Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

jest organem , izbą wyższą . Składa on się ze 100 wybieranych w wyborach powszechnych (w systemie większości względnej) na 4-letnią , rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia Prezydent RP zarządza .

 

Organy senatu

ęłęóMarszałek Senatu w , stoi na straży praw i godności Rzeczypospolitej.

 

Zadania Marszałka Senatu

·         reprezentuje Senat,

·         zwołuje ,

·         przewodniczy obradom Senatu,

·         udziela głosu senatorom i przeprowadza głosowanie nad uchwałą,

·         kieruje pracami ,

·         przewodniczy obradom Konwentu Seniorów,

·         ustala projekt budżetu i nadzoruje jego wykonanie,

·         sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Senatu,

·         pełni również państwowe funkcje reprezentacyjne,

·         przejmuje obowiązki w przypadku, gdy nie może ich wykonywać .

 

 

Obecnie Marszałkiem Senatu (VII kadencji) jest (niezależny, wybrany do z list )

 

ęłęóPrezydium Senatu, organ . Do jego obowiązków należy dokonywanie interpretacji regulaminu Senatu po zasięgnięciu opinii , zlecanie rozpatrzenie spraw w danym zakresie, ustala zasady organizowania doradztwa naukowego na rzecz Senatu i jego organów, powołuje doradców oraz korzystania z ich opinii i ekspertyz, czuwa nad wykonywaniem przez ich obowiązków wynikających z regulaminu, opiniuje sprawy wniesione przez marszałka senatu, podejmuje inne czynności wynikające z regulaminu Senatu.

W skład Prezydium Senatu wchodzi wraz z wicemarszałkami.

 

·        

ęłęóKomisja senacka, powoływana przez , w celu rozpatrywania i przygotowywania spraw stanowiących przedmiot prac Senatu oraz wyrażania opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Senat, lub .

 

 

Historia Senatu

 

Król Aleksander w senacie, Statut Łaskiego

Senat wywodzi się z . W , od schyłku , był wyższą izbą . W skład wchodzili biskupi katoliccy oraz, pochodzący z z nominacji królewskiej, wyżsi urzędnicy państwowi ().

W instytucja Senatu została (mimo sprzeciwów lewicy) przywrócona od roku w ; senatorowie byli wybierani w wyborach powszechnych – w sumie pięć razy aż do wybuchu wojny w r. z znacznie ograniczyła czynne prawo wyborcze do Senatu - przysługiwało ono niewiele ponad 100 tys. wyborców.

Senat spełniał rolę izby korygującej projekty uchwalonych wcześniej przez izbę niższą - Sejm.

W , po , instytucja Senatu została zniesiona na podstawie wyników , które zostało sfałszowane. Przez ponad 50 lat Sejm był jedyną izbą polskiego parlamentu aż do wyborów, które odbyły się Wybrano wówczas Senat I kadencji, głosowanie zakończyło się ogromnym sukcesem "Solidarności", udało jej się wprowadzić aż 99 przedstawicieli do izby. Senat powstał na podstawie ; ustalono, iż w każdym z województw wybieranych będzie po 2 senatorów (oprócz warszawskiego i katowickiego, w których wybierano po 3).

Po przywróceniu Senatu w r., miejscem jego posiedzeń do maja r. była . Obecnie posiedzenia odbywają się w Sali Obrad w budynku Senatu, mieszczącym się w kompleksie parlamentarnym tuż obok budynku Sejmu.

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed