Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

 

Data:

Prowadząca:

Temat kompleksowy „Oto Ja”

Temat dnia : Moja buzia

P.P.

 

CELE gólne

-        rozwijanie umiejętności wskazywania i nazywania części twarzy;

-        ćwiczenie mięśni twarzy;

 

Cele szczegółowe

dziecko:

-        potrafi wskazać i nazwać części twarzy;

-        robi śmieszne minki do lusterka;

-        śpiewa piosenkę.

 

 

 

Formy pracy:  zbiorowa, indywidualna;

 

METODY :

-czynne – zadań stawianych dziecku , kierowanie działalnością dziecka.

 

Pomoce dydaktyczne: Lusterka, Nagranie piosenki Części ciała.

 

 

Przebieg zajęcia

 

 

Dzieci siedzą  kółku nauczyciel podchodzi kolejno do każdego, trzyma przed dzieckiem lusterko pyta: Kogo widzisz? Pokaż usta, pokaż oko, pokaż ucho itd. Następnie zadaniem dziecka jest wymyślić sobie jakieś minki i pokazać je swojemu lustrzanemu odbiciu. Następnie nauczyciel włącza muzykę dzieci swobodnie biegają, gdy muzyka cichnie nauczyciel wymienia jakąś część twarzy, którą dziecko ma wskazać i tak kilkakrotnie zadanie jest powtarzane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

 

 

Data:

Prowadząca:

Temat kompleksowy : Moja rodzina

Temat dnia: Kogo kochamy.

 

P.P.

 

Cele ogólne:

-        uświadamianie dziecku roli rodziny;

-        nazywanie poszczególnych członków rodziny;

 

 

Cele szczegółowe:

dziecko:

-        wypowiada się kto to jest najbliższa rodzina;

-        potrafi nazwać członków rodziny.

 

Metody:

Czynna, oglądowa, praktycznego działania

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: Sylwety mamy, taty, chłopca i dziewczynki,  piosenka „ Rodzinka”,

Ilustracja rodziny, płyta CD,  wycięte płatki z kolorowego papieru

 

Przebieg zajęcia :

 

Powitanie dzieci Dzień dobry dzieci – dzień dobry pani. Nauczyciel włącza piosenkę „ Rodzinka” zadaniem dzieci jest uważne słuchanie piosenki. Rozmowa nt. Piosenki.. Dzieci z pomocą nauczyciela próbują określić kto to jest rodzina, rodzic, syn, córka. Dzieci dostają sylwety i mają utworzyć swoją rodzinę. Zabawa ruchowa „ Kto jest  synem, kto córką”. Praca plastyczna kwiat dla ukochanych rodziców, wykonany z płyty CD – dzieci doklejają kolorowe płatki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

 

Data:

Prowadząca:

Temat kompleksowy: Nasi domowi ulubieńcy.

P.P.

 

Cel ogólny:

-        Poznanie zwierząt jakie mamy w domach

-        Nazywanie  ich;

-        Uświadamianie konieczności opiekowania się każdą istotą żywą;

 

Cel operacyjny:

dziecko:

-        wie jakie zwierzątka można mieć w domu;

-        potrafi je nazwać i wymienić ich cechy charakterystyczne;

-        wie, że zwierzątka należy codziennie karmić, kiedy są chore iść do weterynarza.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna;

 

Metody: czynne, oglądowe, praktycznego działania.

 

Środki dydaktyczne:

 

Ilustracje zwierząt domowych, maskotki kotki i pieski, wierszyk Chory kotek,

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia

 

Dzieci mają przyjrzeć się ilustracjom przypiętym na gazetce i wymienić co to za zwierzątka. Następnie odpowiadają na pytania nauczyciela: Gdzie takie zwierzątka można spotkać? Czy ktoś ma któreś z tych zwierzątek?  Jeżeli nie mają jakie chciały by mieć ? Dzieci siadają  w kole

i kolejno uderzając w tamburyno wymieniają zwierzątko domowe, które chciały by  mieć.

Uświadamianie dzieciom, że zwierzątko to  nie zabawka, która jak się znudzi można rzucić do kąta.

Nauczyciel rozdaje dzieciom maskotki, dzieci kolejno wymyślają dla nich imiona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

 

 

 

 

 

 

Data:

Prowadząca:

Temat dnia: Przyjaciel człowieka – pies

P.P.

 

 

 

Cele ogólne:

-        nazywanie części ciała psa;

-        Nazywanie domku pieska;

 

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

-        potrafi wymienić części ciała psa;

-        wie jak nazywa się psi dom;

-        śpiewa piosenkę Pieski małe dwa.

 

Metody: czynne, praktycznego działania

 

Formy pracy: Zbiorowa, indywidualna.

 

Pomoce dydaktyczne: Duże pudełko, Maskotka – pies, nagranie piosenki Pieski małe dwa, chustki

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia

 

 

 

Dzieci siedzą w kole nauczyciel na środek stawia duże pudełko i mówi dzieciom, że w środku jest dla nich pewna niespodzianka, ale zanim im ją pokaże muszą spróbować odgadnąć co w tej paczce może być. Prosi chętne dzieci, by podchodziły, wsadziły rękę do środka pudełka i próbowały określić co to jest. Następnie powoli wyciąga maskotkę i dzieci wymieniają części ciała pieska.

Wykonanie z pudełka budy dla psa. Słuchanie piosenki Pieski małe dwa.

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

 

Data:

Prowadząca:

Temat kompleksowy: Górnik i jego praca w kopalni

Temat dnia: Górnik

 

P.P

 

 

Cele ogólne:

-        zapoznanie dzieci z zawodem górnika

 

 

Cele szczegółowe:

dziecko:

-        wie jaki to zawód górnik

-        potrafi wskazać górnika, spośród ilustracji innych zawodów;

 

Metody:

Czynna, oglądowa, praktycznego działania.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: Ilustracje górnika pracującego w kopalni i w stroju galowym,  szablony  postaci różnych zawodów, węgiel

 

 

 

Przebieg zajęcia

 

Na podstawie ilustracji omówienie dzieciom kogo widzą, na czym polega praca tego człowieka.

Śpiewanie piosenki Psotny węgielek, wytłumaczenie dzieciom do czego służy węgiel i dzięki komu go mamy. Dzieci dostają postaci różnych mężczyzn wykonujących różne zawody. Zadaniem dzieci jest  spośród nich wybrać górnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia hospitowanego przez opiekuna stażu

 

 

Data:

Prowadząca:

Temat dnia:  Pluszowe misie.

P.P.

 

 

Cele ogólne:

-        kształtowanie wyobraźni dziecka na podstawie opowiadania

 

 

Cel szczegółowy:

dziecko:

-        potrafi reagować na polecenia nauczyciela;

-        uważnie słucha opowiadania;

-        wypowiada się na określony temat;

-        wymyśla sposoby poruszania się i wykonywania czynności o których mówi narrator.

 

    

Metody: czynne, praktycznego działania;

 

 

Formy pracy: zbiorowa,  indywidualna.

 

 

Środki dydaktyczne: Płyta CD z nagraniem treści opowiadania Miś Trufelek,  tektura, plastelina, fasola, guziki.

 

 

 

Przebieg zajęcia

 

1.     Powitanie dzieci „ Dzień dobry dzieci- dzień dobry pani”

2.     Nauczyciel włącza opowiadanie, dzieci uważnie słuchają i wykonują  to  o czym w opowiadaniu jest mowa.( misie się budzą, idą do lasu, szukają miodku, wspinają się na drzewo, odganiają pszczoły itd.)

3.     Dzieci siedzą w kole i przypominają pani jakie to przygody miał nasz miś Trufelek

4.     Zabawa ruchowa” Miś szuka miodku” Dzieci czworakują  po sali na sygnał nauczyciela Uwaga Pszczoły!! Dzieci uciekają do domku.

5.     Praca plastyczna wylepianie konturu  buzi misia,  doklejanie oczek z fasoli i nosa z guzika.

6.     Wystawa prac – brawa dla wszystkich uczestników zajęć.

 

 

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

 

Data:

Prowadząca:

Temat: Światowy dzień Pluszowego Misia

 

P.P.

 

 

Cele ogólne:

-        Uświadomienie dzieciom, że nie tylko my obchodzimy różne święta;

-        Przedstawienie dzieciom patrona przedszkola Misia Uszatka

 

 

 

Cele szczegółowe:

dziecko:

-        wie kogo dziś jest święto;

-        uczestniczy w zabawach kołowych

-        ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed