Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Termometry oporowe- wykorzystuje się zależność rezystancji niektórych metali i półprzewodników od temperatury. Materiał wykorzystywany jako czujnik charakteryzuje się stałością charakterystyki rezystancji  w funkcji  temperatury, duży współczynnik temperaturowy, opornośc na wpływ czynników zewnętrznych. W praktyce zastosowanie mają rezystory metaliczne, platynowe, niklowe, miedziane i półprzewodniki z tlenków żelaza, manganu, litu, tytanu(tzw. Termistory). Zależnośc rezystancji metali od temperatury R=R0(1+alfa*delta*u).

Termistory platynowe- mają największe znaczenie w miernictwie. Stabilne i powtarzalne parametry w kolejnych egzemplarzach. Współczynnik temp. rezystancji platyny od jej czystości (większy dla czystej Pt). Wybiera się współczynnik alfa  platyny nie mniejszy niż  0,385. Nieliniowośc charakterystyk termorezyst Pt od 0-1000C nie przekracza 0,380C. W zakresie do 7000C term. Pt służą jako wzorce temperaturowe, mają najdokładniejsze pomiary.

Termistory niklowe i miedziane- Są mniej dokładne. Nikiel – charakterystyka nieliniowa. Miedź nie daje takiej powtarzalności jak Platyna. Konstrukcje czujników są zależne od przeznaczenia.

Budowa termometru rezystancyjnego- na płytce miki, cieniutkim przewodem (0,04-0,06) nawinięty rezystor, o wartości kilkudziesięciu lub kilkuset omów  ~100 omów przy 00C. Do krucców przewodów dospawane doprowadzenia. Płytka z uzwojeniem izolowana z zewnątrz przekładkami mikowymi i owinieta taśmą metalową. Wszystko umieszczone w osłonie aluminiowej, a następnie w osłonie ze stali nierdzewnej. Mogą być też umieszczone w osłonie porcelanowej, szklanej, zalewanej żywicą itp. 1-płytka miki 2-drut rezystorowy 3-doprowadzenia 4-przekładki mikowe 5-taśma metalowa

Termorezystory półprzewodnikowe- Charakteryzują się dużym, prawie 10 krotnie większym alfa niż termometry metaliczne. Alfa dla termistora jest ujemna , rezystancja termistatorowa maleje ze wzrostem temp i zależy od temperatury – charakterystyka nieliniowa. Termistory są używane wprzediale temp. 50-150 C. Ich zaletą jest duża czułośc. Ich Wdą jest silnie nieliniowa charakterystyka i duży rozrzut parametrów. Termistory wykonane w postaci prętów płytek lub drobnych zatopionych w szkle perełek. Pomiar temp za pomocą termorezystorów sprowadza się do pomiaru rezystancji. Najczęściej stosowane mostki nierównoważone lub równoważone ręcznie lub automatycznie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed