Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
KIEDY MLEKO ZOSTAJE ZASSANE;
Układ korbowy obraca się w lewo – wysuw tłoka z nurnika – zawór ssący otwiera się, w tym czasie zawór tłoczący zamknięty i cylinder wypełnia się mlekiem, gdy z pkt zwrotnego nurnik przesuwa się w prawo to zamknięcie zaworu ss, a otwarcie zaworu tł,, mleko znajduj się w cylindrze przejdzie do komory
LINIA PRZYPORU-jest to prosta styczna do kół zasadniczych współpracujących kół zębatych.
Punkty styku zębów w czasie obrotu układają się na prostym odcinku (E1, E2) zwanym odcinkiem przyporu. Kąt zawarty miedzy tym odcinkiem, a linią styczną do kół tocznych w punkcie tocznym - α, jest zwany kątem przyporu i jest jednocześnie parametrem ewolwe
POŁACZENIA WIELOWYPUSTOWE- to połączenie rozłączne, kształtowe, bezpośrednie
MODUŁ KOŁA ZEBATEGO y=Ms*l./G*Jo
MULTIPLIKATOR- zwieksza predkosc obrotowa w stosunku do predkosci otrzymanje silnika maja predkosc wieksza na wyjsciu niz na wejsciu.
REDUKTOR- przekladnia ktora ma predkosc wieksza na wejsciu niz na wyjsciu ;
PRZEKLADNIA- urzadzenie ktore powoduje zmiejszenie lub zwiekszenie predkosci obrotowej w stosunku do predkosci uzyskiwanej od silnika napedowego.
SPRZEGŁO- element lub zespol elementow ktory sluzy do placzenia walu napedzajacego z walem napedowym i przeniesienie wzgledu na ten wal .
RODZAJE SPRZEGLA: rozłaczne- mozna zalaczyc i wylaczyc podczsa ruchu maszyny ; nierozlaczne- moga byc zalczone i rozlaczone podczas gdy maszyna stoi ; sztywne- jesli kat obrotu walu napedzajacego i kat obrotu wału napedzanego sa sobie rowne; elatsyczne- kat obrorty walu napedzajacego jest inny od katu obrotu walu napedzanego
SPRZEGŁO ODSRODKOWE- na walku osadzona jest obudowa w ktorejjest wirnik , na wirniku sa zbieraki i klocki ulozone swobodnie, sila odsrodkowa dzila na klocek , elemety te zbudowane sa ze stali a na pow. Zew, wylozone materialem ciernym . Pow, dotykowa ma duzy wspolczynnik tarcia w czasie malej predkosci obrotowej sprezyny sciskaja do srodka segmenty.
PRZECIEK WEW W POMPIE ZEBATEJ – pompa skl sie z korpusu i 2 kol zebatych , u dolu- wekscie komora ssaca, u gory- komora wyjsciowa tloczaca. Musi byc szcelnosc pomiedzy kolami a powierzcnia otworu korpusa przeciek nastepuje gdy robi sie luz pomiedzy elemetami pompy jest to przejscie oleju z jednej strefy miedzyzebowej do 2 powoduje to zmniejszenie wydajnosci pompy mozna ja zregenerowac pokrywajac warstwa chromu otwory wew korpusu lib kola wymienia sie na nowe.
JAKOŚĆ- jest miara przydatnosci jakiej oczekujemy podczas uzytkowania
NIEZAWODNOSC- prawdopodobienstwo poprawnej pracy maszyny w okreslonym czasie i okreslonych warunkach zgodnych z zalozeniami w fazie projekowania.
POMPY GEOTOROWE- skladaja sie z korpusu ( posiada wybranie ) i wirnika ( wystepki ) .Ilosc wybran w korpusie moze byc o 1 wieksza niz wystepow w wirniku suma obj zawartych pomiedzy pow wybran w korpusie i pow wystepow w wirniku jest w kazdej fazie obrotu stala.
POMPA ZEBATA- jest w górnych elementach korpusu a elementem roboczym jest to kolo zebate od dolu jest wejscie (komora ssaca) u gory komora wyjsciowa(tłoczna)
POMPA ODSRODKOWA- nie posiada elementu wirujacegi ktory zamyka przestrzen , wirnik sie obraca i powstaje sila odsrodkowa Fod=mw do 2 *r
ODCHYŁKI DODATNIE- jesli dopuszczaja by wymiar rzeczywisty byl wiekszy od normalnego A=D+E; B=D+G g-odchylka dolna, f-gorna
ODCHYLKI UJEMNE- jesli dopuszczaja by wymiar rzeczywisty byl mniejszy od normalnego A=D-F; B=D-G;
HAMULCE- (tarcza klocki hamulcowe) pompa hydrauliczna z plynem dociska kloxki tarcza sie obraca klocki dociskajac do tarczy zatrzymuja element wirujacy wydzila sie cieplo ( stozkowy ukl sprzegłowo – hamulcoy )
FILTR RUROWY - 2 filtry polaczone przewodami. 2X zawór regulacji orzepływu w rurach material filtracyjny)
POLACZENIE SZEREGOWE gdy jeden filtr zepsuty to mleko nie plynie, zly filtr nie puszcza mleka poloaczenie szeregowe jest zle.