeśli kurs kasowy jest równy 15 PLN/100 CZK i średnie oprocentowanie w PLN wynosi 3% p.a., a korony czeskiej 4% p.a., to przybliżony kurs terminowy forward PLN za 100 CZK na #M wyniesie  a) 15,0375   b) 14,9625  c) 15,15  d) 14,85
4.      System z Bretton Woods był oparty na   a) stabilności kursów do koszyków walut  b) kursach płynnych  c) walucie kluczowej niewymienialnej na złoto  d) walucie kluczowej wymienialnej na złoto.
5.      Kredytowanie w formie zakupu przyznanej puli dewiz za wÅ‚asnÄ… walutÄ™ z obowiÄ…zkiem zwrotnej odsprzedaży tych dewiz w uzgodnionym terminie stosujeÂ
a) EBCÂ Â b) EBIÂ Â c) MFWÂ Â Â d) MBOIR.
6.      Opcje walutowe wystÄ™pujÄ…Â
a) tylko na rynku giełdowym  b) tylko na rynku OTC c) zarówno na rynku giełdowym, jak i OTC d) tylko na rynku hurtowym.
7.      Odkryty (uncovered) arbitraż procentowy
a) wykorzystuje transakcję NDF b) polega na wejściu w otwartą pozycję long w walucie, której oprocentowanie relatywnie wzrosło  c) polega na wejściu w otwartą pozycję long w walucie, której oprocentowanie relatywnie spadło  d) polega na sprzedaży forward waluty. Której oprocentowanie relatywnie wzrosło.
8.      Zagraniczna inwestycja bezpoÅ›rednia o horyzoncie czasowym ok. 10 lat może być zabezpieczona przed ryzykiem kursowym przez Â
a) kupno opcji call na walutę kraju inwestycji  b) sprzedaż opcji put na walutę kraju inwestycji   c) zwarcie umowy swapu procentowego  d) zawarcie umowy swapu walutowo procentowego.
9.      Rynek gieÅ‚dowy kontraktów finansowych futures rozwinÄ…Å‚ siÄ™Â
a) w Chicago w latach 60. XXw.  b) w Londynie w latach 60. XX w.  c) w Chicago w latach 70. XX w. d) w Londynie w latach 70. XX w.
10.    Polska firma ma dÅ‚ugÄ… pozycjÄ™ w euro. Może asekurować tÄ™ pozycjÄ™ przezÂ
a) sprzedaż kontraktu futures w euro  b) kupno kontraktu futures w euro  c) kupno dolarów za euro w transakcji forward  d) sprzedaż dolarów za euro w transakcjo forward.
11.    JeÅ›li eksporter po wysyÅ‚ce towaru skÅ‚ada w swoim banku dokumenty wysyÅ‚kowe i doÅ‚Ä…cza do nich żądanie akceptowania terminowej traty, ponoszÄ…c przy tym peÅ‚ne ryzyko wykonania zobowiÄ…zania rozliczeniowego, to mamy do czynienia zÂ
a)akredytywÄ… potwierdzonÄ…Â Â b) akredytywÄ… niepotwierdzonÄ…Â Â Â c) inkasem dokumentowym D/P d) inkasem dokumentowym D/A.
12.    BrytyjskÄ… instytucjÄ… rzÄ…dowÄ… sÅ‚użącÄ… popieraniu eksportu jestÂ
a) ECGD  b) Ex-Im Bank   c) COFACE d) SWIFT.
13.    Akredytywa dokumentowa jest dla banku wystawiajÄ…cego Â
a) pozycją bilansową aktywów  b) pozycją bilansową pasywów   c) zobowiązaniem o charakterze pozabilansowym   d) pozycją nie mającą nigdy żadnego wpływu na bilans.
14.    Zjawisko przenoszenia siedzib firm do centrów offshore, by stamtÄ…d (przynajmniej formalnie) dziaÅ‚ać w przestrzeni zewnÄ™trznej nazywane byÅ‚o Â
a) carry forward-carryback  b) outbound inversion  c)tax deferrais   d)worldwide approach.
15.    SDR został wprowadzony do obrotu przez   a) ONZ  b) MWOiR  c) MFW  d) EWG.
16.        PodstawowÄ… zaletÄ… forfaitingu jest z punktu widzenia eksporteraÂ
a)otrzymanie gwarancji przetargowej          b) pewność wykupu posiadanych przez niego obligacji wyemitowanych przez importera c) poziom stosowanej stopy dyskontowej  d) brak regresu z tytułu oddanych do dyskonta weksli.
17.        Rolą underwriterów jest a) zorganizowanie syndykatu  b) obsługa prawna i podatkowa syndykatu              c) znalezienie nabywców na oferowane papiery wartościowe d) wykup euro obligacji od emitenta po ustalonej cenie, gdyby nie było innych nabywców
18.        Walutowe prawa opcyjnie jako instrument zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym polegają na          a) kupnie opcji walutowej  b) sprzedaży opcji walutowej  c)prawie do wyrównania ewentualnej straty przez bank  d) prawie do żądania zapłaty w wybranej, wcześniej ustalonej walucie.
19.        Opcje walutowe na transakcje futures  a) są typu amerykańskiego i mogą być wykorzystane każdego      dnia roboczego przed datą wygaśnięcia  b) są typu europejskiego i mogą być wykorzystane każdego     dnia roboczego przed datą wygaśnięcia  c) są typu amerykańskiego i mogą być wykorzystane ostatniego dnia ważności  d) są typu europejskiego i mogą być wykorzystane ostatniego dnia ważności.
20.        Trasantem w przypadku czeku osoby fizycznej jest  a) osoba fizyczna wystawiająca czek  b) osoba, na       rzecz której powinna być wypłacona kwota wpisana na czeku   c) bank pośredniczący   d) bank wystawcy czeku.
21.        Jeśli bank importera z pominięciem banku pośredniczącego upoważnia eksportera do ciągnięcia na        niego traty i gwarantuje wykup tej traty po przedłożeniu jej z dokumentami handlowymi, to mamy do   czynienia z  a) inkasem dokumentowym  b) akredytywą niepotwierdzoną  c) listem kredytowym d) akredytywą przenośną.
22.        Jeśli bank płaci drugiej stronie transakcji 3,15% w zamian za oprocentowanie zmienne to znaczy, że bank kwotuje swapa procentowego a) 3,10 – 3,15  b) 3,12 – 3,18  c) 3,15 – 3,20  d) 3,15.
23.        Kurs walutowy wynosi 0,40 TND/MYR. Na tej podstawie można powiedzieć, że  a) dinar tunezyjski jest walutą kwotowaną  b) kurs kupna ring gita malezyjskiego jest równy 0,40 dinara minus 2,25%  c) podany kurs jest przykładem notowania prostego w Malezji  d) podany kurs jest przykładem notowania odwrotnego w Tunezji.
24.        W Wielkiej Brytanii podano w tabeli kursowej, że kursy dla riala wynoszą 0,59 – 0,67. Oznacza to że: a) bank sprzedając funta żąda za niego 0,59 riala  b)bank sprzedaje riale za funty żądając 0,59 funta za      jednego riala  c) bank kupuje riale za funty po 0,59 riala za funta d)bank kupuje funty za riale po 0,59   riala za funta.
25.        Formalnie floating został uznany za dopuszczalną formę mechanizmu kursowego  a) w drugiej poprawce  do statutu MFW uchwalonej w 1976r. b) równolegle z wprowadzeniem SDR  c) 15 sierpnia 1971 r.            d) w lutym 1973 r.
26.        Jeśli wykorzystujemy dwa notowania odwrotne to aby obliczyć kurs krzyżowy a) mnożymy jeden kurs  kupna przez drugi kurs sprzedaży  b) mnożymy jeden kurs sprzedaży przez drugi kurs sprzedaży      c) dzielimy jeden kurs kupna przez drugi kurs sprzedaży  d) dzielimy jeden kurs sprzedaży przez drugi      kurs sprzedaży.
27.        Zmiana bazy walutowej transakcji futures powoduje, że  a) tylko czasami można rozliczyć transakcję   przed fizyczną dostawą  b) zabezpieczenie pozycji walutowej jest doskonałe  c) ceny forward i futures          różnią się niekiedy znacznie  d) zabezpieczenie pozycji walutowej nie jest doskonałe.
28.        Firma kupiła opcję put na LIBOR 3M, ze stopą 3%, na 1 mln $. W dniu wygaśnięcia opcji rynkowa stopa procentowa wynosi 2%. W takiej sytuacji firma  a) nie ma prawa do wypłaty b) otrzyma 2.500$ c) otrzyma 10.000$ d) musi zaplacić 2.500$.
29.        Zasady naliczania oprocentowania Floating Rate Notes powodują, że  a)wahania cen FRN są małe               b)wahania cen FRN są duże  c) wypłacane są praktyczne stałe odsetki  d) odsetki wypłacane są      jednorazowo, z góry.
30.        Właściwy depozyt zabezpieczający na walutowej giełdzie futures jest  a) mniejszy niż depozyt wstępny       b) mniejszy lub równy depozytowi wstępnemu  c) większy niż depozyt wstępny  d) większy lub równy depozytowi wstępnemu.
Â
Â
ZESTAW II
1.      Jeśli importer chce przyśpieszyć zawartą wcześniej transakcję forward, to a) kupi walutę spot                           i jednocześnie sprzeda forward  b) kupi od banku swapa  c)zawrze transakcję swapową, którą zakończy  przez odbiór z banku waluty obcej  d) sprzeda walutę spot i jednocześnie kupi forward.
2.      Centra offchore charakteryzują się a) prawie wyłącznie niskimi podatkami b) swobodą prowadzenia działalności gospodarczej c)podpisanymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania z większością krajów OECD d) położeniem zawsze na wyspach.
3.      Jeśli delta wynosi ok. 0,5 to opcja walutowa jest z reguły a) at the money  b) out of money c) in the money d) nie wiadomo.
4.      Delta netto a) to różnica między deltą dla call i dla put b) mierzy wpływ zmienności kursu na cenę opcji       c) to inaczej futures delta d) pozwala na policzenie ekwiwalentu długiej lub krótkiej pozycji w walucie obcej.
5.      Jeśli wykorzystujemy dwa notowania odwrotne to aby obliczyć kurs krzyżowy  a) dzielimy jeden kurs kupna przez drugi kurs sprzedaży  b) mnożymy jeden kurs kupna przez drugi kurs sprzedaży c) mnożymy jeden kurs sprzedaży przez drugi kurs sprzedaży d) dzielimy jeden kurs sprzedaży przez drugi kurs sprzedaży.
6.      Aby zabezpieczyć się przed wzrostem stopy procentowej powinniśmy a) kupić kontrakt futures na stopę procentową b) sprzedać walutowy kontrakt futures  c) kupić opcję put na kontrakt futures na stopę procentową d) sprzedać FRA.
7.      Transakcje walutowe NDF a) lepiej nadają się do spekulacji niż tradycyjne transakcje forward  b) wymagają dostawy walut  c) to inaczej swapy walutowo-procntowe d) nazywane są transakcjami forward z opcją.
8.      Zmiany kursów walutowych a) trudno prognozować , ale stosunkowo łatwo wyjaśnić ex post                          b) jednoznacznie zależą od relacji krajowej i zagranicznej stopy procentowej (ceteris paribyus) c) w dużej mierze są zjawiskiem losowym d) są dobrze wyjaśniane przez teorię portfelową.
9.      Cena rozliczeniowa na giełdzie futures jest ważna ze względu na  a) konieczność policzenia bazy   b)ustalenie zysków i strat podmiotów, które w ciągu danego dnia sprzedały posiadane kontrakty  c) ustalenie zysków i strat podmiotów, które mają otwarte pozycje na giełdzie  d) konieczność policzenia tick value.
10.    Jeśli eksporter uczestniczy w przetargu w obawia się niekorzystnych zmian kursu to powinien  a) kupić   opcję put  b) kupić opcję call   c) sprzedać walutę obcą w transakcji forward  d) sprzedać walutę obcą          w transakcji NDF.
11.    Na tradycyjnym rynku walutowym dominują transakcje a) futures  b) banków z niebankowymi podmiotami finansowymi c) opcje  d) banków informujących BIS między sobą.
12.    Wzrost krajowej stopy procentowej spowoduje (ceteris paribus) a) wzrost futures delta b) spadek futures delta  c) spadek lub wzrost futures delta, w zależności od terminu wygaśnięcia kontraktu d) nie wywrze wpływu na futures delta.
13.    Wypłaty w związku z wykorzystaniem opcji call na stopę procentową  a) nie są dyskontowane  b) są                dyskontowane  c) są dzielone przez 4  d) są opóźnione o 3 miesiące.
14.    W przypadku cross currency interest rate swap standardem jest  a) naliczanie dla obu walut stałych stóp procentowych  b) naliczanie dla obu walut zmiennych stóp procentowych c) podawanie stałej stopy procentowej dla jednej waluty, podczas gdy dla drugiej, na ogół dolara, stasuje się stopę                         zmienną.
15.    Relacje wymienne korony norweskiej i vatu wynosiło w czerwcu VOV/NOK 0,0620. Załóżmy, że    niekorzystne wydarzenia gospodarcze w Vanuatu spowodowały, iż vatu się zdeprecjonowało o jedną figurę. Kurs wyniósł wówczas a) 0,0720 b) 0.0621 c) 0,0520 d) 0,0619.
16.    Oprocentowanie franka szwajcarskiego jest w przybliżeniu o 1,2 punktu procentowego niższe niż analogiczne oprocentowanie dla funta. W związku z tym kurs forward na 1 M franka do funta a) wykaże  premię  b) wyniesie ok. 98,8% kursu spot c)wykaże report d) będzie niższy niż kurs spot.
17.    Jeśli oczekuje się dużej zmienności kursu walutowego, ale nie jest jasny kierunek zmian kursu, należy zastosować strategię  a) krótkiego dusiciela b)krótkiego stelaża c) długiego dusiciela lub długiego stelaża d) long call i short put, gdzie cena opcyjna dla call jest niższa niż dla put.
18.    Pierwszą unią celną była a)EWG b) unia Szwajcarii i Lichtensteinu c) GATT d) unia państw niemieckich Zollverein.
19.    Porozumienie NAFTA tworzą a)USA, Kanada i Meksyk b) USA i Kanada c) USA, Kanada i Kostaryka.
20.    Trasatem w przypadku czeku osoby fizycznej jest a) osoba fizyczna wystawiająca czek b)osoba, na          rzecz której powinna być wypłacona kwota wypisana na czeku  c) bank pośredniczący d) bank wystawcy       czeku.
21.    Jeśli bank importera z pominięciem banku pośredniczącego upoważnia eksportera do ciągnięcia na niego traty i gwarantuje wykup tej traty po przedłożeniu jej z dokumentami handlowymi, to mamy do czynienia z a) inkasem dokumentowym b) akredytywą niepotwierdzoną c) listem kredytowym d)akredytywą przenośną.
22.    Przekazanie dotacji UE przeznaczonej na budowę autostrady zostanie zapisane w bilansie płatniczym  polski a) w transferach bieżących po stronie Ma b)w transferach kapitałowych po stronie Ma  c) w rachunku finansowym po stronie Ma  d) w transferach bieżących po stronie Wn.
23.    Jeśli rezydent Polski wyjeżdża służbowo do Niemiec, to wydatki jego firmy na przejazd koleją z Berlina do Drezna powinny być zapisane w bilansie płatniczym Niemiec  a) po stronie Wn w pozycji Transport b) po stronie Ma w pozycji Transport  c) po stronie Wn w pozycji Podróże d) po stronie Ma w pozycji Podróże.
24.    Kurs walutowy wynosi MYR/TND 0,38582  a) dinar tunezyjski jest walutą notowaną  b) kurs kupna         ringgita malezyjskiego jest równy 0,38582 dinara c) podany kurs jest przykladem notowania prostego           w Malezji  d) podany kurs jest przykładem notowania prostego w Tunezji.
25.    Należne, ale nie wypłacone dochody odsetkowe od kredytów zaciągniętych przez rezydentów Polski za granicą, będą zapisane w bilansie płatniczym Polski  a) po stronie Ma w pozycji Dochody pierwotne  b) po stronie Wn w pozycji Dochody pierwotne c) po stronie Ma w pozycji Dochody wtórne d) w ogóle nie będą zapisane w bilansie płatniczym Polski.
26.    Na tradycyjnym rynku walutowym największy udział mają transakcje a)spot  b) forward  c) swap                  d) opcyjnie.
27.    Prowizja od niewykorzystanego a przyznanego kredytu syndykalnego to  a) facility fee  b) commitment fee  c) underwiriting fee  d) participation fee.
28.    W Wielkiej Brytanii podano w tabeli kursowej, że kursy dla riala Omanu wynoszą 0,59 – 0,67. Oznacza to     że: a) bank sprzedający funta żąda za niego 0,59 riala  b) bank sprzedaje riale za funty żądając 0,59 funta za jednego riala  c) bank sprzedaje riale za funty po 0,59 OMR/GBP  d) bank kupuje riale za funty po 0,59 OMR/ GBP.
29.    Jeśli bank żąda od drugiej strony transakcji 6,15% w zamian za oprocentowanie zmienne to znaczy, że bank kwotuje swapa procentowego  a) 6,10 –6,15 b) 6,12 – 6,18  c) 6,15 – 6,20 d) 6,15.
30....