Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Karta pod  opodatkowanie następuje na wniosek podatnika złożony w deklaracji według ustalonego wzoru (PIT16) i ma zastosowanie do podatników, których działal. nie jest prowadzona poza terytorium RP. Wniosek o zast. tego opodatkowania za dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi US nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działal. w trakcie roku pod - przed rozpoczęciem działal. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku pod podatnik nie zgłosił likwidacji działal gosp lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działal opodatkowaną w tej formie. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działal gosp. w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.  Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Stawki karty podatkowej określone są kwotowo i podlegają corocznie podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Ich wysokość uzależniona jest od:

- rodzaju i zakresu prowadzonej działalności; - liczby zatrudnionych pracowników; - liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej ustalana jest w drodze decyzji naczelnika US odrębnie na każdy rok podatkowy. Podatnik dokonuje wpłaty tego podatku na rachunek US właściwego wg miejsca położenia zakładu, a w razie braku takiego zakładu - wg miejsca zamieszkania, co miesiąc - do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień do 28 grudnia roku podatkowego w wysokości ustalonej w decyzji urzędu skarbowego. W pierwszej kolejności podatek ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.   

 

Ryczałt od przych ewid  Opodatkowaniu podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej dział gosp, w tym również, gdy dział ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych oraz w formie spółki jawnej osób fizycznych. RPE mogą opłacać podatnicy uzyskali przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro. Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

· 20% przych osiąganych w zakresie wolnych zawodów· 17% przych ze świadczenia niektórych usług niematerialnych . pośr w handlu hurt, hoteli, wynajmu sam osob,

· 8,5% od przych z działi usł, w tym od przych z dział gastr w zakresie sprzed napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; od przych z tytułu um najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze

· 5,5% od przych z dział wytwórczej, robót budowlanych,

· 3,0% od przych z dział usł w zakresie handlu oraz z dział gastr, z wyj przych ze sprzed napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z ods od śr na rach bank  

Podstawę opodatkowania  ryczałcie ewidencjonowanym stanowi przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Dla podmiotów będących jednocześnie płatnikami VAT jest przychód netto 

Podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy, do prowadzenia ewidencji wyposażenia, a także wykazu ŚT oraz WNiP.  

Opodatkowania tego nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przych z tytułu prowadzenia aptek, dział w zakresie kupna i sprzed wart dewizowych, dział w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.   

Podatnicy obowiązani są: -  w ciągu roku podatkowego co miesiąc obliczać kwotę podatku i dokonywać jej wpłaty na rachunek US właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za miesiąc poprzedni- w terminie złożenia zeznania (lub kwartał); -  złożyć w US, zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku (PIT 28). Zgodnie z art. 12 Ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.  
 

 

 

 

 

CECHY PODATKU - przymusowy charakter -  wyraża się w tym, że związek publicznoprawny (np. państwo), uprawniony do pobierania podatków, może stosować środki przymusu w celu wyegzekwowania od osoby zobowiązanej do zapłaty podatku, zatem  przymusowy charakter wynika z władczych uprawnień państwa; bezzwrotność - wyraża się w tym , że beneficjent świadczenia podatkowego  nie ma obowiązku, a nawet prawnych możliwości zwrotu środków pieniężnych uzyskanych z podatków, z wyjątkiem podatku pobranego nienależnie lub w nadmiernej wysokości; nieodpłatność - w zamian za uiszczenie podatku podatnik nie otrzymuje świadczenia wzajemnego, poza jedynie odpłatnością ogólną; jednostronność ustalania odnosi się do faktu, że wysokość obciążenia podatkowego określana jest przez państwo i nie jest przedmiotem negocjacji pomiędzy podatnikiem a państwem. Podatnicy mają wpływ na wysokość podatków, lecz nie w indywidualnych wypadkach, ale poprzez kształtowanie - przy wykorzystaniu mechanizmu demokracji parlamentarnej - systemu podatkowego; ogólny charakter podatku, oznacza, że podatki ustalane są dla określonych kategorii podmiotów, a nie indywidualnie. O ogólnym charakterze podatków przesądza wprowadzenie ich w życie aktami normatywnymi mającymi z reguły charakter ogólny;  pieniężna forma

 

FUNKCJE PODATKÓW - fiskalna sprowadza się do tego że za pośrednictwem podatków państwo i samorząd gromadzą zdecydowaną większość wszystkich dochodów budżetowych; podstawowym zadaniem podatku jest zatem dostarczanie jak największych wpływów do danego budżetu; redystrybucyjna rozumiana jako możliwość dokonywania, za pomocą podatków, podziału dochodu i majątku narodowego między podatnikami i związkami publicznoprawnymi; pobór podatków na rzecz  budżetu umożliwia sfinansowanie określonych zadań państwa i samorządu, a przez to rozdysponowanie wygospodarowanego w danym roku dochodu narodowego; stymulacyjna za pomocą podatków można oddziaływać bodźcowo na różnego rodzaju procesy i zjawiska; kształtując konstrukcję podatków można zakładać, że wywoła to określone zachowanie się podatników: podejmą zatem oni pewne działania bądź ich zaniechają.

 

Organy Akcyzy zgodnie z art. 14 ustawy, są naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych. Zasadą jest, że właściwość organów podatkowych ustala się ze względu na miejsce wykonywania czynności lub wystąpienia stanu faktycznego, podlegających opodatkowaniu. Od ww. zasady ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków, i tak jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu są wykonywane na terenie właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych, właściwość miejscową określa się dla:

- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – ze względu na ich siedzibę i adres,

- osób fizycznych - ze względu na ich miejsce zamieszkania.

W przypadku osób fizycznych, które dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego poza prowadzoną działalnością gospodarczą lub dokonują tego nabycia, nie prowadząc działalności gospodarczej, organami podatkowymi są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej właściwi ze względu na ich miejsce zamieszkania. 

 

Stawki akcyzy  w ustawie o podatku akcyzowym w art. 89, art. 93-97 oraz art. 99 oraz art. 105 określone zostały stawki akcyzy dla wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych.

Stawki te są wyrażane w: - kwocie na jednostkę wyrobu, - procencie podstawy opodatkowania, - procencie maksymalnej ceny detalicznej, - kwocie na jednostkę wyrobu i procencie maksymalnej ceny detalicznej. 

 

Znaki akcyzy  system znaków akcyzy jest formą kontrolowania przez państwo działal gosp polegającej na produkcji i obrocie napojami alkoholowymi oraz wyrobami tytoniowymi, mającą na celu eliminowanie przemytu i nielegalnego obrotu tymi wyrobami oraz ochronę interesów podm prowadzących legalnie dział gosp. Obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podmiot podatku CIT podatnikami CIT są: -osoby prawne, - jedn org niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z tym że podatnikami są spółki kapitałowe w organizacji,        - podatkowe grupy kapitałowe, - spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Os prawną jest jedn org, której przepisy szczególne przyznają osob prawną, a także Skarb Państwa oraz gminy. Os praw są także: przeds państ, państ jedn org, fund, SA i Sp.z o.o, wspólnoty samorządowe, spółdzielnie, fundacje, Kościół katolicki i inne kościoły, stowarzyszenia, organizacje społeczne, partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców, jednostki samorządu gospodarczego i zawodowego oraz związki grup producentów rolnych. 

 

Nieograniczony obowiązek pod opodatkowaniu podlega całość dochodów podatnika jeżeli miejscem zamieszkania jest terytorium RP bez względu na to, gdzie położone są źródła przychodów, z których te dochody są osiągane. W myśl powyższego uregulowania obowiązkiem tym - opierając na zasadzie rezydencji - objęte są zarówno dochody ze źródeł krajowych jak i znajdujących się za granicą.

 

Ograniczony obowiązek pod - podatnicy, nie mający na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają opodatkowaniu tylko od doch uzyskanych ze źródeł położonych na terytorium Polski czyli doch ze stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium RP.

 

Podst opodatkowania to ilościowo lub wartościowo ujęty przedmiot opod, czyli podst opod osiąganych dochodów jest dochód w określonej kwocie; władanie gruntami - powierzchnia gruntu, nabycia własności rzeczy - czysta wartość tych rzeczy. Prawie zawsze podstawa opodatkowania ma wymiar matematyczny, liczbowy. Wyjątek stanowi podstawa opodatkowania od środków transportu czy psów.

 

Podst obl pod. konkretna wielkość przyjęta przez organ podatkowy w decyzji wymierzającej podatek lub przez podatnika zobowiązanego do samodzielnego obliczenia podatku w deklaracji, uwzględniająca wszystkie odliczenia i pomniejszenia podstawy opodatkowania.

 

Jednostronność podatku ustalania odnosi się do faktu, że wysokość obciążenia podatkowego określana jest przez państwo i nie jest przedmiotem negocjacji pomiędzy podatnikiem a państwem. Podatnicy mają wpływ na wysokość podatków, lecz nie w indywidualnych wypadkach, ale poprzez kształtowanie - przy wykorzystaniu mechanizmu demokracji parlamentarnej - systemu podatkowego

 

Nieodpłatność podatku - w zamian za uiszczenie podatku podatnik nie otrzymuje świadczenia wzajemnego, poza jedynie odpłatnością ogólną

 

Zjawisko PRZERZUCALNOŚCI sprowadza się do  możliwości przeniesienia przez podatnika ekonomicznego ciężaru podatku na osobę trzecią. Podatki bezpośrednie to takie, których podatnik sam nie jest w stanie przenieść na inny podmiot. Natomiast podatki pośrednie umożliwiają takie działanie podatnika, np. przez doliczenie podatku do ceny towaru czy usługi. Podatki pośrednie z reguły wliczane w cenę formalnie płacone są przez jeden podmiot

(podatnika) a jego ekonomiczny ciężar ponoszony jest przez inne podmioty (nabywców - klientów).

   Z reguły przyjmuje się, że podatki dochodowe są nieprzerzucalne, natomiast podatki konsumpcyjne i częściowo podatki przychodowe mogą być przerzucane na osoby trzecie.  Znajomość zjawisk przerzucalności podatków pozwala też na prawidłowe ustalenie faktycznego ciężaru opodatkowania poszczególnych podmiotów i ich grup. A więc ma ogromne znacznie praktyczne.

 

Podst obl pod

Podatek wynosi

Do 

85 528

18% podstawy – 556,02 (kwota zmniejszająca podatek czyli 18% z 3 089 zł – kwoty zwolnionej z opodatkowania)

Powyżej 85 528

32% nadwyżki ponad 85 528 + 14 839,02 (- podatek wyliczony dla progowej wartości z pierwszego przedziału)

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed