Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Celem ćwiczenia jest ugruntowanie znajomość parametrów linii przesyłowych oraz wiedzy z zachowania się fal elektromagnetycznych w liniach przesyłowych, jak również zaznajomienie z praktycznymi metodami pomiaru podstawowych parametrów fali elektromagnetycznej za pomocą linii pomiarowej.
Opis badanego układu
Linia przesyłowa (prowadnica falowa) jest to układ powierzchni granicznych różnych materiałów, umożliwiający skierowany przepływ energii pola elektromagnetycznego.
Sposobem opisu linii przesyłowych jest opis obwodowy. Dowolną linię przesyłową w opisie obwodowym przedstawiamy za pomocą układu zastępczego w postaci linii dwuprzewodowej. Linia przesyłowa obciążona odbiornikiem energii o impedancji wejściowej Zk. Zakładamy liniowość odbiornika energii oraz bezstratność linii przesyłowej.
Odległość l od odbiornika energii będzie odmierzana od płaszczyzny odniesienia T, traktowanej jako płaszczyzna wejściowa. Napięcie i prąd w odległości l od wejścia odbiornika wyznaczyć można w oparciu zależności:
Ul=Up-exp-jβl+U0expjβl
Il=Ipexp-jβl+I0exp(jβl)
Jedna z wielkości charakteryzujących wpływ obciążenia na proces propagacji fali w linii przesyłowej jest współczynnik odbicia Γk, zdefiniowany jako stosunek zespolonych amplitud odbitych i padających fal prądowych lub napięciowych, określonych w płaszczyźnie T tzn. dla l = 0:
Γk=U0Up=-I0Ip
Metoda widełkowa
Dokładność wyznaczenia argumentu współczynnika odbicia decyduje dokładność pomiaru położenia minimum napięcia. W celu zwiększenia dokładności wyznaczenia minimum napięcia stosuje się tzw. metodę widełkową. Metoda ta polega na pomiarze szerokości minimum przez ustalenie położeń sond L1 i L2 z obu stron minimum napięcia, przy których wskazania woltomierza są jednakowe. Położenie minimum jest średnią arytmetyczną wartości L1 i L2:
Pomiar długości fali propagującej się w linii przesyłowej
Do wyznaczenia argumentu współczynnika odbicia konieczna jest znajomość długości fali w linii pomiarowej λf. Liczymy to z częstotliwości generatora oraz parametrów linii. Pomiar długości fali może być zrealizowany jednocześnie z pomiarem położenia pierwszego zera napięcia l01 linii zwartej. W tym celu należy określić położenie następnego zera następnego zera napięcia l02 i obliczyć długość fali w linii z zależności:
λf=2l02-l01