Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

 

1.Jakie maszyny określamy mianem maszyn technologicznych? Podać przykłady. urządzenia bezpośrednio biorące udział w procesach wytwarzania części maszyn, ale również bogaty zbiór maszyn wykorzystywanych w poszczególnych branżach wytwórczości: rolnictwie, górnictwie, poligrafii, przemyśle włókienniczym, spożywczym itp.

 

2.Scharakteryzować dwustanowy model eksploatacji, w jakich zakładach jest on praktycznie real? Proces użytkow. maszyny nazyw.cykl zdarzeń związ. z działaniem techn. zdatnej maszyny (urządzenia), a także te zdarz. Związ. ze sterow. oraz bieżącą kontrolą stanu techn., prowadz. w czasie użytkowania przez operatora maszyny..Procesem obsługiwania maszyn nazyw. zdarzenia związane ze sprawdz., utrzymaniem lub odtworzeniem stanu technicznej sprawności maszyny.W procesie tym realizuje się różnorodne formy obsługi urządzenia wyłączonego na  czas obsługi z użytkowania.Zabiegi czyszczenia, konserwacji, smarowania, przeglądów i napraw okresowych, a także wszelkiego rodzaju remonty i naprawy. Działania związane z obsługą urządzenia mogą mieć charakter planowy (systematyczny) lub doraźny (poawaryjny).Ruch ciągły.

 

3.Trójstanowy model eksploatacji maszyn, jakie zawiera on elementy? Ujmując proces eksploatacji w kategoriach czasowych można powiedzieć, że składa się on z:-czasu użytkowania maszyny (urządzenia) Tu(t),-czasu postoju zdatnej do pracy maszyny Tpu(t), -czasu postoju niezdatnej do użytkowania maszyny Tpo(t),,-czasu, w którym wykonuje się konieczną obsługę To(t). czyli: t = Tu(t) + Tpu(t) + Tpo(t) + To(t) Parametry:-wydajność teoretyczną -Qt=P(t)/T2 [szt./min],określa jednost. czas potrzebny na wytworzenie jednostki produktu. wydajność podstawową -Qp=P(t)/Q1+Q2+Q3[szt./min], uwzględnia nieodłączne składniki jałowego czasu pracy wielu maszyn, co oczywiście znajduje swoje odzwierciedlenie w zmniejszonej wydajności. wydajność obliczeniową -Q0=P(t)/Tu+Tp[szt./min],w planowaniu procesów produkcyjnych realizowanych w dłuższych cyklach - tygodniowych, miesięcznych, rocznych. współczynnikiem wykorzystania maszyny. Określa się go najczęściej jako stosunek: Ar=Tu/Tu+Tp Współczynnik ten przybiera wartość w zakresie od 0 do 1, zależną nie tylko od czynników organizacyjnych, ale również od funkcji jaką dana maszyna lub urządzenie spełnia.

 

4.Jakie stosuje się kryteria prawidłowego użytkowania maszyn? techniczne – wynik. z określenia popraw. Wykon. przez maszynę przewidzianych funkcji. W przypadku obrabiarek np. odnoszą się zwykle do wydajności i dokładności prowadzonej na nich obróbki.ekonomiczne -wynikające z ekonomicznych konsekwencji stanu technicz­nego maszyny określającego koszt jej eksploatacji.Kryteria bezpieczeństwa - wynikające ze ściśle określonych warunków BHP użytkowa­nia konkretnych maszyn.

 

5.Wymienić miary użytkowania maszyn i podać przykłady ich zastosowania. miara czasu pracy, [h], stosowana jest zwykle do oceny pracy stacjonarnych silników spalinowych (motogodziny), ciągników rolniczych, obrabiarek, silników lotniczych itp.miara masy (objętości), [kg, tony, m3], stosowana np. do takich maszyn jak koparki (m3 wydo­bytej przez nią ziemi), betoniarki, mieszalniki, młyny, taśmociągi itp. miara liczności, [szt.], może to być liczba cykli wykonanych przez urządzenie np. wtryskarki, kserokopiarki, prasy, gilotyny itp. miara długości, [m, km], stosowana do mierzenia pracy maszyn transportowych (ilość przejechanych kilometrów), krosien tkackich (metry wyprodukowanej tkaniny), ciągarek drutu, walcarek itp.miara kosztu, [zł.], używana często w analizach ekonomicznej opłacalności użytkowania maszyny i wyrażająca koszt użytkowania odnoszony zwykle do wartości efektów pracy maszyny.

 

 

7.Wg jakich kryteriów klasyfikuje się uszkodzenia maszyn?

 

 

 

 

8.Jak określa się tzw. współczynnik bezpieczeństwa maszyny? W jaki sposób można go poprawiać?

 

 

 

9.Jakiego rodzaju zapasy stosuje się w przemyśle? Jaki jest cel ich planowania? Zapasy rzecowe:-ekonmicznie uzasadnione (prawidłowe) sezonowe,-ek.nieuzasa.(nieprawidłowe)zbędne,nadmierne             

 

10.Wymienić i scharakteryzować zasadnicze grupy metod planowania zapasów. Met. statystyczne bazują na założ., że procesy eksploat. powtarzają się cyklicznie. Obliczanie zapasów prowadzi się na podstawie danych z ubiegłych okresów. M.techniczne bazują na obliczaniu wskaźników zapasów na podstawie technicznych charakterystyk użytkowanych maszyn (np. normatywne zużycie paliwa) i założonej intensywności eksploatacji w planowanym okresie.M.techniczno-ekonomiczne są połączeniem metod statystycznych, technicznych i ekonomicznych. Metodami tymi ustala się ekonomiczną wielkość partii dostaw, która powinna być taka aby dla rzeczywistych wielkości zużycia, możliwości transportowych i magazynowych oraz określonych właściwości materiału, zapewnić minimalny koszt związany z zaopatrzeniem.

 

11.Na czym polega metoda Wilsona planowania zapasów i kiedy jest ona przydatna?Jest historycznie najstarszą (1915) metodą planowania zapasów, która umożliwia na drodze rachunkowej określenie optymalnej wielkości partii dostaw. W modelu Wilsona, będącym klasycznym modelem teorii zapasów, strumienie dostaw i zapotrzebowań są zdeterminowane i mają stałe parametry w czasie.W modelu tym przyjmuje się szereg założeń, które ograniczają stosowanie tej metody do planowania zapasów i dostaw, tylko do niektórych przedsiębiorstw. Zakłada się bowiem, że:

1) zużycie zakupywanego asortymentu jest stałe i równomierne w czasie,2) wielkość jednorazowej dostawy q (odnowienie resursu materiałoweego) - jest stała, w całym rozpatrywanym okresie,3) jednostkowy koszt zamówienia kz jest stały i nie zależy od wielkości partii dostaw,4) jednostkowy koszt zaopatrzenia zwany też kosztem zapasu k, jest sumą jednostkowego kosztu zamówienia kz i kosztu magazynowania km 5) kolejne dostawy następują w jednakowych odstępach czasu  6) średni zapas z w magazynie jest równy połowie jednorazowej dostawy

12.Opisać istotę planowania zapasów wg metody stałej wielkości zamówień.Znana też jest pod nazwą metody dwóch pojemników. Idea tej metody polega na tym, że cały zapas określonego asortymentu przechowuje się w dwóch pojemnikach: - jednym, w którym mieści się zapas minimalny, w drugim natomiast lokuje się nadwyżkę. Gdy tylko wyczerpie się zapas w pojemniku drugim, składa się zamówienie na nową partię dostaw.

 

 

 

 

 

 

13. Opisać istotę planowania zapasów wg metody stałego cyklu składania zamówień. Metoda ta polega na przyjęciu dla każdego asortymentu części lub materiałów stałego odstepu czasu między składaniem kolejnych zamówień. Odstęp ten nazywany jest cyklem zamawiania. Wielkość kolejnych zamówień qiokreśla się na taką ilość części zamiennych lub materiałów eksploatacyjnych jaką zużyto od czasu ostatniej dostawyZaletą tej metody jest jednorazowe ustalenie zapasu maksymalnego Zmax, dla warunków, w których intensywność dziennego zapotrzebowania Dz(t) jest mniejsza lub równa Dzmax, a długość cyklu realizacji dostaw nie przekracza Tzdmax.Wadą natomiast jest konieczność każdorazowego obliczania wielkości kolejnych dostaw na podstawie popytu w poprzedzającym zamówienie cyklu oraz ścisłe przestrzeganie terminów składania kolejnych zamówień.

 

14.Na czym polega i jakie ma zalety metoda ABC planowania zapasów.Metoda ta powstała w latach 50-tych w USA i znalazła szerokie zastosowanie, głównie z racji swej prostoty. W metodzie tej uwzględnia się dwa kryteria podziału zapasów:- udział danego asortymentu w ogólnej ilości i wartości zapasów- częstotliwość dokonywania zamówień.Idea metody polega na tym, że całość zapasów dzieli się na trzy grupy A(5-10-70-80), B(20-20) i C70-75-5-10).

 

15.Co wchodzi w zakres działań określanych "gospodarką remontową" w przedsiębiorstwie?

a)- konserwacji, polegającej na bieżącej obsłudze zmianowej, wykonywanej przez operatora,b)- obsługi międzyremontowej, będącej domeną działania służb utrzymania ruchu,c)- okresowych przeglądów technicznych,d)- remontu bieżącego,e)- remontu średniego,f)- naprawy głównej czyli remontu kapitalnego

 

16. Jakie cele realizują w przedsiębiorstwie służby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu?

Zajmują się obsługą międzyremontowa polega na doraźnym usuwaniu nieprawidłowości w działaniu maszyn, niesprawności w układach sterowania i wykonywaniu drobnych napraw.

 

17 System PZR został wpr. w polskim przem. w 1967 roku.Opiera się on na 4 głównych zasadach:-przestrzeganie norm praw.użytk.maszyn i wyk.w czasie użytkow. niezbędnych czynności kons.,-wyk.rem.po określonej z góry liczbie godzin pracy i w kolejności wynik.z przyjętego cyklu remontowego,-ustalenie wyk. rzeczowego zakresu planowanych remontów tak, aby przywracały one maszynie pierwotny resurs pracy,-ustalenie stat. normatywów remontowych, tak pod względem zakresu robót, ich pracochłonności, jak i kosztu - jako wielkości  wyjśc. przy ustalaniu planu rem.W systemie PZR podstawowe znaczenie planistyczne i organizacyjne ma cykl rem., który jest okresem między 2 remontami kapitalnymi, lub od zainstalowania nowej maszyny do pierwszej jej naprawy głównej. Rem.kapitalne (K) zawiera:9 przeglądów (P),6 rem.bieżących (B),2 rem. średnie (S).

 

18 Do zalet systemu PZR należy:- akcent.profilaktyki, a tym samym opóźnienie zużycia,- preferowanie rem.o mniejszym zakresie rzecz.,

łatwe i przejrzyste plan. całej działalności remont.Wady systemu PZR:-nie można zastosować go do maszyn jednostk. lub m.wchodzących w skład

większych, powiązanych ze sobą struktur maszy.np. ESP,-nie można zastosować go do maszyn wyposażonych w rozbudowane systemy elektrycznego lub elektroni., hydraul.względnie pneumaty. sterowania, - stosunkowo wysokie koszty, ponieważ remont p-z nie zawsze jest technicznie uzasadniony.

 

19.SRP(poprzegląd.)stos.się głów. w zakładach przem.o ruchu ciągłym.Zapewnia ciągłość bezawaryjnego ruchu maszyn i odpowiednie przygot. organizacyjne i techniczne do wykonania remo. w jak najkrót­szym czasie.System SRP polega na okresowej weryfikacjno-remontowej kontroli maszyn, remont zaś na wymianie kompletnych zespołów lub podzespołów. Procedura postępowania w tym systemie:1.Masz do przeglądu typuje operator,2. W czasie przeglądu określa się zakres i rodzaj niezbędnych działań profilaktyczno-remontowych, dokonując jedynie drobnych napraw.3.Masz. dalej się użytkowuje, przygotowując w tym czasie niezbędne części zamienne i materiały.4.Rem. poprzegląd. polega na szybkiej wymianie zakwestionowanych  części i kompletnych zespołów.Dokonuje się tego w miejscu pracy.5.Poza masz. Przepr. się weryfikację i regenerację części oraz remont podzespołów i zespołów, co ma na celu ich przygotowanie jako zapasu do następnych remontów.

 

20.Co jest istotą systemu remontów modułowych? W jakich przypadkach można go stosować? SMR gosp.rem. prowadz. systemem modułowych remontów ma char. prewencyjny i opiera się na zalozeniu że:- znany jest rozkład prawdo. czasu poprawnej pracy istotnych niezawodnościowo element., wchodzących w skład danego modułu,- koszty i straty związane z remontem prewencyjnym są mniejsze od kosztów i strat ponoszonych przy remoncie poawaryjnym,

Stosowanie go bêdzie polegało na:-wytypowaniu maszyn, które mają nim być objęte,- zidenty.w nich istotnych niezawodnościowo elementów i statystyczne wyznaczenie ich charakterystyk niezawodno.,-sporządzenie harmon.rem. modułowych, przy założonym prawdopo.poprawności działania moduów,- kontrolowaniu realizacji remontów i stanu zapasu części samej naprawy, regeneracji, lub regulacji uszkodzonego modułu.Warunkiem efektywnoœci dzia³ania systemu SMR jest zapewnienie ciągłej rotacji modu³ów, co ma miejsce przy eksploatacji dostatecznie du¿ej liczby urz¹dzeñ tego samego typu w danym przedsiêbiorstwie, lub funkcjonowaniu specjalistycznych zakładów remontujących moduły na rzecz kilku, pokrewnych przedsiêbiorstw, z którymi ma zawarte stosowne umowy. System ten znalaz³ zastosowanie w przemyœle w³ókienniczym i w górnictwie.

 

21.Jakie stosuje się organizacyjne formy przeprowadzenie remontu kapitalnego maszyn?- w zakładzie produ. masz. Dostar. przez użytk. maszy do rem. rozbiera się na części, na wyspec. do przeprowadzania napraw głównych wydz. u producenta.Pracochłonność i koszty remontu są stosunkowo niskie. Masz. po wykonaniu remontu musi spe³niaæ warunki jej odbioru technicznego (WOT), takie same jak maszyna nowa.- w specjalistycznych bazach remontowych. Każda branża przemysł. tworzy dla potrzeb remontowych użytkowanych w tej branży maszyn, specjalistyczne bazy remontowe, zorganizowane pod k¹tem œciœle okreœlonych typów maszyn np. bazy remontowe tokarek, frezarek itp. Potrzebne do remontu czêœci zamienne powinny byæ dostarczone przez producenta (ów).- wykonywane przez wydziały remontowe zakladów przemys³owych.  Są one nastawione na remonty kapitalne wszystkich typów maszyn i urządzeñ, pracując. w danym zakładzie. Remonty wykonuje siê w technologii produkcji jednostkowej, a w mniejszych zak³adach nawet systemem rzemieœlniczym.

 

22.Ekonomiczna granica kosztow na rem.kapit.rem kap.będzie opłacalny kiedy k=km – kp będzie dodatnie. Km –wartość nakładów na remont kapitalny,

Kp-kosztorysowy koszt tego remontu.

 

 

 

 

 

 

23.Amortyzacja jest to ta część wartości począt., która już została przeniesiona na nowo wytworzony wyrób (wliczona w cenê dóbr wytwarzanych w okresie amortyzacji przez maszynê). Jest to jak gdyby wartość zużycia liczona w jednostkach wart. Pocz., czyli suma odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od chwili oddania maszyny do u¿ytkowania do chwili, w której wartoœæ tej amortyzacji chcemy okreœliæ, pomniejszona o nak³ady przeprowadzonych w tym okresie remontów danej maszyny..A = n· i· Wp /n - liczba lat dotychczasowej amortyzacji, i - stopa procent.

Wartoœæ niezamortyzowana Wn, jest to czêœæ wartoœci Wp, pomniejszona o amortyzację                           

 

24.Kryteria dodatkowe przy opłacalności remontu.-połączenie remontu kapit.z możliwością modernizacji obiektu,-stopieñ moralnego zu¿ycia maszyny,-stopę inflacyjną,-wartość likwidacyjną maszyny,-wykorzyst. maszyny zgodnie z przeznacz.,organizac-techniczny poziom gospodarki konserwacyjno-remontowej.

 

25.Angielska metoda opłacalnośći remmontu kap.polega na rejestrze rocznych kosztów utrzymania K0 i dodawaniu do kosztów nabyciaWp co pozwala na określeniu przeciętnych rocznych kosztów utzrzymania              K0p. Jeżeli K0 zrówna się z K0p to jest kp nieopłacalny.

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed