Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Sieć komputerowa - grupa lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany i/lub współdzielenia różnych , np: korzystania ze wspólnych urządzeń (, ); korzystania ze wspólnego , korzystania z centralnej , przesyłania między komputerami (komunikaty, listy, ).

 

Topologia sieci komputerowej - określenie to tyczy się dwóch terminów:

·           Topologia fizyczna jest to część topologii sieci komputerowej składającej się z układu przewodów, jak również medium transmisyjnych. Poza połączeniem fizycznym hostów i ustaleniem standardu komunikacji, topologia fizyczna zapewnia bezbłędną transmisję danych. Topologia fizyczna jest ściśle powiązana z topologią logiczną np. , .

·           Topologia logiczna jest to część topologii sieci komputerowej, która opisuje sposoby komunikowania się hostów za pomocą urządzeń topologii fizycznej

 

Topologie fizyczne

(ang. Bus) - wszystkie elementy sieci podłączone do jednej magistrali

(ang. Ring) - poszczególne elementy są połączone pomiędzy sobą odcinkami kabla tworząc zamknięty pierścień

- poszczególne elementy są połączone pomiędzy sobą odcinkami tworząc dwa zamknięte pierścienie

- komputery są podłączone do jednego punktu centralnego, (koncentrator tworzy fizyczną topologię gwiazdy, ale logiczną magistralę) lub

- posiada punkt centralny (podobnie do topologii gwiazdy) i punkty poboczne (jedna z częstszych topologii fizycznych )

- zwana także topologią drzewa, jest kombinacją topologii gwiazdy i magistrali, budowa podobna do

- oprócz koniecznych połączeń sieć zawiera połączenia nadmiarowe; rozwiązanie często stosowane w sieciach, w których jest wymagana wysoka bezawaryjność

- jest to łańcuch w którym każdy z nich jest połączony z dwoma innymi (nie licząc elementów sieci na końcu łańcucha).

 

Topologie logiczne

Topologia rozgłaszania - polega na tym, że host wysyła dane do wszystkich hostów podłączonych do medium. Kolejność korzystania z medium wg reguły kto pierwszy wyśle, pierwszy zostanie obsłużony(ang. first come, first serve). Przykładem są tutaj sieci Ethernet.

- 10 Mb Ethernet

- 100 Mb Ethernet

- Full Duplex Ethernet

- 1 Gb Ethernet

Topologia przekazywania tokenu(żetonu)- polega na kontrolowaniu dostępu do sieci poprzez przekazywanie elektronicznego tokenu. Host, który w danym momencie posiada token może skorzystać z medium. W przypadku gdy nie ma zadań przekazuje token kolejnemu hostowi i cykl się powtarza.

- Token ring

- Sieci metropolitalne (MAN)

 

Topologia magistrali (szynowa) - jedna z charakteryzująca się tym, że wszystkie elementy sieci są podłączone do jednej magistrali (zazwyczaj jest to ). Większość współpracujących z topologią magistrali wychodzi z użytku (wyjątkiem jest tutaj , który nadal może znaleźć zastosowanie)

Sieć składa się z jednego kabla koncentrycznego (, lub ). Poszczególne części sieci (takie jak , ) są podłączane do kabla koncentrycznego za pomocą specjalnych trójników (zwanych także łącznikami T) oraz . Na obu końcach kabla powinien znaleźć się (tzw. terminator) o równej wybranego kabla aby zapobiec odbiciu się impulsu i tym samym zajęciu całego dostępnego łącza. Maksymalna długość to w przypadku:

- 185m ,  - 500 m ,  - 1800 m

Sieć o takiej topologii umożliwia tylko jedną transmisję w danym momencie (wyjątkiem jest tutaj , który umożliwia podział kabla na kilka kanałów). Sygnał nadany przez jedną ze stacji jest odbierany przez wszystkie (co bez zastosowania dodatkowych zabezpieczeń umożliwia jego przechwycenie, które opiera się wyłącznie na przestawieniu karty sieciowej w tryb odbierania ), jednakże tylko stacja do której został zaadresowany, interpretuje go. Maksymalna łącza w tych trzech podanych standardach sieci to 10 /s.

Zalety : małe użycie kabla , brak dodatkowych urządzeń (, ) , niska cena sieci , łatwość instalacji , awaria pojedynczego komputera nie powoduje unieruchomienia całej sieci

) , potencjalnie duża ilość , awaria głównego kabla powoduje unieruchomienie całej , słaba , niskie bezpieczeństwo.

 

Topologia pierścienia - jedna z fizycznych . W topologii tej komputery połączone są za pomocą jednego nośnika informacji w układzie zamkniętym - okablowanie nie ma żadnych zakończeń (tworzy krąg). W ramach jednego pierścienia można stosować różnego rodzaju łącza. Długość jednego odcinka łącza dwupunktowego oraz liczba takich łączy są ograniczone. Sygnał wędruje w pętli od komputera do komputera, który pełni rolę wzmacniacza regenerującego sygnał i wysyłającego go do następnego komputera. W większej skali, sieci mogą być połączone w topologii pierścienia za pomocą grubego kabla koncentrycznego lub .

Metoda transmisji danych w pętli nazywana jest przekazywaniem żetonu dostępu. Żeton dostępu jest określoną sekwencją zawierających informację kontrolną. Przejęcie żetonu zezwala urządzeniu w sieci na transmisję danych w sieci. Każda sieć posiada tylko jeden żeton dostępu. Komputer wysyłający, usuwa żeton z pierścienia i wysyła dane przez sieć. Każdy komputer przekazuje dane dalej, dopóki nie zostanie znaleziony komputer, do którego pakiet jest adresowany. Następnie komputer odbierający wysyła komunikat do komputera wysyłającego o odebraniu danych. Po weryfikacji, komputer wysyłający tworzy nowy żeton dostępu i wysyła go do sieci.

, z tym wyjątkiem, że drugi zapasowy pierścień łączy te same urządzenia. Innymi słowy w celu zapewnienia niezawodności i elastyczności w sieci, każde urządzenie sieciowe jest częścią dwóch niezależnych . Dzięki funkcjom tolerancji na uszkodzenia i odtwarzania, pierścienie można przekonfigurować tak, żeby tworzyły jeden większy pierścień, a sieć mogła funkcjonować w przypadku uszkodzenia medium

 

Topologia gwiazdy ( star network) – sposób połączenia w , charakteryzująca się tym, że kable sieciowe połączone są w jednym wspólnym punkcie, w którym znajduje się lub . Topologia gwiazdy zawiera i łączący do niego pozostałe elementy sieci hub (koncentrator). Większość zasobów znajduje się na serwerze, którego zadaniem jest przetwarzać dane i zarządzać siecią. Pozostałe elementy tej sieci nazywamy – korzystają one z zasobów zgromadzonych na serwerze. Same zazwyczaj mają małe możliwości obliczeniowe. Zadaniem huba jest nie tylko łączyć elementy sieci, ale także rozsyłać sygnały, a także wykrywać kolizje w sieci. Nadawane przez hub sygnały samoczynnie znikają.

 

Topologia rozgałęzionej gwiazdy oparta jest na . W tej topologii każde z urządzeń końcowych działa jako urządzenie centralne dla własnej topologii gwiazdy. Pojedyncze gwiazdy połączone są przy użyciu lub . Jest to topologia o charakterze hierarchicznym i może być konfigurowana w taki sposób aby ruch pozostawał lokalny. Topologia ta stosowana jest głównie w przypadku rozbudowanych sieci lokalnych, gdy obszar, który ma być pokryty siecią jest większy niż pozwala na to topologia gwiazdy.

połączonych łańcuchowo. Na początku jedną dołącza się do , dzieląc ją na dwie lub więcej magistral. Proces dzielenia można kontynuować, tworząc dodatkowe wychodzące z magistral odchodzących od pierwszej magistrali, co nadaje cechy . Jeśli jedną magistralę podzieli się na trzy magistrale i każdą z nich na kolejne trzy to w efekcie otrzymamy łącznie trzynaście magistral. Tworzone są kolejne poziomy drzewa, ale ich liczba jest ograniczona. Zaletami topologii drzewa są: łatwość rozbudowy oraz ułatwienie lokalizacji uszkodzeń. Wadą jest zależność pracy sieci od głównej magistrali.

 

Topologia siatki - używana jest wtedy, gdy zapewniona jest komunikacja bez żadnych przerwań. W topologii siatki każdy ma własne połączenia z wszystkimi pozostałymi hostami. Siatka częściowa jest zastosowana w schemacie Internetu, gdzie istnieje wiele ścieżek do dowolnego miejsca, chociaż nie ma tu połączeń miedzy wszystkimi hostami.

 

Elementy tworzące sieć komputerową :

·           sieciowy, zazwyczaj powinien to być o dużej mocy obliczeniowej, zarówno wydajnym jak i pojemnym niezbędnym do przechowywania i danych użytkowników. Na maszynie tej można uruchomić aplikacje realizujące usługi sieciowe, również nazywane .

·           - , (), na których instalujemy oprogramowanie sieciowe nazywane .

·           media transmisji - kable , , .

·           osprzęt sieciowy - , , , (), (), .

·           zasoby sieciowe - wspólny sprzęt, , . ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed