Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Oczyszczanie roślinno-gruntowe(gruntowo-roślinne), To oczyszczalnie hydrobotaniczne wykorzystujące do oczyszczania ścieków roślinność wodną taką jak: trzcina pospolita, pałka wodna, sit, tatarak, lilie i irysy wodne, hybrydy, wierzby, babka wodna, oczerety, rzęsa wodna. Najwięcej składników pokarmo-wych w swojej biomasie potrafi skumulować rzęsa wodna, dla-tego jest ona rośliną często wykorzystywaną do oczyszczania ścieków.   Makrofity są dobrze przystosowane do życia w środowisku wodnym. Posiadają  siec przestrzeni powietrznych, które umożliwiają dyfuzyjny transport tlenu  z atmosfery przez lisie i łodygi do korzeni i kłączy w glebie pod wodą. Te powo-dują uwalnianie tlenu do gleby co powoduje tworzenie lokal-nych mikrosfer tlenowych wokół podziemnych części roślin.

Równoczesne występowanie stref tlenowych i beztlenowych, gdzie rozwijają się specyficzne, heterotroficzne mikroorga-nizmy, zwiększa efektywność oczyszczania. W zależności od potencjału redox wyróżnia się strefy : - przemian N i amoniakal-ną ( dyfuzja amoniaku do atmosfery, nitryfikacja, denitryfikacja oraz uwalnianie N2 lub NO2),  - siarkowodorową (następuje strącanie nierozpuszczalnych siarczków MC),  -  metanową ( rozkładane są węglowodory chlorowane i pestycydy chloropo-chodne).  Oczyszczalnie roślinno- gruntowe  stanowią II stopień oczyszczania, są to budowle umieszczone w sztucznie wykona-nej niecce odizolowanej od gruntu folią, gliną, iłem lub bento-nitem. Nieckę wypełnia się żwirem wymieszanym z piaskiem lub specjalna mieszanką glebową z dodatkiem substancji che-micznej wspomagającej usuwanie fosforu.Odbiornikiem oczysz-czonych  ścieków może być staw usytuowany na terenie gos-podarstwa, który spełnia jednocześnie rolę III stopnia oczysz-czania. Oczyszczanie powinno być poprzedzone oczyszczaniem wstępnym ( I stopień oczyszczania) w osadnikach Imhoffa, osadnikach gnilnych lub osadnikach wstępnych innego typu.

Oczyszczalnie roślinno- gruntowe- zalety:-umożliwiają oczyszczanie ścieków w warunkach podobnych do naturalnych ekosystemów bagiennych, co wiąże się z wysokim stopniem usuwania związków biogennych i substancji organicznych,-są proste w obsłudze i eksploatacji, - odporne na nierównomierny dopływ ścieków  Oczyszczalnie roślinno- gruntowe- wady:

- duża powierzchnia jednostkowa( dlatego nie można wykorzys-tywać tej oczyszczalni w miastach).  Usuwanie zanieczyszczeń polega na:-wykorzystaniu mikrobiologicznych procesówSorpcji zanieczyszczeń,  -chemicznych reakcjach utleniająco- redukcyj-nych,   - biologicznej aktywności roślin wodnych gł.makrofitów.

W zależności od przepływu ścieków wyróżnia się: - system z powierzchniowym przepływem wody- poziom wody ponad powierzchnią gruntu,  - system o podpowierzchniowym przepływie wody- przepływ przez grunt lub złoże o głębokości 0,6- 1,2 m. Przepływające ścieki oczyszczają się przez filtrację, sorpcję ale głównie przez rozkład mikrobiologiczny.

 

Wyróżnia się 2 odmiany tego systemu:  *Złoże żwirowe z roślinnością bagienną- system korzeniowy aktywny w okresie wegetacyjnym , błona biologiczna aktywna cały czas. *Filtry gruntowe ze strefą korzeniową roślinności bagiennej.Wyróżnia się 2 rodzaje złóż:  - o przepływie pionowym,  - o przepływie poziomym ( złoża o głębokości na dopływie ok. 0,6 m zależnie od nachyle-nia dna złoża i jego długości , jako wypełnienie stosuje się żwir płukany o granulacji 5-10 mm, 6-12 mm, 3-6 mm. Do rozpro-wadzenia ścieków stosuje się rury z trójnikami, rury pionowe z ruchomą nasadką z przelewem trójkątnym . Rozprowadzenie ścieków odbywa się w warstwie szerokości 0,5 m z kamieni o wymiarach 50- 200 mm umieszczonych w koszu z siatki. Do uszczelniania niszy wykopu pod złoże stosuje się folie, bentonit lub inny materiał ilasty.  W tego typu oczyszczal-niach uzyskuje się następujące stopnie redukcji: BZT5: 57 %, ChZT: 73 %, Nog: 41 %, siarka: 80 %, Pog: 3 %.  Roślinność, która może być wykorzystana w tego typu oczyszczalniach to m.in trzcina pospolita i wierzba.  *Oczyszczalnia wierzbowa- przykład: I st.  oczyszczania- podczyszczenie ścieków w dwukomorowym osadniku gnilnym.  II st. oczyszczania- filtr gruntowo- roślinny (np. o pojemności 180 m3) wykonany jako niecka, której dno i skarpy uszczelnione są folią z tworzywa sztucznego, wypełnienie to rodzimy grunt przepuszczalny, filtr obsadzony wierzba Salix viminalis.  III st. oczyszczania- staw będący odbiornikiem oczyszczonych ścieków.  *Oczyszczalnia trzcinowa- przykład:  I st.  oczyszczania- 3- komorowy betono-wy osadnik gnilny.  II st. oczyszczania- filtr glebowo- korze-niowy umieszczony w wyfoliowanym wykopie, złoże wypeł-nione gruntem rodzimym lub torfem, słomą, korą bentonitem, opiłkami żelaza, złoże obsadzone trzciną. III st. oczyszczania- staw będący odbiornikiem oczyszczonych ścieków. Zimą wyschnięta trzcinę zaleca się usuwać aby skumulowane związki nie wróciły do środowiska. Nasadzenia wierzbowe należy przycinać, nowe pędy odbijają . Trzcina jest wykorzystywana raczej w budowie ponieważ nie nadaje się na kompostowanie ze względu na powolny rozkład i nieodpowiedni stosunek azotu do fosforu. Stosując wierzbę otrzymuje się lepsze efekty oczyszczania:  BZT5: 72 %, ChZT: 88 %, Ncałk: 60 %, Namonowy: 50 %, P: 90 %. Sama roślinność nie oczyszcza ścieków. W odzie są tez mikroorganizmy rozkładające ścieki. Rośliny są śliskie ponieważ wytwarza się na nich błona biologiczna- dzięki niej ścieki się rozkładają i powstają  związki prostsze np. azotany. Woda staje się bogata w  związki pokarmowe dla roślin. Zawiesiny są usuwane w wyniku sedymentacji i filtracji. Azot ogólny eliminowany jest w wyniku procesu: amonifikacji, biologicznej nitryfikacji ( Nitrosomonas i Nitrobacter), denitryfikacji, utlenianiu się amoniaku, poborowi przez rośliny, adsorpcji w glebie.  Fosfor w tych oczyszczalniach nie może być zatrzymywany przez sorpcję tylko metodami chemicznymi- solami żelaza i glinu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piaskowe lub glebowo - roślinne oczyszczalnie poprzedzone osadnikiem gnilnym. Wśród tego typu oczyszczalni można wy-różnić wiele wariantów. Rozpoczynając od najprostszychfiltrów piaskowych, poprzez filtry glebowe porośnięte roślinnością, aż do oczyszczalni z filtrem roślinno-glebowym i stawem denitry-fikacyjnym. Wszystkie te obiekty są zwykle odizolowane od podłoża za pomocą folii stawowej lub odpowiedniej grubości warstwy gliny. Istnieje jeszcze inny podział takich technologii, na filtry o poziomym lub pionowym przepływie ścieków. Bardziej korzystnym rozwiązaniem ze względów hydraulicz-nych jest pionowy kierunek przepływu (z góry złoża na dół), który charakteryzuje się większą sprawnością na przestrzeni czasu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się być oczyszczalnia z filtrem glebowym i stawem denitryfikacyjnym, zwana roślinno-stawową. W takim obiekcie ścieki są najpierw wstępnie oczyszczane w osadniku gnilnym (na który można zaadaptować istniejący szczelny zbiornik (tzw. szambo), następnie przesączają się przez odizolowany od podłoża filtr roślinno- glebowy i w ostatniej fazie oczyszczania trafiają do stawu, który powoduje dalsze oczyszczanie wód pościekowych. Takie rozwiązania stosowane na terenach wiejskich mają wiele dodatkowych zalet, m.in. możliwość wykorzystywania wody ze stawu do nawadniania pobliskiej zieleni (trawników, drzewek, kwiatów), takie stawy stają się miejscem do życia dla różnych gatunków płazów i roślin wodnych (co zwiększa bioróżnorod-ność terenu), można w nich prowadzić hodowlę ryb ozdobnych i zagospodarować na sposób przyjemny dla oka, jako miejsce w pobliżu którego chętnie się odpoczywa. Dodatkowe zainstalo-wanie małej fontanny lub kaskady i posadzenie kwiatów spra-wia, że konieczny na wsi obiekt technologiczny - oczyszczalnia ścieków - może stać się miejscem idealnie wkomponowanym w krajobraz wsi, nie pozwalający na pierwszy rzut oka się domyś-lić, że mamy do czynienia z oczyszczalnią.

Właściwości ścieków bytowo gospodarczych.  odczyn pH , sucha masa % sucha m. organiczna %sm  azot ogólny %sm  azot amonowy %sm  fosfor ogólny %sm  magnez %sm  wapń %sm  chrom mg/kg sm  cynk mg/kg sm kadm mg/kg sm  miedź mg/kg sm nikiel mg/kg sm ołów mg/kg sm  rtęć mg/kg sm 

 

3.OSADNIKI Nazywamy obiekty lub urządzenia służące do wydzielania ze ścieków zawiesin łatwo opadających.Osadniki maja zastosowanie:1. Jako urządzenia lokalne: -dla indywidu-alnych posesji lub grup budynków, gdy brak kanalizacji ogólnej
-w celu podczyszczania ścieków z zakładów przemysłowych i usługowych przed wpuszczeniem ich do kanalizacji miejskiej, zwane potocznie łapaczami szlamu, odmulaczami. 2. Jako element procesu oczyszczania ścieków miejskich(osadniki wstępne, pośrednie, wtórne) 3. Do podczyszczania ścieków burzowych.  Działanie osadników opiera się na procesie sedy-mentacji. W zależności od charakteru i stężenia zawiesin rozróżnia się trzy typy sedymentacji:1. Sedymentacja odrębnych cząstek- dotyczy to zawiesin ziarnistych występujących w ściekach w niskich stężeniach. Większość2. zawiesin opada jako odrębne cząstki. 3. Sedymentacja zawiesin kłaczkowatych- ten typ występuje często w surowych ściekach miejskich i licznych ściekach przemysłowych, gdy zawierają one niewielką ilość4. zawiesin. 5. Sedymentacja strefowa- występuje wówczas, gdy mamy do czynienia z wysokim jednorodnym zawiesin kłaczko-watych. Przykładem sedymentacji strefowej jest opadanie osadu czynnego, skłaczkowanych zawiesin typu chemicznego lub pulpy w ściekach papierniczych. Opadające kłaczki zlepiają się, tworząc kożuch. Proces opadania charakteryzuje się trzema strefami: strefę opadania-, gdy cząsteczki opadają swobodnie z dużą prędkością strefę przejściową- opadające cząsteczki zaczy-nają wywierać nacisk na cząstki leżące niżej, następuje spadek prędkości spadania strefę zagęszczenia- tworząc się, gdy duże stężenie zawiesin powoduje mechaniczne podtrzymywanie cząstek przez cząstki opadłe wcześniej. Nowym elementem, wyrazem nowszych tendencji w poglądach na oddzielanie zawiesin jest sedymentacja wielostrumieniowa, która polega na przepuszczaniu dopływających ścieków przez system równoległych rur, płyt,czy półek, zazwyczaj nachylonych do poziomu, w których następuje osadzanie się zawiesin.
Na przebieg sedymentacji ma wpływ wielu czynników, mogą one wspomagać lub utrudniać sedymentację.W celu wspoma-gania sedymentacji stosuje się czynniki dodatkowe, czyli:
1. Wstępną flokulację zawiesin, która jest zjawiskiem mieszania ścieków. Łagodne mieszanie powoduje większą częstotliwość2. zderzeń i kontaktowanie się drobnych zawiesin, dzięki czemu następuje tworzenie się dużych kłaczków szybciej opadających i wydzielanych ze ścieków. Flokulację można podzielić na: tzw. flokulację powietrzną, powodowaną wskutek mieszania ścieków powietrza; flokulację mechaniczną, prowadzoną przy użyciu mieszaczy mechanicznych ( mieszadeł łopatkowych, turbino-wych oraz śrubowych 3. Dodatki koagulantów- dodawanie ich może być4. uzasadnione wspomaganiem pracy urządzeń. Koa-gulantami stosowanymi w oczyszczaniu ścieków są sole żelaza i glinu. 3. Dodatki polielektrolitów- korzyści z ich dodawania to polepszenie sedymentacji zawiesin w ściekach. Polielektrolity przyśpieszają tworzenie się kłaczków Do czynników utrudnia-jących sedymentację zaliczamy: 4. Dodawana ciecz osadową
5. Detergenty 6. Nadmierne turbulencje w obiektach poprze-dzających osadniki 7. Wpływy klimatyczne
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIASKOWNIK Zanieczyszczenia mechaniczne, mineralne generalnie są niezagniwalne, posiadają większą prędkość opa-dania niż zawiesiny zagniwalne, organiczne i składają z cząstek ziarnistych. W ich skład wchodzi żużel, piasek, drobne kamie-nie, zmielona kawa itd. które generalnie nazywa się piaskiem. Usuwanie pisaku ze ścieków zachodzi w urządzeniach zwanych piaskownikami i zabezpiecza kolejne obiekty oczyszczalni przed: *zapychaniem rurociągów *zacieraniem mechanicznym elementów pomp, a tym samym ich zużyciem, *kumulacją piasku w komorach napowietrzania i komorach fermentacji prowadzących do zmniejszenia ich pojemności czynnej.
Podstawowym zadaniem piaskowników jest rozdzielenie za-wiesin mineralnych od organicznych , które maja być oddzie-lone w osadniku wstępnym. W większości piaskowników pręd-kość przepływu ścieków wynosi 0,3 m/s co gwarantuje zatrzy-manie piasku pozbawionego zanieczyszczeń organicznych. Prędkości mniejsze przyczyniają się do sedymentacji także zawiesin organicznych, natomiast prędkości przekraczające 0,3 m/s powodują wypłukanie piasku z komór piaskownika.  W zatrzymanych zanieczyszczeniach mineralnych nie powinno być więcej niż 10% (wagowo) zanieczyszczeń organicznych. Piasek usuwany jest ze ścieków w wyniku procesu sedymentacji w zbiornikach o kształcie w rzucie: kwadratowych, prostokątnych, okrągłych lub hydrocyklonach w wyniku działania sił odśrod-kowych. Wyróżnia się typy piaskowników: *piaskowniki po-ziome podłużne oczyszczane ręcznie lub mechanicznie.

*piaskowniki napowietrzane ze zgarniaczem zgrzebłowym, *piaskowniki o przepływie pionowo-wirowym (tzw. Piasko-wniki Geigera)  Piaskowniki oczyszczane ręcznie stosowane są tylko na oczyszczalniach bardzo małych. Zbudowane są z przy-najmniej dwóch , równoległych , wydłużonych komór, które są wyposażone w urządzenia do stałej prędkości przepływu na sta-łym poziomie 0,3 m/s , niektóre piaskowniki posiadają w dnie komorę do magazynowania zatrzymanego piasku, natomiast wszystkie inne posiadają drenaż do opróżniania reaktora przed przystąpieniem do wybierania piasku. Piaskowniki oczyszczane mechanicznie  są to najczęściej zbiorniki prostokątne w postaci wydłużonego koryta przekroju poprzecznym prostokątnym, trapezowym lub parabolicznym. Ich minimalna długość wynosi 18 m, co wynika z minimalnego przetrzymania ścieków w ko-morze- 60 s oraz zadanej prędkości przepływu- 0,3 m/s Więk-szość z nich posiada urządzenia do utrzymania stałej prędkości przepływu ,mechanizm do zgarniania zgromadzonego na dnie piasku oraz urządzenie do usuwania piasku. Piaskowniki w kształcie w rzucie kwadratowym lub okrągłym, stosowane są rzadziej, wyposażone są w obrotowy zgarniacz do usuwania piasku. Ścieki pozbawione na kratach większych zanieczysz-czeń pływających doprowadzane są z jednego boku piaskow-nika lub w jednym punkcie na jego obwodzie. Ze studzienki piasek transportowany jest za pomocą pionowego przenośnika kubełkowego lub nachylonego przenośnika śrubowego do klasyfikatora piasku lub płuczki, gdzie następuje oddzielenie zawiesin organicznych i piasku. piasek doprowadzany może też tu być za pomocą pompy. Na większych oczyszczalniach, gdzie mamy do czynienia z piaskownikami o szerszych komorach , piasek zgarniany jest za pomocą zgarniacza linowego do głównego leja osadowego znajdującego się zwykle na początku komory. Klasyfikator piasku może być wyposażony w urządze-nie o ruchu posuwisto-zwrotnym lub przenośnik śrubowy. Każde z tych urządzeń dodatkowo wyposażone może być w dysze natryskowe do przemywania pisaku.

 

PIASKOWNIKI Kolejnym mechanicznym sposobem oczyszczania ścieków jest metoda z zastosowaniem piaskowni-ków, które służą do usuwania piasku, w którego skład wchodzi żużel, koksik, węgiel, stłuczka szklana, różne nasiona. General-nie cząstek ziarnistych niezagnialnych.Wykorzystanie piaskow-ników wiąże się z procesem sedymentacji.Wyróżniamy kilka rodzajów piaskowników np.: 1. Piaskowniki o przepływie poziomym poziome- budowane najczęściej w kształcie koryt przepływowych o prostokątnym, trapezowym lub parabolicz-nym przekroju poprzecznym. Piaskowniki poziome są najbar-dziej użyteczne i szeroko stosowane, można je stosować zarów-no w dużych jak i małych miastach. szczelinowe- zalicza się je do urządzeń o przepływie poziomym z wydzieloną komorą magazynowania piasku. Różnica między piaskownikiem poziomym polega na tym, że piaskownik szczelinowy posiada od 3-5 szczelin poprzecznych w dnie kolektora. Przez szczeliny te wpada do komory magazynowania piasek. Piaskowniki szczelinowe sto...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed