Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
1.             Które z poniższych związków maja moment dipolowy różny od zera? Jaki jest jego kierunek? (3)
Â
Â
2.             Dorysuj do poniższej struktury brakujące pary elektronowe (1). Określ hybrydyzację              poszczególnych atomów węgla i azotu oraz rodzaje wiązań pomiędzy atomami cząsteczki              (1). Wskaż parę elektronową (podaj krótkie wyjaśnienie):
             a.             o najwyższej energii; (1)
             b.             trzecią pod względem energii. (1)
Â
Â
3.             Wskaż wypadkowy moment dipolowy (jeśli taki istnieje) poniższych cząsteczek (2):
a. CH3Cl             b. C(CH3)4             C. ClCH2Br
Â
4.             Które z poniższych związków mogą tworzyć wiązania wodorowe? (2)
             a. CH3CH2OH b. CH2O c. C2H2 d. CH3OCH3
Â
5.             W każdym z poniższych związków wskaż wiązanie o najwyższej energii (najsilniejsze) spośród wskazanych strzałkami i podaj uzasadnienie wyboru. (3)
Â
6.             Narysuj izomery konstytucyjne dla C5H12. Który z nich ma najwyższą, a który najniższą temperaturę wrzenia? (3)
Â
7.             Wskaż kierunek momentu dipolowego (jeśli taki istnieje) dla poniższych związków. (3)
Â
Â
8.             Histamina jest ważnym związkiem naturalnym odpowiedzialnym m.in. za reakcje alergiczne. Na których atomach histaminy znajdują się wolne pary elektronowe i na jakich orbitalach są usytuowane? Czy są one zlokalizowane czy zdelokalizowane? (3)
Â
Â
9.             Kwas butanowy jest rozpuszczalny w wodzie. Narysuj jego izomer konstytucyjny nierozpuszczalny w wodzie i wyjaśnij przyczynę jego słabej rozpuszczalności. (2)
Â
10.             Z którego rodzaju oddziaływania orbitali atomowych p może powstać orbital molekularny (jaki?) – równoległego bocznego (a) czy prostopadłego (b)? Podaj wyjaśnienie. (3)
Â
Â
11.             Która z cząsteczek – HeH+ czy HeH– – będzie trwała? Wyjaśnij posługując się              wykresem orbitali molekularnych.
Â
12.             Jaki jest ładunek formalny heteroatomów w Benadrylu (lek antyhistaminowy, związek w postaci chlorowodorku)? (3)
Â
Â
13.             Poniższe związki ustaw od najbardziej lotnego do najwyżej wrzącej cieczy. Uzasadnij
             wybraną kolejność. (3)
14.             Posługując się wiedzą na temat oddziaływań molekularnych wskaż i uzasadnij, który ze              związków w poniższych parach ma wyższą temperaturę wrzenia (3):
             a. pentan czy oktan;
             b. alkohol etylowy czy eter dimetylowy;
             c. 2,2-dimetylopropanol czy 1-butanol.
Â
15.             Wyjaśnij różnice w temp. topnienia poniższych izomerycznych alkanów. (3)
Â
Â
16.             W poniższych związkach zidentyfikuj wolne pary elektronowe (jeśli trzeba, to dorysuj je). Podaj na jakich orbitalach się znajdują. (3)
16.             Jaka jest hybrydyzacja atomów węgla w poniższym związku: (3)
Â
17.             Dlaczego temperatura wrzenia etanotiolu (CH3CH2SH) jest niższa od etanolu (35 w stosunku do 78.5°C), a wyższa od eteru dimetylowego (-24°C)? (3)
Â
18.             Określ hybrydyzację atomów węgla i azotu w Zolpidemie (lek uspokajający). (3)
Â
Â