Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Oblicz elipsę i mP znając mo i ATPA
otrzymujemy :
lub
Fγ – obszar ufnosci dla prawdop γ.
Charakterystyka elips ufności : Wielkość elips zależy od : * własności struktury geometrycznej mierzonej sieci, dokładności pomiaru, przyjętego poziomu ufności.
- elipsa błędu średniego – jest wpisana wpisana w prostokąt o bokach 2mx i 2my, przy czym istnieje zależność a2 + b2 = mx2 + my2 = mP. Nazwa wiąże się z tym, że suma kwadratów półosi tej elipsy jest równa sumie kwadratów błędów współrzędnych. Prawdop, ze punkt znajdzie sie wewnatrz lub na elipsie jest niewielkie i wynosi γ=0,3935 – jej półosie należy powiększyć o 1,515
- elipsa prawdopodobna – jest to elipsa tak dobrana aby położenie jej punktu wyznaczonego wewnatrz tej elipsy bylo = 0,50.
- elipsa Andryego . Półosie powiekszone 1,414 i prawdop, ze punkt znajdzie sie wewnatrz wynosi γ=0,6321. By prawdop bylo = 0,999 powiekszamy osie o 3,717.
Błąd położenia punktu mp jest umownym parametrem charakteryzujacym dokladnosc polozenia punktu po wyrownaniu, uzyskujemy go z Cx i Geometryczna interpreatacja jest okrag o promieniu mp
Defekt zewnętrzny – jest to liczba obs. koniecznych do lokalizacji sieci w ukł. wsp.
Defekt wewn. jest to licz brakujacych obserwacji niezbednych do wzajemnego wyznaczenia punktow sieci.
eliminacja defektow.
zewn. poprzez : 1 nawiązanie do pkt o znanych wsp. lub pkt o znanej wysokosci, 2 – definiowanie dla sieci lokalnego ukl wsp. ( o ile pozwalaja na to odpowiednie instr. techniczne.
wewn. poprzez : 1 – jesli nie jest swiadomie wprowadzony utozsamiamy go z bledem konstrukcji sieci.
Równania poprawek dla sieci kątowo-liniowej metody parametrycznej dla wyrównania sekwencyjno-etapowego.i , dla przykładu :
obliczenie niewiadomych : dx= –(ATPA) –1AT PL
, dalej V = Adx+L, dalej obliczenie bledu sredniego :