Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
PROTOKÓŁ NR XX/2013
z obrad Rady Miasta Radziejów
w dniu 7 czerwca 2013 roku
Obrady rozpoczęto o godz. 11.10 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta
w Radziejowie.
Proponowany porządek obrad:
1. Sprawy organizacyjne:
a. otwarcie obrad i stwierdzenie quorum,
b. przyjęcie porządku obrad i wybór sekretarza sesji,
c. przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady.
2. Sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta w okresie między sesjami.
3. Sprawozdanie z pracy Komisji Rady Miasta.
4. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka – podjęcie uchwały.
5. Sprawozdanie Burmistrza Miasta, działającego jako Zgromadzenie Wspólników,
z działalności i wyników ekonomicznych spółek miejskich za 2012 rok.
6. Informacja o wysokości umorzonych wierzytelności oraz o udzielonych ulgach
w spłacie należności pieniężnych Gminy Miasto Radziejów w 2012 roku.
7. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem
z wykonania budżetu Miasta za 2012 rok.
8. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności placówek kulturalnych
za 2012 rok – podjęcie uchwał w sprawie ich zatwierdzenia.
9. Absolutorium dla Burmistrza Miasta:
a) dyskusja,
b) podjęcie uchwały.
10. Zmiany w budżecie Miasta Radziejów na rok bieżący oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej – podjęcie uchwał .
11. Przyjęcie Programu opieki nad zwierzętami w 2013 roku.
12. Podjęcie pozostałych uchwał.
13. Składanie wniosków i interpelacji przez Radnych.
14. Wolne wnioski i zakończenie obrad.
Ad. 1) Sprawy organizacyjne:
Obrady XX sesji Rady Miasta Radziejów prowadził Przewodniczący Rady - Marek Pawlak.
Na sesji obecnych było 13 radnych (lista obecności w załączeniu do protokołu, nieobecni usprawiedliwieni: radna Elżbieta Witkowska, radny Henryk Żak) – stwierdzono, że obrady
są prawomocne.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad. Został przyjęty bez uwag.
Na sekretarza sesji wybrano radną Bożenę Bogacz..
Protokół z XIX sesji Rady Miasta Radziejów , która miała miejsce w dniu 20 marca 2013 roku przyjęto jednogłośnie, nie wnosząc uwag.
Ad. 2) Sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta w okresie między sesjami.
Sprawozdanie w załączeniu do protokołu. Przyjęto bez uwag.
Ad. 3) Sprawozdanie z pracy Komisji Rady Miasta.
Sprawozdania z pracy stałych problemowych Komisji Rady Miasta w załączeniu
do niniejszego protokołu.
Ad. 4) Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów
w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka – podjęcie uchwały.
Przewodniczący Rady Miasta - prowadzący obrady - przypomniał, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka trafił ponownie pod obrady Rady Miasta, ponieważ Wojewoda Kujawsko – Pomorski rozstrzygnięciem nadzorczym nr 44/2013 z dnia 7 lutego 2013 roku stwierdził nieważność uchwały nr XVIII/141/2012 roku podjętej
w przedmiotowej sprawie na sesji w dniu 28 grudnia 2012 roku.
Poprawiony projekt uchwały Nr XX/159/2013 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka wraz załącznikami zgodnie z postanowieniami Statutu Miasta Radziejów radni otrzymali na 7 dni przed planowanym terminem sesji. Do przesłanych materiałów załączono kserokopię rozstrzygnięcia nadzorczego.
Procedurę formalno - prawną związaną ze sporządzeniem projektu miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka oraz jego merytoryczne postanowienia ponownie przedstawiła Wysokiej Radzie Pani mgr inż. Wiera Kulczyńska – generalny projektant zespołu projektowego, Członek Pomorskiej Okręgowej Izby Urbanistów Nr G – 203/2006. Odniosła się również do uzasadnienia rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody.
Projekt miejscowego planu w części tekstowej i graficznej został sporządzony zgodnie z zakresem obowiązkowym wynikającym z ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz.647) oraz § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164 poz. 1587).
Podstawą prawną do podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie są:
- art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ,
- art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,
- Uchwała Nr XXXII/221/2010 Rady Miasta Radziejów z dnia 28 października 2010 r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka.
Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny
z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów określonymi w Uchwale Nr XXIV/156/09 z dnia 29 września 2009 roku.
Radni nie zgłosili pytań do projektu uchwały oraz załączników nr 1,2 i 4.
Wobec powyższego autor projektu – architekt Wiera Kulczyńska przeszła
do omówienia załącznika nr 3 do projektu uchwały tj. do rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag zgłoszonych do projektu miejscowego planu. Projekt miejscowego planu był trzykrotnie wykładany do publicznego wglądu. Uwagi wpłynęły tylko przy pierwszym wyłożeniu i nie zostały przez Burmistrza Miasta uwzględnione z przyczyn, o których mowa
w załączniku. Wszyscy radni otrzymali kserokopię zał. Nr 3 do projektu uchwały, a ponadto został on w całości w tym miejscu odczytany.
Przewodniczący otworzył dyskusję i poprosił radnych o zadawanie pytań:
1) Radna Alicja Górczyńska: nie mogę zrozumieć, dlaczego nie można uwzględnić wniosków mieszkańców co do przekwalifikowania przeznaczenia ich działek
z terenów zieleni na budownictwo mieszkaniowe?
Odpowiedzi udzieliła W. Kulczyńska:
Miejscowy plan musi być bezwzględnie zgodny z postanowieniami studium. Jedyną drogą do uwzględnienia zgłoszonych uwag jest przystąpienie do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania dla tego rejonu miasta. Na dzisiejszej sesji stanie projekt uchwały w tej sprawie. Na tym etapie jest to niemożliwe.
Podsumowując swoją wypowiedź, uprawniony urbanista – Wiera Kulczyńska stwierdziła, że prace merytoryczne i formalno - prawne związane ze sporządzeniem w/w miejscowego planu zostały zakończone.
Dokumentacja planistyczna potwierdzająca wykonanie czynności formalno-prawnych przeprowadzonych zgodnie z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zawarta jest w odrębnym segregatorze i nie podlega uchwaleniu.
Innych pytań nie zgłoszono.
Przewodniczący zamknął dyskusję i zarządził głosowanie w sprawie rozstrzygnięcia
o sposobie rozpatrzenia uwag zgłoszonych do projektu miejscowego planu – zgodnie
z załącznikiem nr 3.
Rada Miasta Radziejów podjęła rozstrzygnięcie większością głosów w głosowaniu jawnym przez wyraźne podniesienie ręki. Głosowało 13 radnych, 12 głosów za,
1 wstrzymujący się.
Następnie Przewodniczący zarządził głosowanie w sprawie podjęcia uchwały
nr XX/159/2013 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka zgodnie
z przedłożonym przez Burmistrza Miasta projektem.
Obecnych było 13 radnych; głosowało 13 radnych: 12 głosów za, 1 wstrzymujący się.
Przewodniczący stwierdził, że Uchwałę Nr XX/159/2013 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów w rejonie ulic Szpitalna, Kruszwicka, Objezdna, Kościuszki, Szybka podjęto większością głosów.
Następnie, za zgodą rady, wykorzystując obecność architekt Wiery Kulczyńskiej oraz zainstalowany sprzęt multimedialny, Przewodniczący Rady Miasta odczytał projekt uchwały nr XX/168/2013 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów wraz z uzasadnieniem.
Architekt Wiera Kulczyńska na mapach stanowiących załączniki graficzne do projektu przedstawiła planowane zmiany studium, które dotyczą:
- nowej lokalizacji cmentarza komunalnego,
- zmiany przeznaczenia działek z funkcji terenów zieleni na budownictwo mieszkaniowe (zgodnie z uwagami mieszkańców do miejscowego planu) oraz
- dopuszczenia lokalizacji urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW (systemy fotowulkaniczne).
Radni nie zgłosili pytań. Wobec powyższego Przewodniczący zarządził głosowanie.
Uchwała nr XX/168/2013 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Radziejów została podjęta jednogłośnie w głosowaniu jawnym przez wyraźne podniesienie ręki. Głosowało 13 radnych.
Przewodniczący podziękował pani architekt za przybycie i udział w obradach. Przewodniczący zarządził 10 minutową przerwę.
Wiera Kulczyńska opuściła salę obrad. Po przerwie wznowiono obrady w punkcie 5 porządku.
Ad. 5) Sprawozdanie Burmistrza Miasta, działającego jako Zgromadzenie Wspólników, z działalności i wyników ekonomicznych spółek miejskich za 2012 rok.
Burmistrz Miasta działając jako Zgromadzenie Wspólników przyjął złożone przez prezesów obu spółek sprawozdania finansowe za rok 2012 po uprzedniej pozytywnej opinii rad nadzorczych. Ponadto sprawozdania były przedmiotem analizy na posiedzeniach stałych komisji Rady Miasta. Burmistrz Miasta w swoim wystąpieniu podkreślił, że obie spółki miejskie zostały powołane do realizacji strategicznych zadań gminy, polegających
na zaspokajaniu podstawowych potrzeb mieszkańców, a ich działalność nie jest ukierunkowana na osiąganie zysku. Dalsze funkcjonowanie spółek w żaden sposób nie jest zagrożone. Złożone sprawozdania w załączeniu do niniejszego protokołu.
Rada Miasta jednogłośnie przyjęła sprawozdanie Burmistrza Miasta, działającego jako Zgromadzenie Wspólników, z działalności i wyników ekonomicznych spółek miejskich
za 2012 rok.
Ad. 6) Informacja o wysokości umorzonych wierzytelności oraz o udzielonych ulgach w spłacie należności pieniężnych Gminy Miasto Radziejów w 2012 roku.
W/w informacja w załączeniu do protokołu, została jednogłośnie przyjęta
do wiadomości przez Wysoką Radę.
Ad. 7) Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego
wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta za 2012 rok.
Przewodniczący Rady Miasta odczytał projekt uchwały Nr XX/160/2013 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta za 2012 rok oraz jego uzasadnienie.
Sprawozdanie finansowe Miasta Radziejów składa się z:
1) bilansu z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
2) łącznego bilansu obejmującego dane wynikające z bilansów samorządowych jednostek budżetowych;
3) łącznego rachunku zysków i strat obejmującego dane wynikające z rachunków zysków
i strat samorządowych jednostek budżetowych;
4) łącznego zestawienia zmian w funduszu obejmującego dane wynikające z zestawień zmian w funduszu samorządowych jednostek budżetowych.
Natomiast sprawozdanie z wykonania budżetu składa się z części opisowej wraz z częścią tabelaryczną obrazującą wykonanie planu finansowego jednostki w pełnej szczegółowości jak w uchwale budżetowej tj. w układzie działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej.
Wszystkim radnym sprawozdania wraz z innymi wymaganymi dokumentami, w tym informacją o stanie mienia, zostały doręczone w ustawowym terminie wynikającym
z przepisów ustawy o finansach publicznych. Były one przedmiotem szczegółowej analizy na posiedzeniach komisji stałych Rady Miasta, a w szczególności na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej.
Następnie Przewodniczący odczytał sentencję uchwały Nr 7/2013 Składu Orzekającego nr 9 Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 16 kwietnia 2013 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym sprawozdaniu wraz z informacją o stanie mienia, z której wynika, że „opiniowane sprawozdanie spełnia wymogi art. 267 ustawy
o finansach publicznych i jest dobrym źródłem informacji o wykonaniu budżetu gminy.”
Przedłożone sprawozdania wraz z załącznikami oraz opinia RIO w załączeniu do protokołu.
Przewodniczący otworzył dyskusję w przedmiotowej sprawie.
Radni nie zgłosili pytań i uwag, nie podjęli dyskusji. Wobec powyższego Przewodniczący zarządził głosowanie.
Uchwała Nr XX/160/2013 w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz
ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta za 2012 rok została podjęta jednogłośnie
w głosowaniu jawnym przez wyraźne podniesienie ręki. Głosowało 13 radnych.
...