Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Wilgotność optymalna jest to , przy której w ustalonych (normowych) warunkach ubijania można osiągnąć maksymalne zagęszczenie . Badanie wilgotności optymalnej jest przeprowadzane za pomocą . Wilgotność optymalną ustala się najczęściej przy projektowaniu nawierzchni drogowych, boisk, czy  ziemnych

Stopień plastyczności IL jest to stosunek różnicy wilgotności naturalnej danego gruntu i granicy plastyczności do różnicy granicy płynności i granicy plastyczności. Wskaźnik ten określa, jaką konsystencję ma badany grunt oraz odzwierciedla właściwości gruntu w stanie in situ.

Stopień zagęszczenia, (ID) – miara   sypkich. Jest to stosunek zagęszczenia w występującego stanie naturalnym do zagęszczenia maksymalnego

Gęstość pozorna określa masę jednostki objętości wysuszonego materiału występującego w stanie naturalnym, tj. wraz z porami znajdującymi się w materiale. Gęstość pozorna jest więc ilorazem masy materiału do jego objętości w stanie naturalnym.

Gęstość objętościową, czyli masę jednostki objętości materiału wraz z zawartymi w niej porami (w stanie naturalnym)

Wytrzymałość gruntu na ścinanie w ,  oznacza maksymalną  lub też maksymalny opór stawiany tej sile przez grunt, po przekroczeniu którego dochodzi do znacznej deformacji . Często przyjmuje się jednak, że dla gruntów zniszczenie następuje pomiędzy 15% a 20% ścinania. Taka deformacja zazwyczaj wskazuje, że funkcja danej budowli, np. posadowienie  może być naruszona, ale nie jest uszkodzona. Zniszczenie gruntu nie oznacza zniszczenia systemu. W tym sensie, wytrzymałość na ścinanie gruntu może być zdefiniowana jako maksymalne naprężenie przyłożone w każdej płaszczyźnie w gruncie, uważane za zniszczenie.

Ściśliwość gruntu, zdolność gruntu do zmniejszania swojej  pod wpływem . W przypadku rozdrobnionych gruntów mineralnych zmniejszanie się objętości gruntu pod wpływem obciążenia jest wynikiem zmniejszania się objętości porów wskutek wzajemnego przesuwania się ziaren i cząstek gruntu. W procesie tym następuje wyciskanie wody i powietrza wypełniających pory gruntowe. Ściśliwość gruntu zależy głównie od składu granulometrycznego gruntu, porowatości, wilgotności, składu mineralnego (zwłaszcza frakcji iłowej). Miarą ściśliwości gruntu jest moduł ściśliwości, który jest odpowiednikiem ciał sprężystych. Badanie ściśliwości w laboratorium wykonuje się w aparacie zwanym edometrem, dlatego też parametr uzyskany w wyniku tego badania nazywa się edometrycznym modułem ściśliwości. Zależność między obciążeniem a odkształceniem jest funkcją wyższego rzędu, ilustracją której jest krzywa ściśliwości.

Deformacje filtracyjne – trwałe odkształcenie lub zmiana struktury gruntu wywołana działaniem siły ciśnienia hydrodynamicznego w wyniku tych oddziaływań cząsteczki w grunice poruczają się odzielnie lub masowo. Podział Mechaniczna sufozja gruntu, mechaniczna kolmatacja gruntu, przemieszczanie się cząstek, wyparcie gruntu, procesy chem np. rozkladanie

Ławy fundamentowe - ich długość jest wielokrotnie większa od szerokości. Stosuje się je pod ścianami i wykonuje z betonu (z reguły zbrojonego). Wylewane są w odpowiednich wykopach bezpośrednio w gruncie (wykop na wymiar ławy) lub w deskowaniu (wykop szerszy o 20-30 cm aby zmieściło się deskowanie wysokości 30-40 cm). Grubość ław zbrojonych może wynosić 30-40 cm natomiast szerokość jest obliczana pod kątem obciążeń konstrukcją budynku - najczęściej wynosi 60-80 cm. Ława niezbrojona powinna być zdecydowanie grubsza i szersza.

Płyty fundamentowe - niezbyt popularny dotychczas w Polsce sposób fundamentowania nadający się głównie do domów niepodpiwniczonych choć można go stosować również do domów podpiwniczonych. Niemal bezpośrednio na gruncie układa się lub wylewa w odpowiednio przygotowanym szalunku płytę żelbetową pogrubianą w miejscach oparcia ścian. Z płyt fundamentowych korzysta się najczęściej wtedy gdy grunt jest niepewny lub ma bardzo słabą nośność.

 

Stopy fundamentowe - długość i szerokość mają bardzo podobną. Stosowane są najczęściej jako wzmocnienie pod słupami i kominami a wykonywane są podobnie jak ławy fundamentowe.

Fundamenty domów niepodpiwniczonych powinny być posadowione głębiej niż poziom przemarzania gruntu. W Polsce jest kilka stref dla których ustalono różne poziomy przemarzania - od 0 8 m do 1 4 m. W przypadku domu podpiwniczonego zagłębienie fundamentów określa wysokość piwnicy.

Konstrukcja fundamentów i materiały użyte do ich wykonania muszą być odpowiednio dobrane do nośności gruntu. W związku z tym dobrze jest wykonać badania geotechniczne podłoża na którym ma stanąć dom - dobra nośność gruntu to przynajmniej 150 kPa. Nie jest to konieczne o ile w pobliżu stoją już domy i możemy skorzystać z wiedzy przyszłych sąsiadów. Jeśli nośność terenu jest bardzo słaba można stosować fundamenty posadowione pośrednio na palach lub studniach.

Ściana szczelinowa, to ściana wykonana z betonu lub żelbetu, formowana w szczelinie wykopanej w gruncie. Wykonanie ściany szczelinowej obejmuje prace przygotowawcze, wykonanie murków prowadzących (1), głębienie szczeliny w osłonie zawiesiny iłowej (2,3), wstawienie elementów rozdzielczych i zbrojenia (4), betonowanie oraz prace wykończeniowe (5).  Ściany szczelinowe są obecnie często stosowanymi obudowami głębokich wykopów, z uwagi na dużą sztywność oraz możliwość wykorzystania ich zarówno jako ściany podziemia oraz fundament budynku. Wykonuje się je do głębokości nawet 25-30 m. Najczęściej stosowane grubości ścian szczelinowych wynoszą 60 lub 80 cm (wyjątkowo stosuje się ściany o innej grubości np. 50 lub 100 cm). 

Fundament –  przekazujący na podłoże gruntowe całość obciążeń budowli lub maszyn (w przypadku fundamentu pod maszynę, urządzenie) wykonany z , , murowany z  lub kamieni, rzadziej z drewna (budowle lekkie). Pod wpływem przekazywanych obciążeń dochodzi do odkształceń gruntu, co z kolei powoduje osiadanie budowli. W związku z tym, dobór odpowiedniego rozwiązania fundamentu (sposobu posadowienia budynku) ma zapewnić:

minimalne i równomierne osiadanie budowli oraz jej stateczność właściwą głębokość posadowienia (na warstwie gruntu o odpowiedniej nośności i poniżej głębokości przemarzania gruntu) łatwość wykonania zabezpieczenie budowli przed zawilgoceniem Podział fundamentów z uwagi na sposób posadowienia  Bezpośrednie – przekazujące obciążenia bezpośrednio na grunt:

ławy fundamentowe (pod  lub szeregiem słupów) ; stopy fundamentowe (pod , ); płyty fundamentowe; ruszty fundamentowe (stosowane na gruntach słabonośnych w celu zwiększenia sztywności); skrzynie fundamentowe (stosowane na terenach szkód górniczych); bloki fundamentowe (najczęściej przyczółki mostowe) Pośrednie – przekazujące obciążenie pośrednio: pale fundamentowe Podział pali ze względu na sposób pracy pale normalne – przekazują obciążenie na grunt przez tarcie na pobocznicy i opór pod stopą pala pale zawieszone – przekazują obciążenie na grunt przez tarcie na pobocznicy pala pale stojące – przekazują obciążenie na grunt przez stopę pala (np. pale oparte stopą na skale) studnie fundamentowe kesony (wykonywane poniżej poziomu wody) ściany szczelinowe/barety kolumny słupy

Pale CFA (ang. Continuous Flight Auger) znane Polsce pod nazwą pale FSC (Formowane Świdrem Ciągłym) to pale wiercone, wykonywane przy pomocy świdra ciągłego osadzonego na rurowym rdzeniu. Wykonanie pali CFA polega na pogrążaniu świdra ruchem obrotowym na żądaną głębokość. Po jej osiągnięciu do świdra wpompowuję się mieszankę betonową, która działając pod ciśnieniem wypycha ostrze tracone szczelnie zamykające rdzeń świdra. Podczas podnoszenia świdra beton pod ciśnieniem dokładnie wypełnia trzon pala CFA, dzięki czemu uzyskujemy bardzo dobry kontakt pala CFA z gruntem na pobocznicy. Po zakończeniu betonowania do świeżej mieszanki wprowadza się zbrojenie wykonane wcześniej w zakładzie prefabrykacji, zgodnie z projektem. Dzięki zastosowaniu rdzenia rurowego o dużej średnicy możliwe jest również wprowadzenie kosza zbrojeniowego przed podaniem betonu co ułatwia zbrojenia pali CFA o znacznej długości.

2. Zastosowanie pali CFA Pale CFA stosowane są najczęściej w gruntach spoistych twardoplastycznych i niespoistych o wysokim stopniu zagęszczenia. Technologia jest stosunkowo tania w wykonaniu w stosunku do uzyskiwanej nośności pala. Bezwibracyjne wykonanie pozwala zastosować pale CFA w pobliżu istniejących budynków. 3. Parametry techniczne pali CFA (nośność pali CFA/średnice pali CFA) Wykonujemy pale CFA: - średnice: ø300, ø400, ø500, ø600 m  - długość maksymalna: 30 m - nośność: do 2000 kN (w zależności od warunków gruntowych)

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed