Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
1. Przedstaw:
a)- funkcje i położenie mięśnia dwugłowego ramienia –składa się z dwóch głów - głowy długiej oraz głowy krótkie. Przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki. Głowa krótka rozpoczyna się przyczepem ścięgnistym położonym na wyrostku kruczym . Ku dołowi obie głowy mięśnia dwugłowego ramienia łączą się we wspólny . W części dystalnej, powyżej stawu łokciowego mięsień wytwarza dwa łącznotkankowe ścięgna: powierzchowne, płaskie - mięśnia dwugłowego ramienia przechodzące w powięź przedramienia oraz właściwe ścięgno przyczepione do guzowatości .
Funkcja - Mięsień dwugłowy ramienia działa na dwa stawy: i . W stawie ramiennym mięsień podnosi ramię do przodu. Dodatkowo głowa długa odwodzi ramię i obraca do wewnątrz, a głowa krótka przywodzi ramię. W stawie łokciowym mięsień dwugłowy ramienia jest zginaczem oraz najsilniejszym mięśniem odpowiedzialnym za odwracanie przedramienia i ręki.
b)-zakres unerwienia nerwu kulszowego - Jego część piszczelowa unerwia zginacze , z wyjątkiem głowy krótkiej mięśnia dwugłowego uda, oraz część przywodziciela wielkiego, przyczepiająca się na kłykciu przyśrodkowym kości udowej. Od części strzałkowej nerwu odchodzą gałęzie do głowy krótkiej mięśnia dwugłowego i do stawu kolanowego.
c)-budowę i funkcje mięśnia czworogłowego uda - Cztery działające niezależnie głowy posiadają oddzielne przyczepy początkowe i wspólny przyczep końcowy. Przyczep początkowy: kolec biodrowy przedni dolny (m. prosty, przednia i boczna strona kości udowej), -przyczep końcowy: guzowatość piszczeli (poprzez rzepkę i jej wiezadlo). Przyczep koncowy: -(mięsień prosty uda) przyczepia się do kolca biodrowego przedniego dolnego, do górnego brzegu panewki i dochodzi do wspólnego ścięgna; - ) - do wargi przyśrodkowej kresy chropawej i dochodzi do wspólnego ścięgna; - ) - do przedniej powierzchni trzonu k. udowej obejmując 2/3 górne przedniej powierzchni trzonu i do kresy międzykrętarzowej oraz do wspólnego ścięgna; - ) - do wargi bocznej kresy chropawej, do bocznej powierzchni krętarza większego, do części bocznej kresy miedzukretarzowej, do przegrody międzymięśniowej bocznej.
2. Jakie naczynia krwionośne:
a)-mogą ulec uszkodzeniu przy urazach kości ramiennej,
-b)służą do badania tętna na kończynie dolnej –tętnica podkolanowa
-c)mogą być wykorzystane do pobrania krwi tętniczej - tętnica promieniowa lub udowa
3. Wymień kości tworzące:
a)-miednice kostna - Każda z kości miednicznych składa się z: ; ;
b)-staw łokciowy - jest łączącym z . Jest stawem złożonym z trzech połączeń objętych wspólną : część ramienno-łokciowa, ramienno-promieniowa, promieniowo-łokciowa.
c)-staw kolanowy. - największy staw ustroju ludzkiego. Łączący dwie kości - staw udowo-piszczelowy (pomijając ). Do stawu kolanowego zalicza się również oraz .
4. Przedstaw:
a)- rodzaje ruchów wykonywanych w stawie ramiennym - Ruchy odbywają się w trzech płaszczyznach: zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie, ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i na zewnątrz.
b)- w jakich stawach wykonujemy ruch nawracania i odwracania - Staw łokciowy
c)- struktury które mogą ulec uszkodzeniu przy urazach obojczyka.
5. Wyjaśnij pojecie:
-a)ścięgno Achillesa,- inaczej ścięgno piętowe jest to i . Mięsień brzuchaty łydki przechodzi w szerokie płaskie ścięgno, które łączy się ze ścięgnem mięśnia płaszczkowego wytwarzając ścięgno piętowe (Achillesa). Przyczep tego ścięgna znajduje się na guzie . Przyczepia się na dolnej i tylnej chropowatej powierzchni tego guza, między górna częścią a ścięgnem znajduje się obszerna .
b) kanał nadgarstka – Ograniczenia od strony łokciowej -wyniosłość, łokciowa nadgarstka (utworzona przez kość grochowatą i haczyk k. haczykowatej); od strony promieniowej – wyniosłość promieniowa nadgarstka
(utworzonaprzez..guzek k łódeczknwatej i guzek k. Czworobocznej); od strony grzbietowej – sulcus carpi,(utworzony przez oba szereg kości nadgarstka); od strony dłoniowej - troczek zginaczy
Zawartość : 1). nerw pośrodkowv; 2). 1 ścięgno m. zginacza długiego kciuka; 3). 4 ścięgna m. zginacza powierzchownego palców 4.) 4 ścięgna m. zginacza głębokiego palców; 5.) pochewka maziowa otaczająca ścięgno zginacza długiego kciuka ; 6). pochewka maziowa otaczająca wszystkie ścięgna zginaczy palców (powierzchownego i głębokiego)
-c)staw skokowy górny- inaczej staw skokowo-goleniowy, , złożony. Odpowiedzialny za zginanie stopy, poprzez stawanie na palcach oraz jej prostowanie, poprzez stawanie na pięcie. Złożony jest z panewki, którą tworzą dalsze końce oraz , oraz z główki, którą stanowi bloczek kości stawowej.
d)- staw skokowy dolny - inaczej staw skokowo-piętowo-łódkowy, jednoosiowy, złożony. wzmocniona jest : skokowo-piętowym oraz skokowo-goleniowym. Staw ten jest odpowiedzialny za ruchy: odwracania oraz nawracania.
...