Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

System: stała wielkość zamówienia SWZ (założenia:-wielkość zamówienia stała, okres zamawiania-zmienny,ciągła kontrola stanów zapasów)system f-nuje w oparciu o zasad RQ i wymaga ciągłego monitorowania stanów zapasów.Stała wielkość zamówienia FOQ-ustalana arbitralnie,a polityka zależna od czynników(pojemność opakowan,moliwosci transportowe)gdy sami kształtujemy,to zalecane jest ustalanie wielkości ekonomicznych przy wykorzystaniu rachunku optymalizacyjnego.Model ekonomicznej wielkości EOQ-wykorzyst.kryterium minimalizacji kosztów,równoważąc zmienne koszty zamawiania i utrzymania zapasów. Założenia(popyt na pozycje zapasu jest znany i staly,czas dostawy jest zany i staly,uzupełnianie zapasu natychmiast,występują tylko zmienne koszty zamawiania i utrzymania zapasu.) Model ekonomicznej wielkości produkcji POQ-charakt.dla dział.wytwórcej w przypadku równomiernego rozłożenia dostaw w czasie.Założenia(aktualne założenie ekonomicznej wielkości zamówienia,stopniowe uzupełnianie zapasu).

Model EOQ z planowanymi niedoborami/z zaległymi zamówieniami-stosowny dla niedoborów w kategoriach zaległych zamówień.założenia(aktualne założenie ekonomicznej wielkości zamówienia,dopuszczalne niedobory zapasu=zaległe zamówienia).Minimalizuje się tu koszty:łączne roczne koszty zmienne(koszty zamawianiaKZ,utrzymaniaKU i niedoboru zapasówKN)Model EOQ z rabatami cenowymi/ilościowymi-gdy dostawcy oferują upusty cenowe przy nabywaniu odpowiednio większych ilości.założenia(aktualne założenie ekonomicznej wielkości zamówienia,występują rabaty ilościowe)minimalizuje się koszty:koszty zamawianiaKZ,utrzymaniaKU i koszty zakupu zapasów(iloczyn popytu rocznego przez cenę jednostkową)

Punkt zamawiania R/ponawiania zamówienia ROP-stanowi ustalony poziom zapasu sygnalizujący konieczność ponownego złożenia zamówienia uzupełniającego stan zapasu.

Determinantami instalowanego w systemie zapasu bezpieczeństwa SS są: stopień zmienności popytu w czasie dostawy TD(mierzony odchyl stand od jego średniej statystycznej),stopień zmienności czasu dostawy TD(tak samo mierozny),założony poziom obsługi klienta(mierzony prawdopodobieństwem dostępności zapasu i ryzyka niedoboru) Utrzymywany w systemie zapas bezp SS wpływa na podwyższenie pozostałych parametrów ilościowych zapasu jak:zapas maxymalnyS i pkt zamawianiaR.System stały okres zamawiania SOZ-założenia:wielkość zamówienia zmienna,cykl zamawiania stały,okresowa kontrola stanów zapasów.Parametry/normy sterowania systemem punktu zamawiania w stałych cyklach zamawiania-okres zamawianiaT,punk zamawianiaR,wielkość zamówieniaQParametry/normy sterowania systemu zapasami min-max-okres zamawiania,punkt zamawianiaR,zapas maxymalnyS.Uzupełnianie opcjonalne-zalety:możliwość grupowania zamówień do dostawców,unikanie składania zamówień na małe ilości.Wady:utrzymywanie wysokiego poziomu zapasu bezpieczeństwa.//aby użytkować ważne jest ustalenie właściwego poziomu zapasu bezp SS i pktu zamawiania, w oparciu o równoważenie kosztów zamawiania,utrzymania i niedoborów zapasu.Normami sterowania w systemie uzupełniania łączonego są: okres zamawianiaT,zapas maxymalnyS,pkt zamawianiaR i wielkość zamówieniaQ. Zelety:możliwość grupowania zamówień do dostawców,zabezpieczenie przed wyczerpaniem zapasu,nie wymagające instalowania dużego zapasu bezpieczeństwa.

2 skrzynki:1.pobieranie pozycji ze skrzA w oczekiwaniu dostarczona skrzB. 2.otwarcie B,zamówienie na uzupełnienie A. 3.pobieranie pozycji z B,uzupełnianie A. 4.pobieranie pozycji z B,dostawa A. Zalety:prostota i łatwość użytkowania, brak konieczności bieżącej rejestracji transkacji magazynowych, wizualna kontrola stanów magazynowych, mniejsze prawdop.błędów. Wady:utrzymywanie dużego średniego poziomu zapasu.

Terminowanie w przód-zgdnie z kierunkiem czasu i procesu technologicznego,polega na umieszczaniu realizacji zlecenia w czasie począwszy od najwcześniejszego możliwego terminu rozpoczęcia.Zalety-zwiększona pewność wykonania zadań w pożądanych terminach końcowych,uzyskiwana przez tworzenie rezerw czasowych.Wady-zbyt wczesne angażowanie środków obrotowych i wydłużanie cyklu produkcji wyrobów.Terminowanie wstecz-przeciwne do kierunku czasu i procesu technologicznego,polega na umieszczaniu realizacji zlecenia w czasie począwszy od najpóźniejszego terminu zakończenia. Zalety:racjonalne ekonomiczne angażowanie środków obrotowych, krótkie cykle produkcyjne wyrobów. Wady: zwiększenie ryzyka nieterminowego wykonania zadań w przypadku występowania zakłóceń w realizacji procesów(brak rezerw czasowych gdy dojdzie do zakłóceń)Opcje decyzyjne planowania zagregowanego przynależne obszarowi prod.-zmiana zdolności produkcyjnej drogą zatrudniania lub zwalniania pracowników,zmiana zdolności produkcyjnej drogą wykorzystania nadgodzin bądź stosowania skróconego czasu pracy, powiększanie zdolności produkcyjnej przez zatrudnianie pracowników sezonowych, produkcja na zapas dla zrównoważenia popytu w późniejszych okresach planowania, wykorzystanie podzlecenia przeciążonych faz procesu produkcyjnego.

W systemie sterowania zapasami’stała wielkość zamówienia’ zapaz bezp wzrósł 2krotnie. Jak zmieni się punkt zamawiania i cykl zamawiania? Punkt zamawiania: R=TD*d+SS po zwiększeniu R=TD*d+2SS-punkt zamawiania zwiększy się o wartość zapasu bezpieczeństwa//Cykl zamawiania: CZ=LD/LZ nie zależy od zapasu bezpieczeństwa więc się nie zmieni.Warunek konieczny bilansowania:zrównoważenie średniego poziomu popytu w horyzoncie planowania P z poziomem dostępnej zdolności produkcyjnej ZP(średni poziom prognozowanego popytu w planowanym horyzoncie jest względnie równy średniemu poziomowi dostępnej zdlności produkcyjnej)==P<=ZP w horyzoncie planowania.warunek wystarczający bilansowania-popyt <=zdol.prod.w poszczególnych okresach planowania.Strategia sktywna-wykorzystuje opcje zmian modelu popytu w sferze marketingu Pasywna-wykorzystuje opcje zmian zdolności produkcyjnej w sferze produkcji. Czysta-planowania średniookresowego wykorzystuje dla zrównoważenia zmian w popycie tylko jedną opcję decyzyjną.3najczęstsze(produkcja równomierna,zmienna i dla popytu) Mieszana-tworzy kombinację kilku z nich.Jak zmeni się cykl zamawiani i pkt zamawiania,gdy czas dost dluzszy2razy w EOQ-pkt zam zwiększy się o taką liczbe sztuk,jaką jest roznica miedzy podwojonym a pierwotnym czasem dostawy pomnozona przez srednie tempo popytu w dniach.cykl zam nie ulegnie zmianie.

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed