Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
SEMINARIUM 03 cz.01 - BADANIE NEUROLOGCZNE U DZIECI
1. ocena rozwoju dziecka na podstawie siatek centylowych
2. badanie głowy :
a) ocena ciemiączka ( wielkość w cm ) – wymiar poprzeczny i strzałkowy
b) ocena szwów czaszkowych , zgrubienie kości czaszki
c) kształt czaszki ( stożkogłowie = czaszka wieżowata= oxycephalia- postać kraniostenozy czyli dysproporcja między zawartością czaszki a jej pojemnością wskutek przedwczesnego zarastania szwów czaszki )
d) wygląd twarzy ( zespół Cushinga – „twarz jak księżyc w pełni” ; w akromegalii- powiększona , wydłużona twarz, pogrubienie nosa, żuchwy, warg, łuków nadoczodołowych)
e) wielkość czaszki ( macro/ microcephalia)
Małogłowie – microcephalia – niedorozwój głowy na skutek pierwotnego , nieprawidłowego rozwoju mózgu i przedczesznego zarośnięcia szwów czaszkowych- widoczna charakterystyczna linia świadcząca o nadmiernym skostnieniu szwów czaszki ; dysproporcja między twarzoczaszką a mózgoczaszką.
Wielkogłowie –macrocephalia- uogólnione, symetryczne powiększenie czaszki
Wodogłowie – hydrocephalus- wrodzone/ nabyte , trwałe poszerzenie przestrzeni płynowych mózgu w następstwie zachwianej proporcji między wytwarzaniem a wchłanianiem PMR , powodując zaburzenia w jego krążeniu lub poszerzenie przestrzeni płynowych. Wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe prowadzi do macrocephalii; po 4r.z. możliwe rozstępy szwów czaszkowych ( przy opukiwaniu odgłos „ pękniętego garnka” ) , nadmierne wysklepienie czoła, wytrzeszcz gałek, rozszerzenie żył czaszkowych z powodu zastoju . Dysproporcja mózgoczaszki nad twarzoczaszką. Charakterystyczny objaw zachodzącego słońca – przy otwartej szparze powiekowej widoczny rąbek białkówki nad tęczówką.
f) wzrok :
- opadanie powieki – porażenie n. III, n. VII – objaw Bella
- zez zbieżny – porażenie n. VI (m. Prosty boczny)
- niemożność patrzenia w dół i bok- porażenie n. IV ( m. Skośny górny)
3. badanie kończyn górnych i dolnych – ocena ruchów biernych, napięcia mięśni, ruchów czynnych , siły, zborności ruchów, odruchy i czucie.
ODRUCHY
CZAS WYSTEPOWANIA DO :
Ssania
Do 1 r.ż.
Szukania
Do 3-4 m-ca
Chwytny
Do 1 r. Ż.
Moro
5-6 m-c
Babińskiego
Do 2 r.ż.
MIESIĄC
MOTORYKA DUZA
MOTORYKA MAŁA
1
Na brzuchu unosi głowę
Zaciska dłoń na przedmiocie
2
Przewraca się z boku na plecy
Utrzymuje przez moment przedmiot w dłoni
3
Unosi głowę opierając się na przedramionach
Potrząsa przedmiotem w dłoni
4
Przewrót z pleców na bok
Zabawkę wkłada do ust
5
Przewrót z pleców na brzuch
Chwyt dłoniowy –chwyta klocek przy zetknięciu
6
Przewrót z brzucha na plecy, siedzi trzymając się podpory
Sięga i chwyta pojedyncze przedmioty
7
Stoi gdy trzymane pod pachy, samo siedzi krótko, pełza na brzuchu wspak
Chwyta w każdą rękę przedmiot
8
Stoi trzymając się podpory, pełza w przód
Chwyt nożycowy – chwyta kciukiem, wskazującym, środkowym
9
Siedzi pewnie, raczkuje
Chwyt pensetowy- szczypcowy- chwyta przy udziale kciuka i wskazującego
10
Wstaje samo trzymając się podpory
Wkłada palec w otwory
11
Stoi chwilę bez podparcia, chodzi do przodu trzymane za rękę
Wkłada mniejsze przedmioty w większe
12
Stoi i wstaje samo, samodzielne kroki
Praksje- posługuje się przedmiotem zgodnie z budową i funkcją
MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE – CH. LITTLE’A
- jest zespołem trwałych, lecz nie niezmiennych, różnorodnych zaburzeń napięcia mięśni , czynności ruchowych i postawy wywołanych uszkodzeniem mózgu lub nieprawidłowościami w jego rozwoju nabytymi przed urodzeniem, w okresie okołoporodowym lub wkrótce po urodzeniu
- postacie :
1. Obustronny niedowład kurczowy (diplegia), charakteryzujący się większym nasileniem zmian w kończynach dolnych niż górnych., które często są prawie zupełnie sprawne.
Najczęstszą przyczyną wywołująca tę postać jest niedotlenienie mózgu w okresie okołoporodowym, szczególnie u wcześniaków i noworodków z niską urodzeniową wagą ciała. Ta postać mpdz jest jedną z najtrudniejszych do rozpoznania w pierwszych miesiącach życia. Zaobserwować jednak można zmniejszoną ruchliwość kończyn dolnych przy prawidłowych ruchach głowy i kończyn górnych. Siadanie jest opóźnione, pełzanie, czworakowanie i chodzenie jest nieprawidłowe W czynnościach tych ujawnia się niedowład kończyn dolnych, a główna praca wykonywana jest z dużym zaangażowaniem kończyn górnych. Dzieci postawione przywodzą, a często nawet krzyżują obie nogi ustawiając stopy na palcach. Często występują wady wzroku i zez , jednak rozwój umysłowy u znacznej większości dzieci jest prawidłowy.
Z powodu dużego napięcia mięśni kończyn dolnych mogą z czasem wystąpić przykurcze przywodzicieli ud i ścięgien Achillesa oraz związane z tym deformacje kości stóp i stawów biodrowych.
2. Niedowład połowiczy (hemiplegia) dotyczy kończyny górnej i dolnej po tej samej stronie. Może być prawo lub lewostronny w zależności od tego, czy uszkodzenie zlokalizowane jest w prawej czy w lewej półkuli. Niedowład kończyn występuje po przeciwnej stronie ciała od umiejscowienia uszkodzenia (w przypadku uszkodzenia prawej półkuli mózgu porażenie obejmuje lewe kończyny i odwrotnie). W większym stopniu zaburzenie występuje w kończynie górnej.
Najczęściej postać ta zdarza się u noworodków donoszonych z powodu niedotlenienia, krwawienia do mózgu lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Najwcześniejszym objawem ułatwiającym rozpoznanie jest asymetria w ruchach i układaniu kończyn.
W miarę wzrostu dziecka asymetrie w ruchach i budowie ciała nasilają się. Niedowładne kończyny rosną wolniej, dziecko niechętnie wykonuje nimi ruchy. Czucie porażonej strony ciała jest gorsze, co dodatkowo utrudnia rozwój ruchowy. W tej postaci mpdz często występuje padaczka. Rozwój umysłowy i mowy w większości przypadków jest prawidłowy.
3. Obustronny niedowład połowiczy (hemiplegia bilateralis) jest jedną z najczęstszych postaci mpdz. Typowymi objawami są znaczne zaburzenia wszystkich czynności ruchowych. Często współwystępuje niedorozwój umysłowy, zaburzenia wzroku, mowy i padaczka.
Najczęstszą przyczyną jest przewlekłe niedotlenienie i inne czynniki działające szkodliwie na płód w łonie matki. To one wywołują rozległe uszkodzenia w obrębie obu półkul mózgowych. W tej postaci mpdz nieprawidłowości objawiają się wkrótce po urodzeniu, a rozwój dzieci jest znacznie opóźniony. Często nie osiągają możliwości samodzielnego poruszania się, wymagają stałej opieki i przebywają na wózkach inwalidzkich.
4. Postać pozapiramidowa (atetotyczna, dyskinetyczna) charakteryzująca się występowaniem niekontrolowanych ruchów mimowolnych, które są niezależne od woli i w znacznym stopniu utrudniają rozwój ruchowy, mowę i czynności rąk. Poziom rozwoju umysłowego dzieci z tą postacią mpdz jest w większości prawidłowy.
Przyczyną wywołującą jest najczęściej wysoki poziom bilirubiny we krwi noworodka z powodu konfliktu serologicznego. Podwyższony poziom bilirubiny – oprócz uszkodzenia czynności okolic mózgu, zwanych jądrami podkorowymi, regulującymi dowolne ruchy wykonywane przez człowieka – może także wywołać niedosłuch.
Tę postać mpdz spotyka się ostatnio rzadziej, co jest spowodowane postępem w zakresie zapobiegania i leczenia zaburzeń związanych z niezgodnościami w zakresie czynnika Rh i głównych grup krwi.
5. Postać móżdżkowa (ataktyczna) występuje najrzadziej i jest spowodowana zaburzeniami rozwojowymi oraz uszkodzeniami móżdżku. Występujące zaburzenia określa się jako “bezład” (ataksję) móżdżkowy. Są nimi zaburzenia koordynacji ruchów, zaburzenia równowagi, drżenia zamiarowe, niemożność dostosowania siły i zakresu ruchów do potrzeb oraz wykonywania szybkich, naprzemiennych ruchów. Typowe są również zaburzenia mowy (mowa spowolniała i skandowana).
6. Postaci mieszane stanowią najliczniejsza grupę w zespole mpdz, gdyż uszkodzenie mózgu często zaburza współdziałanie między wieloma jego strukturami. Stopień nasilenia zaburzeń zależy nie tylko od miejsca uszkodzenia mózgu ale także od rozległości i ciężkości tego uszkodzenia.
W zespole mpdz zaburzenia ruchowe nie są jedynymi objawami wynikającymi z uszkodzenia mózgu. Współistnieć mogą zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, padaczka, upośledzenia umysłowe i zaburzenia zachowania.
U większości dzieci z mpdz rozwój umysłowy jest prawidłowy lub nieznacznie obniżony, a upośledzenie umysłowe występuje w około 20% przypadków, przy czym stopień upośledzenia nie jest współmierny do stopnia niesprawności ruchowej.
Porażenie dróg piramidowych ( korowo- rdzeniowych, korowo- podkorowo- rdzeniowych) powoduje niedowład spastyczny ( kurczowy)
Niedowład wiotki ( uszkodzenie obwodowego neuronu ruchowego)
Niedowład spastyczny
Niedowład ( porażenie)
Ograniczony ( w zależności od lokalizacji uszkodzenie)
...